Skocz do zawartości

Sajmon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Mamy dla wielbicieli napisów dobrą wiadomość. Kanał rozrywkowy AXN, w którego ramówce programowej znajdziemy przede wszystkim amerykańskie seriale,w końcu poważnie myśli o ich wprowadzeniu.

 

Kanał AXN zyskuje z każdym miesiącem coraz więcej widzów - nic w tym dziwnego, seriale amerykańskie cieszą się w naszym kraju dużym zainteresowaniem, zwłaszcza emitowana seria LOST oraz Gwiezdne Wrota. Głównym problemem który był poruszany na wielu forach internetowych, był jednak brak napisów ekranowych - zdaniem widzów głos lektora, często zagłuszający oryginalne wypowiedzi aktorów skutkował utratą klimatu przez serial.

 

Pojawiła się jednak nadzieja, że sytuacja ulegnie poprawie.Dyrektor kanałów AXN, Marcin Skabara przyznaje, że wprowadzenie napisów jest aktualnie priorytetem dla nadawcy. W ciągu kilku miesięcy napisy zostaną wprowadzone dla wybranych seriali. Jednak... z powodów technicznych napisy będą na stałe wbudowane w serial. Nie będzie możliwości wyboru wersji językowej, co zdaniem dyrektora wynika z przyczyn technicznych. Dekodery cyfrowe oczywiście nie stanowią problemu, jednak część sieci kablowych analogowych nie poradzi sobie z tym problemem. Dobrze że coś się dzieje w tym kierunku, jednak to nadal nie jest to na co czekali użytkownicy dekoderów cyfrowych.

 

źródło: Moje HDTV

 

Jak im spadnie oglądalność, to przemyślą sprawe jeszcze raz. Jak ktoś chce czytać to niech sobie weźmie książke. Telewizja nie jest do czytania. Mało kto na świecie stosuje taki wynalazek, jak ścieżka oryginalna+napisy.

Lepiej by wprowadzili obraz 16:9, tępaki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kraj to obyczaj. W Polsce przyjął się lektor, a w niektórych krajach "wbudowane" napisy na film czy serial są standardem.

Oczywiście zmuszanie do oglądania z napisami to nie najlepszy pomysł. Najlepsze rozwiązanie to dwie ścieżki dźwiękowe, powinni przestać martwić się o sieci kablowe, jak one będą miały problem z udostępnieniem napisów to nich emitują ścieżkę z lektorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak słucham tych koneserów od oryginalności,że to niby lektor klimat im psuje i w ogóle lektor jest be,to tak mi się coś robi.Bo ilu tak naprawdę jest tych biegle znających angielski?Czytanie napisów na małym ekranie ,to katorga.Nie mam nic przeciwko napisom,bod warunkiem,że jest to opcja(można lektora wyłączyć).Bo im lektor ścieżkę dźwiękową zakłóca.Też coś.A aktor jak mówi,to niby nie.A mnie napisy obraz zasłaniają.

Dla mnie,to co najmniej dziwne jest.Nauczy się taki języka obcego(i bardzo dobrze) i ma pretensje,że w Polsce filmy są po polsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech przestaną w końcu ciaćkać się z tymi analogowymi kablówkami! Nie widzę problemu w dołączeniu drugiej ścieżki dźwiękowej z oryginalnym dźwiękiem (bez lektora) oraz napisami w DVB albo teletekście! Wszystkie, nawet przedpotopowe, tunery w kablówkach powinny sobie poradzić z dwoma ścieżkami dźwiękowymi, wybierając tą pierwszą (zresztą i tak sobie już radzą, bo na dosyle jest już polski i "angielski").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech przestaną w końcu ciaćkać się z tymi analogowymi kablówkami! Nie widzę problemu w dołączeniu drugiej ścieżki dźwiękowej z oryginalnym dźwiękiem (bez lektora) oraz napisami w DVB albo teletekście! Wszystkie, nawet przedpotopowe, tunery w kablówkach powinny sobie poradzić z dwoma ścieżkami dźwiękowymi, wybierając tą pierwszą (zresztą i tak sobie już radzą, bo na dosyle jest już polski i "angielski").

