Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z szacunku dla telewidzów powinni zmniejszyć, jednak prawnie nie mają takiego obowiązku. Na szczęście belka AUDYCJA ZAWIERA LOKOWANIE PRODUKTU jest wyświetlana tylko przez 4 pierwsze sekundy audycji, więc nawet duża jej wielkość nie jest bardzo dokuczliwa. Szkoda, że informacje o kategoriach wiekowych audycji nie przekazuje się w polskiej telewizji w podobnie kulturalny sposób. (Prawie) Każdy by wolał mieć już zasłaniany fragment ekranu wielką belką (np. AUDYCJA NIEPOLECANA ODBIORCOM PONIŻEJ 12 ROKU ŻYCIA) wyświetlaną przez parę pierwszych sekund na początku audycji i po jej wznowieniu po przerwie reklamowej, niż średni lub nawet mały znaczek, ale zasłaniający ekran przez skrajnie długi czas całej audycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dysksji o rozmiarze oznaczeń wiekowych zapomina się o posiadaczach starych telewizorów o małych przekątnych obrazu (21" tak popularne w Polsce i mniejsze). Przyjrzyjmy się zatem propozycji naszego forumowego krucjatowicza - użytkownika Salarieri - dla nowej stacji Dąbskiego, TV Puls 2:

projekttvpuls2.png

Przede wszystkim to oznaczenie jest bardzo, bardzo małe. Dla przykładu weźmy to, co można zobaczyć w kanale wysokiej rozdzielczości, z natury przeznaczonego dla telewizorów o wysokich przekątnych obrazu - TVP1 HD (zap pochodzi z tematu http://forum.media2.pl/viewtopic.php?id=4720&p=50 i został do celów porównania przeskalowany do identycznej rozdzielczości, co ten z Pulsu 2):

scaled.php?server=815&filename=tvp1hd.jpg&res=landing

Już gołym okiem można dostrzec, że oznaczenie z Pulsu 2 (kanału SD) jest wyraźnie mniejsze od oznaczenia TVP1 w HD. Przedziwna aberracja.

 

Długość boku kwadratu z cyferką 12 w propozycji forumowej liczy na tym obrazku 12 pikseli, co daje zajętą powierzchnię o rozmiarze 144 pikseli. Natomiast na Jedynce w HD - bok 15 pikseli (o 25% dłuższy, niż na Pulsie 2), obszar zajęty - 225 pikseli (56% większy, niż w forumowej propozycji).

 

Też życzyłbym sobie, żeby Puls 2 nadawał w tak dobrej jakości, żeby tak malutkie oznaczenia wiekowe stosować. Niestety, to kanał SD o przeciętnej jakości i przy dynamicznych scenach oznaczenie byłoby rozpikselowane.

 

No ale zaraz, gdyby propozycja Salarierego została wprowadzona w życie, w ogóle bym oznaczenia wiekowego nie zobaczył! :D Nie jest ono w safe-area.

Tak wygląda TVP1 HD na moim telewizorze (jest o tyle uczciwy, że ucina mniej-więcej po równo obrazu z każdego boku, są takie, które ucinają więcej np. z lewej strony):

scaled.php?server=546&filename=plaszczak.jpg&res=landing

Czerwoną ramką oznaczyłem obszar, który mój stary kineskop 21" pokazuje. Przenosząc to na wklejany zap z TVP1 HD, otrzymujemy takie coś:

scaled.php?server=213&filename=tv2uz.jpg&res=landing

Jak widać, oznaczenie wiekowe jest troszkę ucięte, no ale trudno. Idzie odczytać, co nadawca chciał mi przekazać.

 

Nałóżmy tę samą ramkę na propozycję forumową:

scaled.php?server=545&filename=tv1t.png&res=landing

"Nic nie widziałem, nic nie słyszałem" :D

 

Żeby nie było, że życzę sobie czegoś, co mi się nie należy, na obrazek z Pulsu 2 nałożyłem pierwszą lepszą grafiką pokazującą poprawne granice safe-area (pochodzi z http://www.tvforum.co.uk/mockdesigns/safe-area-guide-20409/):

scaled.php?server=232&filename=testikr.jpg&res=landing

Jak widać zarówno logo powinno zostać delikatnie obniżone, jak i oznaczenie wiekowe przesunięte trochę w prawo.

