Skocz do zawartości

TV Analogowa dawniej


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

moja przygoda z tv sat rozpoczeła się w 1991 roku świetnie pamiętam jak zainstalowałem antene 1.8m i tuner PACE wycelowane wszystko na ASTRE,jeżeli pamietam dobrze to 14 czy 16 kanałów szło (MTV,SKY ONE,SCREENSPORT,TELECLUB i inne) radocha była nieziemska w dodatku w Krakowie naziemnie szło Rai Uno... ale to były czasy i pomyśleć że wtedy jakby mi ktoś powiedział że dziś będzie kilka tyś kanałów na orbitach to bym go skierował do lekarza specjalisty hehe..trudno uwierzyć mi czasami że to już 18 lat mineło od kąd w moim domu jest tv-sat,a ile zestawów do odbioru się przewineło w domu to już nie wspomne..pamiętam też jak z niecierpliwością czekałem co miesiąc na TV-SAT magazyn bo innego kompedium wiedzy w tamtych czasach nie było....potem dopiero pojawiło się TO&OWO którego nawiasem mówiąc posiadam 1 numer wydania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamięta ktoś taki program, który leciał na Eurosporcie jakoś w latach 90 (może pod koniec)... motocykliści wjeżdżali pod stromą górę(która była najczęściej w lesie) i musieli dojechać na sam szczyt i mało którym sie udawało... pamiętam że to było dość śmieszne z chęcią bym obejrzał na youtube jak dawniej :) (czasem się też przebierali za np. kury hehe) Mam nadzieje, że ktoś pamięta to:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam sobie relacje z tych zawodów. Pamiętam, że u samego szczytu zawsze było najbardziej strome podejście, i przeważnie w tym miejscu zawodnicy najczęściej wymiękali.

Nic więcej szczegółów nie pamiętam. Nie pamiętam na jakim to było programie, jak często, ani w jakich latach. Pamiętam jadnak, że zabawne to było (coś jak "lot na byle czym" Redbula ale o wiele lepsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmieszne to było:D Pamiętam że zawsze czekałem na to :D Czasem się fajnie przebierali i wpadali odrazu w kopki siana które były na początku :D Czasem dla jaj po 3 na motor wsiadali :D Być może był sponsorem redbull ;) Może ktoś przypomnie sobie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Mój pierwszy tuner to Amstrad SRX 200, antena skierowana na Astrę i oglądanie filmów na niezakodowanym wtedy Sky Movies, początek 1989 roku, niektóre z nich mam do dzisiaj jeszcze na kasetach VHS z oryginalną ścieżką dźwiękową.

Czy pamięta jeszcze ktoś ten kanał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że są osoby, które pamiętają Sky Movies, np. moja skromna osoba. :)

Stacja była nadawana na kanale nr 16, w tunerach analogowych.

Był jeszcze kanał Sky The Movie Channel, na kanale nr 18, który ramówkę miał zbliżoną do tej na Sky Movies.

Najwspanialsze były tzw. identy, które wprowadzały widza w niesamowity nastrój. Dodatkowo głos lektora, który mówił "this is The Sky Movie Channel", dodawał niesamowity klimat.

Osobiście przekonałem się całkiem niedawno i stwierdzam, że niestety dziś już kanały filmowe paczki Sky UK jak chociażby Sky Movies Premiere lub Sky Movies Screen 1 nie mają takiego wspaniałego klimatu jak w latach 90tych (może się już za bardzo zestarzałem, stąd taka opinia :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Niemiecki Nickelodeon jest dalej (jako Nick, ale czy to ważne?). A co zrobili wtedy z niemieckim TELE5? Myślałem, że padł i byłem :evil: ponieważ były tam ciekawe bajki (chociaż i tak nie znałem niemieckiego).

 

W miejscie niemieckiego TELE5 pojawił się VOX. A było to bodajże w 1993roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@noster i @HarrisonBergeron - oboje się mylicie :P

 

Stary niemiecki Tele 5 został zastąpiony przez sportowy DSF w dniu 1 stycznia 1993 roku. Na dowód spot reklamowy zapowiadający zastąpienie Tele 5 kanałem DSF (z niem. Tele5 wird zu DSF).

 

Tak na dobrą sprawę, historia Tele 5 rozpoczęła się już w styczniu 1984 roku. Wtedy ten kanał nadawał pod nazwą Music Box, jednocześnie była to pierwsza telewizja muzyczna w Niemczech (jeszcze sporo czasu minęło zanim pojawiła się Viva). W 1988 roku Music Box został przeformatowany w Tele 5.

