Skocz do zawartości

TV Analogowa dawniej


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Witam, u mnie przygoda z analogiem rozpoczęła się gdzieś w okolicy 1992 roku, rodzice nabyli wtedy tuner Amstrad SRX 200/64 - szczyt wypasu jak na owe czasy - w zestawie z czaszą chyba 60 cm, która co ciekawe była pokryta jakimś tworzywem przypominającym nieco syntetyczną skórę, konwerter starego typu obsługujący tylko dolne pasmo częstotliwości (tego zestawu już niestety nie posiadam), ponadto rodzice kupili telewizor Unimor Siesta 2 (którego używam do dziś razem z ferdkiem 7318uci i muszę przyznać, że spisuje się rewelacyjnie. Gdzieś w 1997 rodzice zakupili tuner Comsat z czaszą 95 cm ten zestaw mam do dziś -tuner wykorzystuję w razie niekontrolowanego obrotu anteny - w celu szybszego ustawienia talerza na HB, a sam talerz po dozbrojeniu w zeza pozwala na odbiór kanałów z 13 i 19,2 E.

Jeśli chodzi o kanały to ja osobiście uwielbiałem Sky ONE szczególnie programy dla dzieci - DJ Cat, który leciał w dni powszednie chyba o 17 oraz Fun Factory nadawany w weekendy rano, poza tym spora grupa kanałów BSkyB jeszcze przed zakodowaniem no i pokaźna grupa kanałów niemieckich. Przyznam szczerze, że zawsze bardzo mnie ciekawiły kanały nadawane w D2-MAC, których z oczywistej przyczyny nigdy nie zobaczyłem, Potem pojawił się Cartoon Network, z którego również się nauczyłem angielskiego i stałem się wiernym fanem wrestlingu dzięki WCW Nitro i WCW Thunder nadawanym na TNT.

Po zakupie nowego tunera przerzuciłem się na 13E a to z tej prostej przyczyny, że owy tuner umożliwiał mi odbiór polskich kanałów (Stary Amstrad łapał obraz ale nie szło ustawić fonii).

w 2005 roku zakończyłem przygodę z analogiem i wszedłem w świat digital TV co wcale nie znaczy, że o niej zapomniałem... To były czasy...

PS nie wiem czy pamiętacie ale kiedyś w telegazecie był dział RTV-SAT-Video, na którym można było znaleźć parametry kanałów nadawanych z satelit, które można było wtedy złapać w Polsce. Gdzieś mam spis tych kanałów jak go odkopię to na peewno się podzielę

 

Przypomniało mi się, że z hot birda był kiedyś nadawany kanał erotyczny Eurotica Rendez Vous czy jakoś tak był chyba kodowany w eurocrypcie, wie ktoś co się stało z tym kanałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to Kopernikus nie transmitował żadnych kanałów analogowych, a świadczył usługi telewizyjne wyłącznie w systemie DVB-S/MPEG2. W zasadzie najlepsze miejsce na tę dyskusję byłby ten wątek: Początek i rozwój telewizji cyfrowej

Było kilka Kopernikusów. Przynajmniej jeden emitował programy analogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to Kopernikus nie transmitował żadnych kanałów analogowych, a świadczył usługi telewizyjne wyłącznie w systemie DVB-S/MPEG2. W zasadzie najlepsze miejsce na tę dyskusję byłby ten wątek: Początek i rozwój telewizji cyfrowej

Było kilka Kopernikusów. Przynajmniej jeden emitował programy analogowe.

No właśnie nie odrobiłeś do końca pracy domowej :) To znaczy, nie przeczytałeś treści z obrazka wklejonego przez @janusz080 ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień 15 grudnia 2008 to koniec analogu w Polsce wyłączono ostatni kanał nadawany tą techniką czyli TVN.

Mam pytanie czy ktoś pamięta kiedy dokładnie włączono TVN w analogu. Ja pamiętam że początkowo był on emitowany z Hot birda 5 na dawnej częstotliwości Vivy niemieckiej a później uruchomiono Tvn 24 na byłej częstotliwości Vivy 2. Natomiast Viva i Viva 2 przeniosły się na Astre. Według mnie było to doskonałe posunięcie Tvn-u gdyż te dwa kanały muzyczne były bardzo popularne w Polsce i wielu odbiorców miało je zaprogramowane w swoich odbiornikach. Gdy dziś włączam kanały analogowe z Astry to zazdroszczę Niemcom iż mają tyle kanałów Fta a jakość techniczna jest według mnie dużo lepsza niż z naszej badziewnej płatnej platformy ,,cyfrowej'' cyfrowy polsat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy ktoś pamięta kiedy dokładnie włączono TVN w analogu. Ja pamiętam że początkowo był on emitowany z Hot birda 5 na dawnej częstotliwości Vivy niemieckiej a później uruchomiono Tvn 24 na byłej częstotliwości Vivy 2. Natomiast Viva i Viva 2 przeniosły się na Astre.
A ja to uściślę ;)TVN w analogu pojawił się gdzieś tak na początku 2001 roku na transponderze 11.148H, chyba kilka dni po Sylwestrze, miesiąc później Viva Zwei (11178 H) opuściła satelitę HotBird i dostępna była już tylko z Astry. Z kolei TVN 24 pojawił się latem 2001, zajmując wolną od prawie pół roku częstotliwość po Viva Zwei - 11.178H. Start pierwszej polskiej telewizji informacyjnej i to w przekazie analogowym poprzedzała plansza kontrolna na tym transponderze, która została włączona na kilka dni przed startem kanału.

