Skocz do zawartości

Must carry i must offer


jon_ka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.11.2022 o 08:18, Mateusz2006 napisał(a):

A więc Polsaty mogą robić cyrki z TV Puls.

Chyba że presja społeczna nie dopuści do tego.

Ja mam apel do rządu by nowelizacja obejmowała wszystkie kanały z MUX ogólnopolskiego w tym Wydarzenia 24.

To jedyna droga by stacje muzyczne przejęte przez Polsat czyli Polo TV i Eska TV świeciły w Darmowym HD.

Może resort kultury nie pojmuje iż nie wszyscy mogą oglądać TVP Sport bo taka Vectra dała kanał do pakietu złotego czy Polo TV, które Zygmunt Solorz Żak zakodował po miesięcznej emisji w HD i włączył do oferty Cyfrowego Polsatu od pakietu Mini HD a zapominając o posiadaczach Darmowego HD.

Canal+ to włączył do Entry+, tak samo w usługach typu TNK prawie wszystkie stacje z NTC oprócz Wydarzeń 24.

 

Wydarzenia 24 są w Comfort+

Małe sprostowanie. Tvp sport jest w Vectrze od kilku tygodni już w każdym pakiecie, w tym również po kablu jest niekodowany. W HD. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cyrków z must carry ciąg dalszy. TVP chce zająć wszystkie przyciski numeryczne na pilocie na platformach satelitarnych i kablówkach: https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/sieci-kablowe-platformy-cyfrowe-polsat-box-canal-upc-vectra-must-carry-must-offer-tvp3-listy-kanalow-epg-a-la-card-lista-kanalow

Jedyne co w tym mnie by cieszyło to wersje regionalne TVP3 na satelicie. 

 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to że w konsultacjach dodatkowe 30 stacji ma wskazać KRRiT. Teraz pomyślmy co tu mogłoby trafić. Zacznijmy od stacji Telewizji Polskiej:

1. TVP ABC



2. TVP Kobieta

3. TVP Rozrywka

4. TVP Sport

5. TVP Dokument

6. TVP Nauka

7. TVP Polonia

8. TVP World

9. TVP Historia

Oznacza to że nadawcy komercyjni mają do dyspozycji od 14 do do 21 stacji. No to liczymy:

10. Polsat



11. Super Polsat

12. TV4

13. TV6

14. TVN

15. TVN7

16. TV Puls 

17.  Puls 2

18. TV Trwam

19. TTV

20. Stopklatka

21. Antena HD

22. Fokus TV 

23. Eska TV

24. Pollo TV

----

25. Metro

26. Nowa TV

27. WP

28. Zoom TV

29. Wydarzenia 24

30. Dodatkowa stacja (najpewniej ta na MUX5 po migracji MUX8 do tego multipleksu)

Najpewniej w przypadku ekspansji oferty TVP na MUX3 i MUX6 może niestarczyć miejsca na stacje z MUX4 i MUX8 przez co powyżej wyszło mi 14 wolnych miejsc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przełączeniu na DVB-T2 HEVC okazało się, że część ludzi nie potrzebuje oglądać np. TVN, Polsat, czy TV Puls a wystarczy im cokolwiek, na przykład TVP 1, TVP 3 albo TVP Historia.
Telemetry poleciały w dół.
Niektórzy z tych mało przywiązujących się widzów zorientowali się, że nadal im działają kanały z MUX-8 i tam oglądalność poszła w górę.

 

Artykuł na WM oczywiście w większości to lanie wody i jest przesadzony.

 

Co do samej "Must carry must offer" z jednej strony ma to sens. Jest wielu ludzi, którzy potrzebują po prostu podstawowe kanały TV, ale nie chcą do tego umowy o abonament.
Z punktu widzenia platform Polsat i C+ to jest złe.
ALE
Francuzi mają TVN Sat, włosi mają Tivu Sat, i wiele innych krajów też ma.
Wielka szkoda, że kilkanaście lat temu się z tego wycofano.
Płatne platormy cyfrowe nadal by istniały tylko bardziej zarabiały by na kontencie płatnym i tyle. Kiedyś była taka patologia, że dla TVN-u ludzie płacili po 30-50 zł miesięcznie.

 

Dlaczego francuski Canal+ u siebie nie ma problemu z umieszczeniem kanałów w kolejności:
1. TF 1 (prywatny)
2. France 2 (państwowy)
3. France 3 (państwowy)
4. Canal+
5. France 5 (państwowy)
6. M6
7. ARTE (państwowy francusko-niemiecki)

 

SKY Italia podobnie.
Grecka Nova od początku też 3 kanały od ERT.

