Skocz do zawartości

DVB-T na Podkarpaciu


krzychuuu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A tu macie moduł do tv i tunerków na zmiane z MPEG-2 na ten nowy w MPEG-4 tylko trzeba mieć wejście CI .Nic nie trzeba wyrzucać przy zmianach znajdą się tacy programiści którzy coś wymyślą i pomogą znależć wyjście i nie denerwujcie się już są te moduły co zmieniają MPEG-2 na MPEG-4. i prozę się nie zamartwiać jeżeli stać ciebie było na kupno tunera przy dzisiejszych cenach to i dołożysz jeszcze pare złotych i dalej ten sprzęt będzie w użyciu znajdą sie tacy co będą chcieli zarobić i coś wymyślą nie martwcie się na zapas.

Pozdrawiam i polecam obejrzeć te stronki do edukacji i przestać się denerwować.Ceny jeszcze spadną.

 

viewtopic.php?f=15&t=9726

 

Moduł NEOTION NP4

 

Moduł Conax Pocket MPEG-4: http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=10&id=735

 

SkayStar HD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z jaką mocą obecnie nadaje nadajnik z Suchej Góry? Nie używałem pół roku karty do laptopa i wcześniej wszystko było ok, poziom sygnału około 65% a teraz 57-58% i szatkuje, używam zwykłej siatkowej anteny, mieszkam w powiecie Przeworskim. Może ktoś wie jaka ma być docelowa moc z nadajnika w chwili nadawania normalnego muxu a nie testów. Mam nadzieje że zrobią coś z Tv Regionalną z tego nadajnika bo na AltDvb wyświetla mi że rozdzielczość na tym kanale to marne 352x576.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie sucha góra nadaje z mocą erp=18,2kW, nie sądzę żeby coś zmieniali w mocy nadajnika w ciągu ostatnich kilku miesięcy może antena ci się przekręciła. A od września jeśli ruszy 1wszy mux z Suchej Góry to moc nadajnika ma wynosić chyba 100kW. Jeśli chodzi o TVPinfo to jakość w porównaniu z TVP1 jest mizerna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie sucha góra nadaje z mocą erp=18,2kW, a od września jeśli ruszy 1wszy mux z Suchej Góry to moc nadajnika ma wynosić chyba 100kW.

Czy dostępne są gdzieś mapki zasięgu nadajnika po zwiększeniu mocy DVB-T do 100kW? Czy można tę moc porównywać do analogowej TVP2 (700kW)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich mapek nie ma bo nikt takich testów nigdy nie prowadził, nie da się porównać zasięgu telewizji cyfrowej i analogowej jedno jest pewno taka sama moc nadajnika dvb-t pokrywa dużo większy obszar niż ta sama moc dla kanału analogowego. Nikt chyba nie wie jaki będzie zasięg Suchej Góry jak puszczą 100kW,ale np. na innych forach ludzie z Krakowa maja nadzieje że jak nie ruszy Chorągwica w pierwszym etapie to przynajmniej Sucha Góra da możliwość krakusom odbioru DVB-T, myślę że jest na to szansa. Tylko że nadal nie wiadomo czy Sucha Góra będzie w pierwszym etapie, i mam wrażenie że do samego września się nie dowiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jasne dla Krakowa jest jeszcze Wisła. Właśnie na forum emitela przeczytałem post z którego wynika że na dzień dzisiejszy Sucha Góra nie jest gotowa na nadawanie w mpeg-4 a dopóki nie zostanie wybrany oficjalnie operator pierwszego muxa, to emitel nie kiwnie palcem żeby dostosować ten nadajnik (tak to zrozumiałem). Wiec jak będzie trzeba przeprowadzić przetarg którego nie zrobiła TVP to nie będzie DVB-T chyba ani w Krakowie ani z Suchej Góry. Co za kraj. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cytat z forum Emitela:

"Kilka dni temu spotkałem na stacji Orlen w Rzeszowie pracownika firmy EMITEL i zapytałem go jak to jest z tym naszym multipleksem na podkarpaciu, Pan odpowiedział, że cała infrastruktura jest gotowa na włączenie sygnału MPEG-4 a jedyne czego brakuje to podpisu jakiegoś ważniaka ze stolicy. Według miłego Pana z Emitela powinniśmy się cieszyć sygnałem MPEG-4 we wrześniu 2009. Zasięg powinien być podobny do obecnego MPEG-2, muszą tylko zmniejszyć moc w stronę Słowacji."

