Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@vigooO... Oglądalność ? Jeśli ktoś jest "fanem" Polsatu, TVN... to, żeby nadal móc oglądać, to... Kupił dekoder , telewizor. Czyli nadal ogląda. A ci "opóźnieni" (swoją drogą dość głupie określenie) nadal oglądają 1, 2... i mają w nosie to, że im zniknął Polsat. Oglądalność... 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bądź naiwny. Jeśli myślisz, że te kanały znalazły się tam przez przypadek, bo akurat przechodzili obok z tragarzami to nic bardziej mylnego. Zarówno operator, jak i nadawca zwietrzyli w tym interes i dlatego wpakowali tam kopie w starym systemie, by oglądalność się zgadzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie na ile etapów będzie podzielony tzw. V-ty etap od hrabiów z TVP 🤔

Może to będzie V , VI , VII i VIII  🙈
Skoro teraz przy przełączaniu zatrudnianych jest tylu techników, inżynierów a to tylko ćwiartka kraju,
to co będzie jak ich zachcianka będzie że za jednym podejściem sobie życzą..


Każdy sobie rzepkę skrobie. 🤭

Zapewne to Emitel ogarnie, ale jakimi poświęceniami i pewnie koszty dodatkowe.. 😦

O ile pamiętam jak wchodziło DVB-T , to chyba odpalali cały kraj za jednym razem,
jedynie kolejność włączania była Mux-ach a nie regionach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby? były etapy wdrażania MUXów
Jak w 2014 się przekonaliśmy w czasie awarii zasilania w TVP - w TVP są multipleksery MUX 3. Może tam też umieścili multipleksery MUX 3 w DVB-T2 HEVC? jeżeli Emitel wykonał taką instalację że nadajnik może się przełączać między sygnałem z jednego multipleksera na sygnał z drugiego - może wystarczy na Woronicza poklikać i w całej Polsce przełączą na raz?

Oczywiście to jest tylko mój pomysł, nie wiem jak działa to w rzeczywistości, więc tego co napisałem proszę nie brać tak jakby tak naprawdę wyglądało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jaki jest plan przełączenia lokalnych nadajników MWE, w tym Wrocławia do DVB-T2 ? Są już jakieś terminy czy jeszcze nie wiadomo ?

Czy po przełączeniu nadal będziecie dublować takie kanały jak Polsat, TVN, TVN2, Puls, Puls2, TTV, itd. ?

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUX L1, DVB-T2 Szczecin i Katowice są nadawane z nowego multipleksera DVB-T2/HEVC w Warszawie, a MUX L3 i L4 jeszcze z multiplekserów Harmonic kupionych w pakiecie z Echo24. MUX L3 i L4 na dniach będą przenoszone na nowe multipleksery kompatybilne z T2/HEVC.

L1 na T2/HEVC przejdzie pod koniec czerwca.

L3 na T2/HEVC w drugiej kolejności (w lipcu wymienione będą jego nadajniki na kompatybilne z T2).

L4 już ma nadajniki kompatybilne z T2, ale jego klienci chcą utrzymać standard T1/h264.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2022 o 17:15, WinExpert napisał:

To jest Polska właśnie. Tylko kasa, kasa, kasa. To nadawcy ma się zgadzać, a nie ma widz mieć dobrą jakość

O jakiej ty dobrej jakości piszesz? Chodzi o te dwa programy, które są w mux-3 w SD? Tego Tobie brakuje?

Wymyślacie jakieś teorie spiskowe i trochę w tym pisania dla pisania... doszukiwania się lepszej jakości albo "oglądalności", a tymczasem więcej pożytku by było z przejścia mux-8 na dvb-t2, gdzie jakość byłaby widoczna gołym okiem, a być może zwiększyło waszą 😉 "oglądalność".

Ehhh... ta magia dvb-t2 i mux-3 😉

Edytowane przez HansKlos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezdyskusyjna jest lepsza jakość kanałów HD w DVB-T2 HEVC, niż DVB-T AVC. 

Nie wynika to z samego standardu nadawania, a użytej przepływności. Kanały w DVB-T2 HEVC mają ok 3Mb/s. Podobną przepływność mają kanały HD w MUX3 w DVB-T AVC.

Czysta matematyka. Obraz musi być lepszy i jest lepszy w T2 HEVC. Widać to zwłaszcza w dynamicznych scenach, brak artefaktów i rozmazanych kolorów. 

Są one także dużo żywsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, HansKlos napisał:

O jakiej ty dobrej jakości piszesz? Chodzi o te dwa programy, które są w mux-3 w SD? Tego Tobie brakuje?

Wymyślacie jakieś teorie spiskowe i trochę w tym pisania dla pisania... doszukiwania się lepszej jakości albo "oglądalności", a tymczasem więcej pożytku by było z przejścia mux-8 na dvb-t2, gdzie jakość byłaby widoczna gołym okiem, a być może zwiększyło waszą 😉 "oglądalność".