Canal Digitaal (NL) na początku też 3 kanały NPO.

 

W czym problem?

 

 

Osobiście nie mam nic przeciwko aby kolejność była następująca:

1. TVP 1
2. TVP 2
3. TVP 3

4. polsat

5. TVN

itd.

Ogólnie pierwsze 9 kanałów należy moim zdaniem odwzorować tak samo jak jest w naziemnej DVB-T.

 

Poza tym jak publiczne media dostana kolejny raz nie małe pieniądze, powinni zapewnić dystrybucję swoich wszystkich programów na satelicie i tyle.

A nie łasić się do C+ i Polsatu o miejsce na transponderze. BBC sprawę załatwiło szybko i mamy w UK FreeSat. Widać da się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, DanielK napisał(a):

Osobiście nie mam nic przeciwko aby kolejność była następująca:

1. TVP 1
2. TVP 2
3. TVP 3

4. polsat

5. TVN

itd.

Ogólnie pierwsze 9 kanałów należy moim zdaniem odwzorować tak samo jak jest w naziemnej DVB-T.

 

Ja mogę powiedzieć, że nawet pierwsze 11 kanałów powinno być wszędzie w takiej samej kolejności. A nawet najlepiej by było, gdyby wszędzie wszystkie kanały z NTC były dostępne pod takimi samymi numerami jak naziemnie. Byłoby to bardzo duże ułatwienie.

 

Kiedy przełączmy na kanały Telewizji Polskiej, to najczęściej mówimy, że przełączmy na jedynkę, dwójkę, trójkę. Więc raczej te kanały powinny być na tych pozycjach, a nie że jedynka jest na 11, dwójka na 12, a trójka na 60. Jaki to ma sens dla widza? Platformy satelitarne nie powinny blokować możliwości tworzenia własnej listy kanałów. Skoro platformy to robią, to dlaczego nikt nie może tego zrobić od góry? 

 

 

Szkoda, że w Polsce nie mamy takiej platformy satelitarnej, jak na przykład FreeSat. 

 

Ustawa must carry, must offer powinna ująć wszystkie kanały dostępne w multipleksach ogólnopolskich NTC, a nie tylko wybrane kanały. 

 

55 minut temu, DanielK napisał(a):

Poza tym jak publiczne media dostana kolejny raz nie małe pieniądze, powinni zapewnić dystrybucję swoich wszystkich programów na satelicie i tyle.

A nie łasić się do C+ i Polsatu o miejsce na transponderze. BBC sprawę załatwiło szybko i mamy w UK FreeSat. Widać da się!

 

O właśnie! I przy okazji powinni stworzyć własną platformę, taką jak FreeSat, TivuSat itp.. A dzięki odświeżonej ustawie must carry, must offer mogliby zaoferować wszystkie kanały dostępne w NTC. Dodatkowo mielibyśmy dostęp do innych polskich kanałów FTA. Może inne stacje komercyjne mogłyby się dogadać, i udostępnić swoje programy w ramach tej platformy. Wszystko byłoby kodowane, a żeby odbierać te kanały, wymagany byłby dekoder, albo moduł. Za całość płacilibyśmy tylko raz.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DanielK Jakiś czas temu pisałem analizę jak to wygląda w innych krajach i dlaczego. W większości przypadków operatorzy muszą dostosowywać się do przyjętych regulacji.

 

Takie rzeczy wypracowuje się przez lata w konsultacji z rynkiem. Tak, aby uwzględnić interesy rynku, czyli nadawców i widzów oraz cele regulatora. Ale przede wszystkim trzeba bardzo dobrze rozumieć rynek, jego mechanizmy i wiedzieć gdzie można interweniować, jak głęboko, a gdzie należy odpuścić.

 

Problem polega na tym, że w krajach wymienionych powyżej, w dużo większym stopniu politykom zależy na tym jaki kształt ma przybierać ich kraj. W naszym przypadku wszystko niemal wyłącznie podporządkowane jest krótkowzrocznym celom politycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, September77 napisał(a):

 

Ja mogę powiedzieć, że nawet pierwsze 11 kanałów powinno być wszędzie w takiej samej kolejności. A nawet najlepiej by było, gdyby wszędzie wszystkie kanały z NTC były dostępne pod takimi samymi numerami jak naziemnie. Byłoby to bardzo duże ułatwienie.

