Skocz do zawartości

Dekoder EVOBOX PVR - dyskusja ogólna


Misiek.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za szybką odpowiedź. Przy UHD to może być zaletą, ale zastanawiam się tylko, czy przy HD ready nie będzie zbyt zamglony.

A kolory jeśli dobrze rozumiem nie są wyblakłe czy jakieś nienaturalne?

 

No właśnie nie jest to zaletą, mam LG UHD i obraz jest mniej ostry z Evobox i trochę bardziej zamglony. Najepszą jakośc uzyskuje z każdego Sagemcoma, nawet najprostszego z NC+.

W stosunku do sprzętu high end jak np. VU+ kolory są nawet lekko przesycone więc nie ma mowy o zbyt małym nasyceniu.

Trzeba mieć dostępny ten sam materiał emisyjny na obydwu dekoderach aby porównywać obraz, inaczej porównanie nie ma sensu.

Dynamiczny obraz, jakość HD materiału plus jakość emisji samego kanału ma znaczenie dla ostatecznego efektu. Do tego dochodzą jeszcze efekty tzw. „naprawiaczy obrazu” wbudowanych w oprogramowanie telewizora.

Założenie powinno być takie, że są to pozycje, które mogą być odebrane na antenie do 80cm.

 

Mam jeszcze NC+ ze zwykłym najtańszym Sagemcom I83 do końca miesiąca oraz nowego Evoboxa, różnicę widać na korzyść Sagemcoma, materiał leci ten sam, telewizor 55" UHD więc widać każdy szczegół, włączam oba dekodery na ten sam kanał, przełączam sobie tylko wejściami HDMI i widać różnice niestety.

 

Telewizor 55" LG UHD, ten sam kanał na obu dekoderach (ten sam materiał leci), przełączam tylko wejściami HDMI i obserwacje są widoczne gołym okiem :

-obraz na starym Sagemcom I83 NC+ ma żywe kolory, jest ładniejszy, ma więcej szczegółów, jest bardziej lukrowy i ma ładniejsze kolory, widać więcej szczegółów ale widać też mocniej kompresję ponieważ cieniowanie jest mniejsze

-obraz na Evobox Cyfrowy Polsat ma gorsze kolory (mniej żywe, ciemniejsze), ma mniejszą ostrość, widać mniej szczegółów, jest bledszy, zimniejszy, jest za bardzo wycieniowany (zamazany - można to nazwać, że ma większy efekt blur)

 

Zamieniam kablami dekodery i nadal to samo (kabel inny nie daje zmian, bo nie o kable tu chodzi).

 

Oba dekodery pracują w trybie 1080P

 

Nie jest to DUŻA różnica, ale to widać, dla jednych jest to ładniejsze, dla innych tamto, o gustach się nie dyskutuje, ale moim zdaniem jakość obrazu Evobox przypomina polskie ferdki i nie da się tego ukryć..

 

Takie rzeczy od razu widzę, ponieważ mam też karty DVB-S2 na komputerze i każdy kto jest w temacie to wie, że wystarczy użyć programowo innego filtra/kodeka żeby ten sam strumień wyświetlany był z całkiem inną jakością...Wyczulony jestem na takie szczegóły..

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że zmieniam kablami i nadal to samo, tu nie chodzi o kabel, kabli mam ok 10 ciu do testów, model 55UB820V, na nim kazdy szczegół widać. Jeżeli ktos ma telewizor mniejszy (i bez UHD) to mniej będzie widział. Wypożyczyłem dodakowe kable HDMI do testów, ponieważ nie na wszystkich Evobox działa w trybie 1080P, co ciekawe inne dekodery bez problemów działały mi w tym trybie na tych samych kablach, ale Evobox jest bardziej wybredny..

 

Żeby to dorównać do Sagemcoma musiałem w telewizorze dać większą ostrość (nie poprawiło to oczywiście jakości szczegółów i kolorów, ale mniej boli i jest bardziej podobne  :) ), natomiast jeżeli teraz przykładowo podłączam komputer do TV to zmniejszam ostrość bo jest za duża..

 

Zwykły zjadacz chleba nie będzie widział różnicy, ale ja operuje także na kartach DVB-S2 na komputerach i widzę te szczegóły..... Po za tym tak jak już wspomniałem niektórym pasuje przykładowo większe cieniowanie i brak szczegółów, a niektórym większa ostrość.. o gustach się nie dyskutuje :)

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie jest to zaletą, mam LG UHD i obraz jest mniej ostry z Evobox i trochę bardziej zamglony. Najepszą jakośc uzyskuje z każdego Sagemcoma, nawet najprostszego z NC+.

