Skocz do zawartości

DVB-T w Warszawie


sadownik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

może i ja się podepnę, bo mam podobny problem jak kilka postów wyżej...

 

odbiera(łe)m DVB-T za pomocą zwykłej szerokopasmowej anteny siatkowej ze wzmacniaczem (w sumie nie wiem czy z raszyna czy z pkin - mieszkam 40km na zachód od wwy), jakość była 10/10 (za wyjątkiem TVN Warszawa, ale to szczegół)

 

kilka dni temu zniknęły mi wszystkie kanały i nie mogę ich wyszukać, natomiast po odłączeniu zasilacza/wzmacniacza, udaje się wyszukać jedynie polsat hd (oraz analogowy tvp2), ale z bardzo słabą jakością;

sama instalacja antenowa jest nowa i raczej nic się z nią nie działo (zresztą niedawno wymieniałem wzmacniacz dopuszkowy na nowy)- jaka może być tego przyczyna?

 

wielkie dzięki za info!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka dni temu zniknęły mi wszystkie kanały i nie mogę ich wyszukać, natomiast po odłączeniu zasilacza/wzmacniacza, udaje się wyszukać jedynie polsat hd (oraz analogowy tvp2), ale z bardzo słabą jakością;

sama instalacja antenowa jest nowa i raczej nic się z nią nie działo (zresztą niedawno wymieniałem wzmacniacz dopuszkowy na nowy)- jaka może być tego przyczyna?

wygląda to przede wszystkim na uszkodzony wzmacniacz bądź zasilacz. Być może w czasie ostatnich deszczy coś zamokło i teraz zwiera sygnał lub zasilanie. Na zasilaczu powinna świecić się dioda - zwykle zielona bądź czerwona. Brak świecenia może oznaczać uszkodzony zasilacz bądź zwarcie.

 

Jeśli dysponujesz multimetrem - najprościej pomierzyć napięcie na wtyczce zwrotnicy i końcu kabla podpinanego pod wzmacniacz. Powinno być około +12V. Jeśli nie - można by zacząć od podmiany zasilacza - to najprościej. Jeśliby to nie pomogło, a napięcie zasilające dochodziłoby do wzmacniacza - wzmacniacz do wymiany. Kabel antenowy na zewnątrz powinien być w kolorze czarnym. Puszka antenowa ze wzmacniaczem nie przecieka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki _chris_ !

 

dioda się świeci, kiedy podłączy się zasilacz... nie mam multimetru itp ptzyrządów, więc po prostu jutro ściągnę antenę z dachu i sprawdzę czy nie zamokło ew. wymienię wzmacniacz jak sugerowałeś... instalacja była starannie zrobiona pół roku temu, no ale cóż...

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowiczów, to jest mój pierwszy post. Od 2 tygodni mam możliwość korzystania z DVB-T na Mokotowie. Mam założoną na balkonie (5 piętro, strona zachodnia, niezby gęsta zabudowa - bloki od 4 do 10 pięter, ale budynek stoi przy dolnej części dawnej wiślanej skarpy - okolice parku Morskie Oko) antenę kierunkową na PKiN (niestety nie wiem, jaki to jest typ anteny, ale nie jest to jakiś najnowszy model). Mój TV (Philips 5606/12 LCD LED MPEG-4) 'znalazł' w sumie 12 kanałów cyfrowych. Obraz super, dźwięk w TV w zasadzie też, ale pojawił się problem, gdy poprzez kabel coaxial połączyłem TV z tunerem kina domowego. W momencie włączenia wzmacniacza, dosłownie co chwilę wzmacniacz gubił dźwięk. Sprawdziłem dane dotyczące sygnału w TV i okazało się, że:

poziom sygnału jest stabilny i wynosi, wg skali TV Philips "90", natomiast w kategorii "jakość sygnału" mam bardzo duże chwilowe wahania od wartości "36" do "100". Zmiany następują w bardzo krótkich przedziałach czasowych. Czy Waszym zdaniem można coś z tym zrobić i ustabilizować jakość sygnału na poziomie "100", co umożliwi mi korzystanie ze wzmacniacza i dźwięku DD, czy raczej będę musiał sobie wzmacniacz odpuścić i korzystać tylko z głośników TV, na które zmiany jakości sygnału nie mają żadnego wpływu. Z góry dziękuję za ewentualne wskazówki. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Johan1 - dzięki za wskazówkę. Czy mógłbyś rozszerzyć pojęcie "dobrej anteny kierunkowej"? Z innych postów na tym forum wynika, iż zdania co do tego są bardzo podzielone. Co do masztu, to zastosowałem masz o dł. 40 cm. mocowany do barierki balkonu. Całość trzyma się, wg mnie bardzo dobrze. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz super, dźwięk w TV w zasadzie też, ale pojawił się problem, gdy poprzez kabel coaxial połączyłem TV z tunerem kina domowego. W momencie włączenia wzmacniacza, dosłownie co chwilę wzmacniacz gubił dźwięk. Sprawdziłem dane dotyczące sygnału w TV i okazało się, że:

poziom sygnału jest stabilny i wynosi, wg skali TV Philips "90", natomiast w kategorii "jakość sygnału" mam bardzo duże chwilowe wahania od wartości "36" do "100". Zmiany następują w bardzo krótkich przedziałach czasowych.

A jak odłączysz wzmacniacz (lub wyłączysz go z sieci), to jakość sygnału się stabilizuje? Bo jeśli tak, to problem byłby w zakłócaniu przez wzmacniacz odbioru DVB-T. Trzeba poeksperymentować z miejscem umieszczenia wzmacniacza i/lub wymienić kabel antenowy biegnący do anteny, na kabel o wysokim współczynniku ekranowania (>90dB) i zmienić wtyczkę antenową na w pełni ekranowaną lub na wtyk F i przejściówkę FF-IEC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Johan1 - dzięki, jeżeli z moją obecną anteną nic nie da się zrobić, to zainteresuję się antenami wskazanymi przez Ciebie.

@_chris_ - praktycznie od razu po stwierdzeniu opisanego problemu wzmacniacz nie jest połączony w TV przez kabel coaxial. Wahania sygnału są nawet wtedy, gdy wzmacniacz (ba, cały zestaw kina domowego) nie są fizycznie połączone z siecią energetyczną (wtyczki wyjęte).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praktycznie od razu po stwierdzeniu opisanego problemu wzmacniacz nie jest połączony w TV przez kabel coaxial. Wahania sygnału są nawet wtedy, gdy wzmacniacz (ba, cały zestaw kina domowego) nie są fizycznie połączone z siecią energetyczną (wtyczki wyjęte).

no tak, to wygląda w takim razie na zakłócenia impulsowe albo za słabą antenę albo na jedno i drugie.

 

Niezależnie od wymiany anteny, to to co napisałem wyżej o kablu jest jak najbardziej aktualne. Poza tym, w Warszawie odbiera się w tzw. SFN czyli równolegle z Raszyna i PKiN-u. I nigdy nie wiadomo w rezultacie który mux z którego kierunku. A więc możesz popróbować jeszcze innych ustawień swojej anteny - przy balkonie od strony zachodniej to masz potencjalnie możliwość odbioru z obu kierunków, nie licząc odbić... I pamiętaj, zwykle w takich warunkach trzeba dość precyzyjnie ustawiać antenę (czasami do pojedynczych stopni) na max jakości, a nie siły sygnału. Dużo cierpliwości czasami potrzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@_chris_, bardzo dziękuję za wskazówki. W zasadzie potwierdzasz moje 'obawy' dotyczące odbić (szczególnie, że budynek jest w dolinie, a z mojego piętra nie widać PKiN :( i są, jak już pisałem inne budynki), a także, o czym nie myślałem :/, możliwość, że antena odbiera sygnał z dwóch nadajników. Nie brałem pod uwagę tego z racji odległości do nadajnika w Łazach (Raszyn) i do PKiN. Do PKiN ma w linii prostej jakieś 2 - 3 km. Sprawdzę kabel antenowy w zakresie poziomu tłumienia, może rzeczywiście trzeba będzie wymienić, ale z tego co pamiętam był zakładany taki, co ma dość wysoki poziom ekranowania (chyba, że będzie inaczej :> )

Powalczę jeszcze w ustawieniem, choć biorąc pod uwagę poziom sygnału, a nie jest jakość, to wyglądało to całkiem fajnie. Teraz zmienię kryterium oceny.

Co do samej anteny, to udało mi się ją zidentyfikować 'z nazwy'. Antena nie została wyprodukowana przez jakąś renomowaną firmą, o której wspomniał @Johan1. W sprzedaży funkcjonuje jako antena telewizyjna UHF 19 elementowa o nazwie handlowej "19/40-60"

Oto dane (pobrane ze strony www.anteny.pl)

Kanały: 40-60

Zysk [dB]: - opiszę, bo obrazek się nie wkleił (sorki za ewentualne nieścisłości, ale nie do końca jestem 'techniczny'):

przy wartości 622 na osi dolnej 10 db na osi bocznej wykresu,

przy wartości 678 na osi dolnej 12 db na osi bocznej wykresu,

przy wartości 734 na osi dolnej (prawie) 14 db na osi bocznej wykresu,

przy wartości 790 na osi dolnej (nico ponad) 12 db na osi bocznej wykresu,

Promieniowanie przód./ tyl [dB] 19-26

Polaryzacja H

Ilość elementów 19

Impedancja wyjsciowa [Om] 75

Masa [kg] 0,94

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a także, o czym nie myślałem :/, możliwość, że antena odbiera sygnał z dwóch nadajników. Nie brałem pod uwagę tego z racji odległości do nadajnika w Łazach (Raszyn) i do PKiN. Do PKiN ma w linii prostej jakieś 2 - 3 km.

ale nie przejmuj się tym, że antena może odbierać sygnał z obu nadajników jednocześnie! TAK MA BYĆ! O to właśnie chodzi w SFN... :D Problemem jest natomiast stabilność odbieranych poziomów i zakłócenia impulsowe. Wskaźnik % dekodera / telewizora nie wykaże krótkich wahań sygnału, o ile oczywiście jego wskazania są w ogóle wiarygodne...

 

Co do samej anteny, to udało mi się ją zidentyfikować 'z nazwy'.(...) W sprzedaży funkcjonuje jako antena telewizyjna UHF 19 elementowa o nazwie handlowej "19/40-60"

antena jak antena, jeśli "trzyma" parametry z papieru to nie byłoby tak źle. Tyle, że nie odbierzesz Polsatu HD z kanału k29.

 

Może trzeba jej po prostu dodać jakiś mały wzmacniacz liniowy (rurkowy) / wewnętrzny (10...15dB). To często bardzo pomaga. Ale tylko próby mogą coś pokazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego jest takie małe bitrate TVN? Max 4 MBit a na satelicie jest 5,8 MBit?

A jaki ma być, skoro cała przepływność mux-2 wynosi ~24Mbit/s, a jest osiem slotów (programów), co daje ~ 3Mbit/s dla poszczególnego programu (a więc ~2,5Mbitt/s dla video), albowiem każdy program ma przydzieloną teoretycznie taką samą przepływność.

 

A druga sprawa jest taka, że na SAT jest stosowana kompresja video mpeg-2, a w DVB-T mpeg-4, potrzebująca relatywnie mniejszą przepływność w stosunku do mpeg-2 dla podobnej jakości przekazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@_chris_, dzięki za podpowiedzi i wskazówki. Myślałem, że sprawę w jakim stopniu mam wyjaśnioną i pozostanie mi podjęcie decyzji, czy zmieniam antenę, czy eksperymentuję z tą co mam, aby polepszyć jakość sygnału. W zasadzie przyjąłem do wiadomości, że antena nie ściągnie mi sygnału Polsatu HD, a tu długi majowy weekend przyniósł same ciekawostki, po których już zupełnie nic nie rozumiem :?

