Skocz do zawartości

TV Analogowa dawniej


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem czy ktoś już o tym pisał, ale przypomniała mi się taka plansza nadawana całymi dniami na jednym z transponderów analogowego Hot Birda. O ile mnie pamięć nie zawodzi to był to obrazek satelity w kosmosie, a w tle była ziemia. Zdaje się, że to był specjalny kanał Hot Birda. Czasami pojawiały się na nim jakieś relacje na żywo, start satelitów, a czasami przekazy różnych innych kanałów (chyba YNN). Nocą w tym miejscu leciał Eros TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czytając skrupulatnie cały watek stwierdziłem, ze to dobre miejsce o to aby zapytać ...

Czy ktoś z was pamięta takie coś jak PAL Plus?

Czemu miał służyć ten system?

Nadawane to było przez Tv Polonia ,ale nie tylko bo nadawał ten system również jakiś program grecki... bodajże ERT int

Inne pytanie jakie mi sie nasuwa to jak długo był nadawany FTA pierwszy po polsku program tematyczny, czyli ANIMAL PLANET ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś przypomniał mi się ciekawy fakt z dziedziny satelitarnej telewizji analogowej. Sprawa dotyczy MTV Germany.

Kanał nie był kodowany. Jednak Niemcy nadawali tak, ze na tunerach z dekoderem Videocrypt (niezwykle popularne były na Wyspach Brytyjskich) obraz był zakodowany. Dzięki temu nadawca zabezpieczał się przed widzami w Wielkiej Brytanii.

Podobno odstrojenie się na kilka MHz niwelowało problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamietacie CN w analogu fajnie kodowali, ze mozna bylo latwo obejzec, tak samo TCM.A jeszcze do tego THe ADult Channel , Filmnet , Eurosport po Polsku i MS w 1990 roku , RTL < PRO 7, MTV , potem zakodowali MTV, a te weekendy z gwiazdami :D Michael Jackson, QUEENS, Madonna, i inne owczesne gwiazdy muzyki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nadaje analogowo.

 

Myślisz, że znany jest termin? Coś Ty! Pewnie nawet te niemieckie stacje nie wiedzą kiedy nie będą już nadawane w analogu :roll: My mamy już tylko jeden kanał i chcemy jego odejścia z analogu a Niemcy mają jeszcze ich o wiele więcej i jakoś nie widać aby się spieszyli :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież tutaj dyskutujemy o przeszłości, a nie to co nastąpi w przyszłości... @james_b, trochę się mylisz, pierwsze terminy wyłączenia analogowych kanałów z Astry są już znane, ale to już nie w tym temacie...

 

Żeby nie usuwać kolejnych postów do kosza, to udostępnię ciekawą stronę poświęconą całej historii telewizji Tele 5 w Niemczech, bo jest co wspominać. :arrow:http://www.tele5-chronik.de/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - cofamy się o ponad 15 lat wstecz ;)

 

Lista satelitów z roku 1991

 

Intelsat VA F12    60.0 E
DSF 1B             28.5 E
DFS-1A Kopernikus  23.5 E
Astra 1A           19.2 E
Astra 1B           19.2 E
Eutelsat I F1      16.0 E
Eutelsat I F4      13.0 E
Eutelsat I F5      10.0 E
Eutelsat I F2       7.0 E
Tele-X              5.0 E
Intelsat V F2       1.0 W
Telecom 1C          5.0 W
Telecom 1A          8.0 W
TDF 1              19.0 W
TDF 2              19.0 W
TV Sat 2           19.0 W
Olympus            19.0 W
Intelsat VA F11    27.5 W
BSB 1              31.0 W
BSB 2              31.0 W

 

Ciekawostka nr. 2 - plan zagospodarowania częstotliwości WARC77. Co to było? Otóż w początkach TV Satelitarnej wymyślono i opracowano plan zagospodarowania częstotliwości na poszczególnych pozycjach satelitarnych, aby każdy kraj miał swoje miejsce na orbicie. Oczywiście szybko okazało się, że założenia były nierealne do wypełnienia, ponieważ rozwój techniki satelitarnej okazał się być zbyt szybki, a proponowane rozwiązania - przestarzałe.

