Skocz do zawartości

Jakość techniczna kanałów TVP


Palikot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W kineskopie obraz mam idealny w porównaniu do plazm za 5k zł.

Chyba wszyscy zapomnieli, że przez pewien okres na rynku były w sprzedaży telewizory kineskopowe panoramiczne! I znam mnóstwo osób, które mają właśnie takie telewizory. Więc mówienie, że SD powinno być tylko i wyłącznie w 4/3 jest głupotą. A 16/9 to nie nowość. Sprawdźcie sobie, od kiedy BBC nagrywa programy w tym formacie. Albo proponuję obejrzeć sobie film "Kiler-ów 2-óch", gdzie Siara w więzieniu ma telewizor panoramiczny. A który to rok? 1999. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo przyjdzie Ci poczekać, bo TV LED jeszcze nie ma na rynku. To co jest sprzedawane jako LED to LCD z podświetleniem LED. :D

Ja też długo się opierałem i w końcu kupiłem plazmę.

A co do formatów. TVP nadawała wczoraj (DVB-S) np. Rzym2 w "prawdziwym" 16:9 a w naziemnej 4:3 z paskami góra-dół. Tego kierunku nie da się już zatrzymać, pewnie lepiej zrobic to szybciej niż rozwlekać.

Prawdopodbnie chodziło Ci o telewizory OLED bo LED TV to właśnie LCD z podświetleniem tylnym lub bocznym diodami LED, a wracając do tematu jest okres przejściowy więc może takie mieszanie letterboxa i pełnego 16:9 powoli oswoi ludzi z powolną wymianą sprzętu a nowe telewizory i tak skalują na tyle dobrze obraz że letterboxa można dopasować do całego obszaru ekranu 16:9 bez zniekształceń więc myślę że na okres przejściowy (testy) jest to znośne biorąc pod uwagę "prędkość" TVP we wdrażaniu czegokolwiek. :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP powinno na początek poprawić jakość programów, na mniej więcej coś takiego jak prezentują kanały MBC. Najgorsza jakość w TVP jaką widziałem, była w programie „Młodzież kontra” na TVP Info - jakby puszczali program z VHS-u, do tego z odbiciami jak z analogu naziemnego - tragedia! :? Podczas Teleexpressu czy Panoramy też nie popisują się jakością - wystarczy popatrzeć na belki z podpisami, przez które leci cała fala analogowych zakłóceń. Może pora na wymianę sprzętu? :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie rozumiecie o co mi chodzi.

 

ludzie przymusza się do korzystania z 16/9, choć nie mają warunków technicznych. W ogóle nikt już nie myśli o ludziach którzy korzystają z kineskopu, właśnie robiąc programy w 16/9, czasami nic nie widać.

 

Właściwie to samo można powiedzieć o właścicielach TV 16:9 (także tych CRT- miałem/mam nadal taki), których zmusza się do oglądania 4:3. :D

 

Potrzebny jest rozsądny kompromis, tyle że wydaje się, że już jest dostatecznie duży procent TV 16:9 w Polsce, żeby szybko zacząć przechodzić na ten format. Stan "przejściowy" (czyli 16:9 wciskany w 4:3) trwa już parę lat. W ostatnich tygodniach widać postęp w tym zakresie.

Jak dla mnie dniem w którym skończy się 4:3 w Polsce będzie ten w którym zobaczę Wiadomości w TVP1 w 16:9. :D:D

 

A co do wyższości obrazu z CRT to choć jest ona niewątpliwa, to obraz z dobrej plazmy (niekoniecznie fullHD) niewiele odbiega od CRT a jednocześnie płaski TV ma wiele zalet- jak choćby rozmiar, wyobraź sobie jak wyglądałby CRT 42". W ogólnym bilansie plusów jest więcej. Ja kupiłem plazmę dopiero rok temu (też się opierałem postępowi :D ) i nie żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wyższością CRT nad LCD czy plazmą to jakaś bzdura! Obraz wydaje się lepszy, bo zawiera mniej szczegółów! Ja zauważyłem to już dawno, kiedy miałem możliwość oglądnięcia filmów DVD na stacjonarnym DVD, a później na komputerze. Ten sam film na komputerze prezentował się dużo gorzej (oglądałem go na monitorze CRT!) - a to dlatego, że monitor miał lepszą rozdzielczość. Poza tym radzę przyjrzeć się z bliska telewizorom CRT - często jest na nich nawet większa pikseloza niż na LCD/plaźmie, bo te drugie zawierają systemy redukcji szumu czy defektów MPEG.

