Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Osobiście byłem w miejscowościach, gdzie DVB-T praktycznie nie ma. I wcale nie były to zapadłe dziury. Problemy mają mieszkańcy choćby okolic takich miast/wsi, jak Rajgród, Augustów, czy Lipsk. Również "na Bugu we Włodawie" odbiór nie porywa  :) Poza tym te 10 m. n. p. t to sporo, nie każdy może pozwolić sobie na tak wysokie zawieszenie anteny, czasami jest to po prostu niemożliwe.

Edytowane przez jaszek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Patrząc na to, co robi TVP mam wątpliwości, czy przy obecnym stanie rzeczy Kurski chce wejść z czymkolwiek na MUX-8. No, chyba, że Emitel poważnie zejdzie z ceny, co wydaje się jednak niezwykle mało prawdopodobne. TVP po prostu będzie grillować Emitel, a jak skończy grillować, pokaże im środkowy palec i powie, że to ich wina :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja mam pytanie - czy Emitel chce w ogóle widzieć TVP w mux-8? I czy to nie on pokazuje środkowy palec Kurskiemu przyjmując twarde stanowisko co do opłaty. Gdyby chcieli się dogadać i mieli "nóż na gardle", na pewno spuściliby z tonu. Emitel od kilku miesięcy czynił starania by w końcu zmusić TVP do rozmów i ostatecznego rozwiązania problemu obsady slotów. Być może chodzi o to by TVP zrezygnowała i oczyściła pole dla innych, zainteresowanych tym mux-em nadawców. Pytanie tylko, czy takie stanowisko Emitelowi się opłaci.? Albo ryzykuje, albo ma przygotowany jakiś plan awaryjny.

Kurski może zwalać winę na Emitel, ale co z tego? Emitel nie jest stroną dla przeciętnego odbiorcy. Wielu odbiorców zapewne nawet nie wie, o co w tym wszystkim chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Emitel Kurskiemu? Jaki ma w tym interes? Polskie urzędy potrafią działać opieszale, a jak trzeba potrafiś działać jeszcze bardziej opieszale :) Ile potrwa rozpisanie konkursu od nowa? Rok? Dwa? A może jak zmieni się za 2 lata skład KRRiT to i dłużej, wszak nowi będą potrzebowali z rok na umoszczenie się na stołkach. Ile potrwa potem przygotowanie stacji do nadawania zakładając, że wnioskodawcy/wygrani będą chcieli zbudować staje od nowa (w sensie, że dzisiaj stacje te nie istnieją)? Kolejny rok? A ile mogą potrwać negocjacje o dostęp? Bo niby dlaczego nowi nadawcy mieliby nie negocjować? To kolejnych kilka miesięcy. To czas, w którym Emitel nie dostanie złamanego grosza. A być może i tak wszystko zatoczy koło i będzie trzeba rozpisywać trzeci konkurs, potem czwarty...

Na moje oko sytuacja Emitela jest dzisiaj naprawdę beznadziejna i ten monopolista nie ma najmniejszych szans zarabiać dzisiaj (i w najbliższej przyszłości) na MUX-8 tyle, ile by chciał. A jego zachowanie pokazuje tyko, jak niebezpieczny jest monopol, zwłaszcza w prywatnych rękach. W normalnych warunkach Emitel ganiałby swoich przedstawicieli handlowych po nadawcach i szukał klientów, kusząc ich promocjami i specjalnymi ofertami. Niestety, ten monopolistą dzisiaj coraz bardziej zaczyna wykazywać się cwaniactwem wobec nadawców, co jest sytuacją dość kuriozalną. To tak, jakby TVP po kątach próbował rozstawiać właściciel jakiegoś zewnętrznego studia, w którym produkowany jest jakiś teleturniej. Wyobrażacie sobie taką sytuację?

Szokuje mnie też podejście niektórych Forumowiczów, którzy próbują robić z Emitela nie wiadomo kogo. W sensie, że jak oni dokuczą nadawcy, to mają do tego prawo, a jak nadawca dokuczy Emitelowi, to już nie, bo to złośliwe i nieprofesjonalne. Media publiczne są tak wielkim klientem tej firmy, że Emitel powinien im jeść z ręki. Nie je, bo ktoś dopuścił do sytuacji, że mamy monopolistę. 

Wyobraźcie sobie, że w nowym konkursie wygrają znowu np. TVP, Polsat/ZPR i Discovery. Jaka będzie wtedy pozycja negocjacyjna Emitela? A no już totalnie żadna. Taki scenariusz byłby już druzgocącą klęską tego operatora. Bo wtedy nadawcy, którzy dzisiaj nie mogą już negocjować z uwagi na podpisane już umowy, znowu mogliby wrócić do stołu negocjacji. I wszystko zaczęłoby się od początku :)

Nadawcy mają pełne prawo traktować tę firmę z góry. Bo to Emitel jest dla nich, nie odwrotnie.

Edytowane przez jaszek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Emitel poinformował na Twitterze, że

"W związku z pożarem składowiska odpadów, zagrożony jest nadajnik #MUX8, który dostarcza sygnał (...) do odbiorców z okolic Głogowa. Zrobimy wszystko, by widzowie nie stracili sygnału swoich ulubionych programów #MUX8. Przygotowujemy obiekt zastępczy na wypadek zniszczenia obiektu nadawczego."