Ano pożyjemy, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragment cała infrastruktura jest gotowa na włączenie sygnału MPEG-4 można interpretować na kilka sposobów. Przecież pan Jarosław Bałuka z Emitela, nie kłamałby w sprawie Suchej Góry. A napisał wyraźnie, że urządzenie kompresujące sygnał na czas TVP HD zostało pożyczone i przywiezione z innego obiektu (szkoda, że nie wiemy skąd), a następnie odwiezione z powrotem. Czytając dalej, Sucha Góra nie jest obecnie przygotowana na MPEG-4 i konieczne są inwestycje. Pan ze stacji benzynowej mówiąc o "gotowości infrastruktury" mógł mieć na myśli całą resztę. Brakuje tylko wspomnianego "kodera" MPEG-4, w miejsce obecnego MPEG-2. I to właśnie ta "inwestycja", na którą potrzebny jest podpis jakiegoś ważniaka ze stolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karol91 - to nie ma żadnego znaczenia. Osobne pakowanie kanałów na każdym obiekcie wiązało by się z poważnymi kosztami, na które nikt nie mógłby sobie pozwolić, a wprowadzanie zmian było by czasochłonne. Nigdzie się tak nie robi (nawet w Europie), więc jedyne co można to przesłanie całej zawartości multipleksu po światłowodzie, co pozwala na natychmiastowe przełączenie na MPEG-4/AVC. Dodatkowo we wrześniu tego roku ma zostać uruchomione SFN na obiekcie Rzeszów*Baranówka* co wymaga dostarczania treści do obu nadajników po światłowodzie, aby te były idealnie zsynchronizowane.

 

Obecny multipleks ma 18Mbps przepustowości, a docelowo będzie 24Mbps, czytałem też na radiopolsce, że będzie wymieniany światłowód, aby móc przesłać większą ilość danych, co tłumaczy możliwe przesunięcie cyfryzacji do drugiego okresu. Po prostu nie mają takich możliwości aby po obecnym światłowodzie móc przesłać gotowy sygnał DVB-T z siedmioma programami.

 

Wspomniane urządzenie do TVP HD miało na celu wplecenie przekazu satelitarnego albo z innego światłowodu do tego samego multipleksu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to ja się zastanawiam co jest z harmonogramem UKE. Tutaj jest zupełnie odwrotnie. Leżajsk moze być w pierwszym etapie a Krosno w drugim (patrząc na gwiazdki).

Ktoś mi wyjaśni jak to wkońcu jest? Według harmongramu nadajnik w Krośnie nie ruszy we wrześniu a w marcu (o ile możliwości techiczne pozowlą), a Leżajsk nie ruszy bo przetarg na nadawanie sygnału wygrał emitel a nie info-tv-fm.

Ja już nic z tego nie rozumiem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leżajsk moze być w pierwszym etapie a Krosno w drugim (patrząc na gwiazdki).

Ten harmonogram jest dziwny (patrzę tu: polskacyfrowa.org) :? Umieszczono Leżajsk w III etapie, z zastrzeżeniem że może znaleźć się w I, jeżeli zaistnieją możliwości techniczne. A jeśli nie zaistnieją, dlaczego nie będą mogły zaistnieć w II? Mówiąc prościej: Leżajsk powinien znaleźć się w II etapie albo mieć dopisaną możliwość cyfryzowania w pierwszym lub drugim etapie. Prawo jest prawo i jeśli nie wyrobią się do I, będą musieli czekać na III. :roll:

 

Według harmongramu nadajnik w Krośnie nie ruszy we wrześniu a w marcu (o ile możliwości techiczne pozowlą)