 

Slot   Longitude    Polarization     Countries
                  Even ch  Odd ch

 1     44 E                         USSR
 2     25 E                         USSR
 3      5 E         LC      RC      Scandinavia, Greece, Turkey, Cyprus
 4      1 W         RC      LC      Eastern Europe, Germany
 5      7 W         LC      RC      Yugoslavia/Albania
 6     19 W         LC      RC      Benelux, Germany, France, Austria
 7     31 W         RC      LC      UK, Ireland, Spain, Portugal, Iceland
 8     37 W         LC      RC      Small European states


                  Slot 3    Slot 4    Slot 5    Slot 6    Slot 7    Slot 8
Ch  Carrier freq.    5 E       1 W       7 W      19 W      31 W      37 W
     GHz

1  11.72748       Turkey    Poland              France              San Marino
2  11.74666       Finland   Romania             F.R.G.    Ireland
3  11.76584       Greece    Cz-Slov             Luxemb.   Portugal  Licthenst.
4  11.78502       Sweden    Bulgaria            Austria   U.K.      Andorra
5  11.80420       Turkey    Poland              France              San Marino
6  11.82388       Finland   Romania             F.R.G.    Ireland
7  11.84256       Greece    Cz-Slov             Luxemb.   Portugal  Licthenst.
8  11.86174       Sweden    Bulgaria            Austria   U.K.      Andorra
9  11.88092       Turkey    Poland              France              San Marino
10  11.90010       Finland   Romania             F.R.G.    Ireland
11  11.91928       Greece    Cz.Slov             Luxemb.   Portugal  Licthenst.
12  11.93846       Denmark   Bulgaria            Austria   U.K.      Andorra
13  11.95764       Turkey    Poland              France              San Marino
14  11.97682       Norway    Romania             F.R.G.    Ireland
15  11.99600       Greece    Cz-Slov             Luxemb.   Portugal  Licthenst.
16  12.01518       Denmark   Bulgaria            Austria   U.K.      Andorra
17  12.03436       Turkey    Poland              France              San Marino
18  12.05354       Norway    Romania             F.R.G.    Ireland
19  12.07272       Greece    Cz-Slov             Luxemb.   Portugal  Licthenst.
20  12.09190       Denmark   Bulgaria            Austria   U.K.      Andorra
21  12.11108       Cyprus    F.R.G.    Yogosl.   Belgium   Iceland   Monaco
22  12.13026       Finland   Hungary   Albania   Switzerl.
23  12.14944       Iceland                       Netherl.  Spain     Vatican
24  12.16862       Denmark                       Italy
25  12.18780       Cyprus    F.R.G.    Yogosl.   Belgium   Iceland   Monaco
26  12.20698       Finland   Hungary   Albania   Switzerl.
27  12.22616       Iceland                       Netherl.  Spain     Vatican
28  12.24534       Norway                        Italy
29  12.26452       Cyprus    F.R.G.    Yogosl.   Belgium   Iceland   Monaco
30  12.28370       Sweden    Hungary   Albania   Switzerl.
31  12.30288       Iceland                       Netherl.  Spain     Vatican
32  12.32206       Norway                        Italy
33  12.34124       Cyprus    F.R.G.    Yogosl.   Belgium   Iceland   Monaco
34  12.36042       Sweden    Hungary   Albania   Switzerl.
35  12.37960       Iceland                       Netherl.  Spain     Vatican
36  12.39878       Denmark                       Italy
37  12.31796       Cyprus    F.R.G.    Yogosl.   Belgium   Iceland   Monaco
38  12.33714       Norway    Hungary   Albania   Switzerl.
39  12.35632       Iceland                       Netherl.  Spain     Vatican
40  12.37550       Sweden                        Italy

Źródło obydwu zestawień: http://stjarnhimlen.se/tv/tv.html

 

Ciekawostek ciąg dalszy

 

Wykaz kanałów analogowych z orbity z kwietnia 1992

https://forum.satkurier.pl/download/europe.txt

 

I kolejny, jednak ciężko określić czas jego powstania - mieszany - są nowsze satelity i starsze. Ostatni update ok. 1994 roku (+ poprawki związane z 19.2E z 2004 roku ???)

https://forum.satkurier.pl/download/table.txt

 

Ciekawostek ciąg dalszy - TeleSatellit z roku... 1986 (wtedy jeszcze jako Tele-Audiovision)

http://magazine.tele-satellite.com/vintage/TELE-satellite-8603-deu.pdf

http://www.tele-satellite.com/about - kilka innych archiwaliów

 

Wkrótce ciąg dalszy wykopalisk Mr. Orbity ;)

 

