Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No tak, młodzi sobie poradzą, jednak myślę tu o osobach starszych. W końcu prosty odbiornik DAB kosztuje mniej niż internetowy. Sam wolę formę internetową. 

I w dodatku moja mama jak usłyszała o cyfrowym radiu to oprotestowała włączanie laptopa do radia czy słuchanie na smartfonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Arczi13 napisał:

mój balkon patrzy na południe więc to i tak nic nie da  tylko czy jest  sens  zakładać zasilacz i łapać szczecin

Jeżeli już masz antenę, to jaki problem spróbować odbioru z Kołowa? I dopóki nie spróbujesz, nie zakładaj z góry że potrzebny będzie zasilacz (w domyśle - wzmacniacz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Pawel napisał:

Do nadawania w DAB nie ma chętnych. Po drugie ten format zabiło już dawno radio internetowe które odpalisz na byle smartfonie czego nie można powiedzieć o DAB.

Nie ma i nie będzie, nikt tego nie chce, jak ktoś chce radio cyfrowe to odtwarza sobie przez internet, a popularność DAB jest śmieciowa jak 3D w TV. Nie ma co na siłę tego dawać, jak nikt tego nie chce. Nie wolno zabierać pasma telewizji na radio czy internet.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, WinExpert napisał:

No tak, młodzi sobie poradzą, jednak myślę tu o osobach starszych....

Nie wiem jaki wiek masz na myśli.Ja znam "starsze" osoby które jeszcze się na UKF nie przeniosły z fal długich a Ty chcesz im DAB fundować :D Te osoby najczęściej słuchają PR1 lub Radia Maryja. Do tego DAB jest zbędny.

Ale zapytam inaczej. Korzystasz obecnie z radiofonii DAB ? Jakiś czas temu nabyłem przenośny radio DAB,FM i stacji internetowych. To pierwsze odpaliłem raz z ciekawości jak uruchomili nadajnik w mojej okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie, ale planuję kupić odbiornik jak pojawi się jakaś ciekawa stacja i poszerzą zasięg. W obecnej postaci, czyli kilkanaście plamek na mapie - mówię nie, ale myślę, że po poszerzeniu zasięgu DAB będzie lepszy niż analog. Nie mówię że będzie rewelacyjny. Internetu teraz nikt nie wyprze, szczególnie podcastów, których nawet DAB+++ nie da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja należę do przeciwników DAB+. 

W cyfrowym radiu nie pojawi się nic więcej niż w obecnym analogowy, mogę powiedzieć nawet więcej - starcimy tę różnorodność, która obecnie mamy. W tym momencie za pomocą radia analogowego możemy słuchać wielu stacji, o różnej tematyce, ktoś chce słuchać najnowsze hity, piosenki z lat 70,80,90,2000 itp, tylko rock, tylko pop, stacje inforamcyjne, lokalne itd, ma taką mozliwość, a już teraz wiemy, że w DAB+ nawet nie pojawia się wszystkie największe, najbardziej rozpoznawalne stacje radiowe. W DAB+, są już nadawcy, którzy się wypowiedzieli, że nie ma sensu robić dużej ilości kanałów tematycznych, w przypadku muzyki będą to tylko najnowsze hity, w każdej stacji będzie to samo. Cyfryzacja juz się odbywa za pomocą internetu. Wedlug mnie w Polsce powinno zostać radio analogowe, a cyfryzacja odbywać się przez internet, obydwie technologie powinny działać w tym samym czasie. Ten kto będzie chciał słuchać radia cyfrowego, będzie mógł go posłuchać, ale jeśli ktoś będzie wolał posłuchać radia analogowego też ma taką możliwość! :)

Edytowane przez September77
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, K63 napisał:

 nie zakładaj z góry że potrzebny będzie zasilacz (w domyśle - wzmacniacz).

Zakładam, przecież wiadomo, że jak mam antenę to ustawiałem ją też na kołowo. Jeśli pisze o wzmacniaczu to znaczy ze bez nie odbiera, w końcu to duża odległość. Mamy nadajnik tak niby blisko i nie idzie złapać a kołowo, a miałbym złapać bez wzmacniacza. Dobrze, że chociaż z telewizją satelitarna nie ma takie cyrków. 

Edytowane przez Kiler
Poprawiono pisownię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Arczi13 napisał:

ustawiałem ją też na kołowo  jeśli pisze o wzmacniaczu to znaczy ze beż nie odbiera w końcu to duża odległość

Czy 60 km jest dużą odległoscią, to kwestia względna :?: W jednym miejscu można odebrać bezproblemowo, w innym - nie. Ja tę Emme Esse testowałem z powodzeniem w terenie górzystym z nadajnika 100 kW oddalonego o ok. 55 km. Oczywiście u ciebie nie musi być tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, K63 napisał:

Czy 60 km jest dużą odległoscią, to kwestia względna :?: 

18 km tez nie jest daleko a ile problemów, a 60 jednak jest dużo. Swoją drogą to śmieszne, że trzeba na taką odległość antenę kierunkową  wysoko na dachu a I tak są problemy.  Jaki w ogóle jest sens iść w technologie nie wydajne, które  są skazane na porażkę. 

Edytowane przez Kiler
Poprawiono pisownię. Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, September77 napisał:

Ja należę do przeciwników DAB+. 