W sprawie anteny, udało mi się ustalić jej producenta, to Yagi (więc dane w moim poście na temat tej anteny mogą być nieprawidłowe, choć z wyglądu nie ma różnic). Co do kabla antenowego, jaki został zastosowany, to znalazłem na nim następujące napisy: 9590, 75 ohm, Japan, 7 m.

Teraz o sygnale i dostępnych programach. We wtorek musiałem ponownie zainstalować kanały w moim TV i jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem Polsat HD, co oznacza, że teraz mam 13 programów cyfrowych zamiast poprzednich 12, ale teraz najciekawsze - po ponownej instalacji wszystkich kanałów cyfrowych sprawdziłem poziom i jakość sygnału. Na 12 kanałach poziom sygnału oscyluje koło 90 (od 81 do 90), czasem spada nawet do około 68. Co do jakości sygnału to jest w zasadzie gorzej, bo tu jakość zaczyna się na poziomie 12 i kończy około 75 (poprzednio było nawet 100), stabilność fatalna, zmienia się praktycznie co chwilę, co przejawia się pikselozą i zatrzymaniami obrazu wraz z dźwiękiem. Na koniec zostawiłem kanał Polsat HD, bo tu sygnał jest na poziomie 99, a jakość = 100 i sygnał jest wyjątkowo stabilny!!!! :shock: nie ma żadnych wahań, obraz i dźwięk rewelacyjny. Nic z tego nie rozumiem. Czy to nadal moja antena i kabel, czy może nadawca sygnału 'brzydko sobie pogrywa' :?: Jak się to ma do wysokiej jakości i stabilności sygnału Polsat HD :?: Jak to tych różnic odnieść możliwe zakłócenia sygnału kanałów cyfrowych 'nie HD' i Polsatu HD :?: Czy rzeczywiście inna antena ma szansę pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie przyjąłem do wiadomości, że antena nie ściągnie mi sygnału Polsatu HD, a tu długi majowy weekend przyniósł same ciekawostki, po których już zupełnie nic nie rozumiem :?

(...) i jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem Polsat HD

bo coś się przejęzyczyłem, powinno być, że "możesz nie odebrać Polsatu HD". Ale, odebrałeś, i to jest najważniejsze... :D

Na 12 kanałach poziom sygnału oscyluje koło 90 (od 81 do 90), czasem spada nawet do około 68.Co do jakości sygnału to jest w zasadzie gorzej, bo tu jakość zaczyna się na poziomie 12 i kończy około 75 (poprzednio było nawet 100), stabilność fatalna, zmienia się praktycznie co chwilę, co przejawia się pikselozą i zatrzymaniami obrazu wraz z dźwiękiem. Na koniec zostawiłem kanał Polsat HD, bo tu sygnał jest na poziomie 99, a jakość = 100 i sygnał jest wyjątkowo stabilny!!!! :shock: nie ma żadnych wahań, obraz i dźwięk rewelacyjny. Nic z tego nie rozumiem. Czy to nadal moja antena i kabel, czy może nadawca sygnału 'brzydko sobie pogrywa' :?: Jak się to ma do wysokiej jakości i stabilności sygnału Polsat HD :?: Jak to tych różnic odnieść możliwe zakłócenia sygnału kanałów cyfrowych 'nie HD' i Polsatu HD :?: Czy rzeczywiście inna antena ma szansę pomóc?

Co do Polsatu HD, to on, podobnie jak TVN Warszawa, nadawany jest na zupełnie innych parametrach niż mux-2 i mux-3, a które to parametry powodują, że jego odbiór (i TVN Warszawa) bywa o wiele stabilniejszy niż mux-2 i mux-3. I tak jest w twoim wypadku. Z TVN Warszawa problem jest tylko taki, że nadawany jest z naprawdę mikroskopijną mocą.

