Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A szczegółną hipotezą jest 

Cytat

Zasięg techniczny raczej statystycznie przekłada się na podobne zmiany w oglądalności, więc ta oglądalność mogłaby wzrosnąć o 30 proc. – ocenił Kisielewski.

To jest czysta teoria, nie mająca pokrycia w dotychczasowych doświadczeniach. 

Wręcz można osiągnąć skutek odwrotny, spadek zasięgu technicznego, gdyż nowe kanały telewizory dopiszą na konic listy, a dekodery z wyłączonym sortowaniem po LCN nie dopiszą w ogóle. I konia z rzędem temu kto znajdzie te kanały, poza forumowymi pasjonatami i bardziej zorientowanymi co w trawie piszczy. 

Ilu z widzów naziemnych zna kanał Alfa - to najnowszy przykład obecności w lepszym paśmie, ale z brakiem świadomości jego istnienia. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bartek2lp2 napisał(a):

Ja liczę że trafi tam ktoś z trójki: Kino Polska Muzyka, TV Republika i może by miało sens nabycie praw do MŚ w hokeju kanału sportowego od Polsatu

Republika ma za mało kasy,a MŚ w hokeju to Polsat może pokazywać w Super Polsat,TV4,TV6,Nowa TV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bartek2lp2 napisał(a):

Ja liczę że trafi tam ktoś z trójki: Kino Polska Muzyka, TV Republika i może by miało sens nabycie praw do MŚ w hokeju kanału sportowego od Polsatu

Polsat już miał kanał sportowy a gdzie jest???.

Należy dać szanse innym nadawcom.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2023 o 08:02, dvbtowiec napisał(a):

A szczegółną hipotezą jest 

(..)

To jest czysta teoria, nie mająca pokrycia w dotychczasowych doświadczeniach.

To są fakty, na dodatek potwierdzone dotychczasowym doświadczeniem :) Szczególnie w regionach z MUX-8 w polaryzacji pionowej.
 

Pisałem o tym wiele razy. Mogę nawet przedstawić wiele przykładowych pomiarów z różnych lokalizacji gdzie jedyny sensowny odbiór to ten z zakresu UHF. Może kiedyś zrobię takie opracowanie ze szczegółami.

Świeży przykład to Zielona Góra, wysokość IV piętra i o MUX-8 z rozsądnymi parametrami zapomnij. Oczywiście mówię o osobnej dedykowanej antenie VHF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, DanielK napisał(a):

To są fakty, na dodatek potwierdzone dotychczasowym doświadczeniem :) Szczególnie w regionach z MUX-8 w polaryzacji pionowej.
 

Pisałem o tym wiele razy. Mogę nawet przedstawić wiele przykładowych pomiarów z różnych lokalizacji gdzie jedyny sensowny odbiór to ten z zakresu UHF. Może kiedyś zrobię takie opracowanie ze szczegółami.

Świeży przykład to Zielona Góra, wysokość IV piętra i o MUX-8 z rozsądnymi parametrami zapomnij. Oczywiście mówię o osobnej dedykowanej antenie VHF.

Nie jest to prawda, źle dobrana antena lub inny błąd. Zielona Góra kilka anten stawiałem na parterze i działają dipole pionowe. Nie znam adresu, ale może warto zastosować wzmacniacz VHF, po za tym do VHF ważny jest bardzo dobry kabel i końcówki, wystarczy słabej jakości kabel czy końcówka i będzie lipa (może odbierać UHF ale VHF już nie). Zasięg MUX8 to 97% i tyle w temacie, te 3% oznacza że w niektórych miejscach trzeba dobrać nietypową antenę, Zielona Góra nie wchodzi w te 3% wiec musisz sprawdzić co przegapiłeś np. słabej jakości zwrotnica, słabej jakości dipol, końcówki i rozdzielacze, po kolei sprawdzasz, ja jak poprawiam po takich przypadkach to zaczynam od najprostszych rzeczy czyli końcówki, rozdzielacz, zwrotnica, kabel, obserwuje jakość anteny i robię pomiary, da się do tego dojść tylko trzeba nieco czasu..

Edytowane przez pietrek1
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sporo materiałów z różnych instalacji, w różnych miejscach, na przykład 1 piętro jak i dachy na wysokości 4 piętra. Na przykład już kilka anten typu combo (o marketowych nie wspominam, ale mam też na myśli dobre anteny np. Emme Esse 560HVD, które w paśmie UHF nie mają zbyt dobrej kierunkowości i zysk szału nie robi) zdemontowałem u ludzi i powiesiłem w to miejsce dobre "krokodyle" na UHF, po to aby dobrze działały MUXy 1-6. Gdy proponuję osobnego patyczaka na MUX-8 to 80-90% ludzi sobie odpuszcza. Poza tym załóż komuś taki zestaw patyczaków na balkonie...

 

Pół biedy z tym MUX-8 w regionach gdzie jest nadawany w polaryzacji poziomej. Doświadczenie tam takie, że dobrze leci i nie miałem większych problemów z odbiorem w odległości około 80 km od nadajnika. Podkreślam w polaryzacji poziomej. W pionowej na większych dystansach powyżej 60 km mam doświadczenia raczej negatywne.

 

Poza tym Zielona Góra i okolice to nie są płaskie tereny. Jest tutaj w okolicy od 70m do ponad 200m nad poziomem morza, więc to nie jest taki płaski teren :)

 

Wiem czym jest miernik, jak się go używa i w jaki sposób montuje się anteny do MUX-8 na polaryzację pionową.

Zdania na ten temat nie zmienię. Cały czas uważam, że to fanaberia z telewizją w tym paśmie w całej UE. Tak wiem, że sygnały w paśmie VHF potrafią daleko lecieć. Odbierałem TV analogową i cyfrową z Berlina w kanałach 5-12. Na szczęście Niemcy sobie odpuścili i teraz twardo stoją dla zatrzymaniem pasma 600 MHz, gdzie mają tylko 3 multipleksy ogólnokrajowe + 3-4 wyspowo lokalne (np. freenet).

 

Na wielu instalacjach zbiorczych "jacyś" instalatorzy nawet nie podłączają istniejącej anteny radiowej (UKF FM) i VHF (MUX-8), dlatego że mają przesterowania sygnału (od lokalnych nadajników UKF i DAB+) na multiswitchach i za bardzo albo nie potrafią tego ogarnąć albo za dużo to będzie kosztować.

 

 

 

Edytowane przez DanielK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinniśmy wogóle zaczynać powrotu do vhf. Na pewno dałoby się rady zmieścić w paśmie UHF mux5 i teraz by przeszedł ten mux na dvbt2. U mnie mux8 da się odebrać ale słabiej dociera niż uhf. Jak przejdzie mux8 na dvbt2 będzie jeszcze gorzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pasmo vhf powinno być wykorzystywane dla tych nadawców,którzy kodują swoje programy.Co do ilości kanałow,jest ich naprawdę tak dużo,że więcej już nie potrzeba. Niech w końcu zaczną je wykorzystywać dla widzów,a nie dla siebie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...