Skocz do zawartości


Zdjęcie

MUX VIII


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2503 odpowiedzi w tym temacie

#2281 Mr. Orbita

Mr. Orbita

  Administrator

 • Administracja
 • 14407 postów
 • Od: 12 sie 2006
 • LokalizacjaKraków

Napisano 27 grudzień 2017 - 23:17

Po Orange Sport też nie ma śladu :) Poza tym w temacie MUX2 jak już było wielokrotnie wyjaśniane - kanały tam otrzymały 2 sloty na cokolwiek, bez znaczenia na tematykę i nikt nigdy nie twierdził, że wpływ miałby ktokolwiek na to mieć. Sami nadawcy deklarowali się co chcą emitować, a miejsce dostali tylko aby łatwiej było ich zachęcić do przejścia do cyfry - 1 kanał w analogu za 2 cyfrowe.

 

Piszesz: gdyby wygrały podmioty mające spore doświadczenie w robieniu TV. Podałem link - wymień mi proszę te podmioty. Dalej piszesz "powolne przechodzenie dostępnych w nim kanałów w ręce i tak głównych podmiotów na rynku" - Discovery startował w konkursie MUX8, więc w czym problem? Spełnia się Twoje marzenie - oto te podmioty, które miały doświadczenie i startowały w konkursie - przejmują kanały, więc na jedno wyszło. Tylko czy Discovery zaproponuje coś powalającego na kolana? Heh, wątpię.

 

Zupełnie osobną kwestią jest przygotowanie nadawców, ale początkowo próbowali ambitnie, tylko problem leży w zupełnie innym miejscu - kanałów jest za dużo i za duże rozdrobnienie rynku reklamowego, co finalnie sprawia, że nie opłaca się robić poważnych zakupów programowych (film, sport), czy produkcji własnych, bo to się w życiu nie zwróci. I nawet gdyby weszli owi nadawcy "mający doświadczenie", to by zaproponowali zbliżony poziom powtórkowo-najniższooporowy. Nie ważne kto by to był. Wiara, że byłoby inaczej, to nic innego, a naiwność.


Specjalista DVB, ogarniający także media, testy sprzętu, webdev, programowanie, admin, playout szuka pracy, wymagania - 4k/mc, pisać na PW
STARS.TV = muzyka :D
Uwaga! Nie udzielam porad technicznych przez PW, pisz na forum!

Pozdrawiam :)


#2282 jaszek

jaszek

  Aktywny

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 986 postów
 • Od: 11 sie 2017
 • LokalizacjaOstróda (okolice)

Napisano 27 grudzień 2017 - 23:41

Po Orange Sport też nie ma śladu :) Poza tym w temacie MUX2 jak już było wielokrotnie wyjaśniane - kanały tam otrzymały 2 sloty na cokolwiek, bez znaczenia na tematykę i nikt nigdy nie twierdził, że wpływ miałby ktokolwiek na to mieć.(...)

Tylko KRRiT brała pod uwagę zawartość programową MUX-2 uzasadniając późniejsze rozstrzygnięcia konkursów. Są/będą te, ponieważ oferujące tamto już są. Nie było tak? :)

 

 

(...)Piszesz: gdyby wygrały podmioty mające spore doświadczenie w robieniu TV. Podałem link - wymień mi proszę te podmioty. Dalej piszesz "powolne przechodzenie dostępnych w nim kanałów w ręce i tak głównych podmiotów na rynku" - Discovery startował w konkursie MUX8, więc w czym problem? Spełnia się Twoje marzenie - oto te podmioty, które miały doświadczenie i startowały w konkursie - przejmują kanały, więc na jedno wyszło.(...)

 

Oczywiście masz rację zmierzając do tego, że tymi mającymi to doświadczenie są Ci, którzy ciężko pracują na to, aby DVB-T nie była atrakcyjna. Jednak abym mógł wyjaśnić swój punkt widzenia musiałbym się cofnąć sporo wstecz i wejść w okres decydowania o trzech pierwszych MUX-ach. Zwłaszcza do czasu decydowania o zawartości MUX-2, który w prezencie dostali nadawcy komercyjni na co tylko chcą. Ale to już nie będzie pasowało do tematu wątku.