 

Mam jeszcze NC+ ze zwykłym najtańszym Sagemcom I83 do końca miesiąca oraz nowego Evoboxa, różnicę widać na korzyść Sagemcoma, materiał leci ten sam, telewizor 55" UHD więc widać każdy szczegół, włączam oba dekodery na ten sam kanał, przełączam sobie tylko wejściami HDMI i widać różnice niestety.

 

Telewizor 55" LG UHD, ten sam kanał na obu dekoderach (ten sam materiał leci), przełączam tylko wejściami HDMI i obserwacje są widoczne gołym okiem :

-obraz na starym Sagemcom I83 NC+ ma żywe kolory, jest ładniejszy, ma więcej szczegółów, jest bardziej lukrowy i ma ładniejsze kolory, widać więcej szczegółów ale widać też mocniej kompresję ponieważ cieniowanie jest mniejsze

-obraz na Evobox Cyfrowy Polsat ma gorsze kolory (mniej żywe, ciemniejsze), ma mniejszą ostrość, widać mniej szczegółów, jest bledszy, zimniejszy, jest za bardzo wycieniowany (zamazany - można to nazwać, że ma większy efekt blur)

 

Zamieniam kablami dekodery i nadal to samo (kabel inny nie daje zmian, bo nie o kable tu chodzi).

 

Oba dekodery pracują w trybie 1080P

Nie wiem czy wiesz, ale wejścia HDMi w tv mają/mogą mieć indywidualne ustawienia więc upewnij się, że obydwa wejścia mają ustawione identyczne parametry obrazu.

Ustawienie 1080p w przypadku odbioru sygnału satelitarnego jest bez sensu, ponieważ sygnał źródłowy to 1080i. Przy ustawieniu 1080p dekoder wypełnia brakujące linie powieloną informacją, która nie niesie nowej treści. Przy takim ustawieniu obraz zawsze będzie mniej ostry niż na 1080i. To samo tyczy się obrazu HD na telewizorze UHD będzie zawsze gorszy niż na telewizorze HD. Nie wiem jak działają skalery w używanych przez Ciebie dekoderach, jednak bardzo możliwe, że zmiana trybu na 1080p nie wpływa rzeczywiście na częstotliwość czyli dalej jest 25Hz. Spotkałem się już z taką sytuacją w dekoderach Sagemcom.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może potrzeba trochę innych ustawień TV żeby Evobox pokazał swoje walory , a tak na marginesie  testy w necie pokazują że LG UB ma odświeżanie matrycy 60HZ. Sam jeszcze nie posiadam tego dekodera , ale w necie czytałem że z modelem LG UF860V odświeżanie 120 HZ ,obraz naprawdę super.

Edytowane przez diana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem że wejścia mają osobne ustawienia i także jeszcze do tego są ustawienia ogólne, wszstko to przerabiałem, niestety jakość obrazu dla mnie jest lepsza w Sagemcomach oraz PACE PVR, robiłem już wszystkie myki możliwe, nie ma ogromnej różnicy dla zwykłego Kowalskiego, ale ja to widzę.. Gdyby był jakiś Sagemcom z nowszą szatą graficzną oraz nowszym menu to wybrałbym z miejsca Sagemcoma, ale obecnie tylko Evobox ma szatę graficzną na wysokim poziomie i jest ogólnie nowoczesny, pozostałe dekodery Polsatu mają szatę graficzną podobną do starych ferdków czyli nie do przyjęcia jak na te czasy dla mnie.. Wybrałem kompromis i oczywiście SmartDOM  (czytaj: dobra cena bez łaski) :)

 

Ten najtańszy Sagemcom I83 z NC+ miał też swoje wady np. w firmware miał bug że czasami sam się przełączał na tryby niższe niż 1080 (denerwowało mnie to bardzo) oraz dużo wolniejszy CPU i niestety czasami zarywał co też było denerwujące, ale od sprzętu super małego i super budżetowego nie można było wiele wymagać, jednak jakość obrazu miał konkretną jak każdy Sagemcom. Firmware też NC+ zaktualizowała do nowej szaty (aż dziwne, ze to udźwignął, byłem zaskoczony), ale trochę błędów nadal posiadał..