Teraz ja Ci powiem, co myślę o twoim pomyśle. A co jeśli jednak miałbym ochotę oglądać film z napisami, a byłbym zmuszony - przez to, że korzystam z analogu w swoim pokoju - oglądać lektora? To też niesprawiedliwe z racji tego, że dziwnym trafem nie posiadam teletekstu w AXN - nie wiem czy zrezygnowali czy to może wina mojej kablówki. Generalnie nie sprawdzałem na cyfrówce czy odbiera. Tak czy siak uznajmy, że teletekstu nie ma a jestem koneserem kina z napisami - niestety, muszę się ciosać oglądając serial z lektorem. Oczywiście wolę właśnie tą opcję, ponieważ napisy mnie rozpraszają, ale z pewnością wiele osób właśnie z "powodów technicznych" nie byłaby zadowolona z tego rozwiązania. Nie znaczy to jednak, że rozwiązanie AXN jest lepsze.

 

Mam nadzieję, że wprowadzenie seriali z napisami będzie odbywać się na zasadzie, że wybrane emisje nadawane będą w ten sposób, ale cała reszta opatrzona będzie lektorem. Pamiętam, że HBO przynajmniej raz w tygodniu emitowało film z napisami (także nagranymi na film), ale cała reszta emisji odbywała się z lektorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, nie cofajmy się w rozwoju i nie róbmy tak, jak robił Canal+ w pierwszych latach nadawania w cyfrze, tzn. jedna emisja z x-tu w tygodniu z napisami! To już nie moje zmartwienie, że Ty nie możesz oglądać AXN-u z napisami z powodu swojej analogowej kablówki. Czy tak samo masz pretensje do Ale Kino lub Canal+, że nadają napisy na programach, a Ty nie możesz ich odbierać? Jeśli jesteś takim miłośnikiem kina, to powinieneś też dbać o jakość obrazu i zapewnić sobie "cyfrową" jakość. Ktoś powie, że obecna cyfra nie jest lepsza od analogu. W porządku, ale przecież sygnał w analogowej kablówce to przekonwertowana cyfra! Gdzież więc jest ta "analogowa wyższość"? Druga sprawa, że analog pozwala na przesyłanie dwóch różnych fonii jednocześnie, z czego korzystają m.in. Czesi w telewizji naziemnej. Tyle, że nie wszystkie telewizory to obsługują - trudno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że to Ty masz pretensje jako wielki znawca telewizji cyfrowej, formatu 16/9 oraz HDTV. Jak widać napisy w AXN to odpowiedź na płacz i lament takich ludzi jak Ty, którzy marudzą z powodu braku możliwości wyboru ścieżki dźwiękowej bądź wymiany lektora na napisy, dlatego taka możliwość, w dość okrojonej oczywiście formie, się pojawiła. Nie widzę też nic złego w emisji seriali na AXN z napisami oraz lektorem na zmianę - to dość dobry zabieg, ponieważ - w moim przekonaniu - taki kanał nie powinien być przychylny którejś ze stron sporu o formę tłumaczenia list dialogowych. Nie jest to też żadne zacofanie ze strony nadawcy. Ba, jeśli tak uważasz, to w ogóle emisja filmów z napisami jest cofnięciem się o kilka lat wstecz, bowiem takie TVP pokazywała już z 15 lat temu!

 

Jeśli chodzi o telewizję analogową (oczywiście kablową) i możliwość przesyłu dwóch ścieżek dźwiękowych, to owszem - jest to możliwe. Jednakże z tego co się orientuję jedna z opcji wyklucza odbieranie kanału w systemie stereofonicznym, więc nie jest to zbyt ciekawe rozwiązanie - a tak było właśnie w TVN Siedem. Przy przełączaniu telewizora do "mono" pojawiała się oryginalna ścieżka dźwiękowa "Alfa". Gorzej jak kanał w ogóle leci jedynie monofonicznie, wtedy możliwość zmiany czegokolwiek w systemie audio jest ZNIKOMA.

 

A napisy w teletekście to tez już moim zdaniem przeżytek, tutaj rodzi się zbyt wiele problemów, głownie technicznych. Sieci kablowe nie zawsze go przekazują, czasami też sygnał jest zbyt słaby, aby móc zostać należycie wyświetlony na telewizorze. Za dużo zabawy z tym, lepiej już nagrać napisy na film. Za parę lat gdy w Polsce zlikwiduje się całkowicie analog, problemu nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wciskaj mi w usta rzeczy, których nie powiedziałem. Nie uważam się za wielkiego znawcę, ale na pewno lepiej znam format cyfrowy od analogowego i mogę co nieco o nim powiedzieć, spędzając przed telewizorem kilka godzin dziennie i orientując się co nieco w samej informatyce. Ja nie płaczę za napisami w telewizji, bo w przeważającej części przypadków wolę lektora - i w tym temacie moglibyśmy porozmawiać dłużej, bo akurat tym się interesuję i mam swoich ulubionych. Zwracam zawsze uwagę na to, kto czyta i z jakiego studia pochodzi wersja lektorska. AXN i tak pod tym względem nie przebije Hallmarku i tłumaczeń studia Toya - to po prostu mistrzostwo świata. Kto słyszał, ten wie.