 

Natomiast zły odbiór mux-2 i mux-3 to głównie zasługa twojej lokalizacji czyli sygnałów i zakłóceń, które odbierasz. Dodatkowo, w ostatnich dniach (ok. 27.04) zmieniono parametry nadawania na mux-2, co skutkować może w ogólności dalszym powiększeniem się trudności odbioru na tym mux-ie.

 

Trudna kwestia. W zasadzie, przy antenie na balkonie powinno się dać odbierać na antenie pasywnej, z symetryzatorem. Ale, być może jedną z przyczyn wahań jakości będą także wahania poziomu sygnału (krótkich, ostrych wahań odbiornik nie pokaże). Można spróbować dodać jakiś mały wzmacniacz, rzędu 10...15dB i zobaczyć, co się stanie. Czasami potrafi to bardzo pomóc w takich sytuacjach. Ale równie dobrze może również pogorszyć sprawę. Można spróbować np: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_apl-103_10-14_db_ekranowany_B4033.htm plus jakiś zasilacz sieciowy.

 

Co do anteny, spróbuj może zrobić próbę na własnej roboty pewnej, testowej antenie, np. wg tego opisu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=37899#p37899. Możesz sobie kupić nowy kabel do anteny, np. Triset113 (w zasadzie powinien być czarny przy montażu anteny na balkonie - http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_75_om_triset-113_pe_zelowany_1m__E1017_1.htm) i zrobić tę antenkę na jego końcu. To by pozwoliło zweryfikować antenę, którą posiadasz teraz.

 

Tylko próby, próby, próby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Najlepszym, ale nie najtańszym rozwiązaniem jest wyrzucenie anteny na dach budynku, bo trudno o lepszy punkt do montażu anteny.

 

Może się to wiązać z koniecznością montażu wzmacniacza na kablu (zależy ile masz metrów na dach), ale rozważ taką ewentualność.

No i kabel oczywiście czarny, bo szkoda by było wyrzucać pieniądze w błoto.

 

Do ustawienia anteny przydaje się w takim wypadku laptop z kartą TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym, ale nie najtańszym rozwiązaniem jest wyrzucenie anteny na dach budynku, bo trudno o lepszy punkt do montażu anteny.

Może się to wiązać z koniecznością montażu wzmacniacza na kablu (zależy ile masz metrów na dach), ale rozważ taką ewentualność.

No i kabel oczywiście czarny, bo szkoda by było wyrzucać pieniądze w błoto. Do ustawienia anteny przydaje się w takim wypadku laptop z kartą TV.

 

@Johan1 - myślałem o tym rozwiązaniu, ale tylko przez chwilę. Na dachu, na rogu budynku, który idealnie pasowałby na antenę kierunkową do DVB-T (piękny i niczym nie zmącony widok na PKiN) stoi stacja bazowa Ery, więc odpada. Pozostałe rogi też są zajęte przez takie urządzenia. Tak BTW, czy taka 'bazówka' nie może zakłócać sygnału (Polsat HD nie potwierdza tego) DVB-T, biorąc pod uwagę kierunek rozchodzenia się fal?

 

Co do Polsatu HD, to on, podobnie jak TVN Warszawa, nadawany jest na zupełnie innych parametrach niż mux-2 i mux-3, a które to parametry powodują, że jego odbiór (i TVN Warszawa) bywa o wiele stabilniejszy niż mux-2 i mux-3. I tak jest w twoim wypadku. Z TVN Warszawa problem jest tylko taki, że nadawany jest z naprawdę mikroskopijną mocą.

 

@_chris_, wszystko fajnie, ale na TVN Warszawa sygnał się zmienia, jak na pozstałych, poza wspomnianym Polsatem HD. Pewnie dodatkowo ma na to wpływ wspomniana przez Ciebie niska moc nadawcza.

 

Co do reszty, no cóż, rzeczywiście pozstają próby...., może coś się uda zrobić z tym sygnałem i cieszyć się telewizją cyfrową (jako technologią, bo jej zawartość pozostawiam bez komentarza :lol2: ). Bardzo dziękuję za pomocne wskazówki, teraz czas spróbować zastosować je w praktyce. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...