(...) kanałów jest za dużo i za duże rozdrobnienie rynku reklamowego, co finalnie sprawia, że nie opłaca się robić poważnych zakupów programowych (film, sport), czy produkcji własnych, bo to się w życiu nie zwróci. I nawet gdyby weszli owi nadawcy "mający doświadczenie", to by zaproponowali zbliżony poziom powtórkowo-najniższooporowy. Nie ważne kto by to był. Wiara, że byłoby inaczej, to nic innego, a naiwność.

I tu się zgadzamy w 100%. Jednak znowu musiałbym się cofnąć do czasów wykraczających poza temat wątku, czyli czasów powstawania wcześniejszych MUX-ów i decyzji podjętych wówczas przez regulatora. Bo chyba obaj wiemy, że wcale tak nie musiało być.


Stworzona wówczas konstrukcja DVB-T, a zwłaszcza pierwotna oferta programowa, po prostu musiała zacząć upadać. To nie mogło wyjść i dziwię się, w sumie aż nie wierzę, że nikt tego nie przewidział. Tylko czy oby na pewno nie przewidział.


Kiedyś na jednym z forów wyśmiano mnie ze 3 lata temu jak napisałem, że z DVB-T historia zatoczy koło. Czyli pomniejszy się liczba programów pod pretekstem nadawania w HD (oraz właśnie zbyt dużej liczbie kanałów w stosunku do reklamowego tortu) i wszystko wróci do stanu bliskiego temu, co było za czasów analoga, tylko w lepszej jakości.


Użytkownik jaszek edytował ten post 27 grudzień 2017 - 23:45


#2283 Mr. Orbita

Mr. Orbita

  Administrator

 • Administracja
 • 14407 postów
 • Od: 12 sie 2006
 • LokalizacjaKraków

Napisano 28 grudzień 2017 - 00:17

To się zamienia w dyskusję co by było, gdyby babcia miała wąsy. W analogu głównymi siłami były TVP, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. TVP dostała cały swój MUX, prywatni cały swój. Uważam to za całkiem sprawiedliwe, zwłaszcza że gdyby tak się nie stało, to by pewnie jedni albo drudzy uwiesili się na analogu - tak jak teraz jest z cyfryzacją radia, którą nadawcy mają wiadomo gdzie (choć tu dochodzą też inne względy, które trudniej przełamać niż to było z TV).
 
Konstrukcja DVB-T była w 100% logiczna, a problemem było nie to, a to, że akurat nadawcy poza TV Puls (który trzeba zauważyć, że początkowo miał problem nawet z ruszeniem drugiego kanału, więc ich akurat wtedy nie było stać na poważniejszy atak na rynku - świetnie pamiętam jaki był raban o to, że Puls 2 czekał do ostatniej chwili, wiele osób po nich wtedy jechało) byli powiązani z platformami.
 
Tylko że i z tym trudno było coś zrobić, bo to są zaszłości historyczne sięgające lat .90 i rozciągające się na wiele kadencji różnych rządów i ich regulacje robione przez długie lata, z każdej strony, które do takiej sytuacji doprowadziły, a nie sam okres 2006-2009. Ta końcowa faza to był tylko wynik wielu lat wcześniejszych decyzji oraz regulacji i ja nie widzę innego rozwiązania, które dało się zrobić na samym starcie. Poza jakimś zamordyzmem w stylu wy nie dostajecie żadnego miejsca. Tylko że koncesje analogowe jak pamiętam się nie kończyły. Pójście na noże raczej by cyfryzację skutecznie zablokowało, może na lata ciągania się po sądach.

