Skocz do zawartości

Jakość techniczna kanałów TVP


Palikot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Problem w tym, że nawet gdy na TVP Sport leci jakiś mecz z czarnymi pasami i wszystkie loga stacji są poniżej czarnych pasów, to i tak piękna grafika "komentują: xxx, yyy" pojawia się na tych pasach. A więc pewnie mają więcej urządzeń do przestawienia, bo działają w pewnej hierarchii. Na TVP Kultura raczej nie spotykamy napisów reklamujących coś innego podczas emisji filmu. Ale oczywiście zgadzam się, że powinni się tym w najbliższym czasie zająć. Tutaj nadają w DD 5.1, a nie potrafią zrobić porządnego 16/9. Może zmieni się to z wprowadzeniem DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa dni ze sa te kanaly TVP1,2 lepsze i gorsze .Programy na zywo,sport nie jest tak zle ,zalezy w jakim dniu i jakie jest Bitrate .Ale ogolnie to dalej marnota porownujac z Polsatem,TV4,TVN a najbardziej jest to odczuwalne na LCD.Jedyne wyjscie to format 16:9,wieksze Bitrate i moze zmiana transpondera,ale to sa tylko nasze mazenia a CP i tak ma to gdzies,wazne ze ich kanaly sa super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie na TVP2 leci koszykówka kobiet i muszę przyznać, że jakość TVP2 w CP jest w miarę dobra, tylko jeszcze jakby przenieśli TVP1 i TVP2 na nowy transponder to jakość z pewnością byłaby jeszcze lepsza.

 

Może były by kosmetyczne zmiany po przeniesieniu kanałów TVP1 i TVP2 na nowy tp. CP. Podobno kanały te są retransmitowane z satelity Astra i tutaj ich bitrate na tej właśnie satelicie:

 

TVP1: http://www.linowsat.com/0192/bitrate/1059/7100.html

TVP2: http://www.linowsat.com/0192/bitrate/1053/17106.html <-- tutaj trochę lepiej niż na TVP1

 

a tutaj bitrate na HotBird z tp. CP:

 

TVP1: http://satcodx1.tele-satellite.com/0130 ... 00034103-v

TVP2: http://satcodx1.tele-satellite.com/0130 ... 00034252-v

 

tutaj z kolei bitrate na HotBird, ale z tp. C+

 

TVP1: http://satcodx1.tele-satellite.com/0130 ... 00000988-v

TVP2: http://satcodx1.tele-satellite.com/0130 ... 00000989-v

 

Prędzej spodziewał bym się simulcryptu dla kanałów TVP1 i TVP2 z tp. C+. Jeszcze raz napiszę, że CP pobiera sygnał prawdopodobnie z Astry, a C+ ma bodajże pociągnięty światłowód i ma dużo większe możliwości niż CP, a jakość tych kanałów na obu platformach jest porównywalna. Dodam także, że jeżeli CP pobiera sygnał TVP z Astry to ich kanały nie będą miały lepszej jakości poprzez wprowadzenie większej przepustowości tych kanałów na satelicie HotBird niż na Astrze. Widać także, że na Astrze kanały TVP nie mają czym się popisać :smile: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Najlepszy był napis „Telwizja Polska”! :lol: Myślałem, że te testy będą trwały całą noc, tymczasem leciały chyba dwukrotnie w pętli i pojawiła się plansza kontrolna. Nie włączyłem na czas TVP2, więc nie widziałem tych plansz informacyjnych, co do czego służy (w powtórce ich nie było!). Czy te testy lecą tylko na TVP1 i 2? Na TVP Sport całą noc leciała plansza „TVP S.A”, a na TVP Historia program na następne dni. Chyba testują tylko te stacje, które są w analogu naziemnym. Ale co zrobią z TVP Info, skoro zaczęło teraz nadawanie całodobowe? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dorzucę swoją frustrację co do skandalicznie mocno świecącego logo TVP 1 i TVP 2. Rozumiem, że każdy chce być widziany, ale po co tak nachalnie. Nie ukrywam, że głównie chodzi mi o powidoki jakie zostawia to logo na telewizorach plazmowych jak i LCD. Z racji na dobro klijenta, większość stosuje już loga półprzezroczyste. Dla TVP klijent oczywiście nie jest ich Panem i ignorują prośby i monity. Klijent jest potrzebny tylko do płacenia abonamentu, a oni będą straszyć, że włączą reklamy w czasie trwania filmu. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP przeszło na 16/9... Szkoda, że jakoś tak nie w pełni. Przykłady, które mnie denerwują?