 

 

Uprzedzając komentarze "a po co ci to zaśmiecające obraz oznaczenie wiekowe". Otóż w przeszłości jeżeli wprowadzano nowinkę, dbano, żeby posiadacze starszej generacji sprzętu mieli bezproblemowy odbiór i żadnych braków w przekazie (np. przejście z telewizji czarno-białej na kolorową, ze stacji radiowych w mono na stereo). Tutaj część informacji z ekranu jest ucięta tylko dlatego, iż ktoś nie chce wymienić sprawnego odbiornika TV. Ponieważ stare telewizory nadal są obecne w mieszkaniach Polaków i nie zostały całkowicie wyparte przez te "płaskie", ich użytkownicy mają święte prawo możliwości odczytania wszystkiego, o czym nadawca musi poinformować.

 

Postawa "zawsze możesz wymienić swój sprzęt" jest co najmniej niewłaściwa szczególnie w przypadku DVB-T, gdzie dopuszczono odbiór ze starszych telewizorów - poprzez specjalną przystawkę. No ale najważniejsze, że na zapie na forum propozycja się prezentuje pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zaraz, gdyby propozycja Salarierego została wprowadzona w życie, w ogóle bym oznaczenia wiekowego nie zobaczył! :D Nie jest ono w safe-area.

Wiem o tym. Uwierz, w moim projekcie dla TV Pulsu 2, wszystko przemyślałem i zaplanowałem. Celowo umieściłem znak oznaczenia wiekowego w takim miejscu, aby była możliwość jego "wyłączenia". Pisałem o tym wcześniej na forum:

Istnieje za to legalny sposób "pozbycia" się tych rozpraszających znaczków - gdyby stacje telewizje emitowały je maksymalnie w rogu ekranu, wtedy przy włączonym overscanie nie byłoby ich widać. Trzeba wysyłać prośby do poszczególnych stacji telewizyjnych z prośbą o maksymalne odchylenie do krawędzi ekranu tych znaków graficznych.

 

Uprzedzając komentarze "a po co ci to zaśmiecające obraz oznaczenie wiekowe". Otóż w przeszłości jeżeli wprowadzano nowinkę, dbano, żeby posiadacze starszej generacji sprzętu mieli bezproblemowy odbiór i żadnych braków w przekazie (np. przejście z telewizji czarno-białej na kolorową, ze stacji radiowych w mono na stereo). Tutaj część informacji z ekranu jest ucięta tylko dlatego, iż ktoś nie chce wymienić sprawnego odbiornika TV. Ponieważ stare telewizory nadal są obecne w mieszkaniach Polaków i nie zostały całkowicie wyparte przez te "płaskie", ich użytkownicy mają święte prawo możliwości odczytania wszystkiego, o czym nadawca musi poinformować.

Ja uważam, że gdyby emitowano w taki sposób oznaczenia wiekowe, jak w moim projekcie dla TV Pulsu 2, to właśnie niektóre starsze telewizory zyskałyby w tej kwestii przewagę nad nowymi modelami. Podkreśliłem niektóre, gdyż nie wszystkie stare CRT-eki obcinają boki ekranu tak bardzo jak na zaprezentowanym przez Ciebie obrazku. Kiedyś miałem w domu dwa telewizory 4:3 - jeden bardzo stary, według przekazu moich rodziców jeszcze z lat osiemdziesiątych, jeden z pierwszych kolorowych telewizorów na polskim rynku, drugi nowy z 2005 roku. Ten stary popsuł mi się około roku temu, zaś ten nowszy z 2005 roku mam do dnia dzisiejszego. Ten nowszy obcina krawędzie ekranu w sposób identyczny jak na zaprezentowanym przez Ciebie obrazku, zaś ten stary znacznie mniej. Więc to chyba jak dużo krawędzie ekranu są obcinane zależy od modelu telewizora.

