Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak rozumiem KRRiT wprowadziła te oznaczenia w trosce o maluczkich. Czy ktoś się orientuje czy KRRiT przeprowadziła jakieś badania skuteczności tych oznaczeń? Bo wg. mnie działają one odwrotnie do zamierzeń "urzędasów". Jeśli dzieciak widzi, a coraz więcej dzieciaków ma swoje tv, że program jest dla dorosłych to zatrzymuje się na nim a nie leci dalej po kanałach :) Wiem że na forum są ludzie którzy korespondują z KRRiT, może o to zapytacie bom ciekaw skuteczności tych "upiększeń" na ekranie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby KRRiT zleciła przeprowadzenie niezależnego badania skuteczności wprowadzonych przez siebie oznaczeń wiekowych i wynik badania wyszedłby dla nich pozytywnie, to by się nim głośno pochwalili na swojej stronie internetowej. Skoro w ciągu 7 lat ich obowiązywania nie zrobili tego, to wniosek sam się nasuwa. Nieoficjalnie mówi się, że wielu rodziców ignoruje te znaki, bo uważają, że sami wiedzą lepiej co powinni oglądać ich dzieci. Gdyby te przypuszczenia zostały potwierdzone przez niezależne badanie, to byłby to kolejny dobry argument dla przeciwników wyświetlania oznaczeń wiekowych na ekranach telewizorów. Oznaczenia wiekowe są bardzo skuteczne, ale nie w "ochranianiu nieletnich", tylko w szpeceniu obrazu telewizyjnego i przeszkadzaniu w oglądaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gdyby KRRiT zleciła przeprowadzenie niezależnego badania skuteczności wprowadzonych przez siebie oznaczeń wiekowych i wynik badania wyszedłby dla nich pozytywnie, to by się nim głośno pochwalili na swojej stronie internetowej. Skoro w ciągu 7 lat ich obowiązywania nie zrobili tego, to wniosek sam się nasuwa. Nieoficjalnie mówi się, że wielu rodziców ignoruje te znaki, bo uważają, że sami wiedzą lepiej co powinni oglądać ich dzieci. Gdyby te przypuszczenia zostały potwierdzone przez niezależne badanie, to byłby to kolejny dobry argument dla przeciwników wyświetlania oznaczeń wiekowych na ekranach telewizorów. Oznaczenia wiekowe są bardzo skuteczne, ale nie w "ochranianiu nieletnich", tylko w szpeceniu obrazu telewizyjnego i przeszkadzaniu w oglądaniu.

 

Zgadzam się w 100%

Publikują jakieś [beep]ne raporty o pluralizmie w mediach a o skuteczności oznaczeń wiekowych i brak

I wciskają kolejne do VOD

 

Ktoś wziął za to gruba kasę!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KRRiT konsultowała się z telewidzami a zrobili wszystko odwrotnie.Bez sensu. W listach od osób fizycznych które dotyczyły ograniczeń wiekowych napisano , cytuje najlepsze propozycje..

- zawarcie informacji o kategorii wiekowej wyłącznie w EPG (Elektroniczny przewodnik po programach) tak, aby nie zaśmiecać

ekranu

-symbole graficzne wyświetlane przez kilkanaście sekund ,

- brak jakichkolwiek oznaczeń symbolami graficznymi audycji.

Link do pliku pdf ze strony KRRiT.

http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... tabela.pdf

 

Mojej propozycji wcale nie uwzględniono.Wysłałem dwa listy.Proponowałem aby przed programem pojawiał się komunikat który dotyczy od ilu lat jest program, czyli np taki znak jak zdjęciu niżej. Jak na włoskich kanałach filmowych.

skyJPG_xsnhrxw.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wyprawia KRRiT to jest po prostu draństwo! W ogóle nie mają na uwadze tego, że części widzom te ich wyświetlane nieprzerwanie na obrazie znaki przeszkadzają w oglądaniu :evil:

 

W takim wypadku, serwisy VOD jeśli szanują swoich użytkowników mają dwie możliwości:



1. Zarejestrowanie działalności w innym kraju. Jak twierdzi ekspert w dziedzinie prawa medialnego mecenas Marek Skrobacki, nie ma problemu, żeby firma prowadząca usługi medialne na żądanie była zarejestrowana w innym kraju. W ten o to prosty sposób można uniknąć nadzoru KRRiT i przymusu realizacji ich absurdalnych i szkodliwych dla widzów przepisów.