- powtórki seriali dla osób niesłyszących, z tłumaczem migowym w prawym dolnym rogu - serial leci w 4/3 letterbox, bo technicy nie potrafią wtopić tłumacza w obraz w wersji 16/9

- mecze piłkarskie - sytuacja identyczna jak powyżej, wszystko z powodu studia przed meczem realizowanego w 4/3, przez które przechodzi sygnał z meczu (realizowanego w 16/9) - przez co mamy 4/3 letterbox

- program „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” realizowanego w całości w 16/9, ale emitowanego w 4/3 letterbox z powodu napisów końcowych z generatora, które przechodzą przez cały ekran - włącznie z czarnymi pasami

We wszystkich opisanych wyżej sytuacjach, logo i ograniczenie wiekowe są na czarnych pasach, a więc nie ma możliwości naprawienia tej sytuacji bez zmian w samej TVP na etapie realizowania programów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego pomyślałes trochę egoistycznie, bo jednak sporo osób ma telewizory 4/3, więc takie telewizory nie dość że w 16/9 mają mały ekran to osoby tłumaczącej nie byłoby wogóle widać. My użytkownicy bezawaryjnych telewizorów mamy naprawdę źle, czasami potrafią tak dać czarne pasy że wogóle filmu nie widać.

Bardzo dobrze że kanały ogólnodostępne nie przechodzą na 16/9 bo byłaby to tragedia! Czasami mnie szlag trafia jak oglądam tvn24, na telewizorze nie dość małym bo 29 cali, a czasami napisów nie da się przeczytać, zwłaszcza ta reklamówka programów po lewo od loga tvn24. Lepiej niech utworzą wersję HD i tam sobie ludzie będą oglądali obraz w 16/9, a ci co mają w 4/3 nie będą tracili komfortu użytkowania. Dlatego czasami wolę oglądać tvp info niż tvn24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze że kanały ogólnodostępne nie przechodzą na 16/9 bo byłaby to tragedia!

 

Dzięki za wspaniały głos rozsądku!

 

Proponuję utworzenie koalicji mającej na celu przywrócenie starych, dobrych standardów. Moje sugestie:

 

1. Precz z obrazem 16/9

2. Precz z telewizją kolorową

3. Precz z dźwiękiem DD

4. Precz ze stereofonią

5. Precz z DVD i Blu-ray

6. Niech żyje obraz czarno-biały

7. Chcemy powrotu VHS

8. Dźwięk tylko mono

9. Precz z TV SAT

10. Chcemy tylko 2 ogólnopolskie kanały i 1 regionalany

 

[...] itd., itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak spojrzę na te telewizory lcd czy plazmy to tracę chęci na pójście z duchem czasu. W kineskopie obraz mam idealny w porównaniu do plazm za 5k zł. greg.adam, tak jasne, nie przesądzaj, ok? Pisałem wyraźnie o co mi chodziło. Telewizora nie mam zamiaru zmieniać, aż potanieją telewizory led które już mają zbliżoną jakość obrazu do kineskopu. Niestety jest to denerwujące oglądać program czy film z coraz większą ilością czarnych pasków. Mi się zdaje że od 16/9 są kanały HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyfra_lbn jak możesz pisać , że format 16/9 jest gorszy . W domu mam nie tylko telewizory LCD , na starszym kineskopowym Philipsie mam możliwość przełączania między formatem 4/3 i 16/19 . Poza tym pewnie widziałeś na telewizorach LCD jakiś kanał z anteny naziemnej w 4/3 nie w cyfrowej jakości i mówisz że są be . Oprócz tego ludzie często zmieniają format ekranu , tak żeby był rozciągnięty na cały telewizor , wtedy to dopiero piksele biją po oczach i ci pseudo fachowcy mówią że nie ma jak telewizor kineskopowy . Sprzęt trzeba zmieniać przynajmniej co 10 lat bo traci się radość z oglądania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest to denerwujące oglądać program czy film z coraz większą ilością czarnych pasków.

