Skocz do zawartości

Obraz 4:3 na ekranie 16:9 — jak oglądacie?


mprw
 Udostępnij

Obraz 4:3 na ekranie 16:9 — jak oglądacie?  

76 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Obraz 4:3 na ekranie 16:9 — jak oglądacie?

    • Obraz nie zmieniony z czarnymi pasami po bokach.
      38
    • Obraz rozciągnięty na całą szerokość ekranu.
      14
    • Obraz powiększony z obciętą górą i dołem.
      9
    • To zależy co się ogląda.
      10
    • Telewizor sam ustawia to automatycznie.
      10
    • Nie wiem o co chodzi.
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Prawie nie oglądam kanałów w 4:3 takich jak np Universal czy 13Street bo odstrasza jakość.

 

Najczęściej z programów w 4:3 oglądam Kiepskich to ustawiam telewizor żeby obraz był rozszeżony.Nie przeszkadza mi to tak bardzo jak pasy po bokach.

 

Ogòlnie jestem zdania że materiał 4:3 powinien być nadawany z pasami po bokach ale tak jak np na Polo tv że dają kolorowe boki albo odbicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem taką ankietę, ponieważ słuchając różnych głosów i czytając różne opinie zaczynam mieć coraz więcej wątpliwości czy ja umiem oglądać telewizor. Zresztą pewnie nie tylko ja mam takie wątpliwości.

 

Jak się ma wątpliwości, warto zaufać największym nadawcom (TVP, TVN, Canal+, Polsat itp) i popatrzeć, w jaki sposób nadają produkcje 4:3 na swoich kanałach HD. :D

 

Ja 4:3 oglądam zawsze tylko i wyłącznie w pillarboxie, czyli "Obraz nie zmieniony z czarnymi pasami po bokach", i żadnych innych sposobów nie toleruję. Nie jestem w stanie oglądać rozciągniętego obrazu, zoomowania też nie uznaję, bo zauważalnie pogarsza się jakość i traci się aż 1/4 treści oryginalnego obrazu (często widać obcięte głowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja 4:3 oglądam zawsze tylko i wyłącznie w pillarboxie, czyli "Obraz nie zmieniony z czarnymi pasami po bokach", i żadnych innych sposobów nie toleruję. Nie jestem w stanie oglądać rozciągniętego obrazu, zoomowania też nie uznaję, bo zauważalnie pogarsza się jakość i traci się aż 1/4 treści oryginalnego obrazu (często widać obcięte głowy).

100% poparcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jedynym prawidłowym sposobem wyświetlania obrazu 4:3 na ekranie 16:9 jest pillarbox, tak samo jak jedynym prawidłowym sposobem wyświetlania obrazu 16:9 na ekranie 4:3 jest letterbox. No i tylko zwykłe czarne pasy, a nie jakieś cudowanie z kolorami czy odbiciem, bo to bardzo nieestetycznie i nieprofesjonalnie wygląda. Co do "rozciągniętych mord", to aż mnie odpycha jak je widzę! Obrzydlistwo! Nie rozumiem i nigdy nie zrozumiem jak można w ten sposób oglądać. Jeśli miałbym w ten sposób oglądać, to już bym wolał zrezygnować z oglądania. Dwóch rzeczy nienawidzę w telewizji - zaśmiecania obrazu i jego nieproporcjonalnego rozciągania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 4:3 oglądam zawsze tylko i wyłącznie w pillarboxie, czyli "Obraz nie zmieniony z czarnymi pasami po bokach", i żadnych innych sposobów nie toleruję. Nie jestem w stanie oglądać rozciągniętego obrazu, zoomowania też nie uznaję, bo zauważalnie pogarsza się jakość i traci się aż 1/4 treści oryginalnego obrazu (często widać obcięte głowy).
Oczywiście, że jedynym prawidłowym sposobem wyświetlania obrazu 4:3 na ekranie 16:9 jest pillarbox, tak samo jak jedynym prawidłowym sposobem wyświetlania obrazu 16:9 na ekranie 4:3 jest letterbox.

Koledzy wyjaśnili co i jak. Teraz mam nadzieję, że żadnych wątpliwości nie będzie, co do oglądania tv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wśród telemaniaków takich jak my (bez obrazy Panowie ;) ) forma ma znaczenie. Gdyby taką ankietę przeprowadzić wśród "biernych" oglądaczy byle czego, to najczęściej wybieraną odpowiedzią byłoby: Nie wiem o co chodzi.

 

Na punkcie prawidłowego ustawienia formatu w TV jestem uczulony, aczkolwiek część zachowań potrafię zrozumieć. Obraz panoramiczny ma to do siebie, że jest bardziej przyjazny dla oka - człowiek ma prostokątne pole widzenia. Stąd też pasy na górze i dole (w letterboxie) są łatwiej tolerowane niż pasy boczne w pillarboxie.

Moi domownicy nie przepadają za pasami po bokach - czasem przełączają się na wersje SD kanałów z dynamicznym formatem. Wówczas oglądają w Powiększeniu - na szczęście nigdy nie rozciągnięciu.

 

Tak więc wszystko byle nie deformacja! A najgorzej gdy telewidz jeszcze na widok rozciągniętego obrazu stwierdza, że jest wszystko w porządku...

