Skocz do zawartości

DVB-T na Podkarpaciu


krzychuuu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Taka wystarczy, ten pionowy dipol na kanał 12 pol.V (TVP1) będzie niepotrzebny zamiast niego lepiej dać 4 direktorki poziome. Ustaw antenę tak aby dobrze odbierała programy analogowe a konkretnie TVP2 na kanale 29 pol.H. Wtedy z pewnością złapie "cyfrówkę" na kanale 42 pol.H. Zamiast wzmacniacza w puszce mam symetryzator i od niego pociągnięty zwykły kabel koncentryczny. Mnie na wschodnich granicach Rzeszowa program dvbviewer pokazuje moc sygnału ok. 30% ale obraz idealny i jeszcze nigdy nie szatkował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj podczas Aktualności o 18:00 na TVP Rzeszów, był materiał o DVB-T na Podkarpaciu. Wypowiadali się technicy TVP Rzeszów. Mówili, że sygnał na Podkarpaciu ma zostać włączony we wrześniu tego roku w kompresji MPEG-4. Materiał był krótki, ale bardzo konkretny - był m.in wywiad ze sprzedawcą RTV dotyczący telewizorów z dekoderem MPEG-4. Mówił, że występują tylko w nowszych telewizorach, ale są one droższe około 100 zł od tych z MPEG-2. Mówiono też, że oddzielny tuner DVB-T kosztuje obecnie ok. 300 zł. Jak dla mnie to bardzo dobre przygotowanie ludzi do tego tematu. Zobaczymy, czy rzeczywiście uda się uruchomić DVB-T z Suchej Góry we wrześniu. O obecnym sygnale MPEG-2 nic nie wspominali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nowego się tam nie dowiedzieliśmy poza tym że wciąz jest nadzieja na wrzesień.

Może ty nie, ale nie wszyscy czytują SatKuriera. :P Ja tam z tego materiału dowiedziałem się, że Polska wyłączy analog w 2015 roku, a wydawało mi się że zmieniono ten termin najpierw na 2012, a potem na 2013. Chociaż pewnie i tak się nie wyrobią, więc data pozostanie prawidłowa. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisalem w tej sprawie do autora tego reportazu.

Zobaczcie co mi odpisal:

 

Witam.

Ostateczne decyzje w sprawie nadawania na Podkarpaciu od września sygnału telewizji cyfrowej jeszcze nie zapadły. Zgodnie z planami jeśli nie uda się uruchomić nadajników w tym roku, zostaną zamontowane w przyszłym. Gdy nadajniki DVB-T w systemie MPEG-4 zostaną uruchomione, będzie to emisja już na stałe. Docelowo ma ona zastąpić emisję analogową.

 

Pozdrawiam

Miłosz Cieszyński

TVP Rzeszów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Witam!

Mam taki problem mieszkam w Rzeszowie mam TV Sony KDL-26V4500 Ma wbudowany tuner mpeg-4 . Mam nakierowana antene cos podobnego ( http://www.hollex.pl/zdjecia/1427.jpg ) na Sucha Gore Skąd mi dość dobrze odbiera analogowo TVP1 ale śnieży TVP2. No i postanowilem zobaczyc jak dziala ta DVB-T wchodzę w Tv w opcje cyfrowe i daje sprawdzenie sygnalu i mam brak sygnalu.. Wiecie czym to jest spowodowane?? Moze cos zle robie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba antena na kanały 6-12 i może masz jeszcze ustawioną pionowo? Najlepszy dowód że Jedynka (12V) gra dobrze a Dwójka (29H) śnieży. Ma być poziomo i antena na kanały 21-60 bo DVB-T jest na kanale 42.

 

Zrobilem zdjecie. Mam taka antene skierowana na sucha gore .

