Skocz do zawartości

Jakość techniczna kanałów TVP


Palikot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wyżej :)

 

W dodatku zapewne stale zauważano by przerwy w transmisji spowodowane ciągłą zmianą parametrów nadawania w DVB-T.

 

Kiedyś ponoć CP brał TVP z DVB-T! Jakieś 2 lata temu chyba, przez pewien okres czasu, wtedy jakość obrazu była nienaturalnie dobra.... Ale zrezygnowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
TV Polonia z Astry – bitrate 7,8 Mbps + DD, nie ma się czego czepiać.

 

 

 

Ale każdy przyzna że w zupełności wystarczyłoby jakby nadawali swoje kanały TVP:

w obrazie 16:9 tylko te pozycje programowe które faktycznie realizowane są w tym formacie

z rozdzielczoscią 720x576

a bitrate 6 Mbit/s

dżwiek 256 kbit/s dla stereo

i 384 kbit/s dla AC3

 

 

taka koncepcja zadowoliłaby najwybredniejszego, w końcu można by konkurować z kanałami mediaset które bardzo dbają o jakoś przekazu.

 

 

A inna kwestia jest że lepiej byłoby gdyby nadawali w DVB-S2 MPEG 4 chociażby z myślą dla dosyłu do przyszłego DVB-T w MPEG 4.

 

I wtedy :

obraz w 16:9

rozdzielczość 720x576

bitrate 3,5 do 4 Mbit/s

dżwiek 256 kbit/s dla stereo

i 384 kbit/s dla AC3

 

W końcu powinni nadawy iśc do przodu jeśli tak hucznie uważają że inwestują w nowe technologie, ale zdaje mi się ze je po zakupie od razu chowają do szafy aby nie zepsuć :roll:

 

 

wiadomo że przy HDTV bitrate mógłby być jak w sky digital czyli bitrate 20Mbit/s , marzenie :roll::roll::roll::roll:

 

 

PS: i tak na marginesie, osobiście uważam ze kanały poniżej bitrate 3 Mbit/s nie można nazywać kanałami z cyfrowym obrazem tak samo jeśli dźwięk jest poniżej 256 kbit/s nie może być nazywany z cyfrowa jakością dźwięku.

:evil::evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry odbioru rzeczywiście bardzo dobre, ale nie zawsze niestety ta jakość jest najlepsza. Wygląda na to, że same "taśmy" z programem są kiepskiej jakości. Podczas niektórych filmów emitowanych na moim skromnym 21' telewizorku widać mnóstwo kolorowych kropek. Mimo że w TV cyfrowej wyeliminowano zjawisko "śnieżenia obrazu" to jednak to co oglądam przypomina właśnie coś takiego. Oczywiście widoczne jest to na niektórych pozycjach programowych - przede wszystkim na starszych filmach bądź kreskówkach. Ostatnio natrafiłem na jakiś film dla dzieci "Bodzio mały helikopter" - bitrate wynosił wówczas ok 6Mbit i więcej a efekt bardzo słaby. A o zamulonym TVP Info nie wspominam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że mają kiepskiej jakości taśmy to może świadczyć o jednym że zamiast zakupywać na DVD kupowano lub nadal kupuje się na VHS.

 

a co do parametrów, powinny ogólnie być takie przyjęte , bo wtedy szkoda dla innych programów jest niska jakoś dźwięku nie wspominając o obrazie gdzie przy programach na żywo mógłby być bardzo ciekawy.

 

Inną kwestia jest TVP w platformach, bo jakość bardzo marna. Ale widzę doskonałe rozwiązanie o którym każdy wie, mianowicie zastosować przykład Canal Digitaal z Holandii.

 

Oferować podwójne konwertery na odbiór Hot Birda i Astre gdzie z Astry byłyby dostępne programy TVP dla każdej z platform, co zarówno zaoszczędziłoby miejsca na platformach a jednocześnie poprawiło jakoś oferowanych kanałów TVP i to z korzyścią dla wszystkich.

 

:D:D:D:D

 

 

PS: za jakość źródłową materiału zawsze odpowiada nadawca :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że mają kiepskiej jakości taśmy to może świadczyć o jednym że zamiast zakupywać na DVD kupowano lub nadal kupuje się na VHS.

