Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Łosice nadają mux-8 w polaryzacji pionowej. Więc jeżeli zależy Ci na odbiorze także tego mux-a, to antena takiego typu jak w poście powyżej lub dwie oddzielne anteny na pasma VHF i UHF.

http://www.dipol.com.pl/dobor_anteny_do_odbioru_naziemnej_telewizji_cyfrowej_dvb-t__bib217.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odbiorem na jednej antenie może się udać ale niekoniecznie. W razie czego drugą oddzielną na pasmo VHF można dokupić.

 

Zawsze można podejrzeć jakie anteny są używane w Twojej okolicy najczęściej albo podpytać sąsiadów. W większości przypadków mieszkając blisko nadajnika nie powinno być większych problemów z odbiorem np na antenie: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/szerokopasmowe/347-antena-szerokopasmowa-log-2-69 Pod znakiem zapytania pozostaje jednak stabilny odbiór MUX 8 (odwrotna polaryzacja). W razie problemów ze słabym sygnałem można dokupić do niej wzmacniacz LG-1 lub LG-2 wraz z zasilaczem, jeśli natomiast masz bardzo blisko siebie nadajnik LTE w pasmie 800 MHz potrzebny będzie jeszcze filtr LTE. Ewentualnie można pokusić się o zakup czegoś w tym stylu co teoretycznie powinno być lepszym rozwiązaniem bo jest przystosowana do odbioru MUX 1-3 w polaryzacji poziomej a MUX 8 w pionowej: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/szerokopasmowe/2719-antena-szerokopasmowa-mlog-6-69-hv

 

Propozycja z wcześniejszego postu kolegi K63 tez jest jak najbardziej dobra.

Edytowane przez adrian1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Rodzice mieszkają w odległości 22,9 km od nadajnika.Odległość sprawdzałem DVB-T finderem. I ostatnio jak u nich byłem to narzekali,że ciągle coś zacina szczególnie na Muxie z kanałami TVP. Posiadają na oko taką antenę http://sklep.awhandel.pl/antena-dvb-t-opticum-ax1000.html. Nie wiem czy tej firmy bo niestety opakowania już nie mają a na antenie nie widzę żadnych nazw itp. Po prostu antena wygląda tak samo ja ta. Posiadają również zwykłą kilkuletnią antenę siatkową. Mają do tej anteny jeszcze taki wzmacniacz który montuje się w puszcze zamiast symetryzatora. I posiadają również zasilacz do telewizora. Telewizor LCD Samsunga więc nie potrzeba dodatkowego tunera. Próbowałem różnych kombinacji jak u nich byłem w niedziele ale niestety efektów brak. Tzn inne Muxy działają ale tego z TVP nie umiem wyszukać.

 

Da się to wszystko podłączyć żeby to działało bez wymieniania anten itp? Jak możecie to doradźcie jak to zmontować to znaczy którą antenę, czy ze wzmacniaczem czy symetryzatorem? Czy podłączać do tego zasilacz zewnętrzny do telewizora czy zwykłą wtyczkę F? Lub ewentualnie złóżcie jakiś zestaw (antena+ jakieś dodatki typu symetryzator lub wzmacniacz+ ewentualnie nowy kabel żeby wszystko było już dopracowane) to im zafunduje.

To wszystko ma być podpięte tylko do jednego telewizora.

 

Nadajnik to Przysucha *Kozłowiec*

pozycja 51.358509, 2057221 

Edytowane przez Barti
Połączono ze sobą dwa wątki. Wątek o tej tematyce już istnieje w niniejszym dziale forum. Nie dublujemy wątków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Rodzice mieszkają w odległości 22,9 km od nadajnika.Odległość sprawdzałem DVB-T finderem. I ostatnio jak u nich byłem to narzekali,że ciągle coś zacina szczególnie na Muxie z kanałami TVP. Posiadają na oko taką antenę http://sklep.awhande...cum-ax1000.html. Nie wiem czy tej firmy bo niestety opakowania już nie mają a na antenie nie widzę żadnych nazw itp. Po prostu antena wygląda tak samo ja ta. Posiadają również zwykłą kilkuletnią antenę siatkową. Mają do tej anteny jeszcze taki wzmacniacz który montuje się w puszcze zamiast symetryzatora. I posiadają również zasilacz do telewizora. Telewizor LCD Samsunga więc nie potrzeba dodatkowego tunera. Próbowałem różnych kombinacji jak u nich byłem w niedziele ale niestety efektów brak. Tzn inne Muxy działają ale tego z TVP nie umiem wyszukać.