Jeżeli wolisz oglądać tylko środkowy fragment kadru - to Twój wybór...

Jak wiadomo.. od kilkudziesięciu lat - filmy najczęściej są właśnie 16/9 i jeżeli możesz je oglądać na 4/3 bez pasków to znaczy że są po [beep]ku obcięte :(((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizora nie mam zamiaru zmieniać, aż potanieją telewizory led które już mają zbliżoną jakość obrazu do kineskopu. .

 

Długo przyjdzie Ci poczekać, bo TV LED jeszcze nie ma na rynku. To co jest sprzedawane jako LED to LCD z podświetleniem LED. :D

Ja też długo się opierałem i w końcu kupiłem plazmę.

 

A co do formatów. TVP nadawała wczoraj (DVB-S) np. Rzym2 w "prawdziwym" 16:9 a w naziemnej 4:3 z paskami góra-dół. Tego kierunku nie da się już zatrzymać, pewnie lepiej zrobic to szybciej niż rozwlekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie rozumiecie o co mi chodzi.

 

Nie neguje tego, czy chcecie oglądać w 16/9 kanały, a 4/3 jest bee, chodzi mi o to, że ludzie przymusza się do korzystania z 16/9, choć nie mają warunków technicznych. W ogóle nikt już nie myśli o ludziach którzy korzystają z kineskopu, właśnie robiąc programy w 16/9, czasami nic nie widać.

 

Mam znajomego który ma N i ma 37 calowy telewizor, widzę jaka jest jakość i to na kanale HD, na normalnym SD lepiej nie pisać :shock:

 

Cóż pozostając się męczyć, bo nie mam zamiaru kupować telewizora który nie daje mi takiej jakości obrazu co najlepszy kineskop od Sony, do tego mam telewizor bezawaryjny, użytkowany od nowości, więc nie ma sensu zmieniać telewizora.

 

Podtrzymuje to, że kanały HD są od 16/9, a normalne SD powinny być w 4/3, a tak to sobie mogę niektóre reklamy pooglądać w 4/3. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że miałem przez prawie trzy lata Philipsa kineskopowego 32' HD ready (dokladnie prepared bo bez tuner DVB-T w MPEG 2). bardzo dobrze współpracował z dekoderem cyfry czy z Humaxem. Sprzedałem go za grosze a kupiłem nowy dośc dobry Philips i.... ten telewizor jest bardzo dobry pięknie wyslwietla zarówno kanały HD jak i SD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zestaw jak niżej i powiem szczerze. Kupiłem Bravię po 10 latach używania Sony Wegi 29" za tą samą cenę (czyli taką samą za jaką kupiłem Wegę).

W ogóle nie żałuję. Obraz jest naprawdę dobry. Owszem różnica jest ale to kwestia przyzwyczajenia i nie mówię, że tylko na niekorzyść LCD, bo tak nie jest. Natomiast różnica w rozmiarze jest po prostu nie do opisania. Teraz na moim leciwym Soniaczku ledwo się doczytuje tekstu na pasku w programach informacyjnych. Dodam również, że o wiele przyjemniejsze jest oglądanie na LCD 16:9 niż prawie kwadratowym kineskopie i nie chodzi mi tu o obraz tylko proporcje ekranu.

 

edit; Mogliby jeszcze zmniejszyć loga i znaczki ograniczeń wiekowych, bo są ogromne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...