Skocz do zawartości

Ogólnopolski multipleks DAB+


Vampi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie racja. Chyba na rękę będzie im chyba nawet robienie wywiadów i podobnego kontentu muzycznego na kilka anten niż na jedną. Jedno co można przyznać to że Radio Fama zaskoczyło inwestując jak się teraz okazało na potęgę w DAB+. Chyba krytyka po wpadce z utratą częstotliwości FM w Kielcach mocno na nich podziałała. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem przeciwko wyłączeniu analogu.

Analog niech zostanie. Nasze unitry będą wiecznie żywe, a tak cyrkuj z kablami jack, przejściówkami i tak dalej.

Jeśli Radio ZW ma grać z mocą 0,6 kw w DAB+ to przy pracy w polu będzie się cięło jak makaron.

Ja obecnie nie planuje kupować radia cyfrowego dopóki Radio ZW nie będzie testować w DAB+(z mocą 5 kw) lub Polskie Radio nie zwiększy mocy nadajników w Kaliszu.

Edytowane przez Kiler
Poprawiono pisownię.
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo trzeba zauważyć że prawie nie ma już wolnych częstotliwości do rozdania. Przykładowo u mnie pod Bochnią nie ma już szans na SuperNovą czy inną stacje komercyjną gdyż w Krakowie eter jest zapchany nadajnikami małej mocy. Emisja w DAB+ pozwoliłaby zdecydowanie zmienić ten stan rzeczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.05.2022 o 11:14, WinExpert napisał:

Powód? OSZCZĘDNOŚĆ. Nadawanie w lepszej jakości jest tańsze niż w analogu

Chyba żartujesz. W jakiej lepszej jakości? Kompresja DAB+ jest obecnie tak duża że wycina sporą część dźwięków nadawanej muzyki. Tego się słuchać nie da. 

Dosył do analogu także jest cyfrowy, ale w lepszej jakości i nie jest kaleczony przy dalszej obróbce cyfrowej przez nadajniki naziemne. 

 

Absolutnie jestem przeciwny wyłączaniu analogu. Radia cyfrowego i tak nie kupię. Jeśli kiedykolwiek wyłączą FM, ja przechodzę na internet. 

 

43 minuty temu, Poland napisał:

Dodatkowo trzeba zauważyć że prawie nie ma już wolnych częstotliwości do rozdania. Przykładowo u mnie pod Bochnią nie ma już szans na SuperNovą czy inną stacje komercyjną gdyż w Krakowie eter jest zapchany nadajnikami małej mocy. Emisja w DAB+ pozwoliłaby zdecydowanie zmienić ten stan rzeczy. 

Na jaki stan by zmieniła? Dostałbyś kilkanaście stacji radiowych grających tą samą papkę. Serio siedzisz przy odbiorniku radiowym z pilotem w dłoni i zmieniasz stacje żeby posłuchać tego samego w innej rozgłośni? 

Bo ja radia używam w taki sposób że puszczam jedną z 3 ulubionych rozgłośni i umila mi czas w tle, gdy wykonuję inne czynności. Dziesiątki stacji radiowych grających to samo i tak bym nie zauważył, tak jak nie zauważam obecnie ok 30 stacji grających w analogu. 

 

 

Cyfryzacja i kolejne rozgłośnie mają sens, gdyby grały unikatowy format muzyczny, stałyby się stacjami wyspecjalizowanymi. 

A tak nie będzie, bo to się komercyjnie finansowo nie zepnie. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do internetu w pełni się zgadzam. Co nadal nie zmienia faktu że nie są mi te stacje potrzebne, nie zauważam ich. 

 

Ale sytuacja w internecie nie jest ze szkodą dla jakości i nie wyklucza z rynku milionów działających odbiorników, ludziom którzy nie oczekują kosztownych zmian, w przeciwieństwie do wyraźnych korzyści w cyfryzacji telewizji. 

 

Podawałem już kluczowy przykład analogowych fabrycznych odbiorników, które równocześnie są panelem sterującym wszystkich funkcji samochodu. 

Brak FM oznacza że to odbiorniki zamilkną i ich wymiana nie będzie możliwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mi te koszty i dodatkowe pudełko w samochodzie? 

Jest coś takiego jak AndroidAuto lub CarPlay. 

Przełączę się na radio internetowe. 

 

Próbujecie forsować na siłę i uszczęśliwiać wszystkich przez garstkę pasjonatów. 

Dla przeciętnego Kowalskiego DAB+ to kosztowny i zbedny gadżet. 

