Skocz do zawartości

Smart HD+ – ogólne dyskusje o ofercie


Rekomendowane odpowiedzi

O czym tu Kolega nawija. Cała okolica korzysta z kart Smart HD na Arivach i wszystko chodzi. Uprawnienia spadają OK. O jakich nowych uprawnieniach mowa?. Gdyby to był powód to całe forum zalane byłoby takimi głosami, że nie działa. Arivy nie są problemem...Kolega pewnie o dekoderach ale AF...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Arive 200 i nie ma problemów z uprawnieniami (karta po migracji z TnK SD jedna z najstarszych bo 3 miesiące po starcie TnK SD miałem ją ) podejrzewam że nawet jakbym teraz wykonał migracje to nie byłoby problemów, oprogramowanie 2.18B8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram @bat i @kvasir. Przez ponad 4 lata użytkowania TnK SD, a teraz Smart HD+ nie miałem najmniejszych problemów z pobieraniem uprawnień. Karta została zaktywowana w niecałe 10 minut. Ponadto pamiętam, że w dwóch największych sklepach zajmujących się dystrybucją sprzętu RTV i AGD Arivy były szczególnie polecane do Smart HD+ jako tunery idealnie współpracujące z kartą Conax od Cyfrowego Domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też potwierdzam bezproblemowe działanie Smart HD+ na Arivie 200 z ostatnim dostępnym oprogramowaniem 2.18B8. Tylko w przeciwieństwie do @kvasira posiadam nową kartę (czarną z logo nc+) kupioną i aktywowaną w sierpniu zeszłego roku. Korzystam z niej już prawie rok i żadnego problemu jeszcze nie było. Uprawnienia na karcie odnawiają się pierwszego dnia każdego miesiąca, wszystko działa co ma działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Skorzystałem z jednej podpowiedzi i zostawiłem kartę na kanale TVP 1 (nie HD) i wróciłem do domu po jakichś 3 godzinach i o dziwo wszystkie kanały świecą i to bez telefonu do BOK o przesłanie uprawnień, a w BOK poprzednio z uporem mówili że tylko TVP 1 HD.

Zobaczę co się będzie działo przy następnym pobieraniu aktualizacji.

Kartę mam wykupioną na 3 miesiące.

Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dziękuję.

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość activa42
Skorzystałem z jednej podpowiedzi i zostawiłem kartę na kanale TVP 1 (nie HD) i wróciłem do domu po jakichś 3 godzinach i o dziwo wszystkie kanały świecą i to bez telefonu do BOK o przesłanie uprawnień, a w BOK poprzednio z uporem mówili że tylko TVP 1 HD.

 

Nieporozumienie może wynika z faktu iż karty SmartHD+ wymagały najpierw aktywacji jako karta TnK (tak, często bywało że karta SmartHD+ to karta od TnK, nawet niekiedy "nówka" - czyli nie aktywna) a potem zmiany operatora (technicznie zmiana CAID z 0x0b00 na 0x0b01 - CAID to identyfikator systemu kodowania ale w system kodowanie można podzielić na 256 "podgrup" które pozwalają na rozróżnienie typu karty, nadawcy, pakietu - jeśli inne cechy systemu kodowania na to nie pozwalają - CAIID to dwa bajty - pierwszy 0x0b identyfikuje system kodowania - conax, za drugi bajt tą podgrupę - systemy kodowania: nagravision to 0x18, mediaguard to 0x10, videoguard do 0x09, cryptoworks to 0x0d, irdeto to 0x06.... systemy jak np. seca i viaccess posługują się wewnętrznie identyfikatorem nadawcy - PROVID - provider ID - więc dla "rozróżnienia kar|t nie potrzeba korzystać z drugiego bajtu CAID). Pierwszy etap aż do uzyskania EMM'a (rozkaz modyfikujący zapisy na karcie) - idzie z transpondera 10892 MHz. Po przełączeniu karty na inny CAID to już wystarczy później "bywać" na transponderze z którego jest nadawany kanał TVP 1 HD. - jak nie korzystamy z kanałów takiego transpondera to potem mamy kłopot z brakiem uprawnień i czasem trzeba prosić o ponowną "reaktywację" karty. BOK'i to są najczęściej zewnętrzne firmy oferujące usługi call-center - tam nie zatrudnia się fachowców bo nie zarobiły na siebie. Pracownik - telefonista(tka) dostaje ścisłą procedurę. Ma nie myśleć i nie kombinować. Być może w mniemaniu operatora nie ma już kart do SmartHD+ pochodzących z odzysku ale u sprzedawców mogą być kilkuletnie "leżaki magazynowe". Stąd pewnie to nieporozumienie.

 

EMM'y to całkiem spora ilość danych więc nie wysyła się wszystkich kompletów EMM dla wszystkich systemów kodowania (kart swoich i innych nadawców...) na każdym z transponderów nadawcy - dla oszczędności pasma - stąd ten podział że tu to takie karty, a tu to takie - itd.... EMM'y generalnie są przypisane do transpondera (jeśli cały jest w rękach jednego nadawcy) zaś komunikaty ECM -czyli rozkazy dla odkodowania kanału są oczywiście przypisane do kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy później "bywać" na transponderze z którego jest nadawany kanał TVP 1 HD. - jak nie korzystamy z kanałów takiego transpondera to potem mamy kłopot z brakiem uprawnień i czasem trzeba prosić o ponowną "reaktywację" karty.