 

Ale zgadzam się, że tamte decyzje mają też wpływ na to jak MUX 8 wygląda i jak sobie radzi - ta konstrukcja jak i sam schemat rynku sprawiają, że dalsze dokładanie kanałów będzie generować jednak telewizyjny plankton, a nie kolejną dużą siłę medialną. Bo nie da się przebić przez to co już jest, a przynajmniej nie bez wpakowania fury kasy "znikąd" na wiele lat. Raczej sztuką jest takie umieszczenie się na rynku, aby mądrze małą łyżeczką nabierać sobie swoje lody :]
 

Tylko KRRiT brała pod uwagę zawartość programową MUX-2 uzasadniając późniejsze rozstrzygnięcia konkursów. Są/będą te, ponieważ oferujące tamto już są. Nie było tak? :)

 
Pomijając, że nic takiego nie pamiętam, ale szkoda mi czasu szukać, to nawet jeśli tak było - to mogło dotyczyć tylko sportu (pozostałe stacje są ogólnotematyczne). Reszta kanałów była więc w jakiś sposób kierowana pod zapewnienie różnorodności - przynajmniej próbowano określić jakieś ramy. A ze sportem trudno było to przewidzieć, nikt nie jest wróżką. Polsat wycofał się dokładnie w momencie, gdy zaczęły się sugestie, że może wejść TVP Sport, z czym PSN nie miałby żadnych szans konkurować (nawet bez konkurencji mieli śladową oglądalność) i trudno im się dziwić. To nie jest biznes charytatywny. Jeśli kiedyś TVP Sport jednak wejdzie, to z góry wiadomo, że żaden inny kanał sportowy nie miał by z nimi szans (nikt nie wyłożyłby kasy na prawa sportowe do DVB-T), więc nawet gdyby był konkurs na sport w MUX 8 i ktokolwiek by to wziął - byłby na straconej pozycji i też by się zawinął.
 
Ale to jest owszem winą regulatora, gdyż KRRiT powinna przycisnąć TVP już za poprzedniej kadencji i wymusić określenie jakie mają plany, nawet jeszcze przed konkursem. Jeśli wiadomo, że mają rezerwację - na co. I wtedy jeśli by TVP Sport miał być w MUX 8 - nie rozpisywać konkursu na sportowy, a jeśli nie - rozpisywać, bez patrzenia się na Polsat w tej kwestii i zarazem od razu stawiając TVP na pozycji preferencyjnej, zdejmując im potencjalną konkurencję. Takie rozwiązanie ma same plusy dla wszystkich - prywatnego nie wpakuje na minę, publicznego preferuje. Tylko, że to już przeleciało, czasu się nie cofnie.
 

Oczywiście masz rację zmierzając do tego, że tymi mającymi to doświadczenie są Ci, którzy ciężko pracują na to, aby DVB-T nie była atrakcyjna. Jednak abym mógł wyjaśnić swój punkt widzenia musiałbym się cofnąć sporo wstecz i wejść w okres decydowania o trzech pierwszych MUX-ach. Zwłaszcza do czasu decydowania o zawartości MUX-2, który w prezencie dostali nadawcy komercyjni na co tylko chcą. Ale to już nie będzie pasowało do tematu wątku.

 
Eeee... czy Discovery pracuje na to, by DVB-T nie była atrakcyjna? :) Nie, ale zrobią to mimochodem, bo po ich kanałach tematycznych widać, że ideą jest napakowanie jakichś wojen magazynowych itp. - dużo taniej zawartości i wyciskanie zysku. To nie jest ten sam Discovery, co 15 lat temu.
 
MUX 8 z paru różnych powodów ma ciężko, trochę z technicznych (VHF, co też nie jest decyzją zupełnie z kosmosu, bo są niejasności co do drugiej dywidendy oraz ew. DVB-T2, w efekcie pakowanie jeszcze czegoś na UHF mogłoby zabetonować to pasmo, choć też pewnie nie bez znaczenia była kwestia obecności obiektów VHF w gestii Emitela), trochę z rynkowych (rozdrobnienie), trochę sami sobie podstawiają nogę (jednak nadal mała promocja, np. WP nie wykorzystuje w sposób wystarczający portalu, tak jakby to były osobne firmy, do tego średnie jest też przepychanie się nadawców z Emitelem, zamiast razem szukać rozwiązań).
 