Dla kogo? Ja wszystkie z naziemnej układam wg własnej kolejności. Kolejność narzucona mi nie nie odpowiada.

 

7 godzin temu, September77 napisał(a):

Kiedy przełączmy na kanały Telewizji Polskiej, to najczęściej mówimy, że przełączmy na jedynkę, dwójkę, trójkę. Więc raczej te kanały powinny być na tych pozycjach, a nie że jedynka jest na 11, dwójka na 12, a trójka na 60. Jaki to ma sens dla widza?

To nazewnictwo to relikt PRL.

Dla widza taki sam sens ma umieszczanie Czwórki (TV4), czy Szóstki (TV6) na pozycjach 23, czy 35.

7 godzin temu, September77 napisał(a):

Skoro platformy to robią, to dlaczego nikt nie może tego zrobić od góry?

Platformy to robią gdyż pozycja na liście to efekt negocjacji biznesowych. Być może w przypadku niektórych kanałów lepsza pozycja to niższa stawka od gniazdka.

Narzucanie z góry zajętych pierwszych 30 pozycji na liście, będzie oznaczać zerwanie obowiązujących umów i być może wzrost cen za pakiety kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, dvbtowiec napisał(a):

Dla kogo? Ja wszystkie z naziemnej układam wg własnej kolejności. Kolejność narzucona mi nie nie odpowiada.

 

No właśnie. A mi na przykład nie odpowiada układ Canal+ i w kablówkach, i co mam w takim przypadku zrobić? Może gdyby taka ustawa miała miejsce, to nadawcy zdecydowaliby się na umieszczenie możliwości edycji listy kanałów, na swoich dekoderach. 

 

13 godzin temu, dvbtowiec napisał(a):

To nazewnictwo to relikt PRL.

Dla widza taki sam sens ma umieszczanie Czwórki (TV4), czy Szóstki (TV6) na pozycjach 23, czy 35.

 

Może i w czasach PRL się nie urodziłem, jednak widzę że nawet dla osób które urodziły się po czasach PRL nazwy jedynka, dwójka i trójka to najczęściej używane nazwy. W Telewizji Polskiej te kanały są reklamowane jako jedynka, dwójka i trojka, a nie TVP 1, TVP 2, TVP 3. 

 

Czwórka i szóstka to już inna historia. 

 

Czemu w innych państwach najpopularniejsze kanaly nadawców publicznych mogą być umieszczane na początkach listy i jakoś nikt z tego problemu nie robi?

 

 

Tylko ze teraz niekiedy nawet w najwyższych pakietach nie mamy dostępu do niektórych stacji z NTC. 

A jak wygląda sytuacja z TVP Sport, który już od kilku lat jest dostępny FTA w NTC, a niektóre kablówki oferują go w wyższych, albo nawet najwyższych pakietach. 

 

 

Wedlug mnie wszystkie kanały dostępne w NTC powinny znaleźć się takiej ustawie, a nie tylko wybrane.

Edytowane przez September77
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, September77 napisał(a):

 

No właśnie. A mi na przykład nie odpowiada układ Canal+ i w kablówkach, i co mam w takim przypadku zrobić? Może gdyby taka ustawa miała miejsce, to nadawcy zdecydowaliby się na umieszczenie możliwości edycji listy kanałów, na swoich dekoderach. 

Pominąłeś istotny element mojej wypowiedzi. Kolejność kanałów na liście operatora to efekt negocjacji biznesowych. 

Chcesz to odgórnie ustawowo regulować, to nie zdziw się gdy dostaniesz podwyżję abonamentu. 

 

37 minut temu, September77 napisał(a):

Czwórka i szóstka to już inna historia. 

Z jakiej racji? Przecież Twój klucz jest taki jeśli na kanał mówi się jedynka, to ma być na pozycji nr 1.

No to mamy kanał Czwórka, zgodnie z Twoją logiką, powinien być na pozycji nr 4.

Nie widzę powodu aby uprzywilejowywać tylko jeden podmiot. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2022 o 10:23, dvbtowiec napisał(a):

Pominąłeś istotny element mojej wypowiedzi. Kolejność kanałów na liście operatora to efekt negocjacji biznesowych. 

Chcesz to odgórnie ustawowo regulować, to nie zdziw się gdy dostaniesz podwyżję abonamentu. 

 

Ja jako widz, patrzę na to z punktu widza.