Źle rozumiesz. Nadajnik w Krośnie jest w I etapie, a jeśli nie zdąży, tzn. nastąpi brak możliwości technicznych po stronie nadawczej, wtedy będzie w II etapie. Nie przesuną go już na pewno do III. Jak już mówiłem, harmonogram jest dziwny, bo powinni albo przenieść Wisłę i Rzeszów do II etapu, z zastrzeżeniem o I, tak jak w przypadku Leżajska, albo Leżajsk wrzucić do I, z takim samym zastrzeżeniem jak Wisła i Rzeszów. Rozumiecie? :wink:

 

Jedyne co można to przesłanie całej zawartości multipleksu po światłowodzie, co pozwala na natychmiastowe przełączenie na MPEG-4/AVC. Dodatkowo we wrześniu tego roku ma zostać uruchomione SFN na obiekcie Rzeszów*Baranówka* co wymaga dostarczania treści do obu nadajników po światłowodzie, aby te były idealnie zsynchronizowane.

A jak wygląda synchronizacja w przypadku różnej odległości nadajników od źródła sygnału (Warszawy?) - chodzi mi o długość przewodów. Są to minimalne różnice, ale na pewno mają znaczenie w synchronizacji. Stosuje się jakieś spowalniacze na drugim obiekcie, tzn. urządzenie z buforem? I przy okazji - skąd wiesz o Baranówce? Ciekawi mnie właśnie sprawa tych wszystkich mniejszych nadajników i przemienników. Nie ma ich w harmonogramach, więc komu podlegają, do jakich etapów się zaliczają? Nadawanie SFN nie tylko z dwoma głównymi nadajnikami (Sucha Góra i Góra Jawor), ale także ze wszystkimi mniejszymi obiektami może być dużym problemem technicznym. Wystarczy poczytać na forum EmiTela co się wyprawia w Warszawie, gdzie jest właśnie podobny przypadek - doświetlenie części miasta przez PKiN. A to tylko dwa nadajniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobne pakowanie kanałów na każdym obiekcie wiązało by się z poważnymi kosztami, na które nikt nie mógłby sobie pozwolić, a wprowadzanie zmian było by czasochłonne. Nigdzie się tak nie robi (nawet w Europie), więc jedyne co można to przesłanie całej zawartości multipleksu po światłowodzie, co pozwala na natychmiastowe przełączenie na MPEG-4/AVC.

W takim razie gdzie będą muxowane kanały? Chyba nie w Warszawie, bo w I multipleksie znajdzie się przecież kanał lokalny TVP, inny dla każdego województwa. Chyba, że w Warszawie mają bezpośredni podgląd na wszystkie 16 ośrodków regionalnych, jak pisali niektórzy na forum? Co i tak nie zmienia faktu, że w Warszawie nie będą mieli dostępu do 16 prywatnych kanałów regionalnych, które znajdą się w II multipleksie. Ciekawe jak to jest rozwiązane w innych krajach. Może jednak praktykuje się "osobne pakowanie kanałów"? Przecież w obecnych testach DVB-T w Polsce tak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizja cyfrowa daje nam szeroki zakres możliwości modyfikowania zawartości, więc jest to obojętne jak to będzie zrobione. Albo multipleksy będą osobno składane, albo podmieniony program lokalny. U nas jeszcze takiej zamiany nie dokonano i wciąż jest TVP Info/Warszawa :crazy: dlatego wydaje się, że to drugie jest bardziej prawdopodobne.

 

W Niemczech jest bardzo dziwna sytuacja, ponieważ trzeci, regionalny program, dzieli się na dodatkowe miejskie okienka, a w multipleksach trzeba jeszcze dołożyć programy dla sąsiednich landów, co wymaga użycia dwóch multipleksów i to w MPEG-2. Kolejne dwa wykorzystywane są na programy tematyczne, a następne dla stacji komercyjnych. Holandię pokrywa gęsta sieć nadajników multipleksu pierwszego w którego skład wchodzą trzy publiczne programy i jeden lokalny. Schemat podobny jak u nas, gdzie tylko jeden program jest podmieniany a reszta pozostaje. W Czechach jest tak samo, gdzie pierwszy program zawiera lokalne okienka, a reszta multipleksu w całym kraju jest taka sama. We Francjii komercyjne programy lokalne nadają z osobnych multipleksów, tylko nie wiem jak jest rozwiązane France 3, które posiada regionalne oddziały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...