Skocz do zawartości

Nowe forum SK


akoss22
 Udostępnij

Który ze skryptów jest dla Was bardziej przejrzysty i czytelny:  

21 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który ze skryptów jest dla Was bardziej przejrzysty i czytelny:

    • Invision Power Board 3.4.8
      10
    • Woltlab Burning Board 4.1.6
      3
    • Żaden, zdecydowanie bardziej wolę stary.
      9


Rekomendowane odpowiedzi

W kwestii obecnego wyglądu: https://www.phpbb.com/community/viewtop ... &t=2302466

 

Już jesteśmy bez wsparcia, zaraz zostaniemy bez poprawek bezpieczeństwa. Do tego EOL dotknie pewnie też dodatki powiązane - wystarcza żeby np. zaktualizowano Tapatalka, ale nie dano nowej wersji API do phpBB 3.0.x i to też padnie. Nie istnieje żadna możliwość techniczna, abyśmy zostali na obecnym skrypcie - to nawet nie jest trudność, tylko po prostu jest to niewykonalne, aby się zatrzymać na tym, na czym jesteśmy :( Gdybym nie musiał, to byśmy nic nie robili, bo jestem za leniwy, żeby sobie brać na głowę dodatkową zbędną robotę ;) Ale jesteśmy w sytuacji bez wyboru opcji 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii obecnego wyglądu: https://www.phpbb.com/community/viewtop ... &t=2302466

 

Już jesteśmy bez wsparcia, zaraz zostaniemy bez poprawek bezpieczeństwa. Do tego EOL dotknie pewnie też dodatki powiązane - wystarcza żeby np. zaktualizowano Tapatalka, ale nie dano nowej wersji API do phpBB 3.0.x i to też padnie. Nie istnieje żadna możliwość techniczna, abyśmy zostali na obecnym skrypcie - to nawet nie jest trudność, tylko po prostu jest to niewykonalne, aby się zatrzymać na tym, na czym jesteśmy :( Gdybym nie musiał, to byśmy nic nie robili, bo jestem za leniwy, żeby sobie brać na głowę dodatkową zbędną robotę ;) Ale jesteśmy w sytuacji bez wyboru opcji 3.

 

Może głupie pytanie (nie znam się za bardzo na typach for) albo już padła odpowiedź (ale nie śledziłem od początku tego tematu) więc je zadam :)

Dlaczego nie możecie pozostać na phpBB i zaktualizować do najnowszej wersji? 3.1 czy 3.2... Mi najbardziej zależy na wyglądzie, nie podobają mi się tamte dwa (może to kwestia przyzwyczajenia), funkcjonalność jest wszędzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze podejście do phpBB 3.1 robiłem jeszcze w styczniu, kolejne testy wewnętrzne robiłem w kwietniu (nie planowałem testów ogólnych). Ogólny wniosek był taki, że przesiadka wymaga tak samo dużo pracy jak przejście na cokolwiek innego, a nic nie daje, zostają te same problemy i ograniczenia jakie mamy.

 

Ponieważ phpBB 3.1 zaburza kompatybilność z rozszerzeniami i zmienia sposób stylowania - posypała się spora część elementów, w tym chyba najboleśniejszy - integracja z Publisherem (czyli na cokolwiek nie przejdziemy - i tak to będę musiał naprawiać). W zasadzie poza Tapatalkiem, który sam zaktualizował swoje API, nie działa bez poprawek żadne z rozszerzeń i modyfikacji (łącznie 23 elementy), które tu używamy (niektóre da się zamienić na inne, np. Shoutbox wymagałby zamiany, bo ten obecny na phpBB 3.1 nie działa), część może dałoby się odpuścić (np. Gadu Gadu i tak już pewnie nikt nie używa, można by sobie darować wyświetlanie ikony), część pewnie trzeba byłoby (samemu) przepisać na nowy system hooków. Na plus idzie zastosowanie AJAX'u w kilku miejscach (np. powiadomienia).

 

Ogólnie jednak żeby nie uzyskać czegoś gorszego niż mamy obecnie musiałbym poświęcić sporą ilość czasu - tylko po to, żeby (z pewnymi brakami) utrzymać to co jest, a są też inne potrzeby, jak integracja komentarzy na portalu z kontami na forum, poprawa SEO...

 

Poza tym od lat phpBB sprawia problemy administracyjne, każda aktualizacja to droga przez mękę, wszelkie poprawki, udoskonalenia, jakakolwiek zmiana na prośbę kogoś to kłopot (ponieważ na początku phpBB 3 nie było niczego lepszego do wprowadzania modyfikacji niż ręczne edytowanie plików, później można było to przepisywać na AutoMOD, ale dobrze, że tego nie zrobiłem, bo teraz musiałbym to i tak jeszcze raz przepisywać). W samym phpBB nieustannie zmieniają koncepcje, obecnie jest już trzeci pomysł na instalowanie rozszerzeń/dodatków - przez to wielu deweloperów poddało się w międzyczasie i brakuje aktualizacji części dodatków. Na pomoc liczyć w zasadzie nie można, bo to darmówka i jakikolwiek trudniejszy problem sprowadza się do odpowiedzi na ich forum "radź sobie sam" (nie wspominając o polskich supportach, z których jeden całkiem się zwinął - akurat ten, z którego mamy spolszczenie, więc nawet tłumaczenie niektórych elementów byłoby inne niż mamy teraz, bo spolszczenie do 3.1 też trzeba by zmienić). Nawet taka głupota jak wy[beep]e tematów z Kosza z RSS-a i powiadomień okazała się problemem wymagającym szukania po kodzie i kombinowania na okrętkę. A ja mam na głowie inne sprawy i nie jestem w stanie jeszcze pisać rozszerzeń do phpBB, poprawiać istniejące. Forum od strony administracyjnej ma po prostu działać, a nie wymagać ciągłej uwagi.

 

Zbierając wszystko to razem - trzymanie się phpBB podczas gdy generuje różne problemy oraz stawia nam ograniczenia (i coraz słabiej sprawdza się dla dużego forum), wkładając w to ogrom czasu i poświęcenia - nie ma już sensu. Gdyby jeszcze nie przycisnęli Nas do ściany tym końcem 3.0 to by się siedziało i jakoś bytowało póki działa... Ale w takiej sytuacji, gdy nie mamy wyboru i na coś musimy przejść, a przejście na 3.1 nie daje nic poza nowymi kłopotami - lepiej zrobić odważny krok na coś perspektywicznego.

 

Oczywiście nie wątpię, że zmiana nie każdemu się spodoba, ale to jak pisałem w innym wątku - wszystko się zmienia, pojawiają się nowe wersje portali itp. i zawsze jest ten efekt szoku. Ale człowiek najpierw się przyzwyczaja, a później po czasie nawet nie może sobie wyobrazić, że kiedyś mogło być inaczej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...