IMHO to kto koncesje dostał ma tu najmniejsze znaczenie, bo niezależnie kto by to był z tych, którzy startowali - z przyczyn wymienionych wyżej na kolana by nas nie powalił. A nawet uważam odwrotnie, że dzięki temu, że za kanały zabrały się firmy nie mające w tym doświadczenia - poszły ponad stan, gdzie starzy wyjadacze od razu zaproponowaliby pasma powtórek (to, że pójście ponad stan nie wypaliło to inna sprawa). I nie ma co w tej kwestii dyskutować, bo wystarcza zobaczyć do podlinkowanego newsa przeze mnie. Naprawdę nie ma tam żadnej siły medialnej, która mogłaby cokolwiek odmienić, nawet TV Puls nie wierzę, żeby coś tu zwojował, przynajmniej nie od razu. Inni nie wystartowali, więc nie można mieć żalu o to do KRRiT. Gdybanie też nic nie wniesie, bo nawet gdyby zrobiono konkurs na kanał sportowy, to czy Orange Sport, gdyby go nie wyłączyli, był jakkolwiek atrakcyjny? Bo chyba nikt tu nie liczy na Canal+ Sport :>
 
Poza tym myślę, że akurat kanały MUX 8 trochę zbyt optymistycznie podeszły do sprawy i początkowo w biznesplanach wpisali zbyt szybkie i nierealne czasy zwrotu inwestycji. Tu już tylko powolne działanie - jak TV Puls, małymi kroczkami budowanie swojej pozycji, by z nadawcy, który ledwo co uruchomił drugi kanał być znaczącą siłą na rynku. Nie ma miejsca na spektakularny sukces.
 
Natomiast akurat uważam podobnie, że docelowo może się okazać, że z czasem rynek zrewiduje DVB-T i pójdziemy jednak w jakość. Choć może nie aż tak drastycznie, że jak w analogu. Ale w Polsce przy mocno popsutym rynku reklamowym w naziemnej plankton może nie przetrwać.


Specjalista DVB, ogarniający także media, testy sprzętu, webdev, programowanie, admin, playout szuka pracy, wymagania - 4k/mc, pisać na PW
STARS.TV = muzyka :D
Uwaga! Nie udzielam porad technicznych przez PW, pisz na forum!

Pozdrawiam :)


#2284 jaszek

jaszek

  Aktywny

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 986 postów
 • Od: 11 sie 2017
 • LokalizacjaOstróda (okolice)

Napisano 28 grudzień 2017 - 00:42

Nikt by się nie uwiesił na analogu, ponieważ wyłączenie TV analogowej było uregulowane unijnymi przepisami. Porównanie tego z DAB+, choć niestety coraz częstsze, jest bezzasadne. #2285 Mr. Orbita

Mr. Orbita

  Administrator

 • Administracja
 • 14407 postów
 • Od: 12 sie 2006
 • LokalizacjaKraków

Napisano 28 grudzień 2017 - 00:45

Tylko, że było do tego terminu (wtedy - 2009) jeszcze wiele lat :> Dało się skutecznie tym szantażować, to byłaby droga donikąd, a tak - start poszedł płynnie. Poza tym jest to akurat najmniej ważna część całego mojego długiego postu i najmniej dotyczy tematu  :P


Specjalista DVB, ogarniający także media, testy sprzętu, webdev, programowanie, admin, playout szuka pracy, wymagania - 4k/mc, pisać na PW
STARS.TV = muzyka :D
Uwaga! Nie udzielam porad technicznych przez PW, pisz na forum!