Jeśli ktoś ma parcie na zmienianie pilotem co 5 minut rozgłośni, może już dziś to robić w internecie, a FM dać spokój :)

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dvbtowiec napisał:

Chyba żartujesz. W jakiej lepszej jakości? Kompresja DAB+ jest obecnie tak duża że wycina sporą część dźwięków nadawanej muzyki. Tego się słuchać nie da. 

Dosył do analogu także jest cyfrowy, ale w lepszej jakości i nie jest kaleczony przy dalszej obróbce cyfrowej przez nadajniki naziemne. 

 

Absolutnie jestem przeciwny wyłączaniu analogu. Radia cyfrowego i tak nie kupię. Jeśli kiedykolwiek wyłączą FM, ja przechodzę na internet. 

 

Na jaki stan by zmieniła? Dostałbyś kilkanaście stacji radiowych grających tą samą papkę. Serio siedzisz przy odbiorniku radiowym z pilotem w dłoni i zmieniasz stacje żeby posłuchać tego samego w innej rozgłośni? 

Bo ja radia używam w taki sposób że puszczam jedną z 3 ulubionych rozgłośni i umila mi czas w tle, gdy wykonuję inne czynności. Dziesiątki stacji radiowych grających to samo i tak bym nie zauważył, tak jak nie zauważam obecnie ok 30 stacji grających w analogu. 

 

 

Cyfryzacja i kolejne rozgłośnie mają sens, gdyby grały unikatowy format muzyczny, stałyby się stacjami wyspecjalizowanymi. 

A tak nie będzie, bo to się komercyjnie finansowo nie zepnie. 

Jako że mieszkam na wsi to cyfryzacja radia miałaby dla mnie większy sens bo mieszkam w dziurze zasięgowej gdzie duże stacje jak Polskie Radio 1-3, RMF FM, Radio Zet, Radio Plus, Audytorium 17 (3 stacje z tej grupy) czy Radio Maryja są ale już ze Złotymi Przebojami, RMF Maxxx i Radiem Eska jest problem jeżeli chodzi o stały odbiór. Nie wspominając już o Radiu SuperNova,VOX FM, TOK FM, Rock Radiu, Antyradiu, Chillizet, RMF Classic, Radio Wnet, Muzo FM, Radiu Pogoda i radiu akademickim które idą mi tylko gdy wyjdę z telefonem na dwór a w domu już nie. Dzięki cyfryzacji pewnie miałbym więcej z tych stacji a i kłopotliwe byłyby naprawione.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Poland napisał:

Jako że mieszkam na wsi to cyfryzacja radia miałaby dla mnie większy sens bo mieszkam w dziurze zasięgowej gdzie duże stacje jak Polskie Radio 1-3, RMF FM, Radio Zet, Radio Plus, Audytorium 17 (3 stacje z tej grupy) czy Radio Maryja są ale już ze Złotymi Przebojami, RMF Maxxx i Radiem Eska jest problem jeżeli chodzi o stały odbiór. Nie wspominając już o Radiu SuperNova,VOX FM, TOK FM, Rock Radiu, Antyradiu, Chillizet, RMF Classic, Radio Wnet, Muzo FM, Radiu Pogoda i radiu akademickim które idą mi tylko gdy wyjdę z telefonem na dwór a w domu już nie. Dzięki cyfryzacji pewnie miałbym więcej z tych stacji a i kłopotliwe byłyby naprawione.

 

A nie myślałeś o antenie zewnętrznej umieszczonej na dachu? Myślę, że odbiór mógłby znacznie się poprawić.
Ja taką antenę mam zamontowaną kilkanaście lat i zdecydowanie odbiór o wiele lepszy. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że nie każdy odbiornik takie obsługuje, np. moja wieża ma kabelek, który ma służyć jako "antena", przylutowany do płyty głównej.

Nie posiadam lutownicy, a też nie chcę stracić gwarancji, to na razie nie ruszam, ale jakby się skończyła, to jest opcja by ktoś mi w miejsce tego kabeleczka wlutował gniazdo RF, do którego bym podłączył antenę zewnętrzną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ja nie zapominam, tylko nie chcę się cofać do tamtych lat z techniką. Ja zresztą nie słucham Radia Luxembourg, bo już fale długie mnie denerwowały a co dopiero średnie:-D. A od mniej więcej roku posiadam w domu kilka odbiorników DAB, tylko co z tego jak nie ma czego słuchać oprócz Polskiego Radia. DAB już powinno dawno śmigać. Z telewizją się udało, a radio się wlecze jak mucha w smole.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...