 

Da się to wszystko podłączyć żeby to działało bez wymieniania anten itp? Jak możecie to doradźcie jak to zmontować to znaczy którą antenę, czy ze wzmacniaczem czy symetryzatorem? Czy podłączać do tego zasilacz zewnętrzny do telewizora czy zwykłą wtyczkę F? Lub ewentualnie złóżcie jakiś zestaw (antena+ jakieś dodatki typu symetryzator lub wzmacniacz+ ewentualnie nowy kabel żeby wszystko było już dopracowane) to im zafunduje.

To wszystko ma być podpięte tylko do jednego telewizora.

 

Nadajnik to Przysucha *Kozłowiec*

pozycja 51.358509, 2057221

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą antenę którą podałem w linku podłączałem bez zasilacza. Po prostu dwie wtyczki F jedna do anteny druga do TV. Z tym, że nie wiem czy ta antena ma wzmacniacz czy symetryzator, jak to rozpoznać? Po prostu wkręcam kabel z końcówką typu F do tej czarnej puszki która była dołączona do anteny. Identycznej jak na 1 zdjęciu w podanym linku. Sygnał dość słaby, znajduje 2 muxy na 4 przy czym zdarza się pixelowanie. Antena ustawiona w odpowiednim kierunku.

 

Antenę zwykłą siatkową podłączałem na 2 sposoby tzn.

 

1.Symetryzator -> podłączenie kablem do telewizora

2.Wzmacniacz -> podłączenie z zasilaczem ze separatorem do TV.

 

I wydaje mi się, że sygnał był najlepszy z 2 opcją. Znalazło 3 na 4 muxy i nie zacinało obrazu. Jednak wicąż nie znajduje muxa z kanałami TVP. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają dwa telewizory i dwie anteny i każda jest podłączona do jednego czy te dwie anteny są jakoś zsumowane i podłączone do jednego tv? Jeśli ta antena typu "krokodyl" jest z symetryzatorem podłącz ją bezpośrednio do telewizora i spróbuj lekko zmienić jej ustawienie bo może być ustawiona niedokładnie. Jeśli teraz masz antenę ze wzmacniaczem prawdopodobnie jest on niepotrzebny i nakładają się sygnały z różnych nadajników co czasem stwarza problemy. Poza tym ważny jest sam kabel antenowy, powinien być minimum podwójnie ekranowany a wszystkie złącza powinny być starannie wykonane.


Sprawdziłem teraz jeszcze i wygląda na to, że MUX 3 z tego nadajnika nadawany jest z dużo mniejszą mocą niż MUX 1 i 2 i to może być problemem ale nadajników MUX 3 jest sporo więc być może z innego kierunku odbiór powinien być stabilniejszy. DVB-T finder pokazuje jeszcze jakieś inne nadajniki w pobliżu?

 

Jeśli puszka antenowa nie jest otwierana w łatwy sposób ciężko może być stwierdzić co siedzi w środku. Jeśli ta antena była kupiona ze wzmacniaczem to teoretycznie w zestawie był kupiony też zasilacz. Symetryzator nie ma naniesionych na płytkę drukowaną drobnych elementów elektronicznych jedynie same ścieżki są. Wzmacniacz ma kilka/kilkanaście elementów elektronicznych które widać ewentualnie całość jest zamknięta w metalowej obudowie a na niej jest symbol wzmacniacza.

Edytowane przez adrian1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A doradzicie jakiś zestaw (antena+kabel+ ewentualnie inny wzmacniacz albo symetryzator?). Nie chciałbym jakiś nie wiadomo jak drogich elementów tylko w miarę przyzwoite żeby można było wszystko ładnie odbierać. Rodzicie nie mają dużych wymogów co do jakości obrazu, po prostu chcą żeby obraz się nie zacinał.

 

Dodam jeszcze, że przejrzałem DVB-T Finder i w dość blisko jest jeszcze Warszawa "Raszyn" bo ok. 59,4 km. Ale jest dość duża moc nadawania.

 

MUX-3 130 kW

MUX- 2 100 kW

MUX-1 100 kW 

 

Może lepiej ustawić antenę w stronę Raszyna niż wcześniejszego proponowanego przeze mnie nadajnika?