Pozdrawiam :)


#2286 jaszek

jaszek

  Aktywny

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 986 postów
 • Od: 11 sie 2017
 • LokalizacjaOstróda (okolice)

Napisano 28 grudzień 2017 - 00:54

Ale do możliwych rozstrzygnięć już nie musiało być wiele lat :) Jakby poczuli choćby minimalne ryzyko utraty udziałów ze względu choćby na niebezpieczeństwo legalnego wejścia innych podmiotów, weszliby bez zbędnej zwłoki. Ja to widzę tak, że za max parę lat zacznie się konsolidacja, zaczną wchodzić kanały HD i z dwóch kanałów będą robić jeden. I wtedy wszystko może zacząć wyglądać logiczniej, z rozsądną liczbą kanałów i z bogatszą ofertą programową każdego z nich. Tu też można mnie wyśmiać za to stwierdzenie :) I suma summarum znowu będzie tylko TVP, Polsat, TVN i Puls. Tylko wszystko - jak mawia klasyk - na "obkoło" ;)


Podobny przykład jest z operatorami GSM, którzy również straszyli w związku ze ze zniesieniem roamingu, że się postawią, zbuntują.... Wielu wróżyło podwyżki cen a nawet właśnie pozwy operatorów przypartych do muru. Koniec końców operatorzy do dziś siedzą cicho.


Słusznie zauważyłeś, że kanałów jest po prostu za dużo. 


Użytkownik jaszek edytował ten post 28 grudzień 2017 - 00:53


#2287 matjot

matjot

  Aktywny

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 828 postów
 • Od: 25 cze 2016

Napisano 28 grudzień 2017 - 10:17

Jak odbierać MUX-8 w Lubaczowie?

34057.png

Lópje jeści pjeroki barco :-)

Bardzo lubię jeść pierogi :-)


#2288 jaszek

jaszek

  Aktywny

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 986 postów
 • Od: 11 sie 2017
 • LokalizacjaOstróda (okolice)

Napisano 28 grudzień 2017 - 12:10

Ja jeszcze dodam tylko odnośnie tego "szantażu", że aby ten odniósł skutek, musiałaby być bezwzględna jednomyślność stacji komercyjnych, a w tą wierzyć mogli tylko mega optymiści. Musieliby się dogadać konkurenci, wśród których ponadto znajdowała się TV Puls, który nie ma udziałów w żadnej płatnej platformie. Do reszty odniosę się po nowym roku, może założę osobny wątek, żeby nie zaśmiecać tego :)

 

Jak odbierać MUX-8 w Lubaczowie?

Skorzystaj z tej mapy:

 

https://emimaps.emitel.pl/

 

Lubaczów leży pomiędzy dwoma nadajnikami - k. Tomaszowa Lubelskiego oraz Przemyśl. Jeśli chcesz odebrać na dotychczasowej antenie, to zakładam, że jest ona ustawiona w polaryzacji poziomej. Wówczas ustaw antenę na Tomaszów Lubelski i sprawdź sygnał na kanale 12. Jakieś ślady sygnału powinieneś zobaczyć, o ile tylko z instalacją jest wszystko ok. Wówczas pozostaje tylko pokombinować z anteną w celu osiągnięcia zadowalającego sygnału.

 

Przemyśl nadaje z dużo mniejszą mocą i w dodatku w polaryzacji pionowej, tu będzie raczej wymagana dodatkowa antena ustawiona w polaryzacji pionowej.

 

Jeśli antenę masz w dobrym miejscu, przed nią nie masz przeszkód, to powinieneś odebrać MUX-8 na dotychczasowej antenie, nie musisz mieć specjalnej do VHF.


Użytkownik Mr. Orbita edytował ten post 28 grudzień 2017 - 14:31
Żeby nie ciągnąć offtopu: Polsat, TVN i TV4 były od początku dogadane w ramach POT i trzymali jednomyślność, np.: http://www.satkurier.pl/news/36700/pot-z-testami-od-piatku.html a TV Puls wtedy nie był znaczącą siłą.


#2289 K63

K63

  Aktywny

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 800 postów
 • Od: 28 cze 2012

Napisano 28 grudzień 2017 - 13:13

Tymczasem UKE chce ograniczyć TVP czas na namyślenie się, co dać na MUX8 do końca marca - w tym celu proponuje pewną zmianę: http://media-podbesk...ewizyjny-mux-8/

 

KRRiT odrzuciło propozycję UKE. Tym samym TVP nadal nie jest zobligowana żadnym terminem.