 

No i teraz pytanie: Dlaczego Tele 5 zniknął z ekranów dnia 1 stycznia 1993 roku? Głównym interesantem tej telewizji był Leo Kirch (KirchMedia) - właściciel niemieckiej telewizji Pro 7. Tele 5 był wtedy poważnym konkurentem i KirchMedia chciały, aby kanał został wyłączony, by więcej zysków zgarniała niemiecka "siódemka". Akcjonariuszami Tele 5 był włoski CLT i włoski polityk Silvio Berlusconi. Na początku 1992 roku zaczęło gorzej się powodzić dla Tele5, w końcu Włosi odsprzedali telewizję dla KirchMedia w połowie 1992 roku (za łatwo się chyba poddali w tej trudnej chwili) i tak 31 grudnia 1992 roku nastąpił koniec Tele 5.

 

Jeżeli chodzi o niemiecki RTL2. Kanał ten wystartował 6 marca 1993 roku i na satelicie zastąpił kanał ScreenSport. Sam start był przesuwany cztery razy, początkowym zamierzeniem była data 26 września 1992 roku. RTL 2 nie miał nic wspólnego z Tele 5 - udziałowcami obu telewizji był zupełnie kto inny. Właścicielem RTL2 od początku był RTL Gruop.

 

Jeżeli chodzi o VOX - stacja ruszyła 25 stycznia 1993 roku zastępując Lifestyle, początkowo VOX nadawał jako kanał informacyjno-publicystyczny. Jednak szybko zauważono, że taki profil się nie przyjmie w Niemczech i rok później zmieniono mu charakter na rozrywkowy (filmy, seriale). VOX początkowo należał do Ruperta Murdocha (Newscorp.). W 1999 roku został przejęty przez RTL Group.

 

Tak to mniej więcej wyglądało... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się tylko wydawało. :oops:

 

Natomiast co do "Bitte lachen" to jednak dobrze pamiętałem.

http://de.wikipedia.org/wiki/Bitte_lachen

"Bitte lächeln 1990–1998 Tele 5 später RTL 2"

Najwyraźniej audycje nie muszą być związane z jedną stacją lub grupą medialną. Być może kiedyś zobaczymy "Teleexpress" w TVN. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech zgadnę - kablówka? Bo jeżeli satelita, to pewnie sam w tunerze coś dłubałeś i zmieniłeś pozycję. W końcu VOX wystartował zaledwie 25 dni później po zakończeniu działalności Tele 5. Spot reklamowy powinien być wystarczającym tego dowodem - nie trzeba znać niemiecki, by móc z niego zrozumieć, że jest to zapowiedź zastąpienia telewizji Tele5 stacją sportową.

 

Kolejne dowód z mojej strony - plansza informacyjna, która została wyświetlona o północy z dnia 31 grudnia 1992r. na 1 stycznia 1993r. Mam nadzieję, że nie muszę tłumaczyć tego, co jest na niej napisane.

tele5abschlussbild.th.jpg

 

Więc nadal ufasz swojej niezawodnej pamięci? :woot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RafiX dobrze mówi. Poszperałem w starych wykazach. Od 1991r Tele 5 zajmował transponder 21 (11523 H) Astry 1B 19,2°E (gdzie przywędrował z Kopernikusa 3 23,5°E). Później z tego transpondera nadawany był DSF.

 

VOX wskoczył na transponder 5 (11273 H) Astry 1A w miejsce po Lifestyle i The Children's Channel. Na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukując inne filmiki z podanego przez Ciebie linka, można znaleźć jeszcze więcej ciekawych materiałów archiwalnych. Przykładowo to, czy to -->cykl: serwowanie po orbicie w roku 1995. Można sobie podejrzeć, jak w dawnym analogu prezentowały się znane nam dzisiaj różne stacje telewizyjne (jest też Polsat, Polonia 1 w swojej pierwszej okazałości) :jupi: Autor wszystkich filmów jest jeden, udostępnił na youtube niezwykle ciekawą kolekcję, warto z nią się zapoznać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem w tym ze nie posiadam skanera ale w przyszłym tygodniu postaram się zrobić w pracy skan to umieszcze na forum...

Nawiasem mówiąc jest to kilka stron i na bardzo złej jakości papieru ale tak zaczynali.. wiadomo początki są zawsze trudne

 

To był Rachau Hillclimb. Świetna sprawa, istny kvlt :)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Rachau

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...