Jeszcze nie słyszałem, żeby telewizja puszczała materiały z nośników "dla pospólstwa" (pomijając Polonię 1).

 

Jeśli chodzi o samą jakość obrazu kanałów TVP, prawda jest taka że nie wszystkie kamery są super wyraźne. Wystarczyło uważnie oglądać wczorajsze obchody rocznicy 3 Maja, gdzie chyba TVP wywlekła wszystkie możliwe kamery z magazynów. Jakość z niektórych była gorsza niż z amatorskich kamerek na rękę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VHS miałem na myśli materiały które zakupywane były kilka kilkanaście lat wcześniej, a ciągle są puszczane w telewizji, czas dokonać obróbki cyfrowej w wrzucić na DVD :wink:

 

 

No niestety i jak tu mówić że TVP jest gotowa na wprowadzenie HDTV :roll::roll::roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VHS miałem na myśli materiały które zakupywane były kilka kilkanaście lat wcześniej, a ciągle są puszczane w telewizji, czas dokonać obróbki cyfrowej w wrzucić na DVD :wink:

Z tego co wiem to w telewizji są nośniki innego typu a nie VHS czy DVD to jest dla wykorzystania w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A inna kwestia jest że lepiej byłoby gdyby nadawali w DVB-S2 MPEG 4 chociażby z myślą dla dosyłu do przyszłego DVB-T w MPEG 4.

Ok, ale zauważ, że większość populacji nie ma odpowiednich tunerów do odbioru MPEG-4, a co dopiero DVB-S2 :!: Na innym satelicie mogliby uruchomić osobny dosył dla naziemnej telewizji cyfrowej, oczywiście tutaj w DVB-S2 i MPEG-4.

 

wiadomo że przy HDTV bitrate mógłby być jak w sky digital czyli bitrate 20Mbit/s , marzenie :roll::roll::roll::roll:

Marzenia ściętej głowy :evil: Skoro TVP nie potrafi nadawać swoich kanałów w porządnej jak przystało na telewizję cyfrową jakości kanałów SD to co tutaj mówić dopiero o HD.

 

PS: i tak na marginesie, osobiście uważam ze kanały poniżej bitrate 3 Mbit/s nie można nazywać kanałami z cyfrowym obrazem tak samo jeśli dźwięk jest poniżej 256 kbit/s nie może być nazywany z cyfrowa jakością dźwięku.

:evil::evil::evil:

No to np. taki Canal+, czy HBO to nie kanały, bo bitrate kanałów często jest niższe niż Ty podałeś. Mało polskich kanałów przekracza tę granicę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Jakość analogowej emisji z nadajników warszawskich jest moim zdaniem znakomita. Oczywiście pomijając odbicia, szumy, interferencje zależne od instalacji antenowej i miejsca odbioru. jakość przesyłu analogowego można ocenić obiektywnie jedynie na starym telewizorze kineskopowym i to najlepiej 50 Hz.

Uważam, że również TVP Polonia i TVP KULTURA z Astry są bardzo dobre. Kultura może ma strumień nieco za mały (czasem widoczna lekka pikseloza), ale rozpiętość tonalna, ostrość, kolory są bardzo przyzwoite. Najgorzej jest z dvb-t, czasem zastanawiam się, skąd oni mają takie dziadowskie dosyły? A może to kwestia rekodowania? Albo po prostu słaby bitrate, którego nie zrekompensuje nawet mpeg4?

 

PS.W innym wątku pisałem o dziwnej zmienności jakości TVP Sport.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP (nie tylko, ale przede wszystkim ona) ma manierę sztucznego pogarszania jakości obrazu do poziomu 16mm amatorskiej kamery filmowej szczególnie w czasie transmisji koncertów. Co ciekawe zapowiedzi speakerów idą w full jakości natomiast gdy tylko zaczyna się występ obraz natychmiast pogarsza się.

Długo zastanawiałem się co to za efekt, ale w końcu znalazłem rozwiązanie zagadki.