 

Przy okazji mała ciekawostka ;) Zmiany w ofercie satelitarnych kanałów analogowych w Europie, począwszy od roku 2001 do dnia dzisiejszego: http://www.selkirkshire.demon.co.uk/ana ... eyard.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę tam kanał Hakk TV. O ile pamiętam ten kanał nadawał chyba tylko kilka godzin w ciągu dnia, jakoś wieczorem... Ale nie wiem czy codziennie czy też tylko w wybrane dni. Resztę czasu zajmowała plansza kontrolna.

 

Na HB pamiętam jeszcze kanał BVN TV, który nadawał od godz. 19:00, kilka minut przed rozpoczęciem programu pojawiał się zegar. Codziennie emitowano praktycznie te same programu, w tym [beep]skie - jak dla mnie - bajki dla dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorąco polecam tą stronę: http://www.rewindmuseum.com/vintagesatellite.htm Uważni znajdą tam logo pewnej znanej w Polsce firmy, która działa do tej pory i ma się całkiem dobrze, a kiedyś najwyraźniej miała związek ze słynnymi "rombami" dla BSB i dedykowanymi dla tych przekazów odbiornikami ;)

Nie wydaje mi się, żeby była to tylko zbieżność logo - ciekawe, czy firma, o której mowa, posiada jeszcze na magazynie takie cuda :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważni znajdą tam logo pewnej znanej w Polsce firmy, która działa do tej pory i ma się całkiem dobrze,
Pewnie chodzi o Ferguson'a :]

 

 

Co ciekawego mi wpadło w oko? A no właśnie ten oto konwerter:

bluecaplnb.gif

Z podanej strony internetowej wynika, że był to pierwszy LNB, jaki stosowała brytyjska platforma Sky do odbioru swoich analogowych programów z Astry 19.2E. No i ogólnie ta cała historia odnośnie produkowanych konwerterów z lat 80-90 do odbioru telewizji satelitarnej. Po prostu rewelka :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Co ciekawego mi wpadło w oko? A no właśnie ten oto konwerter:

bluecaplnb.gif

Z podanej strony internetowej wynika, że był to pierwszy LNB, jaki stosowała brytyjska platforma Sky do odbioru swoich analogowych programów z Astry 19.2E. No i ogólnie ta cała historia odnośnie produkowanych konwerterów z lat 80-90 do odbioru telewizji satelitarnej. Po prostu rewelka :brawo:

Ja mam taki konwerter, działałby z dzisiejszym sprzętem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karol! To był kanał radiowy :smile:

 

W ramach ciekawostki jakby ktoś byłby zainteresowany, to stan kanałów analogowych w Europie z roku 1994 można znaleźć tutaj. Autor skanów znajduje się na stronie 13 tego tematu - link został przez niego podany. @Paweł_h10 dysponuje jeszcze starszym wykazem, bodajże cztery lata wstecz. :]

 

Ja mam taki konwerter, działałby z dzisiejszym sprzętem?
Ten konwerter odbiera tylko dolne pasmo częstotliwości, tj. 10.7-11.7GHz, we wczesnych latach 90-tych tylko taka część pasma Ku była wykorzystywana, później gdy liczba kanałów analogowych zaczęła rosnąć i brakowało pojemności pasmo wydłużono do 12.75GHz i jednocześnie zostało wykorzystane całe pasmo Ku przeznaczone dla transmisji kanałów satelitarnych. Jak masz tuner analogowy, to będzie działać, ale tylko dolne pasmo, np. część z Astry 19.2E, a także kanały francuskie z 5.0W już nie. Z kolei o odbiorze telewizji cyfrowej zapomnij. Zanieś go lepiej do muzeum, albo zatrzymaj na pamiątkę, za 50 lat może nabierze swojej wartości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Choć jestem młodym człowiekiem (24lata) dorzucę co nie co od siebie.

Pamiętam, analogowo i naziemnie Polonie1 (94rok) i McGayvera (chyba dobrze napisałem), kiedy to częściej oglądałem właśnie ją niż TVP. Canal+ gdy przed 7mą i diabelskim młynem oglądałem z zapartym tchem Identy które kiedyś były piękne.

Satelite miałem dosyć późno w 98-00 roku, i pamiętam CNBC i Jay'a Leno, Cartoon Network, testy TVN24 i TVNu, Polsat2, TVPolonię, a w niej audio Polskiego Radia. 123sat i po nim 69XTV bodajże...

Antentka skroma 60', a nazwy dekodera nie podam, bo nie pamiętam. Z zewnątrz był NONAME. Pamiętam jak w nim grzebałem i źle włożyłem kość pamięci, przez co się transformator spalił, ale kość przeżyła, nie zapamiętywał ustawień. A po serwisie musiałem zerwać plombę i włożyć poprawnie. Wciąż gdzieś ten dekoder jest i działa.

Łza w oku sie kręci Panowie.

Kiedyś na początku istnienia telewizji nie myślano o kasie (przynajmniej nie aż tak) bardziej chodziło o misję dostarczenia człowiekowi przyjemności z odkrywania świata bez wychodzenia z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...