Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, dvbtowiec napisał(a):

Dokładnie należałoby zacząć od tego ile elementów ma antena na VHF w tym zestawie combo. Czasem potrafią mieć sam dipol.

Moja antena combo jest firmy DIPOL I ma 5 elementów z dipolem VHF. Antenę mam rozdzieloną na 2 telewizory i też jest strata na rozdzielniku z  3 dBuV. Sprawdzałem na samej wieloelementowej antenie VHF, to sygnał był nie wiele lepszy 40 dBuV. Nie dziwne jak nadajnik ma tylko 10 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, dvbtowiec napisał(a):

Taka moc na pasmo VHF jest bardzo dużą mocą. 

Podepnij się bezpośrednio bez rozdzielacza czy coś ulegnie poprawie. 

Tak sprawdzałem, 3 dBuV jest więcej bezpośrednio z anteny. Inne multiplexy mają po 100kW na UHF to odpowiada 20 dBuV na VHF. Także u mnie powinno być nadawane mux 8z mocą nie 10 a 20 dBuV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dBuV - to siła sygnału na Twojej antenie. W żadnym razie to nie odpowiada mocy nadajnika.

Możesz mieć obniżoną siłę przez np. zakłócenia w Twojej okolicy.

W dodatku wiele zależy czym się mierzy. Posiadasz profesjonalny miernik, czy podajesz odczyt z telewizora lub dekodera? Jeśli to drugie, to możesz sobie te wskazania darować. One są orientacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Martin11 napisał(a):

Nie dziwne jak nadajnik ma tylko 10 kW

O ile dobrze pamiętam, jesteś z okolic Krakowa, czyli zapewne masz na myśli Chorągwicę. Mux-8 z tego nadajnika ma 10 kW ... ale tylko na azymucie 310°. W pozostałych kierunkach jest mniejsze lub większe wytłumienie (min. 1.6 kW na azymucie 160°). Ponadto anteny nadawcze mux-8 wiszą na tym maszcie ok. 25 m niżej niż anteny UHF.

1740

W dBµV/m masz wyrażone pole natężenia sygnału które możesz sprawdzić sobie m.in. na tej mapie (skala na górze strony). Ale to tylko teoria, bo w rzeczywistości na poziom sygnału ma wpływ bardzo wiele czynników.

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.06.2024 o 14:20, dvbtowiec napisał(a):

dBuV - to siła sygnału na Twojej antenie. W żadnym razie to nie odpowiada mocy nadajnika.

Możesz mieć obniżoną siłę przez np. zakłócenia w Twojej okolicy.

W dodatku wiele zależy czym się mierzy. Posiadasz profesjonalny miernik, czy podajesz odczyt z telewizora lub dekodera? Jeśli to drugie, to możesz sobie te wskazania darować. One są orientacyjne.

Tak się akurat składa, że mam profesjonalnym miernik i wiem o czym mówię, bo zajmuję się tym tematem( hobbystycznie)od dawna i dużo anten naziemnych i satelitarnych ustawiałem.        Symulowałem obniżenie sygnału przez tłumik, to przy 34 dBuV sygnał jest niestabilny i klatkuje. Także sygnał Mux8 mam na granicy odbioru, ale odbiera i to stabilnie.

 

W dniu 3.06.2024 o 15:37, K63 napisał(a):

O ile dobrze pamiętam, jesteś z okolic Krakowa, czyli zapewne masz na myśli Chorągwicę. Mux-8 z tego nadajnika ma 10 kW ... ale tylko na azymucie 310°. W pozostałych kierunkach jest mniejsze lub większe wytłumienie (min. 1.6 kW na azymucie 160°). Ponadto anteny nadawcze mux-8 wiszą na tym maszcie ok. 25 m niżej niż anteny UHF.

1740

W dBµV/m masz wyrażone pole natężenia sygnału które możesz sprawdzić sobie m.in. na tej mapie (skala na górze strony). Ale to tylko teoria, bo w rzeczywistości na poziom sygnału ma wpływ bardzo wiele czynników.