NC+ w większości swoich dekoderów wprowadziła już nowoczesne MENU, ciekawe czy Polsat w tych starych także to zrobi... Evobox dla Polsatu niewątpliwie jest skokiem w nowoczesność..

 

Druga sprawa to Hz w nowych TV, dla mnie to jest za bardzo płynne, ja się przyzwyczaiłem już, ale nadal jestem w tej kwestii za starymi rozwiązaniami, niby wszyscy producenci TV chwalą się, że obraz ma więcej Hz i jest bardziej naturalny, a dla mnie to jest za szybki i mniej naturalny, przyzwyczaić się można do wszystkiego, ciężko też kupić obecnie drogi i dobry duży TV o jakości UHD, który będzie miał mało Hz :) Kompromis musi zawsze jakiś być :)

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którymś z tematów poświęconych sprzętowi, tutejszy szef wszystkich szefów dokładnie wyjaśniał, dlaczego ustawienia tunera na 1080p są kompletnie bez sensu, a dosadniej, wręcz psują obraz. Nie chce mi się szukać, ale jak komuś zależy, to znajdzie.

 

Edit.

 

https://forum.satkurier.pl/topic/10687-sat-tuner-1080p/?p=810674

Edytowane przez grande
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiesz, ale wejścia HDMi w tv mają/mogą mieć indywidualne ustawienia więc upewnij się, że obydwa wejścia mają ustawione identyczne parametry obrazu.

....

Po to są oddzielne ustawienia żeby była możliwość korekty.Jaki sens ma ustawianie takich samych parametrów dla rożnych tunerów czyli różnych źródeł sygnałów ?Jak podłączysz pod telewizor odtwarzacz BD to też zachowasz ustawienia z tunera SAT ?

Jeśli ustawisz takie same parametry na obu wejściach to dojdziesz do wniosku że na takich samych ustawieniach tuner A ma obraz X a tuner B ma obraz Y a chyba nie o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowanie różnych urządzeń na takich samych ustawieniach jest pozbawione sensu bo jak pisałem prowadzi do wniosków z których nic nie wynika.Musimy jeden z tych obrazów uznać za wzorzec i na drugim próbować uzyskać taki sam efekt za pomocą regulacji dostępnych parametrów.I to zdaje się próbował osiągnąć@piotrek1.Jednak jak zrozumiałem nie udało mu się mimo regulacji osiągnąć na Evoboxie obrazu zbliżonego do Pace czy Sagema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie że @support458 wskazał takie samo ustawienie wejść HDMI do tego konkretnego testu który przeprowadzał na swoim TV @piotrek1 . W tym przypadku ma rację i chyba dobrze odczytałem jego całą odpowiedz  :wink: .

Zgadza się, aby porównywać obraz pomiędzy dwoma dekoderami trzeba mieć:

  • Jednakowe ustawienia parametrów dla obydwu wejścia HDMI.
  • Dwa identyczne model tv (aby oglądać obraz jednocześnie)
  • Identyczny kontent HD w tym samym czasie.
  • Identyczne ustawienia rozdzielczości obrazu w obydwu dekoderach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem wczoraj błędy w działaniach aplikacji IPLA i HBO GO.

Po włączeniu IPLA pokazała się biała strona i pasek od 0 do 100 % - po szybkim załadowaniu się otworzył się czarny ekran i nic nie można było zrobić. Nawet przycisk cofnięcia do głównego menu nie działał, pomogło jedynie całkowite zamknięcie menu. Robiłem tak kilka razy pod rząd i ciągle to samo.

Z HBO GO było troszkę inaczej - po włączeniu aplikacji od razu pojawiała się czarna strona. Lecz kiedy wcześniej wybrałem film z polecanych w menu to aplikacja załadowała się normalnie, jednak po włączeniu danego filmu lub serialu ekran robił się czarny. Słychać było tylko dźwięk lecz nie było obrazu.

Pomogło odłączenie dekodera od prądu - wszystko zaczęło działać jak przedtem. 

 

To takie moje spostrzeżenia z użytkowania EVOBOX-a PVR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekoder EVOBOX PVR wykorzystuje wszystkie cztery częstotliwości Unicable SCR, więc w przypadku konwertera Unicable SCR można do niego podłączyć tylko EVOBOX.W lutym będzie dostępny konwerter dCSS (Unicable II), który możliwi podłączenie na jednym kablu do dwóch dekoderów EVOBOX plus dwa PVR lub cztery zwykłe dekodery obsługujące Unicable SCR

 

Witaj. A ta informacja, że konwerter dCSS (Unicable II) będzie dostępny już w lutym jest pewna, czy może sa to Twoje przypuszczenia? Oraz czy ten konwerter Unicable II będzie miał również wyjścia na "zwykłe" tunery satelitarne w tzw. trybie legacy?