Ehhh... ta magia dvb-t2 i mux-3 😉

 

Gdybyś miał choć trochę pojęcia w temacie, to byś wiedział, że dziwnym trafem nagle oglądalność MUX 8 w regionie DVB-T2 wzrosła o 140% i nadawcy z tego MUXa skaczą ze szczęścia, że na razie nie muszą się przełączać. To dlatego nadawcy prywatni  z MUX 1 i 2 tak się burzą, że opóźniono przełączenie TVP. To dlatego nadawcy wykorzystują MUXy lokalne, by wpakować tam kopie w starym systemie, bo dobrze wiedzą, że opóźnieni będą oglądać to co im wyświetli telewizor. W tym biznesie zawsze chodziło o oglądalność i każdy stara się wykorzystać wszelkie możliwości by ją zwiększyć a te twoje "heheszki" świadczą tylko o kompletnej ignorancji.

Edytowane przez vigoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U rodziców na TV jest naziemna i ja czasami coś u nich obejrzę, telewizor zgodny ale jakby jednak coś z anteną było i by tylko MUXy w DVB-T/AVC chodziły to wtedy ojcu by to nie przeszkadzało bo komercji nie lubi, ale mi, mamie i siostrze tak... Jakby tak było (tfu tfu) to sam pójdę mu instalację reformować.

BTW, czy jak UKE chce dać MUX 2 w Łodzi zaraz obok MUX 1 (MUX 2 ma być na k. 45, a MUX 1 z k. 46 nie ruszają) yo czy te MUXy nie będą się zakłócać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2022 o 22:05, Pawel napisał:
 
4

Nie wiem jaki wiek masz na myśli.Ja znam "starsze" osoby które jeszcze się na UKF nie przeniosły z fal długich a Ty chcesz im DAB fundować :D Te osoby najczęściej słuchają PR1 lub Radia Maryja. Do tego DAB jest zbędny.

Ale zapytam inaczej. Korzystasz obecnie z radiofonii DAB ? Jakiś czas temu nabyłem przenośny radio DAB,FM i stacji internetowych. To pierwsze odpaliłem raz z ciekawości jak uruchomili nadajnik w mojej okolicy.

W okolicach Lublina w DAB+ odbiera póki co tylko mux Polskiego Radia, więc sporadycznie słucham tak głównie PR Lublin. Gdyby były też MUX-y prywatne, słuchałbym częściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, coś słyszałem. Jak mieszkałem kiedyś w innym województwie, to akurat łapałem się w zasięg MUX-a prywatnego i to już była niezła oferta na początek. Ale moje rodzinne strony jak zwykle muszą się naczekać na wszelkie nowinki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Bezdyskusyjna jest lepsza jakość kanałów HD w DVB-T2 HEVC, niż DVB-T AVC. 

Nie wynika to z samego standardu nadawania, a użytej przepływności. Kanały w DVB-T2 HEVC mają ok 3Mb/s. Podobną przepływność mają kanały HD w MUX3 w DVB-T AVC.

Czysta matematyka. Obraz musi być lepszy i jest lepszy w T2 HEVC. Widać to zwłaszcza w dynamicznych scenach, brak artefaktów i rozmazanych kolorów. 

Są one także dużo żywsze. 

Moim zdaniem powinno być około 5 Mb/s na kanał, co dawałoby bardzo dobrą jakość w hevc. Skoro jest 8 kanałów na muxie a całkowita przepływność wynosi 40 Mb/s to tyle wychodzi. Oczywiście dochodzi jeszcze audio więc powiedzmy, że trochę mniej, ale jeśli faktycznie jest tylko 3 Mb/s to trochę słabo. Spodziewam się jakości jak z mux 5 a tymczasem chyba będzie gorzej niż na satelicie. Pomijając, że tam kanały są nadawane w 1080i a w hevc będą w 1080p. Czu ktoś ma możliwość sprawdzić bitrate w T2?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływność MUX4 przekracza 40 Mb/s, ale w MUX1 i MUX2 powinno być zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na forum Emitela ok. 36 Mb/s.

Na razie u mnie tylko MUX4 przeszedł na DVB-T2 i mogę potwierdzić, że Wydarzenia24 mają bitrate nieznacznie powyżej 2,9 Mb/s (próbka 10 min)

 

W poniedziałek zapewne w tym serwisie https://www.digitalbitrate.com/dtv.php?mux=&liste=2&live=13&lang=en pojawią się już takie dane.

Edytowane przez Kamilx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek potwierdzę przepływności. Jestem w 3 etapie.

Opieram się na danych jakie przeczytałem od innych użytkowników.

Może to jest nieco więcej niż 3Mb dla jednego kanału.

Każdy MUX ma także inne usługi jak ścieżki audio, czy teletekst. To także ogranicza przepływność dla obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Może to jest nieco więcej niż 3Mb dla jednego kanału.

Każdy MUX ma także inne usługi jak ścieżki audio, czy teletekst. To także ogranicza przepływność dla obrazu.

MUX IV takich usług jak teletekst czy druga ścieżka nie posiada (to samo dotyczy się Anteny HD).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...