Skocz do zawartości

TVP Info


pakumy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

16/9 z letterboxem to jest paranoja a nie 16/9, bo dla odbiornika to zwykłe 4/3 więc nie można tego nazywać 16/9 skoro technicznie jest przekaz jako 4/3

 

[beep]m na taką TVP, a liczylem na alternatywę do propagandy sukcesów TVN24, ale jednak tvp info nadal nie da się oglądać w takiej szopce z letterboxem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto jak TVP INFO powinien wyglądać (mniej, więcej):

 

TVP INFO 16/9 z letterboxem (analogowe sieci kablowe, starsze telewizory):

tvpinfo4i3.th.jpg

 

TVP INFO 16/9 (sygnał cyfrowy; DVB-S, DVB-T, DVB-C):

tvpinfo16i9.th.jpg

 

TVP INFO 4/3 (sygnał analogowy; nadajniki naziemne):

tvpinfo43.th.jpg

 

Po wyglądzie grafiki, wygląda że TVP chce podobnie w przyszłości uczynić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy macie paranoję i szopkę, a ja mam w tv opcję "powiększenie" i olewam letterbox. ;)

po 1.

po co mam robić coś RĘCZNIE, co w cywilizowanym świecie jest standardem i jest automatyczne ( np. Niemcy, Francja, UK i prawdziwe wss 16/9 )

 

po 2.

powiększony ręcznie letterbox do rozmiaru 16/9 nigdy nie ma tak dobrej jakości co prawdziwy sygnał 16/9.

 

 

są ludzie dla których cały świat jest bez różnicy, dzięki wam nadal byśmy mieli komunę ;)

 

 

TVP INFO może i docelowo chcialo dać 16/9 cyfrowo, tka jak sami informowali na tvp.pl ale 2 dni to robią i jakoś nie umieją, więc można tracić nadzieję na ich technikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych, którzy twierdzą, że robimy aferę, bo przecież można ręcznie zmienić format...

 

Nie po to kupujemy nowe telewizory panoramiczne, by oglądać czarne paski i sztucznie rozciągać obraz... Jak zapowiadają 16/9, to niech to zrobią a nie wciskają ludziom jakiś gniot. Jednak jak widać, TVP nie potrafi zrobić dobrze nawet takiej prostej rzeczy. Tylko w gadce są dobrzy. Jak w minionej epoce: kłamstwo i propaganda sukcesu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kopać leżącego się nie powinno, ale nie mogę się powstrzymać.

 

Wczoraj w nocy na tvp "nie umiemy nadawać" info zaprezentowało dokument, który nadano w kolejnym tefałpeinfowskim formacie. Sygnał emitowano w formacie 4:3 (to znaczy większe logo bez safe area) w lewym górnym rogu kadru 4:3. Sam film natomiast leciał... w 16:9 (spora część w pillarboxie). Zrobiłem fotki nawet, ale tej żenady wrzucać mi się nie chce. TVP ogarnijcie się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem nowa grafika (logo i scroll) zmieniły się na plus (nie licząc wczorajszej dziwnej nocnej mutacji).

Są ładniejsze (kwestia gustu), ukośny czarny pasiak wyglądał jak plac budowy. Są też mniejsze - wyraźnie przystosowane do pan&scan. To dobrze, bo program informacyjny to nie film aby dawać go w letterboxie. Wyrażam nadzieję, iż TVP Info w analogu szybko zrezygnuje z letterboxa na rzecz pan&scan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Niestety, w tej chwili na TVP Info leci program lokalny z Łodzi i wszystko jest zmniejszone do 16:9... Tragedia, cóż można innego powiedzieć w tej sytuacji :cry:

 

tvp_info_lodz_obraz_zmniejszony.jpg

 

Z kolei w nocy była poprawa, ponieważ logo i reszta grafiki wróciły na dawne miejsce i do dawnej wielkości :) Niestety, radość była przedwczesna, bo od rana ponownie wszystko jest pozmniejszane do 16:9 :cry:

 

tvp_info_zmniejszone.jpg

 

Płakać się chce, co stacje telewizyjne robią z nami - płacącymi abonament, żeby napędzić biznes firmom produkującym telewizory... I to w dodatku telewizja publiczna :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Nie "szerszy", tylko co najwyżej zniekształcony. Rozdzielczość kanałów nadających w 4:3 i 16:9 jest dokładnie taka sama. Chociażby w przypadku TVP1 (z Cyfry+) jest to zawsze 704x576.Podobnie inne. Żeby mówić o "poszerzeniu", czy "powiększeniu" musiałoby to być 1024x576. Trudno więc to nazywać inaczej, niż po imieniu - zmniejszonym obrazem, zwłaszcza, jeśli dla uniknięcia rozciągniętych, zdeformowanych sylwetek, jest on wyświetlany w wąskim pasku na środku ekranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@polko:

W przekazie SD nie da się nadawać w wyższej rozdzielczości niż 720x576. Dlatego obraz 16:9 w przekazie SD nadaje się anamorficznie (zniekształcony) i z flagą WSS. Oryginalny obraz w formacie 16:9 jest "ściskany" do 4:3, a flaga WSS informuje odbiornik cyfrowy o tym, że ma ten zniekształcony obraz rozszerzyć do 16:9 - po czym otrzymujemy obraz w prawidłowych proporcjach! Tak jak przedmówcy napisali, prawdziwe 16:9 to nie jest zmniejszenie. Wysokość obrazu jest taka sama, ale w szerokości obraz zawiera więcej treści! Pomijam tu nieliczne przypadki, kiedy z oryginalnego obrazu 4:3 sztucznie robi się 16:9 ucinając górę i dół obrazu, bo to oczywiście prawdziwe 16:9 nie jest.