W cyfrowym radiu nie pojawi się nic więcej niż w obecnym analogowy, mogę powiedzieć nawet więcej - starcimy tę różnorodność, która obecnie mamy. W tym momencie za pomocą radia analogowego możemy słuchać wielu stacji, o różnej tematyce, ktoś chce słuchać najnowsze hity, piosenki z lat 70,80,90,2000 itp, tylko rock, tylko pop, stacje inforamcyjne, lokalne itd, ma taką mozliwość, a już teraz wiemy, że w DAB+ nawet nie pojawia się wszystkie największe, najbardziej rozpoznawalne stacje radiowe. W DAB+, są już nadawcy, którzy się wypowiedzieli, że nie ma sensu robić dużej ilości kanałów tematycznych, w przypadku muzyki będą to tylko najnowsze hity, w każdej stacji będzie to samo. Cyfryzacja juz się odbywa za pomocą internetu. Wedlug mnie w Polsce powinno zostać radio analogowe, a cyfryzacja odbywać się przez internet, obydwie technologie powinny działać w tym samym czasie. Ten kto będzie chciał słuchać radia cyfrowego, będzie mógł go posłuchać, ale jeśli ktoś będzie wolał posłuchać radia analogowego też ma taką możliwość! :)

Jest coraz więcej odbiorników internetowych w samochodach, jak nadawcy nie będą cudować z tokenami i innymi by utrudnić nam życie, a do tego producent po wybraniu kraju umożliwi listę na start - myślę że udział internetu w przypadku radia wzrośnie i analog zostanie wyłączony, bo będzie nieopłacalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że radio FM jeszcze będzie popularne - z powodu raczej łatwego odbioru np. w pracy, a co do DAB+ to jestem zwolennikiem, ale żeby tam były różnorodne radiostacje. 

 

Mam takie pytanie - z góry jeżeli w złym wątku, to proszę o przeniesienie - czy ktoś wie, co się mogło stać z k.41 - z Wisły/Skrzyczne lub z Katowic/Kosztowych? Wczoraj jeszcze odbierałem bez problemu ten kanał, a tu nagle... dzisiaj włączam telewizor... a tu patrzę się... nie ma sygnału. Patrzę się - co się dzieje - a tu... siła sygnału - 0%, a jakość - 0%. Ruszam anteną - to samo, a nie widziałem żadnej informacji na temat konserwacji nadajnika/zmiany kanału... Czy ktoś wie, co się mogło stać? 

 

Przeczuwam też, że coś jest na rzeczy, bo od wczoraj mam niższe wskaźniki siły sygnału - np. na MUX 8... 14%, gdy jakość dobiega do 40% - oczywiście płynnie działa, bez żadnych pikseli, ale trochę mnie to zaniepokoiło. Chyba że antena mi zaczyna szwankować, albo antenę źle ustawiłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Gierek napisał:

czy ktoś wie, co się mogło stać z k.41 - z Wisły/Skrzyczne lub z Katowic/Kosztowych?

Wisła/Skrzyczne - przerwa konserwacyjna w godz. 10.00 - 17.00.

34 minuty temu, Gierek napisał:

nie widziałem żadnej informacji na temat konserwacji nadajnika

https://emi.emitel.pl/plan_www/

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej wiem, że:

1. MUX 3 z Katowic/Kosztowów nie znajduję - czyli musi być Wisła, 

2. Resztę multipleksów z Katowic/Kosztowów odbiera mi w dobrej jakości. 

Czyli - pomimo zasłonięcia terenu - Katowice mam w dobrej jakości :) . 

 

Dziękuję za informację :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, DanielK napisał:

Jest już bardziej szczegółowa rozpiska 3 etapu przełączeń

 

Ciekawe na ile wiarygodny 🤔

Kurde, bo w tym

https://dvbt2wpolsce.pl/harmonogram/wykaz-pozwolen-emisji-docelowych-dvb-t2-hevc-2022r

to jest bardzo optymistyczna informacja

Częstochowa / Wręczyca  80 kW  23.05.2022 r.    196 m -> 313 m

a w tej niestety już nic w uwagach nie napisali , normalnie mnie zdenerwowali  😥

 

 

 

Edytowane przez irdeto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, irdeto napisał:

Częstochowa / Wręczyca  80 kW  23.05.2022 r.    196 m -> 313 m

a w tej niestety już nic w uwagach nie napisali

Nie musieli. Masz to zapisane w pozwoleniach UKE dla mux 1-3.

Edytowane przez K63
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to idę do warsztatu po młotek by przygotować się na rozbiórkę starego dekodera. A tak na poważnie Kurski przegiął pałe z pozostaniem w starym standardzie. Chyba Bóg go opuścił. Według mnie większość ludzi jest za tym by wszystkie kanały były w HD, bez żadnych ale.

Edytowane przez Kiler
Poprawiono pisownię.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2022 o 07:43, WinExpert napisał:

Po przeczytaniu wykazu z dvbt2wpolsce.pl przejrzałem pozwolenia z strony UKE i rzeczywiście - pozwolenie dla EC-4 wygasa 22 maja, a od 23 maja są w mocy pozwolenia na Zygry i Radary. Sprawdzałem na razie dla MUX 1, zaraz MUX 3 sprawdzę

Na forum Emitel użytkownik poddaje w wątpliwość tą tezę w wątku o Harmonogramie przełączeń.

 

Z ogólnodostępnych danych włożono sporo pracy w zbudowanie tabel i należy to docenić, ale jest takie prawdopodobieństwo że część informacji to mogą być luźne interpretacje tych danych na podstawie jednego pozwolenia.

Problem polega na tym na tym że w pozwoleniach UKE tabele czasami są aktualizowane po fakcie. Czyli być może dopiero kolejna tabela z pozwoleniami uwzględni zmiany co do których teraz mamy wątpliwości.

Zatem raczej pewności mieć nie będziemy do tych przypadków, co do których się pojawiają wątpliwości tak naprawdę do momentu przełączeń.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...