2534ceff019f122dm.jpg

 

Nie znam sie za bardzo na tych ustawieniach pionowych/poziomych ;/ wiec zobaczcie sami. reszta anten jest ustawiona na ul. Broniewskiego w Rzeszowie. Tv jest wyposażony ofc w mpeg-2 również. No i jak z tym nadajnikiem?? Wylaczony jest?? Bo dotad slyszalem ze w Lezajsku jest wylaczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja jest taka abyś użył samej anteny Yagi na UHF (tej niższej, ale bez zwrotnicy) i lekko obrócił w stronę Suchej Góry. DVB-T musi działać, a jeśli nie to pewnie jest to wina jakości instalacji antenowej lub lokalnych zakłóceń.

 

Jakbyś chciał zamienić antenę to możesz użyć siatkowej (ale bez wzmacniacza!! i musi być dobrze wykonana), lub anteny logarytmicznej (co to jest, znajdziesz w google). Takie anteny mają wystarczająco szeroką wiązkę i powinny pozwolić na odbiór z dwóch lokalizacji.

 

Aha. Jakiś czas temu uruchomili TVP 1 na kanale 21, więc możesz zrezygnować z tamtej anteny (tej na górze) i ze zwrotnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak chyba poczekamy trochę dłużej na TV cyfrową. Na stronie http://www.polskacyfrowa.org pierwszy etap zmienił się na 31.03.2010 więc "jeżeli się uda" to będzie nadawać Sucha Góra. Leżajsk jest już bez gwiazdeczek na 31.07.2011.

 

Przyznaję, że trochę przeraziły mnie te zmiany i nie popatrzyłem na długość czasu wyłączenia. Mam jednak nadzieję, że faktycznie zostaną poprawione daty włączenia bo te się zmieniły a nie miesiące do wyłączenia analogu. Z drugiej strony zastanawia mnie ciągły brak Przemyśla w zestawieniu. Wcześniej był podawany jako Leżajsk-Przemyśl albo Bieszczady a teraz ? ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak chyba poczekamy trochę dłużej na TV cyfrową. Na stronie http://www.polskacyfrowa.org pierwszy etap zmienił się na 31.03.2010 więc "jeżeli się uda" to będzie nadawać Sucha Góra. Leżajsk jest już bez gwiazdeczek na 31.07.2011.

Oto fragment listu, jaki dostałem od pani Małgorzaty Skrzeczyńskiej z UKE, w trochę innej sprawie:

Wydaje się, że operator obiektów nadawczych WISŁA/Skrzyczne i RZESZÓW/Sucha Góra - spółka TP EmiTel Sp. z o.o. będzie w stanie rozpocząć regularne emisje z tych obiektów już w pierwszym etapie cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce.

Jak więc widać, nie martwmy się na zapas.

Z drugiej strony zastanawia mnie ciągły brak Przemyśla w zestawieniu. Wcześniej był podawany jako Leżajsk-Przemyśl albo Bieszczady a teraz ? ...

Przemyśl to nie "Bieszczady"! To nadajnik z Góry Jawor. Właśnie w sprawie jego braku pisałem do UKE.

Jeśli chodzi o brak w harmonogramie na stronie http://www.polskacyfrowa.org obszaru wykorzystania częstotliwości - BIESZCZADY, to fakt ten wynika z przeoczenia, które niezwłocznie zostanie naprawione.

 

Uzyskałem też parę innych informacji:

Nie posiadamy informacji dlaczego nie doszło do wspólnego eksperymentu DVB-T ze stacji RZESZÓW-BIESZCZADY.
W harmonogramie KRRiT zacytowanym na stronie http://www.polskacyfrpowa.org obszar wykorzystania częstotliwości BIESZCZADY znalazł się w ostatnim etapie

włączania DVB-T i wyłączania telewizji analogowej. Pragnę jednakże zaznaczyć, że daty ujęte w tym harmonogramie należy rozumieć jako "nie później niż" i nie ma przeszkód, aby rozpoczęcie cyfryzacji tego rejonu nastąpiło wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...