Skocz do zawartości

DVB-T na Podkarpaciu


krzychuuu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Napisałem list do UKE w sprawie nigdy niekończących się testów MPEG-2 z Suchej Góry. Spytałem m.in. o cel ich prowadzenia, kiedy zacznie się testowanie I multipleksu w MPEG-4 oraz czy jest szansa na wejście do I etapu. Oto odpowiedź jaką otrzymałem:

Szanowny Panie,

dziękuję za przesłaną korespondencję. Jednocześnie uprzejmie

informuję, że Pana zapytanie zostało przekazane do Departamentu

Zarządzania Zasobami Częstotliwości, który w najbliższych dniach

przygotuje informację w tej sprawie.

 

Pozdrawiam serdecznie

Gabinet Prezesa

Urząd Komunikacji Elektronicznej

ul. Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa

tel. 022 53 49 344

Oczekujemy więc z niecierpliwością. Może zajmą oficjalne stanowisko w tej sprawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą to czemu DVB-T a nie DVB-T2, przecież skoro się opóźniamy do moglibyśmy jeszcze bez problemu wprowadzić nowszy standard. Hmm czy w UKE i KRRiT wogóle o DVB-T2 słyszeli? Nie sądzę.

 

I jeszcze co do listu to szkoda, że nie zapytałeś czy w testach nie mogliby dać tak jak na innych nadajnikach paczki docelowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam odpowiedź z UKE na pytanie kiedy ruszy I multiplex z SG w mpeg4. Niestety nie chce się wysłać w całości na forum (za długa?). Najważniejsze z niej:

 

Cyt. "Jeśli chodzi o stosowanie w omawianych testach kodowania wizji w standardzie MPEG-2, to stwierdzam, że jest to niezgodne z wydanym na ten cel pozwoleniem radiowym, w których zaznaczono, iż owo nadawanie powinno być prowadzone z wykorzystaniem standardu MPEG-4 (AVC/H.264).

Urząd niezwłocznie podejmie kroki w celu wyjaśnienia tej sprawy."

 

Jak to możliwe??? Samowolka z Suchej Góry? :lol2:

 

Podsumowując jest nadzieja że ruszy w I etapie aczkolwiek nie da się wykluczyć że w II... Zależy to od dysponentów częstotliwości (czyli TVP Polsatu, TVN itd) ale ma być zgodnie z harmonogramem.

 

Czyli jakby niedługo przeszli na mpeg4 lub nie daj Boże tylko wyłączyli mpeg2 to wiecie komu dziękować :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam odpowiedź z UKE na pytanie kiedy ruszy I multiplex z SG w mpeg4. Niestety nie chce się wysłać w całości na forum (za długa?). Najważniejsze z niej:

 

Cyt. "Jeśli chodzi o stosowanie w omawianych testach kodowania wizji w standardzie MPEG-2, to stwierdzam, że jest to niezgodne z wydanym na ten cel pozwoleniem radiowym, w których zaznaczono, iż owo nadawanie powinno być prowadzone z wykorzystaniem standardu MPEG-4 (AVC/H.264).

Urząd niezwłocznie podejmie kroki w celu wyjaśnienia tej sprawy."

 

Jak to możliwe??? Samowolka z Suchej Góry? :lol2:

 

Podsumowując jest nadzieja że ruszy w I etapie aczkolwiek nie da się wykluczyć że w II... Zależy to od dysponentów częstotliwości (czyli TVP Polsatu, TVN itd) ale ma być zgodnie z harmonogramem.

 

Czyli jakby niedługo przeszli na mpeg4 lub nie daj Boże tylko wyłączyli mpeg2 to wiecie komu dziękować :lol:

 

Dość to ciekawe firma emitel prowadzi testy nie zgodne z wydanym im pozwoleniem :) Czy można gdzieś prosić całość listu który otrzymałeś i dać go na jakiś serwer. bo jest to temat który mnie bardzo interesuje.:) I mam jeszcze takie pytanko czy treść listu można wykorzystać na forum Emitela żeby ktoś z pracowników mógł się do tych ciekawych argumentów odnieść jak jest faktycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam odpowiedź z UKE na pytanie kiedy ruszy I multiplex z SG w mpeg4. Niestety nie chce się wysłać w całości na forum (za długa?). Najważniejsze z niej:

 

Cyt. "Jeśli chodzi o stosowanie w omawianych testach kodowania wizji w standardzie MPEG-2, to stwierdzam, że jest to niezgodne z wydanym na ten cel pozwoleniem radiowym, w których zaznaczono, iż owo nadawanie powinno być prowadzone z wykorzystaniem standardu MPEG-4 (AVC/H.264).

