Skocz do zawartości

Testy TVN DVB-T2/HEVC


pawel150992
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest oficjalny wykaz nadajników na stronach UKE i moce emisji

https://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radiowe/wykaz-pozwolen-radiowych-tresci/stacje-telewizyjne,5.html

 

                 Lokalizacja                          ERP [kW]

  • Łódź / EC4                             10,00
  • Katowice / Kosztowy              5,00
  • Warszawa / PKiN                   10,00
  • Bydgoszcz / Trzeciewiec      50,00


Wszystkie ważne do 22 grudnia 2021r.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dvbtowiec napisał:

...Mało tego niebawem sieć nadajników testowych HEVC ma być rozbudowana na cały kraj....

Masz jakieś konkretniejsze info w tym temacie ?Bo zezwolenia na emisję testową chyba od kilku miesięcy są wydane ale nic nie rusza się w temacie odpalenia kolejnych nadajników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, marian_w napisał:

Mam Samsunga JU 7000 z 2015r. i wszystko działa ok

 

Ja tylko podałem dane ze strony a jak działa to tylko się cieszyć :)  Jak z  jakości tych kanałów na naziemnej telewizji w porównaniu do satelity  ??

Edytowane przez XMAREKK30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo lepsza. TVN HD ma średni bitrate na poziomie 9, w porywach do 11.

Na satelicie aby uzyskać porównywalną jakość w MPEG4 musiałoby być chyba ok 20, a z tego co wiem jest ok 3 do 5 w kanałach HD. 

 

Poza tym sygnał jest w 1080p a więc bez przeplotu, na satelicie 1080i.

Dodatkowo naziemnie jest 50 klatek na sekundę, na satelicie 25.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, XMAREKK30 napisał:

U mnie na dachu nie można montować żadnych anten a obok okna nie ma miejsca na nią bo jest talerz :) 

A kto zabrania Ci montowania anteny na dachu i dlaczego? Jak masz z tym problem to pisz do mnie. Moja spółdzielnia poległa z przepisami unijnymi i mam na dachu swoją antenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś znowu przestawiłem antenę na Łódź,żeby złapać MUX testowy TVN DVB T2 na k.21.
Niestety siła sygnału 53%, natomiast jakość sygnału 0%.  Do nadajnika mam ok. 100 km ( moja lokalizacja gm. Krasocin, świętokrzyskie   - przy granicy z woj. łódzkim )
Dodam,że mam TV Panasonic 4K EX700 ( czyli jest DVBT 2 i HEVC ). Pozostałe Muxy dostępne z Łodzi  m.in na k. 43 i k.46 oraz Mux L3 z Kamieńska na k. 36 odbierają bez problemu na poziomie sygnalu 60-70%.
Czy powodem braku sygnału może być przedwzmacniacz ( nieekranowany ) serii 7 w antenie siatkowej ?
Czy wymiana przedwzmacniacza na LNA 177 pozwoli na prawidłowy odbiór sygnału DVBT2/HEVC ?

Edytowane przez karol78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz za słaby sygnał. Zobacz, czy w Twojej okolicy nic przypadkiem nie nadaje na 21 kanale. Może coś zakłóca? Sprawdź, przy jakim poziomie Twój tv łapie sygnał. Włącz sobie miernik i delikatnie wyciągaj wtyczkę do momentu spadku poziomu sygnału poniżej progu zadziałania tv. Szczerze, to czarno widzę. 100 km do nadajnika 10 kW?

Edytowane przez ANDPOL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2021 o 16:15, JohnnyBravo97 napisał:

Nic nie pomyliłem, mieszkam w Nakle nad Notecią. Ściągam z Bydgoszcz/Trzeciewiec TVNy w HD na k. 30. Mogę wysłać screeny z EPG. Skąd wiesz w jakim roku KUPIŁEM telewizor? Napisałem, że kupiłem rok temu w 2020.

Pokaż tego screena z EPG. Jak też odbieram z tego nadajnika na tv Samsunga i EPG nie ma. Raczej z żadnego nadajnika nie ma EPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Pabianicach odbiór z azartu (antena na 10 p. wieżowcu) siła 100% jakość 100%

I tu taka mała uwaga.

Według specyfikacji odbiornika (samsung z 2018 r. seria 7) znalezionej w internecie, mój model tv nie posiada kodeku h.265 tylko h.264. Tych danych trzeba było szukać w sieci bo papierowa instrukcja obsługi takich danych niestety nie zawiera. Po znalezieniu tych  informacji byłem przekonany, że mój tv muxa testowego odbierać nie będzie gdy tymczasem spotkała mnie miła niespodzianka bo odbiór jest prawidłowy.

Wniosek z tego płynie taki, że odbiornik jednak ma kodek h.265 i że nie warto wierzyć na ślepo wszystkim informacjom znalezionym w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba większość markowych telewizorów kodek w 2018r. już posiadała, gdyż HEVC był już wykorzystywany w wielu krajach Europy. Mogły posiadać modele nawet z wcześniejszych lat. 

Być może instrukcja o nim nie wspomina na kraj do którego miał trafić, czyli do Polski, bo nie było u nas wówczas tego wymogu. Choć to dziwne tak czy siak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@duga2

 

Telewizory Samsung zgodne ze standardem DVB-T2

 

Telewizory Samsung są przygotowane do zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, która nastąpi 30 czerwca 2022 roku. Wszystkie modele z 2018, 2019 oraz 2020 roku są kompatybilne z DVB-T2.

 

https://news.samsung.com/pl/telewizory-samsung-zgodne-ze-standardem-dvb-t2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ANDPOL W mojej okolicy ( tj. świętokrzyskie ) nic nie nadaje na k.21. Jednak zauważyłem,że na kanale nr 21 nadawany jest MUX 1 z Katowice/Kosztowy ,ale odległość ok. 100 km  od mojej lokalizacji i całkowicie inny kierunek niż Łódź ( więc tyłem anteny nie odbiorę sygnału z Katowic ). Dodam,że głowica DVBT/T2 w moim tv Panasonic EX700 jest bardzo czuła i nawet jak mam  2% jakości sygnału i  powyżej 34% poziomu sygnału  na MUX 4 to pojawia się niezakłócony obraz ( pod warunkiem,że jakość utrzymuje się cały czas na poziomie 2% i nie spada do 0). Więc zastanawiam się czy może przedwzmacniacz SWA serii 7 używany przeze mnie ( nieekranowany )  w antenie siatkowej nie nadaje się do odbioru DVBT 2/HEVC ?

Edytowane przez karol78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ANDPOL napisał:

Może być też tak, że HEVC potrzebuje silniejszego sygnału niż pozostałe mux-y.

Ja z Trzeciewca odbieram ten mux tak samo jak pozostałe. Czyli siła 100% i jakość tak samo 100%. A do nadajnika mam około 80 km po prostej. Antena jednokierunkowa na wysokości 3-4 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...