PS: Intelsat VA F12 z 60E pod koniec lat .80 był niezwykle atrakcyjną pozycją satelitarną z uwagi na "spory" (jak na tamte czasy) zestaw kanałów niemieckich (wtedy nie było Astry i Kopernikusa jeszcze). Nadawano tam m.in.: Bayern 3, West 3, ARD Eins Plus, Eureka (obecnie ProSieben), oraz musicbox (później Tele 5, który w 1993 roku zmienił się w DSF i powrócił w 2002 roku). Musicbox był jednym z pierwszych europejskich kanałów muzycznych (start w 1984 w sieciach kablowych) - nie było wtedy jeszcze VIVY, a MTV Europe wystartowało dopiero w 1987 roku. W TeleSatellit z roku 1988 jest wykaz kanałów analogowych z uwzględnieniem tego egzotycznego satelity :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy jeszcze nie poświęciłem aż dwóch godzin na przeczytanie jednego posta. :shock: Normalnie rewelacja. :jupi: Najbardziej mi się spodobały tunerki analogowe, jakie zostały przedstawione i opisane w podanych magazynach TELE-Satellite z lat 1982-1988. Jeszcze kilka ciekawostek :wink:

 

Kilka zrzutów zrobionych z pdf-u.

 

rok86su1.th.jpg FilmNet w Szwecji

 

rok861on5.th.jpg Testy 3sat w D2-Mac (rok 1986) :shock:

 

polskiseitmz5.th.jpg "Polska Strona" w TELE-Satellite (ciekawe artykuły)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To był przekaz TV Bryza dla sieci kablowych. Wiele z nich nadawało swój program właśnie w kooperacji z TV Bryza. Emisja odbywała się w nocy po zakończeniu emisji Polsatu i była kodowana (obraz w negatywie). Program był chyba z tygodniowym wyprzedzeniem i dokładnym czasem emisji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj dość przypadkowo natknąłem się w internecie na jedną ciekawą planszę informacyjną operatora komunikacyjnego Telefonica, który ma swoją siedzibę w Hiszpanii. Plansza została uruchomiona w miejscu analogowego programu hiszpańskiego TVE Internacional na częstotliwości 11.224 H satelity HotBird, kanał został wyłączony w pierwszej dekadzie 2002 roku. Przekaz był prowadzony przez kilka miesięcy, przez jakiś czas planszę nadawano w systemie NTSC, później przełączono na PAL. Plansza ta dotyczyła możliwości wynajęcia tego transpondera dla innego operatora. Co ciekawe, komunikat został podany w języku niemieckim, a nie w hiszpańskim czy angielskim.

 

W czasach gdy królowała telewizja analogowa, hiszpański operator posiadał w swoich rękach dwie analogowe częstotliwości na satelicie HotBird 13E. Obydwie były wykorzystywane do przesyłu dwóch hiszpańskich kanałów - przeznaczonego na rynek europejski TVE Internacional i informacyjnego Canal 24 Horas. Do dzisiaj Telefonica pozostaje właścicielem tego drugiego transpondera, czyli 11.785 H.

 

telef1ey2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim małym OT pójdę: A czy Ty wiesz ile taki sprzęt będzie wart za kilka/kilkanaście lat? Oj dużo dużo, to będzie zabytek, ale jaki drogi, o ile będzie działał :P zobacz ile teraz są warte np. gramofony, nie mało. He, nawet jakoś w zeszłym roku znalazłem na strychu płytę, ale niestety brak gramofony robi swoje i nie mogłem posłuchać, ale nie mój typ muzyki. Podobno mam gdzieś gramofon, poszukam jeszcze.

 

Nie wywalajcie dekoderów analogowych, kiedyś będą wiele warte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Pamietam jeszcze jak na Astrze 19.2 wystartowała na podnośnych audio MTV Europe (7.74/7.92) pierwsza polska stacja radiowa z satelity, wtedy nieznane lokalne radio z Krakowa ..... RMF i nie miało nic wspolnego z obecną sieczką reklamową i muzyczną :jupi: Siedziałem i słułachałem całymi godzinami tego programu :D

 

Aż się łezka w oku kręci ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim małym OT pójdę: A czy Ty wiesz ile taki sprzęt będzie wart za kilka/kilkanaście lat? Oj dużo dużo, to będzie zabytek, ale jaki drogi, o ile będzie działał :P zobacz ile teraz są warte np. gramofony, nie mało. He, nawet jakoś w zeszłym roku znalazłem na strychu płytę, ale niestety brak gramofony robi swoje i nie mogłem posłuchać, ale nie mój typ muzyki. Podobno mam gdzieś gramofon, poszukam jeszcze.

 

Nie wywalajcie dekoderów analogowych, kiedyś będą wiele warte.

 

Ja mam 2 na stanie, w tym jeden w 100% sprawny i używany :) A drugi ma kilkanaście dobrych lat i jeszcze na tunerze jest logo Astry i to samo na pilocie :D

Tylko kto je wtedy kupi jak nie będzie można nic odbierać na nim :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...