 

Zoom ostatecznie nie jest najgorszy. Ktoś tu wspomniał o Modzie na sukces. Popatrzałem na kilka odcinków i muszę powiedzieć, że wygląda to lepiej niż wtedy gdy moja matka ręcznie powiększała obraz. Wynika to chyba z tego, że TVP wycina prostokąt z górnej części kadru - w efekcie nie obcina za bardzo głów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najgorzej gdy telewidz jeszcze na widok rozciągniętego obrazu stwierdza, że jest wszystko w porządku...

Najlepsze jest wtedy, kiedy takim osobnikom ktoś weźmie pilota i przestawi format obrazu na prawidłowy. Wtedy takie osobniki często zaczynają się wściekać, że obraz jest nienaturalny i postacie są zbyt wychudzeni, i żądają przestawienia z powrotem na to, co było :crazy: Słyszałem o wielu takich przypadkach, jak jeden drugiemu chciał zrobić dobrze i ustawić prawidłowy format w odbiorniku, a ten drugi nie był zadowolony :/ Cóż, jak się człowiek przyzwyczai do ciągłego oglądania nienaturalnie porozciąganych mord, to nic dziwnego, że potem normalny obraz wydaje się nienormalnym... Żal to nawet komentować... :(

 

A zoom 4:3 do 16:9 uważam za zło niewiele mniejsze od rozciągania, i za dokładnie takie samo zło jak obcinanie filmów panoramicznych do 4:3! Operator wiele lat temu kadrował obraz pod format 4:3, a nie pod 16:9, i raczej nie zakładał obcinania tego obrazu do 16:9 w przyszłości. Wolę więc zobaczyć wszystko, co operator kamery uznał za godne umieszczenia w kadrze. Świadomość tego, że obraz został obcięty z 4:3 do 16:9 nie pozwala mi spokojnie tego oglądać - tak już mam. Obraz panoramiczny jest niewątpliwie bardziej przyjazny dla oka, co jednak nie oznacza, że obraz 4:3 nie nadaje się już do oglądania (wszak przez dziesięciolecia ludzie jakoś oglądali taki obraz i są zdrowi i szczęśliwi). Więc jeśli oryginał jest w 4:3, wolę go tak właśnie zobaczyć, bez zbędnego kombinowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
A najgorzej gdy telewidz jeszcze na widok rozciągniętego obrazu stwierdza, że jest wszystko w porządku...

Najlepsze jest wtedy, kiedy takim osobnikom ktoś weźmie pilota i przestawi format obrazu na prawidłowy. Wtedy takie osobniki często zaczynają się wściekać, że obraz jest nienaturalny i postacie są zbyt wychudzeni, i żądają przestawienia z powrotem na to, co było :crazy: Słyszałem o wielu takich przypadkach, jak jeden drugiemu chciał zrobić dobrze i ustawić prawidłowy format w odbiorniku, a ten drugi nie był zadowolony :/ Cóż, jak się człowiek przyzwyczai do ciągłego oglądania nienaturalnie porozciąganych mord, to nic dziwnego, że potem normalny obraz wydaje się nienormalnym... Żal to nawet komentować... :(

Dokładnie identyczną sytuację miałem u kumpla: przestawiłem mu rozciągnięty obraz na pillarbox i się zdenerwował i kazał mi to wyłączyć, ale tego nie zrobiłem. :]

A z racji tego, że nie umie się posługiwać zaawansowanym menu musi teraz "cierpieć". :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem taką przygodę. Nawrzeszczano na mnie co ja robię, bo przecież było dobrze i uwaga (!) nie po to kupuje telewizor żeby mieć czarne pasy po bokach - ale pasy na górzy i na dole na kanałach 16/9 to nie przeszkadzały

 

na szczęście coraz więcej ludzi ma dobry format, dobrze że nowe dekodery po podłączeniu przez HDMI prawidłowo ustawiają obraz

 

 

a tak w ogóle to na dzień dzisiejszy praktycznie wcale nie oglądam kanałów 4/3, najwięcej oglądam kanałów HD, SD też u mnie niezbyt często można zobaczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Oczywiście czarne pasy po bokach, nie może być inaczej! :) Choć to prawda, wielu ma z tym problem myśląc, że jak klikną opcję 16:9 na pilocie to jest wszystko hiper dobrze. A jak ustawisz takiemu prawidłowo to patrzy jak na wariata :D

Chyba niektórzy naprawdę czują ból, że cały ekran nie świeci :lol2: "przecie po to kupili by nie było pasów, jak CRT."

 

Powinni w TV emitować spoty pt. "Bo oglądać TV to trzeba umić"

To nawet w ich interesie powinno być, by nie oglądać zdeformowanych postaci np. prezenterów Superstacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od nadawanej treści i czasu jaki zamierzam poświęcić na oglądanie programu. Domyślnie mam 4:3 z pasami na bokach (pillarbox). Ale jeśli zamierzam oglądać coś dłużej niż parę minut to robię panscan, zwłaszcza dla programów w letterbox. Kiedyś używałem technisata i był taki pośredni tryb 14:9, który bardzo mi pasował. Programy 4:3 miały wówczas tylko małe paski po bokach, a ucięcie góry i dołu nie było tak drażniące. Z kolei letterboxy miały niewielką czarną ramkę. Szkoda, że w Arivie tego nie ma. I wszystko było w pełni automatyczne, audycje 16:9 z flagą WSS były wyświetlane prawidłowo, a 4:3 w w/w sposób. Nic nie musiałem dodatkowo klikać na pilocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...