 

2. Wprowadzenie przycisku umożliwiającego wyłączenie oznaczeń wiekowych z obrazu. Taka technologia funkcjonuje w serwisie YouTube – użytkownicy w przesłanych przez siebie filmikach mogą wstawiać na obraz różne belki i znaki graficzne, zaś widzowie którym one przeszkadzają mogą wyłączyć je jednym kliknięciem myszki.

 

Przykład z oznaczeniem wiekowym – na tym filmiku zasłania ono lewy górny róg ekranu:

 

Jednak wystarczy kliknąć w przycisk chmurki na odtwarzaczu, aby wyłączyć przeszkadzający znak z ekranu:

 

Genialne! Podaję link do tego filmiku, abyście mogli wypróbować sobie tę technologię:

 

Oznaczenia wiekowe byłyby domyślnie wyświetlane przez cały czas na obrazie odtwarzanego materiału, zaś widzowie którym one przeszkadzają mogliby je wyłączać przez kliknięcie przycisku na odtwarzaczu. Dokładnie analizowałem § 2. 1. rozporządzenia KRRiT z dnia 5 lutego 2013 roku w sprawie szczegółowych zasad ochrony małoletnich w audiowizualnych usługach medialnych na żądanie i te rozwiązanie techniczne nie jest z nim sprzeczne.

 

Skoro to jest legalne, to trzeba pisać prośby do serwisów VOD, aby wprowadzili u siebie tę technologię. Ja już tak zrobiłem i zachęcam Was do tego samego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te znaczki nie mają najmniejszego sensu :roll: Dziś na TV4 leciało "Galileo", gdzie był pokazany filmik, w którym ludziom wkręcały się ręce w koła zębate, pełno krwi dookoła, wrzaski, a szło to z oznaczeniem +12... powinno być min. +16 :]

A odnośnie znaczków w VOD to te [beep]zące w stołki urzędasy z KRRiTV nic gorszego wymyśleć nie mogły :roll: Jak wół napisane pod filmikiem oznaczenie a tu jeszcze na obrazie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez głupotę KRRiT Polska została pierwszym krajem na świecie, w którym w audiowizualnych usługach medialnych na żądanie oferowanych za pośrednictwem przeglądarek internetowych męczy się widzów umieszczaniem oznaczenia wiekowego na obrazie odtwarzanego materiału przez cały czas jego trwania. O ile w przypadku TV istnieje oprócz Polski kilka państw, w których w podobny sposób nie szanuje się widzów, o tyle w przypadku VOD jesteśmy jedynym państwem, w którym funkcjonuje taki szkodliwy absurd. Oprócz Polski nigdzie na świecie nie umieszcza się oznaczeń wiekowych w VOD na obrazie odtwarzanego materiału przez cały czas jego trwania, gdyż tutaj nigdy nie występował problem wyświetlania audycji nie od początku, także nie ma ryzyka, że gdyby umieszczać tego typu informację tylko przez chwilę na początku, to że ktoś jej nie zobaczy. To samo tyczy się DVD/Blu-ray i kina. Problem ten był jedynie kiedyś obecny w przypadku analogowego przekazu telewizyjnego, ale cyfryzacja sygnału wniosła technologię EPG, która go likwiduje. Czy KRRiT jest tak głupia, że nie rozumie takiej oczywistości czy może robią na złość i sprawia im przyjemność dręczenie widzów swoimi znakami?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie usunąć tych oznaczeń, to chociaż zmniejszyć dozwoloną wielkość oznaczeń - te co są na kanale TVP1/TVP2 HD spokojnie wystarczą. Nawet na TVP HD spokojnie widać oznaczenie wiekowe, choć jest takie malutkie ;). Na 22 calach 16:9 z odległości 3,5 m spokojnie odczytałem "12" podczas emisji serialu "Ojciec Mateusz" na TVP HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przypadkiem natknąłem się na YouTube na rosyjski film i bardzo mi się spodobał.

 

Na początku filmu pojawia się oznaczenie wiekowe:

rosyjskatelewizja1.png

 

Jednak po 10 sekundach znika oczyszczając ekran:

rosyjskatelewizja2.png

 

Czemu nie mogło by tak być u nas w Polsce? Czemu Polska to nienormalny kraj, w którym jakieś durne znaki są ważniejsze od obrazu właściwego? Ech… :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...