Dobrze, tylko dlaczego są tacy którzy udostępniają możliwość edycji listy kanałów, a są tacy którzy nie?

Nie mam abonamentu w TV Sat, już od kilku lat. Nie widzę w tym problemu, że można zrezygnować. Za granicą udostępniają FTA te same kanaly co w Polsce są kodowane. Może gdyby trochę klientów platformom ubyło, również moglibyśmy liczyć na większą ofertę FTA.

 

W dniu 4.12.2022 o 10:23, dvbtowiec napisał(a):

Z jakiej racji? Przecież Twój klucz jest taki jeśli na kanał mówi się jedynka, to ma być na pozycji nr 1.

No to mamy kanał Czwórka, zgodnie z Twoją logiką, powinien być na pozycji nr 4.

Nie widzę powodu aby uprzywilejowywać tylko jeden podmiot. 

 

A no z takiej racji, że skoro za granicą uprzywilejowana jest tylko Telewizja Publiczna, to czemu u nas ma być inaczej? 

Edytowane przez Kirk
Nie używamy capslocka.
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, September77 napisał(a):

W Telewizji Polskiej te kanały są reklamowane jako jedynka, dwójka i trojka, a nie TVP 1, TVP 2, TVP 3

Tak samo są reklamowane te dwa kanały jako Czwórka i Szóstka, a nie TV4, czy TV6 na antenach tych stacji. 

1 minutę temu, September77 napisał(a):

Ja jako widz, patrzę na to z punktu WIDZA! 

Nie inaczej ja patrzę. Dlaczego mam ustawowo uszczęśliwiony? 

 

2 minuty temu, September77 napisał(a):

A no z takiej racji, że skoro za granicą uprzywilejowana jest tylko Telewizja Publiczna, to czemu u nas ma być inaczej? 

Nie wszędzie. Z punktu widza nie uważam tego za dobre rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałbym aby operatorzy oferowali możliwość edycji listy kanałów.

Ja jednak wolałbym mieć wszystkie kanały z NTC w ramach must carry i must offer i narzuconą od górnie listę kanałów, niż żeby ta ustawa była w takiej formie, jakiej obecnie jest, bez wprowadzenia żadnej zmiany. Wtedy może operatorzy zdecydowaliby się na wprowadzenie edycji listy kanałów.

 

55 minut temu, dvbtowiec napisał(a):

Nie wszędzie. Z punktu widza nie uważam tego za dobre rozwiązanie. 

 

Może nie w wszystkich państwach, ale tam gdzie jest przyjęła się ona i nie słychać jakiś głosów sprzeciwu.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zmiany wypracowuje się miesiącami po konsultacjach z rynkiem, gdyż jak wspomniałem operatorzy mają podpisane ważne umowy pozycjonujące konkretne kanały na konkretnej pozycji. 

To nie PRL aby mnie na siłę uszczęśliwiać. 

Jak powiedziałem jeśli to zostanie przyjęte, abonenci za to zapłacą z własnej kieszeni. 

44 minuty temu, September77 napisał(a):

Może nie w wszystkich państwach, ale tam gdzie jest przyjęła się ona i nie słychać jakiś głosów sprzeciwu.

Nie słychać także głosów sorzeciwu, tam gdzie nie przyjęto takich rozwiązań. 

A tam gdzie je przyjęto, wprowadzono je już dawno i nie z dnia na dzień na pewno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, dvbtowiec napisał(a):

Takie zmiany wypracowuje się miesiącami po konsultacjach z rynkiem

 

Tutaj się zgodzę, taka ustawa nie powinna wchodzić na szybko. Jeżeli, trochę poczekamy to zostanie ona dokończona. Jeżeli zaczekamy to mogłaby też objąć nowe kanaly z MUX 8 i MUX 1 oczywiście jeżeli Telewizja Polska zdecyduje się opuścić te multipleksy. Po prostu w tym temacie nie ma co się śpieszyć, a taka ustawa, dobrze zrobiona mogłaby naprawdę ułatwić życie wielu osobom.

Jednak warto dodać, że taka ustawa byłaby bardzo przydatna

Edytowane przez September77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wielu utrudnić. Ustawa jest zbędna. Pozwól ludziom decydować w ramach wolnego rynku i wolności wyboru. Wiele osób nie ogląda kanałów TVP, a kanały naziemne w ogóle są dla nich mało atrakcyjne. Nie wiem czemu takie osoby miałyby być zmuszone szukać bardziej atrakcyjnych dla nich kanałów na dalekich pozycjach, bo ktoś tak zdecydował za nich. To jest centralne sterowanie a nie prawo rynku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, dvbtowiec napisał(a):

Pozwól ludziom decydować w ramach wolnego rynku i wolności wyboru. 