Ja mieszkam w powiecie bocheńskim i w mojej miejscowości to będzie 110 kąt z diagrama i tym samym jeszcze jest mniejsza moc z nadajnika w moim kierunku. Obieram obecnie telewizję z satelity( canal+), tylko drugi telewizor jest na górze który ma tylko NTC i z którego to żadko się ogląda. Pozatym mam internet światłowodowy z multimedii( teraz to już jest Vectra) I w przyszłości planuję przejść na telewizję światłowodową.

Edytowane przez Martin11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w przypadku MUX 8 trzeba się trochę nakombinować, gdyż często sygnał tego multipleksu jest tak słaby, że niestety ucieka. 

Tak swoją drogą witam szanownego rodaka! Ja też jestem z powiatu bocheńskiego :mrgreen:

Edytowane przez Anita Kaźmierska
Poprawiono pisownię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może z Was kiedy będzie rozstrzygnięcie konkursu na 2 sloty na Muxie 8? Czy te wyniki konkursu poznamy pod koniec czerwca, żeby wraz ze startem jesiennych ramówek na początku września zwycięskie kanały wystartowały na multipleksie 8?

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co słyszałem, I posiedzenie w czerwcu planowane było wczoraj, ale może będzie dziś i czegoś się dowiemy

12 godzin temu, TomeQ38 napisał(a):

Wie ktoś może z Was kiedy będzie rozstrzygnięcie konkursu na 2 sloty na Muxie 8? Czy te wyniki konkursu poznamy pod koniec czerwca, żeby wraz ze startem jesiennych ramówek na początku września zwycięskie kanały wystartowały na multipleksie 8?

Wydaje mi się że realnym terminem jest koniec czerwca lub pierwsza połowa lipca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa moim zdaniem nie rozstrzygnie się do jesieni.

Jest więcej chętnych niż miejsc.

Po decyzji koncesyjnej, musi się uprawomocnić, a nie wykluczone że ktoś złoży odwołanie od tej decyzji i temat się przeciąga, a w między czasie mamy sezon urlopowy i KRRiT także na ten urlop idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.06.2024 o 10:13, dvbtowiec napisał(a):

Sprawa moim zdaniem nie rozstrzygnie się do jesieni.

Jest więcej chętnych niż miejsc.

Po decyzji koncesyjnej, musi się uprawomocnić, a nie wykluczone że ktoś złoży odwołanie od tej decyzji i temat się przeciąga, a w między czasie mamy sezon urlopowy i KRRiT także na ten urlop idzie.

Raczej odwołań nie będzie no chyba że WPolsce będzie tak zdesperowane po potencjalnej przegranej że będzie utrudniać rozstrzygnięcie konkursu. Myślę że spokojnie do urlopu KRRiT możemy spodziewać się rozstrzygnięcia konkursu. Wystarczy tylko cierpliwie poczekać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, K63 napisał(a):

Ten pośpiech ewidentnie wskazuje na chęć jak najszybszego przyznania koncesji dla Republiki. No bo chyba raczej nie dla ... Polska 24. :?::wink:

Ten pośpiech to zasługa nacisku Republiki. Z pewnością to przez te koszulki w ich sklepu internetowego i maile od ich sympatyków, do których pisania namawiali 😂

No cóż, powinni ucieszyć się z tego właściciele innych kanałów z MUX 8. Zawsze dzięki temu trochę osób, które obecnie nie mają do tego MUX dostępu zdecyduje się na inwestycje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, michael112 napisał(a):
Godzinę temu, K63 napisał(a):
Ten pośpiech ewidentnie wskazuje na chęć jak najszybszego przyznania koncesji dla Republiki. No bo chyba raczej nie dla ... Polska 24. :?::wink:

Chyba że koncesję dostanie Republika i wPolsce24, a nie dostanie PTV.

Myślę że PTV się przebije na to drugie miejsce a te pierwsze miejsce rzecz jasna przypadnie Republice. Stacja braci Karnowskich raczej skończy tuż pod kreską :)

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   2 użytkowników

×
×
  • Dodaj nową pozycję...