Skocz do zawartości

TVP Cogito


nPiotr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Za dzisiejszą Wyborczą (http://wyborcza.pl/1,75248,7042673.html) - fragment wywiadu z Krzysztofem Nowakiem, szefem TVP 2:

 

"(...)Zaproponowałem zarządowi wprowadzenie pasm dla programów edukacyjnych. Uruchamiamy projekt telewizji TVP Cogito, który ma wspomagać proces edukacji szkolnej i akademickiej. Pasma, które pojawią się w październiku w dni powszednie między godz. 11.30 a 14, zapoczątkują powstanie nowego kanału tematycznego - edukacyjnego. Te same programy będą dostępne później na internetowym wortalu edukacyjnym TVP Cogito. Wiele pozycji tego typu było już na antenie, ale rozproszonych, przez co niedostrzeganych. Czasami mówi się, że TVN zrealizował film dokumentalny - a dziesiątki tych filmów każdego tygodnia pojawiają się na antenach TVP."

 

Brawo TVP :brawo: Właśnie takiego kanału oczekiwałem po Telewizji Publicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekt ciekawy.... ale znów jest jakieś ale. Pasmo w dni powszednie 11.30-14.00 . Syn uczeń akurat w tych godzinach w szkole więc nie skorzysta.

No to może babcia, damy jej Uniwersytet 3. wieku. Fajnie by było gdyby edukacyjne programy szły między 16 a 20. może uczniowie i studenci by to ogladali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście trochę za wcześnie . No chyba , że nauczyciele będą puszczać te filmy uczniom w szkole :D . Ale na to bym nie liczył .

Telewizja Polska porozumie się ze szkołami i w przerwach obiadowych będzie puszczać bloki reklamowe 8) A tak poważnie to TVP niepoważnie podchodzi do swoich planów, bo obiecują złote góry, a jak na razie nic konkretnego z ich zapowiedzi nie wynika. I mam nadzieję, że nie będzie nazywał się TVP Cogito, bo to jak dla mnie mało sensowna nazwa. Poza tym ciekawe ile osób zwolnią aby zrealizować ten projekt :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekt ciekawy.... ale znów jest jakieś ale. Pasmo w dni powszednie 11.30-14.00 . Syn uczeń akurat w tych godzinach w szkole więc nie skorzysta.

Nie pomyśl sobie, że jestem jakieś stare próchno czy też inny pabulon, ale w latach '70, '80 i '90 Telewizja Edukacyjna właśnie w tych godzinach nadawała (a nawet wcześniejszych). Mimo iż magnetowidy pod strzechami nie były powszechne jakoś to się kręciło. Dzisiaj jest łatwiej - możemy nagrywać do woli.

 

Chciałbym aby tam pojawiły sie też starsze programy jak Kwant , Sonda , Laboratorium czy Joystik.

Na starsze programy z przed roku 1992 nie ma co liczyć. TVP zasłania się nieuregulowanym statusem praw autorskich dla tych audycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem na kanał popularnonaukowy, a nie taki skierowany głównie do uczniów i studentów. Ale cóż, nie ja o tym decyduje... Pozostaje mi jedynie mieć nadzieję, że prezentowane programy nie będą tylko kierowane do wyżej wymienionej grupy społecznej, ale także do reszty społeczeństwa. A co do nazwy - można się przyzwyczaić. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli prezes Farfał zostanie , to realizacja planów TVP Cogito jest niemal pewna , ale niepewna jest przyszłość Farfała , a nie wiadomo czy nowy (jeżeli będzie) prezes będzie tak dobry jak Farfał .