 

Przewod­ni­czący KRRiT reali­zując upraw­nienia wynikające z art. 114 ust. 2 ustawy Prawo teleko­mu­ni­ka­cyjne odmawia uzgod­nienia przed­sta­wionego projektu sentencji decyzji Nr DZC.WRT.514.23.2017 przeka­zanego przy piśmie Nr DZC.WRT.514.23.2017.25 z dnia 13 listopada 2017 r. W wyniku przepro­wa­dzenia przez Prezesa UKE konkursu na jedną rezer­wację często­tli­wości z zakresu 174 – 230 MHz wykorzy­sty­wanych w służbie radio­ko­mu­ni­ka­cyjnej radio­dy­fu­zyjnej, na obszarze całego kraju, przezna­czonych do rozpo­wszech­niani lub rozpro­wa­dzania w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną programów telewi­zyjnych w multi­pleksie nr 8 (MUX 8, uzgod­nionego z Przewod­ni­czącym KRRiT w zakresie zawar­tości progra­mowej, wydana została decyzja Prezesa UKE Nr DZC.WRF.5157.17.2015.37 z dnia 2 października 2015 r. w sprawie rezer­wacji przed­mio­towych często­tli­wości dla spółki EmiTel Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Warunkiem uzyskania rezer­wacji było m.in. zobowią­zanie do rozpro­wa­dzania w multi­pleksie MUX 8 programów nadawanych przez spółkę Telewizja Polska S.A. – 3 programów w systemie standar­dowej rozdziel­czości albo 1 programu w systemie wysokiej rozdziel­czości i 1 programu w systemie standar­dowej rozdziel­czości. Rozwią­zanie takie miało zapewnić rozwój nadawcy publicznego i umożliwić nadawanie naziemne większej liczby programów bezpłatnych, również w systemie wysokiej rozdziel­czości.

http://media-podbesk...ewizyjny-mux-8/ (aktualizacja)


CryptoBox 652HD Combo / Ferguson ARIVA 210 Combo / 2 x Cameleon NC+ / MABO 105cm / zez 2 x Twin ABOVIO

Sagemcom DSI-87/ Cameleon NC+ / Corab COR-900 + zez


#2290 jaszek

jaszek

  Aktywny

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 986 postów
 • Od: 11 sie 2017
 • LokalizacjaOstróda (okolice)

Napisano 30 grudzień 2017 - 16:18

Dzisiaj montowałem antenę u wujka 1,5 km ode mnie. Zrezygnował z nc+ na rzecz DVB-T. Dał mi do montażu tę antenę:

 

43a7-52d3-43f5-b85f-e329ffce540b_large.j

 

MUX 1, 2 i 3 na 100%. MUX-8 ani śladu. Wyjąłem ze swojego strychu 20-letnią siatkę (z jakimś wzmacniaczem, który wywaliłem i dałem symetryzator za 3 zł) i założyłem i MUX-8 z Iławy z odległości 40 km z jakością 90%, pozostałe po 100%. I sporo osób w okolicy na tych wynalazkach MUX-8 nie ma, a stare siatki założone 20 lat temu łapią bez kłopotu, w tym dwie moje #2291 rotalplus

rotalplus

  Zżyty z forum

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 4225 postów
 • Od: 18 sie 2010

Napisano 30 grudzień 2017 - 18:43

Ta antena bodaj nie obsługuje pasma VHF


Użytkownik Mr. Orbita edytował ten post 30 grudzień 2017 - 23:32
Ta obsługuje, nie mogę już wyciąć, bo dalej poszła dyskusja, więc zostawiam tylko uwagę - akurat ten model jest też na VHF.


#2292 jaszek

jaszek

  Aktywny

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 986 postów
 • Od: 11 sie 2017
 • LokalizacjaOstróda (okolice)

Napisano 30 grudzień 2017 - 19:28

A siatki obsługują? Przecież do niektórych (np. sprzedawanych w Olsztynie) dodawali np. agrafkę na TVP1 (właśnie na VHF). Choć tu może chodziło o polaryzację pionową. 