Urząd niezwłocznie podejmie kroki w celu wyjaśnienia tej sprawy."

 

Jak to możliwe??? Samowolka z Suchej Góry? :lol2:

 

Podsumowując jest nadzieja że ruszy w I etapie aczkolwiek nie da się wykluczyć że w II... Zależy to od dysponentów częstotliwości (czyli TVP Polsatu, TVN itd) ale ma być zgodnie z harmonogramem.

 

Czyli jakby niedługo przeszli na mpeg4 lub nie daj Boże tylko wyłączyli mpeg2 to wiecie komu dziękować :lol:

 

To rzeczywiście bardzo dziwne bo jak się śledzi na bieżąco forum emitela to oni się zawsze bronią że ani zawartość multiplexu, ani moc nadajnika, ani nawet standard nadawanie nie zależy od nich tylko od nadawcy. Ciekawe co by powiedzieli jak by zobaczyli odpowiedz na twój list i ciekawe kto w ogóle pozwolił im nadawać. Z drugiej strony az mi się nie chce wierzyć że UKE nie wie co się dzieje. No nic oby twój mail coś pomógł i w końcu ruszyli z pełnym muxem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się wierzyć nie chce ale może teraz zdopingowani przez @karola91 i mnie zaprowadzą porządek.

A standard kodowania wizji to ja nie wiem od kogo zależy, być może też od nadawcy, więc może Emitel broni się słusznie a "zawaliła" TVP i nie nadaje zgodnie z pozwoleniem.

PS. Spróbuję wysłać całość odpowiedzi na PW zainteresowanym ale wczoraj też i tak nie poszło...W każdym razie nie ma tam nic ponad to co wiemy, a najciekawszy fragment i konkluzję już przedstawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna treść listu, który otrzymałem z UKE:

Szanowny Panie,

Uprzejmie informuję, że nadawanie programów TVP1, TVP2 i TVP3 Rzeszów

z obiektu nadawczego RTCN RZESZÓW/Sucha Góra odbywa się w wyniku emisji

eksperymentalnej prowadzonej przez TP Emitel Sp. z o.o. i Telewizję

Polską S.A. Wybór oferty programowej wykorzystanej na potrzeby testów, w

tym liczby nadawanych programów, należy wyłącznie do tych podmiotów,

po uprzednim uzyskaniu akceptacji ze strony Krajowej Rady Radiofonii i

Telewizji.

 

Jeśli chodzi o stosowanie w omawianych testach kodowania wizji w

standardzie MPEG-2, to stwierdzam, że jest to niezgodne z wydanym na ten

cel pozwoleniem radiowym, w których zaznaczono, iż owo nadawanie powinno

być prowadzone z wykorzystaniem standardu MPEG-4 (AVC/H.264).

 

Urząd niezwłocznie podejmie kroki w celu wyjaśnienia tej sprawy.

 

W odniesieniu do kwestii terminu uruchomienia regularnych emisji DVB-T w

ramach tzw. pierwszego multipleksu w rejonie Podkarpacia pragnę

poinformować, że jak Pan słusznie zauważył, ewentualni

współdysponenci częstotliwości tj: TVP, POLSAT, TVN, TV4 i PULS będą

mieli pewną swobodę w tym zakresie, zgodnie z harmonogramem wdrażania

pierwszego multipleksu DVB-T, który to harmonogram zostanie zapisany w

koncesjach i rezerwacjach częstotliwości dla wspomnianych nadawców, a w

którym zapisano, iż: "Rozpoczęcie rozpowszechniania programów

telewizyjnych w sposób cyfrowy odbywać się będzie etapowo tj. w trzech

etapach:

 

a) etap pierwszy - nie później niż do dnia 30 września 2009 r. na

następujących obszarach wykorzystania częstotliwości: Zielona Góra,

Żagań, Warszawa, Poznań oraz, w miarę możliwości technicznych, na

następujących obszarach wykorzystania częstotliwości: Rzeszów i

Wisła,

 