Oby tylko nie doszło do katastrofy w tym zakresie i nadajnik pozostał tam gdzie jest.

Edytowane przez Poland

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podobała mi się ta smuga za nią, pomagała śledzić akcję. A serio, nie sądzę, żeby ludzie na dłuższą metę chcieli oglądać sport w słabszej jakości obrazu. Ósmy multipleks jest szansą, by to zmienić. Tam kanał TVP Sport zmieści się w wysokiej rozdzielczości.

Oczom nie wierzę...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za namiary na ten wywiad. Wywiad symptomatyczny - wg Emitela winni obecnej sytuacji są wszyscy tylko nie Emitel. MUX8 nie odbierany? Winni widzowie, bo mają nieodpowiedni sprzęt. TVP brak w muksie? Winny Kurski. Inni nadawcy protestują? Winni są oni bo się nie znają. Tylko Emitel jest nieskalany jakakolwiek, nawet najmniejszą przewiną.Właściwie nawet rozważanie że mógłby jest zbrodnią.

Emitel jest tak elastyczny jak płyta betonowa w gierkowskim bloku. O ile miałem dotychczas jakieś wątpliwości, to prezes Kozłowski rozwiał wszelkie wątpliwości. Dziękuję,panie prezesie!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A może tak dostęp do nadawania z wolnej stopy???

biznes to biznes 

do tego celu uruchomić dodatkowy MUX

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aż się nasuwa piosenka o Prezesie Kozłowskim z serialu: Dla Polski, Dla Polski jest prezes Kozłowski :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za namiary na ten wywiad. Wywiad symptomatyczny - wg Emitela winni obecnej sytuacji są wszyscy tylko nie Emitel. MUX8 nie odbierany? Winni widzowie, bo mają nieodpowiedni sprzęt. TVP brak w muksie? Winny Kurski. Inni nadawcy protestują? Winni są oni bo się nie znają. Tylko Emitel jest nieskalany jakakolwiek, nawet najmniejszą przewiną.Właściwie nawet rozważanie że mógłby jest zbrodnią.

Emitel jest tak elastyczny jak płyta betonowa w gierkowskim bloku. O ile miałem dotychczas jakieś wątpliwości, to prezes Kozłowski rozwiał wszelkie wątpliwości. Dziękuję,panie prezesie!

Takie samo wrażenie odniosłem z tego wywiadu.

Śmiech:

Nie wiedzieli, że zasięg będzie tylko teoretyczny: będzie krążył gdzieś w eterze, ale ludzie nie będą mieli MUX8 w swoich telewizorach.

To fałszywa i krzywdząca teza – od lipca ub.r. zasięg to blisko 98% populacji. Jednak na starcie wszyscy wiedzieli, że MUX8 ma częściowo inną polaryzację, inne pasmo - i co to oznacza dla odbiorców.

I jeszcze...są jedyni na rynku ale monopolistą nie są ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego właśnie ja osobiście nie dziwię się, że TVP nie chce wejść do tego wątpliwego projektu Emitela, jakim jest MUX-8. Mam nadzieję, że każdy kolejny prezes TVP postąpi tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro nie chce wejść to niech nie blokuje miejsca i z niego zrezygnuje

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie stać mnie  - nie kupuję. A nawet jeżeli cena jest w miarę atrakcyjna, ale podejrzewam że produkt nie do końca spełni moje oczekiwania - także nie kupuję. Po co niepotrzebne wydawać kasę? Niech kupi ktoś inny - może jemu bardziej się przyda.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Skoro nie chce wejść to niech nie blokuje miejsca i z niego zrezygnuje

W interesie TVP jest blokować miejsca konkurentom. Nie, nie pochwalam tego, potępiam, ale rozumiem. Robią to samo, co Polsat.

Edytowane przez jaszek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie większym problemem w tym MUXie nie jest pasmo, ale polaryzacja. Czemu MUX1-3 są w poziomie, a MUX8 w pionie i na odwrót? Tutaj dobrze lobby podziałało, żeby wymóc na odbiorcach zmianę swojego zestawu nadawczego. Kupować nowe anteny, zwrotnice etc. Siatka w zasadzie odbierze wszystko w tej samej polaryzacji. Jest to pogląd zgeneralizowany, bo zapewne są jakieś wyjątki gdzie pasmo jednak powoduje problemy... Ale na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że siatka sprawdza się dobrze: muxy UHFowskie ze Świętego Krzyża i mux8 VHF z Dobromierza w poziomie co i muxy 1-3. Sam byłbym zwolennikiem przeniesienia tego muxa z VHFu na UHF - bodajże jako MUX5, ale chyba decydenci chyba nie wyrazili zgody, szkoda.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy, będzie hybryda w mux 8, oprócz od emitela?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co byście powiedzieli na to, aby zniżyć modulację tego muxa z 64QAM na 16QAM? Wyłączając "testy", które są zbędne zajmują miejsce, co też kosztuje. Po za tym zwiększyłby się zasięg.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi