Skocz do zawartości

Ogólnopolski multipleks DAB+


Vampi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

Grupa Radiowa Agory i Eurozet nie będą uczestniczyć w konkursie na koncesję na rozpowszechnianie programu radiowego w technologii DAB+, który Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła w połowie lutego. - To przestarzała technologia, a inwestycje w nią nie przystają do obecnej rzeczywistości i są ekonomicznie nieuzasadnione - komentuje Maciej Strzelecki, prezes Grupy Radiowej Agory.

Cytat

Wśród podmiotów, które wystartowały w konkursie na nadawanie na ogólnopolskim multipleksie radia złożyły Grupa ZPR Media i spółka Michała Winnickiego MWE Radio. Jak podał Presserwis ta pierwsza chce nadawać w DAB+ Radio Eskę, a druga Mixradio.

 

Czyli mamy to co przewidywałem :)

Ciekawe czy RMF się też wyłamał, czy startuje. Nie ma informacji w artykule.

Stacja nie chce się wypowiadać w sprawie gdy toczy się proces konkursowy.

Stanowisko RMF było wcześniej także sceptyczne, zobaczymy.

 

@Mateusz2006 FM nikt nie wyłączy, bo to będzie oznaczać ogromne wydatki dla przeciętnego budżetu domowego na zakup nowych odbiorników radiowych. Nikt się na to nie odważy :)

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadawcy prywatni nie chcą DAB+ bo się boją większej konkurencji i rozłożenie słuchalności po innych stacjach co daje mniejsze wpływy. Mają ludzi gdzieś, niech im gra w MONO i w szumach, chociaż lepiej dla nas, bo ma kasa- pewnie tak mówią bo chcą mieć lepsze wpływy Pieniężne.

DAB+ przestrzały ? A co powiecie o FM? Według mnie bardziej FM stary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, daniel103108 napisał:

 Przepychanki finansowe co komu się opłaca niech zwykłego słuchacza nie interesuje, niech się zreją między sobą.

Ale interesuje to nadawców. Nadawanie w dwóch systemach równolegle jest zbyt kosztowne, nikt na to na dłuższą metę nie pójdzie.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAB+ nadaje w przeciwieństwie do FM na falach VHF (i to jeszcze trzecie pasmo), które jest znacznie bardziej podatne na zakłócenia terenowe niż FM.

Oprócz tego odbiorniki do cyfrowego radia wciąż nie są za kilka złotych, w przeciwieństwie do odbiorników z FM. Dodatkowo - nie można tam nadawać kilkunastu stacji po przepływności 192kbps co jest dopiero dobrym dźwiękiem przy AAC+. A poza tym cóż z tego lepszego dźwięku, skoro cyfrówka może się gubić przy braku zasięgu optycznego, a FM będzie grał słabiej ale nadal na 4-5? To nie jest lepsze od internetu ale mniej stabilne i słabej jakości rozwiązanie niż net, gdzie nie ma tak dużych ograniczeń jak w DAB.

 

Jednak decyzja o wycofaniu się Eurozet i Agory z konkursu jest kuriozalna, bo w końcu Europa może nakazać wyłączyć pasmo 87,5-108 w niedalekiej przyszłości, i gdzie się obudzą kiedy będziemy musieli gasić FM?

Edytowane przez BW134
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dvbtowiec napisał:

Nadawanie w dwóch systemach równolegle jest zbyt kosztowne

A co to nas słuchaczy obchodzi? Jak się nie umieją dogadać, to niech płacą i płaczą. Mam oczywiście na myśli molochy a kibicuję lokalnym stacjom i szacun za to ze pomimo zdecydowanie mniejszym środkom potrafią wejść na DAB pozostając równolegle na FM. Molochy radiowe i tak będą musiały się podzielić tortem, bo DAB lub jakiś jego kolejny twór jest nieunikniony.

Edytowane przez daniel103108
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, daniel103108 napisał:

A co to nas słuchaczy obchodzi?

Oczywiście nas nic, poza tym że duże rozgłośnie sobie poradzą np. obcinając koszty, czyli grając mniej ambitną muzę, z prostej przyczyny, to jest biznes, nadawcy nie nadają charytatywnie i liczą zyski. Małe już niekoniecznie i mogą bankrutować.

Jeśli będą dwa równoległe systemy jak teraz na stałe, to znaczna część słuchaczy nie przejdzie na DAB+.