To nie jest dobroć tylko jakiś sposób na ratowanie wizerunku i pozycji TVP na polskim rynku. Wszystko jest przecież ekonomicznie przemyślane bowiem platforma to już jakiś sposób na zarobek, a w dodatku możliwość rozwijania paczki swoich kanałów tematycznych, z których każdy albo będzie płatnie dystrybuowany w sieciach kablowych albo po prostu pokaże reklam. Prawo rynku medialnego, które średnio pasuje do telewizji publicznej. Uważam jednak, że takie projekty nie powinny finansować się nawzajem - skoro już chcą wzorować się jakoś na BBC, to powinno się TVP podzielić na część publiczną (bezpłatną)i część komercyjną, z czego ta druga zajęłaby się płatnymi kanałami tematycznymi, które miałyby żyć z opłat operatorskich i reklam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nowy fakt dotyczący TVP Cogito:

Decyzję w sprawie utworzenia kanału edukacyjnego odłożono do przyszłego roku. Podejmie ją już nowy zarząd TVP. Obecny został powołany na trzy miesiące.

Czyli wszystko w rękach nowego (jeszcze nie powołanego) zarządu TVP.

Czy idea kanału edukacyjnego ma szansę na realizację? Pasmo edukacyjne Cogito znalazło się w jesiennej ramówce dzięki inicjatywie Krzysztofa Nowaka, do września dyrektora TVP 2. Bogusław Szwedo, nowy prezes TVP, odwołał Nowaka, jednak deklaruje, że telewizja publiczna chce rozwijać kanały tematyczne. – To przyszłość telewizji – powiedział w rozmowie z „Gościem” – ale problemem może okazać się brak środków w związku ze spadkiem wpływów z reklam i abonamentu. Rozmawialiśmy z dyrektorem Nowakiem i nawet zastanawiamy się, czy tego projektu nie umieścić w jakimś odrębnym kanale tematycznym. Dyrektor Nowak przedstawił taką koncepcję i jesteśmy na etapie studiowania projektu. Uważam, że misji edukacyjnej jest w TVP stanowczo za mało – stwierdził

Szkoda tylko, że pan Bogusław Szwedo podał się do dymisji... :/ Ciekawe, co na temat rozwoju kanałów tematycznych TVP (w tym TVP Cogito) sądzi nowy prezes TVP Tomasz Szatkowski... :lol:

 

Dużo więcej informacji (choć nie wszystkie są już aktualne), dotyczących pasma Cogito w TVP2, i pozostającym jeszcze w sferze planowania wstępnego, kanale TVP Cogito można znaleźć tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

W najnowszym artykule SAT Kuriera pojawia się nazwa drugiego nowego, zapowiadanego na przyszły rok kanału tematycznego TVP - TVP Dokument - nazwa nieoficjalna i przez nikogo nie potwierdzona, ale czy czasem nie chodzi o ten sam projekt? Czy TVP Dokument nie jest odzwierciedleniem starego pomysłu TVP Cogito? Zapewne tak (więc chyba można kontynuować rozmowy na ten temat w tym wątku). Dodam jeszcze, że szefem tego projektu został Andrzej Fidyk - polski reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, od lat związany z TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby płaczą, że nie mają pieniędzy, że jak abonament zniknie to będzie koniec świata i w ogóle. A tymczasem w planach ciągle nowe kanały.

 

Na starsze programy z przed roku 1992 nie ma co liczyć. TVP zasłania się nieuregulowanym statusem praw autorskich dla tych audycji.

 

To kto ma do nich prawa, jeśli nie TVP? Paranoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym artykule SAT Kuriera pojawia się nazwa drugiego nowego, zapowiadanego na przyszły rok kanału tematycznego TVP - TVP Dokument - nazwa nieoficjalna i przez nikogo nie potwierdzona, ale czy czasem nie chodzi o ten sam projekt? Czy TVP Dokument nie jest odzwierciedleniem starego pomysłu TVP Cogito? Zapewne tak (więc chyba można kontynuować rozmowy na ten temat w tym wątku). Dodam jeszcze, że szefem tego projektu został Andrzej Fidyk - polski reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, od lat związany z TVP.

 

TVP Dokument pojawił się jeszcze wcześniej a mianowicie już w czasach gdy rozważano start kanału TVP Rozrywka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kto ma do nich prawa, jeśli nie TVP? Paranoja.