 

Dlatego chciałbym aby wszyscy operatorzy udostępnili możliwość edycji listy kanałów.

 

A ustawa powinna wejść i nakazać wszystkim platformą udostępniać wszystkie kanały dostępne w NTC od najniższych pakietów! Niezależnie od tego, czy jest to postpaid, czy prepaid. Już nie rozmawiając o kolejności kanałów, tylko obecności kanałów w platformach. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, September77 napisał(a):

 

Nie mam abonamentu w TV Sat, juz od kilku lat. Nie widzę w tym problemu, że można zrezygnować. 

Nie jesteś abo platform sat to po co zabierasz głos. . Ja jestem i nie potrzebuję Tvp1 na pozycji 1 listy kanałów. 

Ogólnie ta ustawa to "gniot", jak zwykle narzucanie prywatnym podmiotom i abonentom jedynej słusznej koncepcji. To tak w skrócie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, September77 napisał(a):

Dlatego chciałbym aby wszyscy operatorzy udostępnili możliwość edycji listy kanałów.

Jeszcze raz, to nie kwestia chcieć. 

Takie pozycje zostały wynegocjowane z nadawcami. To jest biznes. 

Tak jak w kiosku, gazety bardziej eksponowane lepiej się sprzedają. Niektóre firmy za bycie na górze płacą. 

Kanał na dalszej pozycji może mieć słabszą oglądalność, dlatego kablówki czy platformy w ramach negocjacji ustalają z nadawcą pozycję na liście.

Atrakcyjny kanał zepchnięty na dalszą pozycję może oczekiwać wyższej opłaty od gniazdka. A to się skończy podwyżką abonamentów. 

Chciałbyś będąc abonentem płatnej platformy płacić więcej, załóżmy 5zł miesięcznie za to by móc sobie listę ułożyć? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sebek00 napisał(a):

Nie jesteś abo platform sat to po co zabierasz głos. .

A dlaczego nie mogę? Jesteśmy na forum - na forum każdy może się wypowiadać. A może planuje właśnie pakiet nc+ na kartę? Nie ma nigdzie informacji, że nie mogę się wypowiadać.

 

2 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

Jeszcze raz, to nie kwestia chcieć. 

Takie pozycje zostały wynegocjowane z nadawcami. To jest biznes. 

Tak jak w kiosku, gazety bardziej eksponowane lepiej się sprzedają. Niektóre firmy za bycie na górze płacą. 

Kanał na dalszej pozycji może mieć słabszą oglądalność, dlatego kablówki czy platformy w ramach negocjacji ustalają z nadawcą pozycję na liście.

Atrakcyjny kanał zepchnięty na dalszą pozycję może oczekiwać wyższej opłaty od gniazdka. A to się skończy podwyżką abonamentów. 

Chciałbyś będąc abonentem płatnej platformy płacić więcej, załóżmy 5zł miesięcznie za to by móc sobie listę ułożyć? 

 

 

W tej wypowiedzi, którą zacytowałeś, nie chodziło mi o must carry, must offer. Tutaj napisałem tylko, że chciałbym zobaczyć taką opcje. Nie obowiązek, nakaz, ale możliwość. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe must carry/must offer mi odpowiada. W końcu lokalne TVP3 będzie na satelicie, bez potrzeby instalowania anteny naziemnej/aplikacji TVP VOD. Wszystkie kanały naziemne powinny być objęte zasadą must carry/must offer, a nie tylko 5 kanałów TVP. Jak można usunąć z listy obowiązkowych kanałów Polsat i TVN? Przecież to podstawowe kanały komercyjne.

Chciałbym żeby dekodery wszystkich operatorów umożliwiały tworzenie listy wg własnego uznania, bo w Canal+ C+ Family na 1 pozycji to jakaś paranoja. Na numerze 1 powinien być TVP1, tak jak na mojej liście w swoim dekoderze.

Powinna powstać moim zdaniem platforma Freesat, gdzie byłyby wszystkie kanały naziemne plus stacje FTA z satelity. Do odbioru wystarczyłby dekoder lub moduł z kartą. Są ludzie których nie stać na abonament w C+/PB a mają problemy z NTC (np. w górach). 

Edytowane przez Adam.kaslewicz
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...