B) etap drugi - nie później niż do dnia 31 marca 2010 r. na

następujących obszarach wykorzystania częstotliwości: Kalisz,

Częstochowa, Opole, Szczecin, Bydgoszcz, Wrocław, Lublin, Olsztyn, Konin,

Piła, Białogard, Świnoujście, Koszalin, Lębork, Płock, Opoczno,

Jelenia Góra, Kłodzko, Zakopane-Rabka, Dęblin, Zamość, Elbląg,

Giżycko, Iława, jak również Rzeszów i Wisła - jeśli ww. dwa ostatnie

obszary wykorzystania częstotliwości nie zostały uruchomione w etapie

pierwszym; ...".

 

Mam nadzieję, że obszar wykorzystania częstotliwości RZESZÓW znajdzie

się w pierwszym etapie cyfryzacji, jednakże nie da się wykluczyć

scenariusza, iż współwłaściciele multipleksu pierwszego zechcą to

uczynić w etapie drugim.

 

(informacja przygotowana przez Departament Detalicznego Rynku

Telekomunikacyjnego)

 

Pozdrawiam serdecznie

Małgorzata Skrzeczyńska

Gabinet Prezesa

Urząd Komunikacji Elektronicznej

ul. Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa

tel. 022 53 49 344

Czyli wszystko w rękach nadawców prywatnych, którzy mogą sobie zażyczyć startu I multipleksu w II etapie, z powodu "braku możliwości technicznych", czyli np. braku dosyłu ich kanału do nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mam to samo pismo co do kropki. Widocznie na podobne zapytania mają metodę CTRL C CTRL V :lol2:

Wynika z tego że Urząd może nam załatwić co najwyżej przejście na mpeg4 a reszta zależy od łaski nadawców. Z tym może być róznie no bo wiecie, Polsat i TVN mają swoje platformy...

Błąd zrobili UKE z KRRiT że nie przymusili SG do I muxa, teraz możemy poczekać do marca, bo skoro nadawcy mogą przewlekać to niby dlaczego nie będą? Jedynie na Puls można liczyć :lol2: .

Przypomnę tylko że to tylko dzięki interwencji UKE mamy I etap lub II, wg pierwotnego planu KRRiT miał być ostatni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mieliby innego odpisać, skoro jest to informacja przygotowana przez Departament Detalicznego Rynku Telekomunikacyjnego? W dodatku odpowiedź raczej na moje pytania, bo pierwszy do nich napisałem ("jak Pan słusznie zauważył"). :) Mam w zanadrzu jeszcze inny list do UKE, którego treści nie przytoczę, może dopiero kiedy otrzymam odpowiedź. Również został skierowany do odpowiedniego działu. 8)

 

Jeśli chodzi o sam start I multipleksu - może i będzie w II etapie. Ale nie znaczy to, że przez ten czas będzie cisza w eterze. Jeśli UKE przymusi Emitel do zmiany MPEG-2 na MPEG-4, to już mamy sukces! Blokadę sprzedaży starych telewizorów w sklepach. Do tego możemy liczyć na dodatkowe kanały w ramach testów, bo niby czemu nie? Przypomnę, że kiedyś zapowiadano dołączenie TVP Polonia do multipleksu z Suchej Góry, jednak to nie nastąpiło. Teraz może nie włączą TVP HD i Sport, ale na Kulturę czy Historię bym liczył. Albo na Puls czy TV4. Myślę, że najbardziej będzie zwlekał TVN, bo Polsat jest już dostępny analogowo z paru obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abonenci sygnalu z Suchej Gory na podkarpaciu i tak maja BARDZO DUZO SZCZESCIA, bo moga odbierac sygnal w MPEG-2, ktory na niemieckim fromarku mozna kupic za 10 eur :D albo nawet dostac za darmo z wystawki

 

prawdziwy problem maja ci, co taki Tunero-Dekoder :), zwany dzis popularnie SET-TOP boxem, kupili kilka lat temu, jak sie ten sygnal pojawil, i wowczas placili jak za zboze, a za jakis czas beda mogli go wyrzucic na smietnik albo dac starszemu dziecku do zabawy :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...