 

Myślę, że nie tylko na transponderze z TVP 1 HD jest możliwe przedłużanie uprawnień na karcie na następny miesiąc. Już kilka razy z ciekawości sprawdzałam pierwszego dnia miesiąca, czy uda się odnowić uprawnienia na karcie na kanałach z innych transponderów, i udawało mi się już "złapać" nowe uprawienia na kanałach Planete+ HD (11411), TVP Kultura (11487) i TVP Historia (10834). Wystarczyło kilkanaście minut czekania na tych kanałach i data uprawnień na karcie przesuwała się do przodu. :) Dlatego przypuszczam, że te uprawnienia wysyłane pierwszego dnia miesiąca mogą "lecieć" z wielu (może nawet ze wszystkich) transponderów należących do nc+. Dla pewności 1 sierpnia sprawdzę jeszcze któryś z transponderów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość activa42

Myślę, że nie tylko na transponderze z TVP 1 HD jest możliwe przedłużanie uprawnień na karcie na następny miesiąc.

 

Te automatyczne przedłużania na kolejny okres to dzięki różnym mechanizmom w stystemach kodowania są komasowane stosunkowo niewielkie paczki danych. Karty są grupowane więc ogółna liczba EMM'ów jest niewielka (tle ile grup * 2 - bo przedłuż i ubij). Nawet przy małęj szybkości teansmisji danych całej paczki kółeczko się zamyka dość często. Co innego dane słane do konkretnej karty czyli zmiana pakietu, aktywacje, dezaktywacje itd. Tego jest sporo i nie da się zmniejszyć liczby danych.

 

Dlatego tzw. EMM-G (do grupy kart) - jest słane na każdym transponderze nadawcy (aby nie mieć masowego telefonbombingu co miesiąc). Zaś EMM-U (unikalny - czyli dedykowany do jednej karty) - dla oszczędności tylko na wybranym transponderze. Jest jeszcze grupa EMM-G (globalny - do wszystkich kart nawet nieaktywnych - np. upgrade firmware'u kart NagraMA) - te różnie - część na każdym transponderze.

 

EMM-U - też jest powtarzana cyklicznie paczka. Jak ma dojść nowy rozkaz (przez stronę ICA wydałeś polecenie reaktywacji karty) to trafia do kolejki i pojawi się w kolejnym najbliższym przebiegu pętli wysyłanie EMM-U (często każda z klas funkcjonalnych EMM-U ma swoje oddzielne pętle wysyłania). Zazwyczaj takie doraźne (na żądanie) operacje sa ważne 24h albo do końca danego dnia.

 

Jako ciekawostka:

Kiedyś dawno temu dla systemu Mediaguard był słany EMM-G - dla nowych kart co dawał tymczasową aktywację dla każdej nowej wydanej karty na 7 dni czyli w sumie do czasu gdy doszły papiery do nadawcy i wklepano umowę do systemu. Każda nowa karta miała przypisanie do jednej z grup (shared adress - SA) przeznaczonej tylko do tego celu.

Żeby było ciekawiej to bardzo podobny mechanizm zastosowano przy wymianie starych kart 3.0,4.0, 4.1 i 6.0 na 7.0A w Cyfrze+ tyle że tam jeszcze używano dla dekodowanie wszystkich kanałów kluczem E który nie był cyklicznie zmieniany. Masowo wykradano karty ze skrzynek pocztowych - a potem blocker i szło przez pewien czas oglądać całość oferty Cyfry+. Klucz E był wybiegiem dla kanałów uzyskiwanych od innych nadawców aby nie dawać im własnego sprzętu do aktualizacji uprawnień. Własne kanały - rotacja kluczy C i D na przemian. Jak używano (dla "własnych" kanałów) w jednym miesiącu klucz C to słano zmianę klucza D. W następnym miesiącu używano klucza D i słano zmianę klucza C, kolejny miesiąc - w użyciu klucz C i modyfikacja klucza D itd.... Klasyczny rolling kluczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teorie, teoria , a nam chodzi o praktykę. Może Koledzy fachmani zaopiniują mój przypadek (moja reklamacja aż 4 kart). Nabyłem 5 kart 2-miesięcznych TnK SD. Nowych, zapieczętowanych. Pewnie pochodziły ze sprzedawanych zestawów.

1-szą aktywowałem w czerwcu na starym Globo, zaraz potem migrowana do Smart i TA chodzi na wszystkich dekoderach z właściwym prov. ITI2.

2-ga aktywowana w Arivie jako SD . Uzytkowana w Fergusonie AF 6018 poprawnie do końca czerwca. 1.07. po uprawnieniach ITI2 zgasła. Walczyliśmy z BOK (wielokrotne ponawianie) i żeby wykluczyć uszkodzenie karty migrowaliśmy ją do Smart. Karta przyjęła właściwe logi Smart HD, ale nie zaświeciła.