O, m. in. takie były w moim regionie w obiegu:

 

antena-siatkowa-do-tunera-dvb-t-z-dipole

Choć ja dzisiaj założyłem bez tego dipola, bo zgubił się, no i gra. Siatka ma ze 20 lat, z kwadrans czyściłem ją z rdzy. 


Skoro więc nasprzedawano takiego szajsu jak ta wujka, to nie dziwię się, że ludzie nie łapią MUX-8. 


Użytkownik jaszek edytował ten post 30 grudzień 2017 - 19:30


#2293 lukjan

lukjan

  Rozpisany

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 386 postów
 • Od: 08 lut 2015
 • LokalizacjaTychy, dz. Urbanowice

Napisano 30 grudzień 2017 - 20:46

Ja mam antena 19 el kierunkowo, 12 km do nadajnika i odbieram wszystkie muxy


Łukasz Janik

 

nad. kosztowy.

mux 1, 2, 3, 8 i lokalny z tvs


#2294 jaszek

jaszek

  Aktywny

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 986 postów
 • Od: 11 sie 2017
 • LokalizacjaOstróda (okolice)

Napisano 30 grudzień 2017 - 22:04

12 km od nadajnika to i na gwoździu odbierzesz, jeśli moce po 100 kW :)#2295 lukjan

lukjan

  Rozpisany

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 386 postów
 • Od: 08 lut 2015
 • LokalizacjaTychy, dz. Urbanowice

Napisano 30 grudzień 2017 - 22:11

Nie ma po 100 kw


Łukasz Janik

 

nad. kosztowy.

mux 1, 2, 3, 8 i lokalny z tvs


#2296 a.cisek1

a.cisek1

  Czasami wpadam

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 198 postów
 • Od: 08 sty 2010

Napisano 30 grudzień 2017 - 22:27

Ta antena bodaj nie obsługuje pasma VHF

Jeśli to dokładnie ta antena, to obsługuje VHF, co widać na zdjęciu, w takiej wersji i VHF i UHF w polaryzacji poziomej, a taka właśnie polaryzacja dla wszystkich MUXów jest z najbliższego nadajnika w Olsztynie.

Nie wiadomo czemu nie odbiera MUX8, bo powinna, może źle ustawiony kierunek, lub w środku niewłaściwy symetryzator lub wzmacniacz (nie na pełny zakres kanałów lub uszkodzony).#2297 jaszek

jaszek

  Aktywny

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 986 postów
 • Od: 11 sie 2017
 • LokalizacjaOstróda (okolice)

Napisano 30 grudzień 2017 - 22:35

Antena skierowana jest na Kisielice, bo na kierunku Olsztyn stoi wielki budynek, który zagłusza skutecznie wszystko. Tam jednak MUX-8 również nadaje w polaryzacji poziomej. Uszkodzenie symetryzatora (jeśli w ogóle jest, bo to antena bez wzmacniacza, a kabel wkręciłem w wystający gwint) wykluczam, bo MUX-1,2 i 3 były an 100%. Podejrzewam, że w przypadku uszkodzenia problemy z odbiorem pojawiłyby się i tu.


Dodam, że sporo osób w mojej okolicy mając anteny takie (jak na pierwszym zdjęciu) lub takie:

 

6438f684208999a7475a23cbff961e48.jpg

 

nie ma MUX-8. Stare sypiące się pordzewiałe siatki odbierają bez problemu, z Olsztyna, jak i z Iławy. I to nawet na wzmacniaczach (przeróżnych).


Użytkownik jaszek edytował ten post 30 grudzień 2017 - 22:36


#2298 a.cisek1

a.cisek1

  Czasami wpadam

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 198 postów
 • Od: 08 sty 2010

Napisano 30 grudzień 2017 - 22:43

Dzisiaj montowałem antenę u wujka 1,5 km ode mnie. Zrezygnował z nc+ na rzecz DVB-T.
 