 

Kanał nie byłby przychylny żadnej ze stron nadając właśnie w obydwu formach - lektorze i napisach. Do tego uważam, że za napisami nie będą płakać osoby z analogowych kablówek, bo ta wersja nie będzie im znana. A jeśli będą chciały mieć napisy - mogą wymóc na właścicielu kablówki zmianę na napisy lub szybsze przejście na cyfrę, jeśli nie ma takiej opcji (jakaś osiedlowa kablówka - ale od takich nie można wymagać cudów).

 

Zacofaniem ze strony nadawcy jest kiepska jakość samego obrazu i dźwięku oraz format 4/3 - ale o tym piszę nie tylko ja. Od Sony można spodziewać się czegoś więcej, tym bardziej że starocie tam nie lecą. A napisy? W kinie były od zawsze i nikt nie narzekał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się z Tobą zgodzić. Przede wszystkim brak możliwości wyboru napisów lub lektora na jednym kanale nie jest argumentem do naciskania operatora, aby wprowadzić w danym miejscu cyfrową kablówkę. Ba, uważam, że pomysł, na jaki wpadło AXN powinien być póki co realizowany. To nie Canal+, który dostępny jest tylko w cyfrowych ofertach a możliwości jego odbioru są przeróżne. AXN to kanał głównie dla sieci kablowych, a póki co największą popularnością wśród nich cieszy się ograniczony technicznie analog. Sam jestem zdania, że nie opłaca się wprowadzać dodatkowych komplikacji, tym bardziej, że nawet gdyby przyjąć kilka twoich pomysłów, dla niektórych mogłyby być zbyt skomplikowane w realizacji (przestrajanie kanału w tv). Myślę też, że za jakiś czas AXN zniknie z analogu, co pozwoli na wprowadzenie dwóch ścieżek dźwiękowych oraz napisów DVB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdy tylko mam wybór oglądam filmy czy seriale z napisami. Lektor to coś okropnego. Już dawno w kanałach dostępnych za pomocą platform cyfrowych powinna być możliwość wyboru lektor/napisy. Oby jak najwięcej stacji w Polsce przestało wreszcie męczyć nas lektorami.

 

Tyle że jeśli napisy mają wyglądać tak jak na programie Lettermana to ja dziękuję. Dali białą czcionkę, bez czarnych obwódek, "dzięki" czemu gdy akurat napisy ukazują się na białym tle to są kompletnie niewidoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest ? Wg KingOfSat ( http://pl.kingofsat.net/find.php?question=axn ) dosyły AXNów na Eutelsacie W2 posiadają angielską ścieżkę audio. Może ktoś to potwierdzić ? Zwracają uwagę też hiszpański i niemiecki AXN - tam jest wyraźnie zaznaczona obecność oryginalnej ścieżki audio ("vo").

 

Inna rzecz - trudno oczekiwać poprawy jakości, skoro transponder dosyłowy (Eutelsat W2, 11325.00 H) jest całkowicie zapchany ("jedynie" 12 kanałów MPEG-2). Czy wielki koncern Sony nie stać na drugi transponder ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest ? Wg KingOfSat ( http://pl.kingofsat.net/find.php?question=axn ) dosyły AXNów na Eutelsacie W2 posiadają angielską ścieżkę audio. Może ktoś to potwierdzić ? Zwracają uwagę też hiszpański i niemiecki AXN - tam jest wyraźnie zaznaczona obecność oryginalnej ścieżki audio ("vo").

Od kogo jest to twoim zależne czy w Polsce mamy lub nie do wyboru przynajmniej dwie ścieżki dźwiękowe. Od operatora transpondera czy od nadawcy? Bo moim zdaniem AXN nie jest tutaj winne.

 

Inna rzecz - trudno oczekiwać poprawy jakości, skoro transponder dosyłowy (Eutelsat W2, 11325.00 H) jest całkowicie zapchany ("jedynie" 12 kanałów MPEG-2). Czy wielki koncern Sony nie stać na drugi transponder ?

To też nie jest ich tp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...