 

Postawa "zawsze możesz wymienić swój sprzęt" jest co najmniej niewłaściwa szczególnie w przypadku DVB-T

Dziwny masz tok rozumowania :roll: Gdyby na starszych telewizorach nie było widać rozpraszających w oglądaniu oznaczeń, to właśnie byłby to bardzo dobry powód do niewymieniania sprzętu na nowy. Aktualnie mam w domu zarówno stary telewizor 4:3 jak i nowy 16:9. Z Twoich komentarzy wynika, że nie myślę o użytkownikach starych telewizorów, a to kompletnie nie prawda. Szczególnie o nich pomyślałem rysując swój projekt. Przyznam, że dosyć często zdarza mi się jeszcze używać starego tv 4:3, gdyż często mam ochotę obejrzeć co innego niż reszta rodziny. A gdyby na starym telewizorze nie byłoby widać przeszkadzających w oglądaniu oznaczeń, to zacząłbym go jeszcze częściej użytkować.

 

No ale najważniejsze, że na zapie na forum propozycja się prezentuje pięknie.

Ten obrazek przedstawiał wyłącznie marzenie idealnej grafiki ekranowej moje i wielu osób. Zrobiłem ten projekt wyłącznie, aby pokazać użytkownikom Forum SAT Kuriera, że zwykły użytkownik potrafi stworzyć coś lepszego niż "profesjonalni" graficy TV Pulsu 2. Nie ja wpadłem na pomysł zaprezentowania tego projektu redakcji TV Pulsu. Nawet przez chwilę nie liczyłem na to, że władze TV Pulsu by coś takiego wprowadziły. To było oczywiste. Nie znam w historii telewizji przypadku, w którym jakaś stacja telewizyjna zmieniłaby swoje logo tylko dlatego, że jakiś użytkownik wysłał im lepszą wersję. Jeśli moje projekty Ci się nie podobają, to nie musisz się obawiać - one nie mają najmniejszych szans na realizację.

 

 

Tak na marginesie: Zwróciłeś mi również uwagę, że logo TV Puls 2 w moim projekcie umiejscowiłem troszkę za wysoko. Okazuje się, że według tej ramki safe area również rzeczywiste logo jest troszkę za wysoko:

puls2safearea.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przeniesiono. Kontynuuję dyskusję w odpowiednim wątku.

Właśnie oglądam Encyklopedię Pogody i jestem przerażony wielkością oznaczenia wiekowego. "12" jest dużo większa niż logo i w dodatku nie wycięta. Niestety nie mogę wstawić zdjęcia. Ten kanał jest znany z niewybrednych oznaczeń, no ale to już jest przesada :|

Dwa miesiące temu @Salarieri wrzucił 4 zapy z różną wielkością oznaczeń, jakich stosuje TVN Meteo, a Tobie zapewne chodzi o taką wielkość:

oznaczeniewiekowewtvnme.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można wysłać list to tvn meteo z pytaniem czy ograniczenia wiekowe mogą być mniejsze i półprzezroczyste.Ciekawe czy kiedyś KRRiT spełni oczekiwania telewidzów i zlikwiduje ograniczenia wiekowe z ekranu telewizorów .

Kiedyś taki sam pasek z informacjami jak na tvn meteo był na tvn24.

anita_werner01.jpg

 

Pózniej przybywało pasków , paseczków , kwadracików. Pierwsze rozwiązanie było najlepsze ,obecne poniżej krytyki , zupełnie bez gustu, ekran zaśmiecony przez paski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pietryga511

Tak to mniej więcej wyglądało. Musiałem przeoczyć zapy :) Swoją drogą, aż dziwne, że tak duża firma jak TVN nie umie dobrze wyświetlić oznaczeń, szczególnie, że na innych kanałach wychodzi im to całkiem przyzwoicie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Ciekawe czy kiedyś KRRiT spełni oczekiwania telewidzów i zlikwiduje ograniczenia wiekowe z ekranu telewizorów .