Zapewne każdy widział obraz na kompie z zamontowanej karty satelitarnej np. SkyStar. Przy szybkim ruchu ewidentnie widać na krawędziach obiektów na ekranie, że obraz jest wyświetlany z przeplotem. Wspomniany efekt pogorszenia jakości skutek działania filtra usuwającego przeplot, który powoduje znikniecie strzępienia krawędzi. Możliwe, że na telewizorach płaskich i 100Hz to poprawia odbiór, ale na standardowych kineskopowych TV 50Hz jest tak jak napisałem. Obraz niczym nie różni się jakością od starej Kroniki Filmowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dosyłu DVB-T, to powinien zostać wydzielony na jakimś satelicie oddzielny na te cele transponder.

Z tym, że powinna to być transmisja DVB-T a nie DVB-S (tak, da się!). Robią to na przykład francuzi. Nadajniki tylko rozsiewają bez zmiany zawartości sygnał z satelity.

To najlepsze rozwiązanie, bo sygnał MPEG-4 jest wytworzony mając do dyspozycji sygnał bezpośrednio ze studia o wysokiej jakości, z bardzo niską kompresją, i taki od razu trafia do odbiorników. Transkodowanie go po drodze i to kilka razy jeszcze to całkowity bezsens, traci się znacznie na jakości, która i tak nie jest wyśmienita (3 Mbps za mało, 4 było by idealnie...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Zauważyliście, że na kanałach TVP1, 2 i Info odbieranych np. z TNK obraz jest delikatnie obcięty na bokach (jakieś 3-5%) i przez to rozciągnięty w poziomie? Porównuję to bezpośrednio z analogiem odbieranym w Warszawie z PKINu. Efekt występuje na różnych odbiornikach, więc to nie ich wina...

 

Edit: Już chyba wiem, co jest grane. Rozdzielczość materiału mpeg jest 704/576 lecz tunery i programy odtwarzające uznają, że jest to 768/576 (sam nie wierzę, ale np. MPC tak podaje) i usiłują to jakoś przeskalować/przyciąć.

To jest chyba błąd po stronie nadawcy, bo inne programy nadawane są bezbłędnie - rozmiar faktyczny pokrywa się z rozmiarem uznawanym przez odbiornik.

 

Ale czy to jest autentyczna przyczyna? Wydaje mi się, że zmierzona różnica w szerokości jest jednak sporo mniejsza niż wynikająca z proporcji 704/768! Może więc chodzi o jakieś kombinacje z cyklu 720/704? Tu z kolei różnica wydaje się pomijalna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądając teraz u kumpla meczyk Polaków na 50" plazmie zastanawiamy się czy nie wnieśc do pokoju zwykłego CRT 21"... Jakość po prostu tragiczna... :(

Nic prawie nie widać z dalszych ujęć kamer... TVP jest za pomocą Nboxa, z bliska jako tak ale z daleka zamazana papka niemowlaka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam zagwostke podobną. Oglądam na 32 calowym LCD mecz i na CP jest nie ostro, ale nie drażni oka, na TNK jest problem szczegółów - przy bieli drażni oko strasznie... kurde nie mam transkodera żeby zobaczyć czy DVB-T da rade. Paradoksalnie najlepsza jakość w analogu - mimo że lekki śniezek to dobre kolory i ostrość. Tymczasem na 21 calowym NONAME`ie CRT z każdego cyfrowego źródła jakość perełka....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na DVB-T wcale nie jest dużo lepiej. Mam, więc mogę porównać. W każdym razie biele popalone - szczegółów brak. Są mniejsze pikselozy, fakt, ale za to czasem zdarza się utrata płynności, a to jest okropne! Poza tym jest taki efekt, że jak kamera panoramuje [np. boisko od bramko do bramki], to obraz w tle jest kompletnie nieostry [to zamiast pikselozy, hehe], ostre jest tylko to, za czym podąża kamera, np. piłkarze w ruchu. To wiadać i jest trochę wkurzające.

 

A że na na dobrym CRTku 50Hz wszystko wygląda najlepiej, to fakt niestety. Po prostu wszelkie upscalingi w połączeniu z wielkimi ekranami dają marne efekty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...