 

Podobny problem mamy obecnie ze zmianą standardu na HEVC. Doszukano się rzekomo jakiejś grupy ludzi którzy nie kupili dekodera i się opóźniać przejście. Myślisz że z radiem będzie lepiej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, dvbtowiec napisał:

Jeśli będą dwa równoległe systemy jak teraz na stałe, to znaczna część słuchaczy nie przejdzie na DAB+

No i gitara! Będzie wybór. Ja osobiście jestem zwolennikiem tradycyjnego analogu i słucham lokalnych stacji; - molochami zygam i omijam szerokim łukiem chociaz to trudne bo skanując co druga odebrana czestotliwosc to moloch lub jego dziecko. Komuś bedzie odpowiadal DAB tam będzie słuchał, komu analog FM temu analog. Co do konkursu ogólnopolskiego DAB niech startują stacje ambitne, pełno ich w sieci a molochy jak boją się konkurencji, niech pozostają tam gdzie są.

Edytowane przez daniel103108
literówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, daniel103108 napisał:

Co do konkursu ogólnopolskiego DAB nich startują stacje ambitne, pełno ich w sieci

Też bym tak chciał, ale to nie przejdzie. Trzeba opłacić koncesję i koszty nadawania w MUX operatorowi. Z reklam ambitny program się nie utrzyma ;)

A rozdrobnione reklamy dla wielu stacji, będą oznaczać jeszcze mniejsze zyski

Nadawanie w sieci jest dużo, dużo tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dvbtowiec napisał:

Nadawanie w sieci jest dużo, dużo tańsze.

Zgadza się. Wiadomym jest to, ze gdyby nie kondycja finansowa małych stacji lokalnych to molochy by nie były na topie. Sądzę i wiem to ze lokalsi z kasiorą taką jak te gYganty na pewno byłyby mocną konkurencją dla tych obecnych. Wcale więc nie jest powiedziane ze nie dałyby rady zagrozić pozycji wiadomo którym sieciom. Jak to mówią "kasa misiu, kasa"!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BW134 napisał:

Oprócz tego odbiorniki do cyfrowego radia wciąż nie są za kilka złotych, w przeciwieństwie do odbiorników z FM.

W miarę dobrą mini wieże na DAB+ dostaniesz już w granicach 500 zł. A trochę lepszą 700-800 zł. Czyli wcale nie drożej niż tylko na FM. Ja osobiście nabyłem niedawno mini wieże za 900 zł DAB+FM i sobie ją chwale. Tylko teraz czekam na muxy które mógłbym odbierać, bo na razie „łapie” tylko mux Polskiego Radia z Chwa[beep]a.

Edytowane przez djclassic
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w innych nie wezmą.Mogliby zasięg RMF MAXX poprawić bo w łódzkim brak.

Fajnie że RMF FM będzie w DAB+.Jestem ciekaw jak będzie w przyszłości z siecią MAXX czy będą przejmować rozgłośnie lokalne w DAB+ i robić RMF MAXX jak do tej pory czyli proceder pseudolokalności czy nie?

Eurozet się boi DAB+ a @PowerTV nie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, djclassic napisał:

W miarę dobrą mini wieże na DAB+ dostaniesz już w granicach 500 zł. A trochę lepszą 700-800 zł. Czyli wcale nie drożej niż tylko na FM. Ja osobiście nabyłem niedawno mini wieże za 900 zł DAB+FM i sobie ją chwale. Tylko teraz czekam na muxy które mógłbym odbierać, bo na razie „łapie” tylko mux Polskiego Radia z Chwa[beep]a.

Ja kupiłem w supermarkecie mini wieżę Sharp'a z DAB+ za około 200 zł, więc niech @dvbtowiec nie straszy nie wiadomo jakimi cenami, ponieważ to nieprawda. :>

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samochodach o ile dobrze pamiętam od 2020 roku montuje się radia DAB+. A firmowe auta nie mają po 15 lat. :wink:

 

A obecne 20-letnie złomy za kolejne 10 lat (kiedy DAB+ może być powszechne) będą żyletkami, więc nie będzie problemu, że nie odbierają radia, ponieważ ich nie będzie. Wówczas starocie będą z 2020 roku i ... będą miały radioodbiornik z ... DAB+ !! :jupi:

Edytowane przez A&G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam TIPO z 2017, ale nie "kruszę kopii". Przecież zanim wyłączą zupełnie FM minie jeszcze kilka lat. Obserwując jak wielki opór jest przed tym systemem, nie obstawiałbym wcześniej niż 2030 rok, więc nasze samochody będą już nastoletnie ... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mateusz2006 napisał:

A w innych nie wezmą.Mogli by zasięg RMF MAXX poprawić bo w łódzkim brak.

Fajnie że RMF FM będzie w DAB+.Jestem ciekaw jak będzie w przyszłości z siecią MAXX czy będą przejmować rozgłośnie lokalne w DAB+ i robić RMF MAXX jak dotej pory czyli proceder psełdolokalnośći czy nie?

Eurozet się boi DAB+ a @PowerTV nie.

 

 

W Łódzkim można odbierać z Włocławka niekiedy - 89.20, odbiór ostatnio miałem, powiat pabianicki. A poza tym możesz w necie słuchać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...