I myślę, że ty doskonale o tym wszystkim wiesz, że nie masz racji w swoich nieustających wywodach na temat "zmniejszania do 16:9", ale ciągle o tym piszesz najwidoczniej "dla zasady", bo lubisz prowokować ludzi bzdurami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@polko - widać, że w ogóle nie masz pojęcia o czym mówisz.

Zmniejszony obraz? A to ciekawe, bo na obrazie formatu 16:9 widać więcej niż na 4:3 - w 4:3 masz obcięte boki.

Wyświetlany w wąskim pasku? :lol2: Owszem jak masz telewizor 4:3 to masz obraz w letterboxie, ale bez przesady - to raczej te pasy na dole i na górze są wąskie, a nie obraz (no chyba, że mówisz o Filmboxie, albo o niektórych reklamach).

Jak byś miał telewizor panoramiczny to byś miał obraz, wyobraź sobie, na całym ekranie. I wtedy byś zobaczył, który jest większy, a który mniejszy (pomijając oczywiście Pan & Scan zrobiony na obrazie 16:9 w celu uzyskania 4:3 - ale wtedy powstały obraz też nie jest większy tylko po prostu powiększony sztucznie zoomem).

 

PS. Może wikipedia to "głupi" przykład, ale jak nic innego do Ciebie nie dociera to rzuć okiem na to: http://pl.wikipedia.org/wiki/Format_obr ... cji_obrazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarne nie jest czarne, a białe nie jest białe. Rację mają obrońcy 4:3, jak i przeciwnicy. Popatrzmy nie na rozdzielczość (tutaj argument ma @polko - w telewizji SD maksimum jest identyczne dla 4:3, jak i 16:9. Zalety nowego formatu są widoczne zatem w HD), tylko kadrowanie... Przykład pierwszy z brzegu - Teleexpress, najpopularniejszy program informacyjny w Polsce.

Poniżej zrzut w wersji 16:9 (z forum serwisu media2.pl:

277324yxauz.jpg

 

oraz w 4:3 - celowo wybrana ta sama osoba na zdjęciach:

beznazwy000.png

Uploaded with ImageShack.us

 

Po nałożeniu obrazów na siebie powstaje takie coś:

null.png

Uploaded with ImageShack.us

Czerwona ramka - 4:3, żółta - 16:9. Za punkt odniesienia wybrałem ogół postury pani Trzaskalskiej :wink:

Wniosek? W 16:9 widzimy więcej z lewej, jak i odrobinkę z prawej strony ekranu. Natomiast w 4:3 - więcej dołu...

Jako że naziemnie z 16:9 robi się 4:3 poprzez obcięcie boków, ci widzowie widzą zdecydowanie mniej przestrzeni studia i pani Katarzyny. Zatem przejście na nowy format nie jest w pełni kompromisowe...

 

W Info jest jeszcze lepiej - w serwisie o 16:30 okienko z tłumaczem wiadomości dla niesłyszących nie jest w safe-mode. Czy ktoś o to zadba przed pan&scanem naziemnym, który jest przecież nieubłagany?

 

No i trochę schodzimy z tematu, Panie i Panowie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym wolał, aby Wiadomości i Teleexpres były naziemnie w letterboxie, bo tak to jestem skazany na oglądanie ich w 4:3 mimo telewizora panoramicznego. A mój stary odbiornik cyfrowy nie obsługuje zmiany formatu z 4:3 na 16:9 i gdy sygnał np. TVP Polonii jest nadawany w 16:9 z WSS to u mnie boki są ucięte i widać tylko 4:3 i nie ma możliwości tego przestawić (gdy kupowany był ten odbiornik to większość, jeżeli nie wszystkie produkcje 16:9 były nadawane w letterboxie, więc nikt nie wpadł na to żeby odbiornik obsługiwał zmainę formatu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

To znaczy wszyscy odbierający telewizję naziemnie mają się męczyć ze zmniejszony obrazem, bo masz stary odbiornik i Ci źle wyświetla obraz z satelity? Wybacz, ale to strasznie egoistyczne podejście...

Ludzie, którzy oglądają telewizję naziemnie, nie mają żadnego wyboru. Jeśli obraz jest zmniejszony do 16:9, to już nie da się z tym nic zrobić, trzeba męczyć się z obrazem w wąskim pasku na środku ekranu i czarnymi pasami wypełniającymi większą część ekranu oraz bardzo małymi literami, które jest bardzo ciężko odczytać (lub w ogóle się nie da - przykład TVP Info).

Za to odbierający za satelity w zdecydowanej większości mogą sobie sami wybierać, jak chcą oglądać. Co więcej - w tych płaskich telewizorach można to sobie zupełnie dowolnie ustawiać. Mimo to ci właśnie mają największe roszczenia, jak to ma być obraz nadawany... Ostatnio nawet miałem taki płaski telewizor w hotelu, co prawda odbierał tylko telewizję analogową, ale format obrazu można było przełączać... jednym guzikiem na pilocie! I nie miało znaczenia, czy są czarne paski na górze, czy po bokach, bo można było obraz dowolnie przycinać, powiększać, pomniejszać tym właśnie jednym jednym guzikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...