 

Jeśli zaś chodzi o samą TVP, nie rozumiem dlaczego jest tak kolosalna różnica w jakości logo pomiędzy kanałami SD a TVP HD. Na tym drugim stosuje się chyba nawet jakiś delikatny cień (pamiętam z czasów FTA). A na kanałach SD logo jest poszarpane, jakby było GIF-em z przezroczystym tłem. Powinni dorównać jakością do TVN-u, zastosować jakiś filtr zmiękczający. To chyba nietrudne w czasach wszechobecnych komputerów.

 

Do tego nie rozumiem po co to sztuczne powiększenie logo TVP podczas 16/9? Domyślam się, że to jakaś pozostałość po czasach, kiedy kombinowano z letterboxem. Był on generowany po stronie TVP, więc rozkazano sztucznie powiększyć logo TVP tak, by po wrzuceniu go do letterboxa zachowało taki sam rozmiar jak przy 4/3. Innymi słowy, by wydawało się że zostało po prostu przesunięte niżej. Bo nie można powiedzieć, że jest to naturalna konsekwencja 16/9 - w takim przypadku wystarczyłoby je jedynie lekko ścisnąć w poziomie w stosunku do pierwowzoru. Może dlatego niektórym wciąż wydaje się, że TVP w 16/9 to powiększony letterbox - przez ogromniaste logo! Wczoraj na TVP Historia leciało Quo Vadis w 16/9 - logo miało chyba z 20 cm szerokości na 40-calowym ekranie! :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wyższością CRT nad LCD czy plazmą to jakaś bzdura! Obraz wydaje się lepszy, bo zawiera mniej szczegółów!

 

Na jakość obrazu (a właściwie odbiór obrazu przez oglądającego) ma wpływ wiele czynników.To o czym piszesz także. Większość z nich jest subiektywnych i niemierzalnych. Istotne jest także źródło sygnału, wielkość wyświetlacza, rozdzielczość wyświetlacza, rozdzielczość materiału filmowego, warunki oglądania i wiele innych.

Co nie zmienia faktu, że takie parametry jakościowe jak dynamika ruchu (dla LCD), głębia koloru, kontrast są dla LCD a także plazmy mniej lub bardziej gorsze niż dla CRT. Gdyby zrobić 3 TV o jednakowej wielkości, rozdzielczości i przetwarzaniu sygnału obraz na CRT byłby bez wątpienia najlepszy.

 

Masz 100% racji z logo TVP. Zarówno wielkość jak i jasność jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnału HD raczej w ogóle nie obejrzysz na CRT. Natomiast obraz nadawany w anamorficznym formacie 16:9 SD będzie rozciągnięty do pełnej wysokości obrazu 4:3. Dlatego dla posiadaczy CRT niezbędna jest funkcja "Letterbox" w tunerze/dekoderze cyfrowym, która wymusza dodanie pasów z góry i z dołu.

Jeżeli coś kręcę, to proszę o erratę lub nawet o usunięcie postu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Natomiast obraz nadawany w anamorficznym formacie 16:9 SD będzie rozciągnięty do pełnej wysokości obrazu 4:3.

>Dlatego dla posiadaczy CRT niezbędna jest funkcja "Letterbox" w tunerze/dekoderze cyfrowym, która wymusza dodanie pasów z góry i z dołu.

 

Większość TV CRT 4:3 posiada funkcję zmiany 4:3 anamorficznego na 16:9. Po zmianie wygląda to jak letterbox, ale pasmo sygnału jest zachowane. Jest to lepsze rozwiązanie niż ustawiony letterbox w tunerze SAT czy DVD.

 

Dodane

 

Niestety nie wszystkie tunery SAT posiadają sterowanie TV (8 pin w EURO)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Od jakiegoś czasu widzę na TVP1 i TVP2 na starszych zachodnich filmach jakieś dziwne przesunięcia kolorów. Przy konturach postaci są cienie czerwone i zielone.To wygląda prawie, jak ze starej kasety VHS. Ponieważ korzystam z Polsatu Cyfrowego myślałem, że to ich wina, ale dzisiaj zaobserwowałem to również na Cyfrze i N-ce. Czy ktoś to widział? Co ciekawe nie widziałem tego z naziemnego analoga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może jak ktoś ma n to dla niego jest cudowna. W porównaniu z ARD czy ZDF w HD albo promo Astra HD czy ProsiebenSat.1 HD(oczywiście kiedy leci materiał w HD) to jest słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...