Edytowane przez james28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małe pytanko dotyczące instalacji unicable,

konwerter od polsatu ma 3 wyjścia, 1 unicable + 2 zwykłe

czyli do evoboxa podłączam 1 kabelek (z wyjścia unicable z konwertera) i jest pełna funkcjonalność 4 tunerów?

czy pozostałe 2 zwykłe wyjścia z konwertera mogę użyć do podłączenia mediaboxa z nc+?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że zmieniam kablami i nadal to samo, tu nie chodzi o kabel, kabli mam ok 10 ciu do testów, model 55UB820V, na nim kazdy szczegół widać. Jeżeli ktos ma telewizor mniejszy (i bez UHD) to mniej będzie widział. Wypożyczyłem dodakowe kable HDMI do testów, ponieważ nie na wszystkich Evobox działa w trybie 1080P, co ciekawe inne dekodery bez problemów działały mi w tym trybie na tych samych kablach, ale Evobox jest bardziej wybredny..

 

Żeby to dorównać do Sagemcoma musiałem w telewizorze dać większą ostrość (nie poprawiło to oczywiście jakości szczegółów i kolorów, ale mniej boli i jest bardziej podobne  :) ), natomiast jeżeli teraz przykładowo podłączam komputer do TV to zmniejszam ostrość bo jest za duża..

 

Zwykły zjadacz chleba nie będzie widział różnicy, ale ja operuje także na kartach DVB-S2 na komputerach i widzę te szczegóły..... Po za tym tak jak już wspomniałem niektórym pasuje przykładowo większe cieniowanie i brak szczegółów, a niektórym większa ostrość.. o gustach się nie dyskutuje :)

 

 

 

Zwykły zjadaczu chleba w Polsce nie ma kanałów 1080p są tylko 1080i,więc nie wiem po co używasz trybu 1080p jak to nic nie daje :curious:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co, to nigdzie nie ma kanałów w 1920x1080 bez przeplotu. Niemieckie RTL i ProSiebienSat.1 Media planują. A tak, to z satelity część kanałów nadaje jedynie w 720p. W USA również. Ale w Europie nic nie słyszałem i nie widziałem, aby coś z satelity było w 1080p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. A ta informacja, że konwerter dCSS (Unicable II) będzie dostępny już w lutym jest pewna, czy może sa to Twoje przypuszczenia? Oraz czy ten konwerter Unicable II będzie miał również wyjścia na "zwykłe" tunery satelitarne w tzw. trybie legacy?

Konwerter dCSS ma jedno wyjście Unicable, do rozdzielenia przez spliter. Ma być dostępny w lutym

małe pytanko dotyczące instalacji unicable,

konwerter od polsatu ma 3 wyjścia, 1 unicable + 2 zwykłe

czyli do evoboxa podłączam 1 kabelek (z wyjścia unicable z konwertera) i jest pełna funkcjonalność 4 tunerów?

czy pozostałe 2 zwykłe wyjścia z konwertera mogę użyć do podłączenia mediaboxa z nc+?

Jest tak jak napisałeś.

Zauważyłem wczoraj błędy w działaniach aplikacji IPLA i HBO GO.

Po włączeniu IPLA pokazała się biała strona i pasek od 0 do 100 % - po szybkim załadowaniu się otworzył się czarny ekran i nic nie można było zrobić. Nawet przycisk cofnięcia do głównego menu nie działał, pomogło jedynie całkowite zamknięcie menu. Robiłem tak kilka razy pod rząd i ciągle to samo.

Z HBO GO było troszkę inaczej - po włączeniu aplikacji od razu pojawiała się czarna strona. Lecz kiedy wcześniej wybrałem film z polecanych w menu to aplikacja załadowała się normalnie, jednak po włączeniu danego filmu lub serialu ekran robił się czarny. Słychać było tylko dźwięk lecz nie było obrazu.

Pomogło odłączenie dekodera od prądu - wszystko zaczęło działać jak przedtem. 

 

To takie moje spostrzeżenia z użytkowania EVOBOX-a PVR

Połączenie do sieci przewodowe czy wifi?

Jeśli wifi, to sprawdź co pokazuje diagnostyka w menu Ustawienia.

Jaka jest siła sygnału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...