Skocz do zawartości

Czy już pora na DAB+ czy jeszcze nie?


p-u
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Padło mi radyjko w samochodzie. Posiadałem Sony CDX GT-225C. Sprawowało się super w wielu moich autach. Radyjko posiadałem od 2004r. Zacząłem się rozglądać za nowym i wpadłem na to:

 

https://satkurier.pl/news/70209/radiofon ... tacje.html

 

Chciał bym zakupić jakieś radyjko tak by było na przyszłość. Gdybym nie uwędził wczoraj SONIACZA to... by działał jeszcze kilka latek. Myślę że mogę już spokojnie szukać czegoś z DAB+, tyle... że... czego? i ... czy tak naprawdę warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Wawce nie ma nic. Kumpel ma DAB+, przeszukałem pasmo i nic nie znalazłem...

Mi chodzi tylko o to, że... zwykły Soniacz, np. Gt22 = 249zł, a nowszy np. już z DAB+ i 4 x52W = 399zł więc... różnica naprawdę mała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem za tym radyjkiem dzisiaj, no i kupiłem z tym DAB+. Ceny mnie powalały na głowę. Wyobraźcie sobie, że... stary poczciwy GT225C za którego kiedyś płaciłem 249zł dzisiaj kosztuje !!! 249zł ! Nonsens!

Wybrałem jednak Kenvood'a. A oto i on:

 

http://img02.allegroimg.pl/photos/orygi ... 2511961768

 

389zł z gwarancją 24m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

nie prawda

 

Programy są nadawane jedynie w Warszawie i Kielcach. W tych czterech miastach nadajniki miały być uruchomione jeszcze przed Euro2012, do czego jednak nie doszło. Dopiero później uruchomiono testy DAB+ w Warszawie a następnie w Kielcach z okazji 60lecia Radio Kielce. Są to tylko emisje testowe, które w każdej chwili mogą zostać zakończone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odbiornik DAB+ będę mógł kupić od 2016 roku (pewnie 16 września), prawdopodobnie będzie to radiobudzik. Prawdopodobnie ja też będę jedynym w domu posiadaczem odbiornika radia cyfrowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że czas aby nadawać już równolegle w FM i DAB+.

Sprzęt powinien być sprzedawany TYLKO z możliwością odbioru zarówno FM jak i DAB+ wtedy cyfryzacja radia mogłaby po kilku latach przejść płynniej.

Powinno się wycofać sprzęt umożliwiający tylko odbiór FM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym czasem dziś Gdańsk/Chwaszczyno się konserwuje. Przerwa radiowa od 10 do 17. Telewizyjna skończy się szybciej. Biorąc pod uwagę koordynację kanału 10D dla tego obiektu, najnowsze ogłoszenie o zamówieniu publicznym opublikowane przez PR oraz plan konserwacji w innych miastach w dniach kolejnych wnioskuję, że są to prace robione pod DAB+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwa konserwacyjna nie ma nic wspólnego z uruchamianiem nadajników DAB+, tym bardziej, że takie przerwy co roku organizuje się w kwietniu i maju, a czasem także na październik. Instalacja sprzętu nadawczego do DAB+ nie niesie ze sobą konieczności wyłączania innych nadajników, ponieważ korzysta się tutaj z nie używanych (od czasu wyłączenia telewizji analogowej) systemów antenowych na pasmo vhf-3.

 

Jeżeli jednak zachodzi konieczność wyłączenia jednego z nadajników, to takie przerwy wykonuje się w środku nocy i trwają one bardzo krótko. Jedynym wyjątkiem jest instalacja systemu antenowego na pasmo vhf-3 na obiekcie, na którym takich anten nie ma, ale i tu często zamiast wyłączania emisji powodujących wysokie pole EM, ogranicza się moc do bezpiecznej wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym czasem dziś Gdańsk/Chwaszczyno się konserwuje. Przerwa radiowa od 10 do 17. Telewizyjna skończy się szybciej. Biorąc pod uwagę koordynację kanału 10D dla tego obiektu, najnowsze ogłoszenie o zamówieniu publicznym opublikowane przez PR oraz plan konserwacji w innych miastach w dniach kolejnych wnioskuję, że są to prace robione pod DAB+.

Niestety obawiam się,że poczekamy jeszcze sobie za DAB+ do sierpnia. :( Co prawda PR zapowiada iż uruchomienie może nastąpić wcześniej ale raczej nie ma co sobie robić nadziei. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że czas aby nadawać już równolegle w FM i DAB+.

Sprzęt powinien być sprzedawany TYLKO z możliwością odbioru zarówno FM jak i DAB+ wtedy cyfryzacja radia mogłaby po kilku latach przejść płynniej.

Powinno się wycofać sprzęt umożliwiający tylko odbiór FM.

Wycofać nie, tylko zakazać sprzedarzy czy produkcji nowego sprzętu z FM.

To co jest niech dalej sprzedają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego rynek ma być w taki sposób regulowany? Jeżeli coś się nie sprzedaje to nie znaczy, że wszystkich należy zmuszać do kupna nowego sprzętu, tak samo jak nie zmuszano ludzi do kupowania nowych telewizorów z h.264 dając tylko informację o nie przystosowaniu do obecnie panujących standardów. Słaba technologia sama odejdzie w zapomnienie, a nowa lepsza zajmie jej miejsce, jak na przykład testowane i promowane obecnie w europie DRM+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że pojawią się tanie, malutkie radia DAB+ z możliwością zasilania z jednego paluszka. Obecnie najtańszy radioodbiornk z FM można kupić na każdym pchlim targu za 20-30 zł. Jakość takiego urządzenia jest słaba, nie ma nawet pokrętła, aby dorze ustawić częstotliwość, tylko przycisk do automatycznie wyszukiwania silnego sygnału. Ale jak ktoś chce radio, to może je mieć, już od 20 zł. Czy na rynku będą dostępne tak tanie radioodbiorniki z DAB+?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...