Edytowane przez ShinobiQWE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek, żeby nie narobić sobie niepotrzebnych kosztów obróć tego "krokodyla" w stronę Raszyna. Jeśli nie masz jakiś dużych przeszkód terenowych jest spora szansa, że będzie stabilnie odbierać. Sprawdź jedynie czy masz starannie zarobione złącza na kablu. Jeśli nadal będą zacięcia spróbuj tak samo ustawić tą "siatkę" ze wzmacniaczem może akurat będzie działała dobrze w Twojej lokalizacji. Jeśli i jedno i drugie nie pomoże spróbuj dokładnie przyjrzeć się tej puszce antenowej w której raczej będzie symetryzator i spróbuj się do niego dostać - wymontować. Następnie weź go ze sobą do jakiegoś sklepu z antenami i poszukaj wzmacniacz do tej anteny. Zakładając, że obecny zasilacz jest sprawny i że sama antena wygląda jeszcze nieźle więcej nie trzeba wg mnie. Jeśli sam kabel jest leciwy i ma kiepski ekran kup nowy potrójnie ekranowany - folia aluminiowa + oplot + folia aluminiowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem powód. Sąsiad rodziców ma identyczną antenę jak oni. Wygląda ona mniej więcej tak http://sklep.awhandel.pl/antena-dvb-t-opticum-ax1000.html i najprawdopodobniej jest to antena właśnie tej firmy ponieważ nigdzie w internecie nie znalazłem anteny z tego typu puszką na wzmacniacz lub symetryzator. Tylko anteny tych firm mają taką puszkę.

 

Po pożyczeniu i podłączaniu podłączeniu anteny sąsiada wszystko działało idealnie. Pierwsza myśl, że antena walnięta. Ale zmieniłem anteny puszkami. Tzn Do mojej podpiąłem puszkę z symetryzatorem sąsiada a do sąsiada puszkę z anteny do rodziców. Sytuacja się odwróciła na antenie rodziców z symetryzatorem sąsiada wszystko pięknie a na jego antenie z naszą puszką już niestety nie. Wniosek walnięty symetryzator. Pobawiłem się dalej i otworzyłem delikatnie puszki i wymieniłem symetryzatory. I tak jak myślałem antena z symetryzatorem sąsiada(dosłownie identycznym jak mój) działała idealnie a na tej drugiej były problemy z sygnałem. Wszystko ładnie poskręcałem i odniosłem sąsiadowi, i  u niego znów wszystko działa super i bez zacięcia a sygnał jest bardzo mocny 75-90( zależy od muxa).

 

Pewny już,że to symetryzator pojechałem kupić identyczny i tu niestety nie miła niespodzianka. Ten mój symetryzator ma taki dziwny kształt. Jest to jakby prostokąt z dwoma zyciętymi rogami żeby idealnie pasować do puszki. A po drugiej stronie ma gniazdo na wtyczkę F które przekłada się przez otwór w puszce i wszystko idealnie pasuje. Znalazłem jeden bardzo podobny tyle że był prostokątny i musiałbym uciąć te dwa rogi żeby miał kształt taki jak mój, a poza tym otwory na  3 śrubki są w identycznym miejscu. Nie kupiłem go jednak bo kosztował 15 zł a ja nie miałem pewności, że po ucięciu rogów to będzie działać.  Szukałem w internecie i nigdzie nie mogę znaleźć identycznego symetryzatora. Cóż nie wiem już gdzie go szukać, byłem w trzech pobliskich sklepach z elektroniką przy czym jeden naprawdę spory i duży wybór różnego rodzaju wzmacniaczy i symetryzatorów ale tak jak wspomniałem takiego samego nie trafiłem. 

 

 

P.S Mam coś bardzo podobnego tylko że na rogach(nie tych co się skręca śrubki) musiałbym sciąć oraz tu pisze, że to wzmacniacz a ja chce identycznego kształtu symetryzator a takiego czegoś nigdzie w internecie nie ma.

 

A tak w ogóle to jak wszystko działało bez zasilacza tzn że mam symetryzator? Tu np. (http://allegro.pl/plytka-antenowa-wzmacniacz-ax-w11-20-db-do-ax1000-i6358772926.html?reco_id=50fa7294-bba4-11e6-bf49-02bbbe158b29&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product) jest wzmacniacz bardzo podobny do mojego symetryzatora(tylko właśnie nie ma ściętych rogów). Więc już sam nie wiem co mam. Wiem tylko że wszystko działa bez zasilacza.