3-cia aktywowana przez neta . Odpaliła natychmiast prov.TVN, ale po ponowieniu uprawnień na ITI2...zgasła.

4-ta aktywowana przez BOK. Nigdy nie zaświeciła. Oczywiście wszystkie wiele godzin przetrzymywane na kanalach stosownych do rodzaju oferty.

Przyznaję, że karty mogą być lezakami SD... ale co to zmienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pamiętam, że były takie problemy z niektórymi Fergusonami. Czytałem o tym na forum. A co do kart... Kupiłem niegdyś 2szt i obie chodzą bezproblemowo nawet po migracji na smart hd+. Swoją drogą to dziwne, że na 5 kart z 4 są problemy. Może czytnik kart nie działa jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bat, a AF-6018 obsługuje caid 0b01? Miałem kiedyś AF-7318 i tam TNK SD działała bez problemu (w czasach, gdy o migracji do 0b01 nie było w ogóle mowy), a sama karta TNK HD (0b01) na kanałach nieparowanych niestety, ale nie chodziła.
Ktoś tu kiedyś pisał o problemach z kartą 0b01 w tym starym Fergusonie.

 

Ja m.in. o tym pisałem. ;)

Na moim starym Fergusonie AF-7318UCI karta TnK SD, będąca jeszcze w systemie Conax B00, działa bez problemów (z tego tunera i z tej karty korzysta obecnie moja babcia), natomiast moja karta Smart HD+, będąca już od samego początku w Conax B01, w tym tunerze nie działa. Tuner niby "widzi" kartę, ale żaden kanał nie dekoduje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość activa42

2-ga aktywowana w Arivie jako SD . Uzytkowana w Fergusonie AF 6018 poprawnie do końca czerwca. 1.07. po uprawnieniach ITI2 zgasła. Walczyliśmy z BOK (wielokrotne ponawianie) i żeby wykluczyć uszkodzenie karty migrowaliśmy ją do Smart. Karta przyjęła właściwe logi Smart HD, ale nie zaświeciła.

Widać moduł CAM (software'owy) nie jest kompatybilny w pełni z Conax CAS7. Być może problemem jest samo CAID. Możliwe że to patchowany firmware i może być w błąd obsługi w przypadku Conax ograniczający dekodowanie tylko o CAID 0b00. Softwareowy moduł UCAS w Fergusonie to był jednak wielki [beep]. Nie potrafił "przepuszczać uprawnień" dla kart Cyfry przedniej generacji. Był jakieś nieoficjalne patche.

 

ale po ponowieniu uprawnień na ITI2...zgasła.

Czyli był zmiana na nowe CAID? Tak? Świeciła jako SmartHD+ czy jako TnK? Bo jak jak TnK to niestety na starym CAID 0b00.

 

4-ta aktywowana przez BOK. Nigdy nie zaświeciła. Oczywiście wszystkie wiele godzin przetrzymywane na kanalach stosownych do rodzaju oferty.

Przyznaję, że karty mogą być lezakami SD... ale co to zmienia ?

W trakcie aktywacji - niektóre moduły CAm, niektóre odbiorniki wymagają restartu modułu / tunera. Ponadto firmware może nie przepuszczać niektórych EMM'ów albo niestety ja wyżej wspomniałem nie dekodować innego CAID niż 0b00.

 

Fergusony vel Ferdki to jednak raczej era Conax CAS5. Nka na samiutkim początku (praktycznie testy) ponoć używała partii kart Conax w wersji CAS5. Karty te potem trafiły do TnK. TnK SD może praktycznie używać formatu ECM,ów i EMM,ów typowych dla starszej wersji CAS5. SmartHD+ już zdecydowanie CAS7. Pozostaje szukać różnych patchy itd. Jeśli nie - to dać sobie spokój z tym muzeum. Fergusony z serii Ariva potrafiły wykonać aktywację karty TnK z przełączeniem się na SmartHD+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fergusony vel Ferdki to jednak raczej era Conax CAS5. Nka na samiutkim początku (praktycznie testy) ponoć używała partii kart Conax w wersji CAS5. Karty te potem trafiły do TnK. TnK SD może praktycznie używać formatu ECM,ów i EMM,ów typowych dla starszej wersji CAS5. SmartHD+ już zdecydowanie CAS7. Pozostaje szukać różnych patchy itd. Jeśli nie - to dać sobie spokój z tym muzeum. Fergusony z serii Ariva potrafiły wykonać aktywację karty TnK z przełączeniem się na SmartHD+.

 

Masz rację. Lepiej dać sobie spokój z tym szrotem. Miałem kiedyś Fergusona FX6600. Wkurzałem się tylko bo nie radził sobie z kilkoma istotnymi dla mnie rzeczami, totalnie rozwalał listę kanałów itd. Teraz jest sporo dobrych tunerów. Ja mam od kilku miesięcy AB Cryptoboxa 652Combo i jestem prawie zadowolony - soft wymaga małych poprawek, ale jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...