MUX 1, 2 i 3 na 100%. MUX-8 ani śladu. Wyjąłem ze swojego strychu 20-letnią siatkę (z jakimś wzmacniaczem, który wywaliłem i dałem symetryzator za 3 zł) i założyłem i MUX-8 z Iławy z odległości 40 km z jakością 90%, pozostałe po 100%. I sporo osób w okolicy na tych wynalazkach MUX-8 nie ma, a stare siatki założone 20 lat temu łapią bez kłopotu, w tym dwie moje

MUX 8 z Iławy jest w polaryzacji V (wg.http://www.sat-chart...okalizator.php)więc na tej antenie jej tylną część trzeba ustawić pionowo, jeśli jej konstrukcja na to pozwala. W polaryzacji poziomej wszystkie MUXy (również MUX8) są z nadajnika w Olsztynie i przy ustawieniu na ten kierunek antena nie wymaga żadnych zmian.

Użytkownik pitter edytował ten post 31 grudzień 2017 - 10:19


#2299 support458

support458

  Support Team

 • Support Team
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 2092 postów
 • Od: 01 mar 2015
 • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 grudzień 2017 - 23:03

Dzisiaj montowałem antenę u wujka 1,5 km ode mnie. Zrezygnował z nc+ na rzecz DVB-T. Dał mi do montażu tę antenę:
 
MUX 1, 2 i 3 na 100%. MUX-8 ani śladu. Wyjąłem ze swojego strychu 20-letnią siatkę (z jakimś wzmacniaczem, który wywaliłem i dałem symetryzator za 3 zł) i założyłem i MUX-8 z Iławy z odległości 40 km z jakością 90%, pozostałe po 100%. I sporo osób w okolicy na tych wynalazkach MUX-8 nie ma, a stare siatki założone 20 lat temu łapią bez kłopotu, w tym dwie moje

 
Antena z obrazka jest OK tylko skieruj ją na właściwy dla Iławy RTON Iława Kisielice http://old.radiopols...acja.php?pid=78
Wiele osób z okolic Iławy z uporem maniaka kieruje anteny na Olsztyn (dawniej nie było nadajnika w Kisielicach).
Przy wymianie anteny warto również zadbać o nowy kabel antenowy.
Anteny siatkowe, to słaby pomysł z epoki PRL ponieważ zbierają szeroko więc również szeroko zbierają zakłócenia.
Podstawowa zasada przy DVB-T: instalujemy anteny bez wzmacniaczy. 
Najpierw próbujemy uzyskać odbiór na antenie pasywnej o maksymalnym zysku.
Dopiero w przypadku braku wystarczającej jakości odbieranego sygnału, dokładamy wzmacniacz.
 

MUX 8 z Iławy jest w polaryzacji V (pionowej) więc na tej antenie jej tylną część trzeba ustawić pionowo, jeśli jej konstrukcja na to pozwala. W polaryzacji poziomej wszystkie MUXy (również MUX :cool: są z nadajnika w Olsztynie i przy ustawieniu na ten kierunek antena nie wymaga żadnych zmian.

 
Zanim coś napiszesz sprawdź. MUX 8 z RTON Iława Kisielice jest nadawany w polaryzacji poziomej
Aktualne parametry emisji multipleksów DVB-T
 
Antenę należy kierować na najbliższy nadajnik, a nie na nadajnik "jak ma sąsiad".


EVOBOX PVR - Rulez logo.png

 

PS "Bądź uczynny, pomagaj innym - a wtedy wszyscy wokół pomyślą, że to co dla nich robisz, jest Twoim obowiązkiem."


#2300 a.cisek1

a.cisek1

  Czasami wpadam

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 198 postów
 • Od: 08 sty 2010

Napisano 30 grudzień 2017 - 23:24

Na stronie przywołanej przeze mnie jest informacja, że MUX8 z Iławy Kisielice jest w polaryzacji pionowej, więc nie wiem gdzie jest błąd a gdzie prawda. Nie jestem w stanie tego sprawdzić bo mieszkam w woj. świętokrzyskim.