Edytowane przez ShinobiQWE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Mam coś bardzo podobnego tylko że na rogach(nie tych co się skręca śrubki) musiałbym sciąć oraz tu pisze, że to wzmacniacz a ja chce identycznego kształtu symetryzator a takiego czegoś nigdzie w internecie nie ma.

 

A tak w ogóle to jak wszystko działało bez zasilacza tzn że mam symetryzator? Tu np. (http://allegro.pl/plytka-antenowa-wzmacniacz-ax-w11-20-db-do-ax1000-i6358772926.html?reco_id=50fa7294-bba4-11e6-bf49-02bbbe158b29&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product) jest wzmacniacz bardzo podobny do mojego symetryzatora(tylko właśnie nie ma ściętych rogów). Więc już sam nie wiem co mam. Wiem tylko że wszystko działa bez zasilacza.

Jest prosta zasada jak masz symetryzator nie wolno podłączać zasilacza, jak jest jakiś wzmacniacz w puszce zasilacz musi być bo wątpię, że miałeś to bezpośrednio zasilane z tv/dekodera. Jeśli był wzmacniacz ale nie był zasilany to jakieś szczątki sygnału przechodziły przez niego i coś mogło odbierać, ewentualnie jak kabel jest kiepski to on robił za antenę i też coś odbierało. Żadnej płytki symetryzatora/wzmacniacza nie docinaj jeśli na rogach są jakieś ścieżki naniesione na tej płytce. Jeśli jest sam laminat bez ścieżek to można dociąć ale ostrożnie żeby cała płytka nie pękła. Poza tym napisałem, że wzmacniacz ma małe elementy elektroniczne , zwykle w technologii SMD a symetryzator ich nie ma.

Edytowane przez adrian1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakiejś anteny DVB-T UHF i VHF w jednym z symetryzatorem. Antena miałaby być ustawiona na Chorągwicę. Miejsce instalacji to Wolbrom - ok. 40km w linii prostej od nadajnika. Fajnie gdyby była to antena o niewielkich gabarytach, ale nie musi być w rozmiarze mikro. ;) Co byście polecili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o pomoc w wyborze anteny do mux 8

Według dvbtmap.eu jestem w zasięgu 2 nadajników z Rzeszów Sucha Góra z którego odbieram muxy 1-3 i Przemyśl z którego nie odbieram sygnału w tej chwili posiadam antenę typu tridigital

 

Rzezów Sucha Góra

 

Profil terenuhttp://screenshot.sh/odZI1MTYz288H

Zasieg http://screenshot.sh/n7X4koyj2WLDF

 

 

Przemyśl Tatarska Góra

Profil terenu http://screenshot.sh/n9Eo5VQWIYBAX

Zasieg http://screenshot.sh/oe3UVVo5imtnh

Edytowane przez damianoss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się nowa T-urbo-T combo od Telmor-a.
 

Antena T-urbo-T COMBO jest przystosowana do odbioru cyfrowych sygnałów naziemnych DVB-T pasma UHF (470-790 MHz) nadawanych w polaryzacji poziomej (H) oraz pasma VHF (1740230 MHz) nadawanych w polaryzacji pionowej (V).

 

 

T-urbo-T-Combo-popr-600x585.jpg

 

https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-kierunkowe-VHF-UHF/T-urbo-T-COMBO-antena-kierunkowa-UHF-VHF-DVB-T

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o radę w zakresie doboru odpowiedniej anteny. Mieszkam w Starogardzie Gdańskim, na 4 (ostatnim) piętrze bloku i odbieram z nadajnika w Gdańsku /Chwaszczynie. Jest to w prostej linii ok 55 km. Nie ma przeszkód terenowych. Obecnie mam starą antenę siatkową z symetryzatorem. Jakość odbioru mux1 i mux8 jest przeważnie słaba do średniej, bardzo zależna od pogody, natomiast mux2 i 3 zadowalająca. Proszę doradźcie antenę, która zapewni odbiór bez zakłóceń w całym paśmie. Dodam, że mux8 jest w polaryzacji pionowej. Dobrze wygląda T-urbo-T combo od Telmor-a. co powiecie o MLog 6-69 HV?

Pozdrawiam

Edytowane przez cezzar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...