Skocz do zawartości

MUX 4 (TV naziemna Polsat Box)


Burito
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bez wzmacniacza nie ma sygnału wcale żadnych kanałów.
 

2 godziny temu, support458 napisał:
Ponadto wskaźnik sygnału w telewizorze nie pokaże chwilowych zakłóceń.

 


O tym to ja wiem.


Do nadajnika mam 38 km według fmscan w linii prostej. https://fmscan.org/

 

 

 

 

 

2 godziny temu, support458 napisał:
Ponadto wskaźnik sygnału w telewizorze nie pokaże chwilowych zakłóceń.

 

 



Mam siłę i jakość sygnału i jak występuje ten problem znika sygnał do 0/0 a później wraca sygnał więc coś widać.
@support458

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest możliwe aby przy odległości 35 km z nadajników o mocy 100 kW ERP nie było sygnału.

Chyba że w kierunku nadajnika w bliskiej odległości anteny są betonowe pionowe ściany :)

Innym wytłumaczeniem, może być użyty kabel antenowy o wysokiej tłumienności.

Tutaj masz link z pokryciem sygnałem okolic nadajnika Kielce *Święty Krzyż*

https://mapy.radiopolska.pl/?tra=3051,4400,2679,2779,2642,2660&cfg=dvbt-std&sys=dvbt&z=false&m=true&d=true

Kielce w większości dla mux4 to poziom sygnału 74-85 dBμV.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na wsi więc nie mam w pobliżu wielkich betonowych ścian, głównie to drzewa ale nigdy nie przeszkadzały w odbiorze. Mam problem tylko z kanałem wydarzenia 24.

A Mux 1,2,3,8 i mux test TVP dobrze mi chodzą i nie mam z nimi żadnego problemu, coraz bardziej myślę że to wina nadawcy, jeden kanał i taki problem.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@support458 A nie można zmienić parametrów technicznych mux 4 do podobnych parametrów multipleksów 1,2, TVP test?

Może kupię tłumik , zobaczę , a jak będzie to samo?.

To trochę utrudnianie życia tak skomplikować parametry techniczne muxa 4.

Jakbym tam pracował , ale nie pracuje to bym zrobił podobne jak inne muxy i wszystkim by działało.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry emisji dla multipleksów określa regulator. Jak już pisałem, multipleks 4 jest nadawany z GI 1/8 co powoduje, że sygnał z anteny w jego przypadku musi być nieco lepszej jakości niż w przypadku pozostałych multipleksów.W instalacji antenowej gdzie MER dla innych multipleksów już ma graniczną wartość, to w przypadku mux4 MER może być poza zakresem odbioru. Testując różne odbiorniki made in China mogę napisać jedno, ich wskaźniki sygnału nie pokazują rzeczywistych parametrów. Jakość sygnału, która odpowiada MER ~24 dB to jest dolnej granicy jest w dekoderach WiWa itp. wyświetlana jako ~70%. Dziś otrzymałem potwierdzenie, że po usunięciu kanału W24 z listy w dekoderze Wiwa H.265 Mini i ponownym przeszukaniu mux4, kanał W24 odbiera płynnie z nadajnika Iława/Kisielice. Czyli w dekoderze WiWa były zapamiętane śmieci z czasów testów mux4.

 

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@support458 Wcześniej takich problemów nie było, zaczęły się chyba u mnie po obniżeniu z 10 na 8 bit i zaczęło u mnie działać wydarzenia 24 bo mam telewizor 8 bit i wtedy zauważyłem to czyli w lutym lub w marcu gdzie obraz i dźwięk na krótki czas znikał i się pojawiał. A u mnie wprowadzili DVB-T2 HEVC w maju. Więc jeszcze przed DVB-T2 HEVC miałem ten problem.

Według mnie to wina nadawcy, źle ustawili video.


Jakbym tam decydował to bym to naprawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęły się od tych zmian po wprowadzeniu 16 marca zmienili coś jeszcze i problem występuje już tak.
Winą za problemy ponosi nadawca, nie telewizor, nie DVB-T2 HEVC. Tylko nadawca, operator muxa.
Jeszcze jak był Polsat news to działało znakomicie, nie było tego problemu.
Jednak już wiadomo @support458
https://m.wirtualnemedia_pl/m/artykul/jak-odbierac-wydarzenia24-polsat-problemy-z-odbiorem-glebia-kolorow-naziemna-telewizja-cyfrowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2022 o 12:47, dvbtowiec napisał:

Pisałem już chyba wcześniej :) W moim przypadku Wiwa H.265 mini. 