Pisałem w kontekście programów popularnonaukowych takich jak Kwant czy Sonda, bo o nich była mowa. W dawnych czasach podkłady muzyczne lub felietony, po prostu się je brało i wstawiało do audycji bez zwracania uwagi na prawa autorskie (lub jeśli nawet stosowne umowy licencyjne były to często zaginęły). Dlatego dzisiaj TVP pewnych audycji nie chce emitować bo (m.in.) boi się procesu sądowego.

 

W najnowszym artykule SAT Kuriera pojawia się nazwa drugiego nowego, zapowiadanego na przyszły rok kanału tematycznego TVP - TVP Dokument

TVP Dokument? Jeśli miałoby to być TVP Historia 2 to niech sobie dadzą spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w kontekście programów popularnonaukowych takich jak Kwant czy Sonda, bo o nich była mowa. W dawnych czasach podkłady muzyczne lub felietony, po prostu się je brało i wstawiało do audycji bez zwracania uwagi na prawa autorskie (lub jeśli nawet stosowne umowy licencyjne były to często zaginęły). Dlatego dzisiaj TVP pewnych audycji nie chce emitować bo (m.in.) boi się procesu sądowego.

 

Tak, tylko co mają obecne przepisy o prawie autorskim w odniesieniu do programów, które powstały przed wejściem w życie w Polsce jakichkolwiek przepisów o prawie autorskim??? Poza tym chyba nikt z autorów tych programów lub ich spadkobierców nie odważyłby się zakwestionować, że programy te powstały z funduszy "TVP" (bo ona je emitowała, no i żaden inny nadawca przecież wtedy nie istniał), więc według obecnego rozumowania jest ich producentem i posiada prawa emisyjne.

 

Jeśli moje rozumowanie jest słuszne, to "TVP" nie ma się czym zasłoniać (to taki sam "wybieg", jak tłumaczenie osławionego "kodowania anten" na "Astrze", mimo aktywnego "spot beam`u"), a zainteresowała mnie ta kwestia, bo miałaby też wpływ na możliwość realizacji mojego pomysłu na kanał "TVP Retro" (przy okazji zapraszam wszystkich, którzy popierają ten pomysł do dołączania do grupy na ten temat na "Facebook`u" - mam nadzieję Mr. Orbita, ani inni moderatorzy forum nie zabiją mnie za ten link, w razie czego z góry przepraszam :D!) :D ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię go teraz odszukać, ale czytałem artykuł (to był chyba artykuł Pana Piotra Farfała albo wywiad z tym Panem, z czasów kiedy był on jeszcze w TVP) w, którym było to wyjaśnione, że TVP jest obowiązana stosować się także do uregulowań międzynarodowych, a nie tylko polskiej ustawy o ochronie praw autorskich.

 

PS. Być może zainteresuje Cię ten artykuł (fragm.):

Archiwalia przechowywane przez TVP wcale do niej nie należą i nigdy nie należały (nawet te powstałe po 1994 r.) - tylko do Archiwów Państwowych, a ich właścicielem jest skarb państwa. Telewizja Polska jedynie nimi rozporządza. Część zbiorów powstała do 1994 r. - czyli do likwidacji dawnego Radiokomitetu i utworzenia w jego miejsce spółki TVP SA - powinna według prawa zostać przekazana do Archiwów Państwowych, ale tak się nie stało.

Archiwa Państwowe użyczyły TVP tych zbiorów i zobowiązały do zarządzania nimi. Początkowo tylko na dziesięć lat, do 2004 r., ale umowę przedłużono. Jednym z warunków było zobowiązanie TVP do wyodrębnienia z całości zbiorów materiałów archiwalnych przechowywanych wieczyście i sporządzenia ich spisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym artykule SAT Kuriera pojawia się nazwa drugiego nowego, zapowiadanego na przyszły rok kanału tematycznego TVP - TVP Dokument

TVP Dokument? Jeśli miałoby to być TVP Historia 2 to niech sobie dadzą spokój.

Raczej nie będzie TVP Historia 2.Może być TVP Dokument,tak jak pisze w artykule w SatKurierze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...