Ale to nie leży w gestii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a parlamentarzystów. Z tego, co widziałem w tym temacie to było to już poruszane. Naprawdę Rada nie odpowiada za wszystko to, co jest złe. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to mniej więcej wyglądało. Musiałem przeoczyć zapy :) Swoją drogą, aż dziwne, że tak duża firma jak TVN nie umie dobrze wyświetlić oznaczeń, szczególnie, że na innych kanałach wychodzi im to całkiem przyzwoicie...

Akurat w TVN Meteo zawsze tak było, nawet przy okazji poprzednich oznaczeń wiekowych. Widocznie przykładają najmniejszą uwagę do tego kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni tego podczas autopromocji na kanale TVN Style zdarzyło się, że jednocześnie na ekranie były dwa oznaczenia wiekowe "12" (jedno dość małe, jedno większe - jak np. jak leci materiał o Fundacji TVN). Nie wiem, czy na innych kanałach tak jest, bo ostatnio nie miałem okazji zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy kiedyś KRRiT spełni oczekiwania telewidzów i zlikwiduje ograniczenia wiekowe z ekranu telewizorów .

Ale to nie leży w gestii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a parlamentarzystów. Z tego, co widziałem w tym temacie to było to już poruszane. Naprawdę Rada nie odpowiada za wszystko to, co jest złe. :)

Z tym, że KRRiT nie ma bezpośredniej możliwości prawnej zmienienia złego przepisu nakazującego nadawcom działającym na polskich koncesjach stosowanie oznaczeń wiekowych w formie znaku zasłaniającego fragment obrazu telewizyjnego przez cały czas audycji masz rację. Natomiast nie masz racji twierdząc, że KRRiT jest niewinna w tej kwestii. Należy wiedzieć, iż to właśnie KRRiT w 2002 roku wymyśliła projekt nowelizacji ustawy medialnej zawierający ten szkodliwy przepis. Projekt został przekazany do prac rządowych. Na jesieni 2003 roku został on nieco zmieniony przez Ministerstwo Kultury. Ostatecznie 2 kwietnia 2004 roku został on przyjęty przez Sejm. 23 czerwca 2005 roku KRRiT wydała rozporządzenie dostosowujące prawo medialne do wymogów znowelizowanej ustawy. Obowiązuje ono od 15 sierpnia 2005 roku do niestety dnia dzisiejszego :cry: Tak więc jeśli chodzi o winowajców tego, że na nadawcy działający na polskich koncesjach muszą zasłaniać fragment powierzchni ekranu znakami oznaczeń wiekowych przez cały czas audycji, to jest ich dwóch - KRRiT i Sejm.

 

Tak to mniej więcej wyglądało. Musiałem przeoczyć zapy :) Swoją drogą, aż dziwne, że tak duża firma jak TVN nie umie dobrze wyświetlić oznaczeń, szczególnie, że na innych kanałach wychodzi im to całkiem przyzwoicie...

Akurat w TVN Meteo zawsze tak było, nawet przy okazji poprzednich oznaczeń wiekowych. Widocznie przykładają najmniejszą uwagę do tego kanału.

Raczej to nie jest powód, gdyż na TVN24 także są niechlujnie narysowane oznaczenia wiekowe¹, a to przecież jest jeden z ważniejszych kanałów TVN-u. Prawdopodobnym powodem występowania paskudnych oznaczeń wiekowych na TVN Meteo i TVN24 jest to, że te kanały rzadko kiedy muszą je stosować z powodu emitowania głównie serwisów informacyjnych, które na szczęście są zwolnione z tego przymusu. Gdyby te kanały emitowały więcej audycji podlegających spamowaniu ekranu oznaczeniami wiekowymi, to na pewno ktoś z szefostwa stacji zwróciłby uwagę, aby je podmienić na te profesjonalnie narysowane, które występują na pozostałych kanałach TVN-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Widzieliście tą wpadkę z oznaczeniem wiekowym w teleturnieju interaktywnym?