Odczyt z miernika. 

PWR 80 dBuV

CN 26.8 dB

BER 1 e-9

MER 29.7dB

Wartości są stałe. Nie ma znaczączych wahań.

Są jednocześnie porównywalne do innych nadającyxh kanałów z UHF w mojej instalacji. 

 

Próbowałeś usunąć kanał W24 z listy na wiwa mini i przeskanować ponownie mux4?

 

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pasjonat napisał:

Bez wzmacniacza nie ma sygnału wcale żadnych kanałów.
 


O tym to ja wiem.


Do nadajnika mam 38 km według fmscan w linii prostej. https://fmscan.org/

 

 

 

 

 

 

 



Mam siłę i jakość sygnału i jak występuje ten problem znika sygnał do 0/0 a później wraca sygnał więc coś widać.
@support458

 

 

 

38km do nadajnika to powinieneś używać anteny pasywnej kierunkowej BEZ wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, support458 napisał:

 

Próbowałeś usunąć kanał W24 z listy na wiwa mini i przeskanować ponownie mux4?

 

Właśnie czytam zaległości w wątku i widzę tą wskazówkę.

Dzięki za podpowiedź. Tak nie robiłem, pytanie czy wystarczy usunąć kanał, czy zaprogramować na nowo całe pasmo, aby wyczyścił pamięć.

Nie używam go na co dzień, ale podłączę i sprawdzę.

Dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@support458 Nie pomogło.

Nagrałem film jak to się objawia na tym konkretnym dekoderze.

Zwróć uwagę na 1:56 (godzina 22:36), oraz 4:33 (godzina 22:39) czasu filmu.

 

Następuje spadek jakości sygnału do zera i chwilowa niewielka pikseloza na ekranie, wraz z zanikiem dźwięku. Wszystko trwa 1 do 2s, cyklicznie co 2 do 3 minut.

 

Wysyłam Ci link do filmu na priv.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe dziś testowałem odbiór MUX4 na dokładnie takim modelu dekodera WiWa h'265 mini ale z innego nadajnika i wszystko działa bez problemu.

Mogę nawet nagrać film dla niedowiarków 😉

 

12 minut temu, dvbtowiec napisał:

Chorągwica

 

Antena ze wzmacniaczem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to zbiorcza, jest wzmacniacz budynkowy. Dobrze wykonana, na solidnych kablach i złączach. Anteny kierunkowe. Jest to wieżowiec, więc widok na Chorągwicę doskonały. Anteny widzą optycznie maszt na Chorągwicy.

Wersja softu dekodera 5.1.1.6 z 21.10.2021.

Wersja HW, to jak się domyślam skrót od Hardware 2.1.RC20.4.8UU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jakiś czas temu mówiłem, że Polsat z tego MUXa zrobi coś! Jednak się pomyliłem. Multipleks Płatny od Polsat BOX, to jedna wielka porażka. Nie oferują nic od siebie, co by dobrze działało. Wydarzenia 24 co chwilę działają w inny sposób, co pokazuje jak bardzo dosłownie Cyfrowy Polsat rozumie słowo "test". Kanal, który wymieniłem powyżej jest naprawdę dobrym kanałem informacyjnym według mnie, jednak jego sposób nadawania jest tragiczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Tak, to zbiorcza, jest wzmacniacz budynkowy. Dobrze wykonana, na solidnych kablach i złączach. Anteny kierunkowe. Jest to wieżowiec, więc widok na Chorągwicę doskonały. Anteny widzą optycznie maszt na Chorągwicy.

Wersja softu dekodera 5.1.1.6 z 21.10.2021.

Wersja HW, to jak się domyślam skrót od Hardware 2.1.RC20.4.8UU

Nie próbowałeś z ciekawości podłączyć odbiornik do jakiejś innej anteny ?Nawet najprostszego dipola własnej roboty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Tak, to zbiorcza, jest wzmacniacz budynkowy. Dobrze wykonana, na solidnych kablach i złączach. Anteny kierunkowe. Jest to wieżowiec, więc widok na Chorągwicę doskonały. Anteny widzą optycznie maszt na Chorągwicy.

 


Pisałeś wcześniej, że na przewodzie z instalacji poziom sygnału jest ok. 80 dBµV
Takie instalacje zbiorcze robi ktoś kto się zna ale nie do końca i uparcie wszędzie dają za dużo wzmacniaczy (bo tak było w projekcie).
W takim przypadku sugeruję założyć tłumik stały 20 dB i wtedy sygnały się zrównają na prawidłowe około 60 dBµV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...