 

TO TUTAJ:http://www.youtube.com/watch?v=7kcun0kfVZo

 

Trochę trzeba poczekać,aż dojdzie do tamtego momentu,jednak można się nieco uśmiać ;)

Jest też bezpośredni filmik z tą wpadką:

Ta pani przegrała w telegrze przez nieprawidłowy sposób informowania o kategoriach wiekowych audycji! A co filmików na temat oznaczeń wiekowych to polecam ten kanał.

 

Przypadkowo trafiłem na takiego straszaka :shock:

 

usmiech.th.jpg

 

Uśmiech większy od twarzy :o

 

usmiechjd.th.jpg

Mam nadzieje, że to archiwalne zapy i TVP nie wali już takich kolosów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzieliście tą wpadkę z oznaczeniem wiekowym w teleturnieju interaktywnym?

 

TO TUTAJ:http://www.youtube.com/watch?v=7kcun0kfVZo

 

Trochę trzeba poczekać,aż dojdzie do tamtego momentu,jednak można się nieco uśmiać ;)

Jest też bezpośredni filmik z tą wpadką:

Ta pani przegrała w telegrze przez nieprawidłowy sposób informowania o kategoriach wiekowych audycji! A co filmików na temat oznaczeń wiekowych to polecam ten kanał.

 

Przypadkowo trafiłem na takiego straszaka :shock:

 

usmiech.th.jpg

 

Uśmiech większy od twarzy :o

 

usmiechjd.th.jpg

 

 

Mam nadzieje, że to archiwalne zapy i TVP nie wali już takich kolosów.

 

 

 

aaaaa tak to chyba nawet właśnie ta wpadka,która znajduje się w filmiku,pod podanym przeze mnie linkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powinno się zrezygnować wreszcie z zaśmiecania ekranu przez cały czas audycji i system oznaczeń wiekowych oprzeć głównie na nowoczesnej metodzie EPG. A to że niektórzy są "analfabetami technicznymi", to nie znaczy, że przez to ma całe społeczeństwo cierpieć. Ewentualnie można by po zmianie obowiązkowej metody informowania odbiorców telewizji o kategoriach wiekowych z zaśmiecania ekranu przez cały czas audycji na nowoczesny system oznaczeń w EPG, puszczać krótkie spoty douczające społeczeństwo jak należy z niego korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogliby chociaż wprowadzić takie oznaczenia, żeby nie rzucały się aż tak w oczy. Np. takie jakie są na Węgrzech. Można je było zaobserwować na TV Trwam, która transmitowała jakieś spotkanie młodzieży, odbywające się na Węgrzech i pobierała sygnał od Duna World.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w rosyjskiej telewizji wprowadzono oznaczenia wiekowie. Nie jest to ujednolicony system, a więc każdy nadawca stosuje je jak chce. Generalnie oznaczenie wiekowe pojawia się na początku audycji na kilka sekund, po reklamie i podczas zapowiedzi (tu również na kilka sekund).

A ponieważ jest to system nieujednolicony - wszędzie wyglądają jak chcą, np. na kanale Pierec oznaczenie jest w półprzezroczystym kwadradzie zajmującym prawie 1/4 ekranu. I wcale nie żartuję - bo są ogromne, dobrze, że przez jakieś 3 sekundy i półprzezroczyste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w rosyjskiej telewizji wprowadzono oznaczenia wiekowie. Nie jest to ujednolicony system, a więc każdy nadawca stosuje je jak chce. Generalnie oznaczenie wiekowe pojawia się na początku audycji na kilka sekund, po reklamie i podczas zapowiedzi (tu również na kilka sekund).

I tak to wygląda też w USA i tak to powinno wyglądać i u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa właśnie cudaczenie naszej KRRiT

Kolego jeżeli nie wiesz, kto za co odpowiada to nie wypisuj głupot. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odpowiada tylko i wyłącznie za formę graficzną oznaczeń wiekowych, natomiast obowiązek wyświetlania oznaczeń wiekowych przez całość trwania audycji jest zapisany w ustawie o radiofonii i telewizji, której Rada nie uchwaliła. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...