Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam, że problem nadal masz z MUX 8 a MUXy 1-3 odbierasz poprawnie i antenie na UHF nic nie dolega ;) Nie wiem czy w Twoim przypadku optymalnym rozwiązaniem nie byłaby jednak oddzielna antena na pasmo VHF + zwrotnica z wejściami VHF i UHF w wersji umożliwiającej bądź nie ewentualne podanie napięcia do przedwzmacniaczy w antenach na każde wejście osobno. Wtedy miałbyś większe pole manewru, mógłbyś MUXy 1-3 oraz 8 próbować odbierać niekoniecznie z tego samego kierunku i w tej samej polaryzacji jeśli jesteś w zasięgu kilku nadajników oraz mógłbyś dobrać oddzielne przedwzmacniacze antenowe w razie potrzeby do tych anten. Przykładowa antena budżetowa na VHF "na start" z symetryzatorem: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/vhf-dab-mux8/464-antena-hollex-atz-4-vhf-dab
Powyższe Twoje dwie propozycje zważywszy na odległość jak już to raczej w wersji z wzmacniaczami jeśli miałyby odbierać z tego samego kierunku przy czym zwróć uwagę, że antena z Dipola nie ma wzmacniacza w części odpowiedzialnej za odbiór VHFu i może się okazać, że wzmacniacz będzie trzeba dołożyć bo z tego co kojarzę to na dzień dzisiejszy MUX 8 dodatkowo nadaje wszędzie z dużo mniejszą mocą od MUXów 1-3. Co do anteny Mlog 6-69 HV to ze wzmacniaczem LG-2 powinna też dać radę jeśli MUX 8 chcesz odebrać z polaryzacji pionowej.Te wszystkie rozważania to oczywiście teoria, w praktyce czasem okazuje się zupełnie inaczej bo każdy przypadek jest odmienny jak wiadomo ;)

Edytowane przez adrian1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie @studiolitek oraz @adrian1981 za rady i sugestie. W przypadku jednej anteny na VHF i UHF na razie trochę odczekam, ale w razie czego już wiem w co uderzyć i zainwestować. Dziękuję.  :)

 

Kolega Adrian zna już trochę moje perypetie z koncepcją dwóch anten połączonych zwrotnicą, których sygnał miałby wychodzić na 2 TV, ale gdyby może i do tego wrócić to rozumiem, że musiałbym wymienić zwrotnicę ZA-106Ms na... chyba taką (bo AMS nie ma chyba 3 wejść i zasilania na 2 anteny, poza ZA-204Ms na dodatkowe FM)? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja od siebie dodam że  z Dolnego Sląska  ma antenie  FUBIE    linku nie podam bo takowej nie widze nigdzie. Ma 15 elementów  odbieram  TVP Poznać.  To jakaś na prawde ta antena jest  nieznana.  Nie wiem z jakiego nadajnika TVP Poznań nadaje ale do samego miasta mam 150km.

We Wrocławiu jak się da antenę gdzieś wysoko, to można odbierać Mikstat k. Kalisza i to pewnie stamtąd masz TVP Poznań (bo to trochę bliżej niż Śrem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Juz od dłuższego czasu poszukuje anteny combo do odbioru zarówno mux1-3 jak i mux8

 

Mieszkam w Gdansku, dzielnice południowe (na wzgórzach kaszubskich) na szczycie lokalnego wzniesienia na ostatnim piętrze - 20 km w linii prostej od nadajnika RTCN Gdańsk Chwaszczyno

 

 

Potrzebuje anteny która stabilnie i z zapasem odbierze mi sygnał zarówno UHF jak i VHF (obecnie odbieram mocno tylko UHF na Opticum 1000+  ale VHF nieraz dziala stabilnie długimi fragmentami, a nieraz skacze co pare sekund obraz)

 

 

Kabel z anteny idzie od razu do trójnika na wtykach F i na 3 telewizory, najdalsze wyjścia idą 10 metrów kablem. UHF dziala ladnie i bez zakłóceń w kazdej pogodzie.  VHF kilka razy słabiej.

 

 

UHF w Gdansku jest poziome,  a VHF mux8   pionowe.

Edytowane przez hecol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jak widze w ich oferce są anteny bez regulacji poziom / pion,  tzn  tylko na poziom uhf +  poziom vhf  / lub pion uhf  + pion vhf, a to mi nic nie zmieni, efekt pewnie będzie podobny do obecnej anteny Opticum 1000+ na sam UHF co jest  w poziomie.

Edytowane przez hecol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam.

Mam problem z doborem anteny do odbioru MUX-8. Zależy mi na antenie combo (odbiór z pasm VHF/DAB+ oraz UHF).
Problem w tym, że jestem na granicy nadajnika dla MUX-8 - Trzebnica / g. Farna, a odbiór MUX-1,2,3 powinien odbywać się z nadajnika Poznań / Śrem. Miejsce montażu anteny to Miejska Górka k. Rawicza.
Montaż anteny na wysokości 7-8 m.

Czy jestem w stanie kupić jedną antenę, dzięki której będę odbierał MUX-8 oraz MUX-1,2,3 ustawiając ją na nadajnik Trzebnica?
Proszę o pomoc oraz propozycję anten.

Pozdrawiam.

 

[EDIT]

Zapomniałem dodać, że sygnał będzie dzielony na dwa telewizory.

Edytowane przez Śledziu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potrzebuję anteny która będzie odbierała sygnał NTC w odległości nadajnika o 68 km (Elbląg Jagodnik) od miejsca zamieszkania sytuacja w około wygląda tak :

7363499_Zrzutekranu6.jpg

Jest również bliżej nadajnik którego korzystam obecnie to jest Gdańsk Chwaszczyno (Antena w bloku w której brak jest MUX 8 i chyba raczej tak pozostanie) i nie z tej strony mieszkam więc wątpię aby namierzyć ten nadajnik w przeciwnym kierunku w którym mieszkam (Mieszkam od strony bloków nie lasu)

Potrzebuję anteny do mux1-mux3 i mux8

Jak coś to przepraszam bo na naziemnej telewizji za bardzo się nie znam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad kupnem takiej anteny : Antena Maximum Combo 212 UHF/VHF/DAB+ ,

http://files.eetgroup.com/Maximum/Manuals/20611/20611-MAXIMUM-Combo-212-Manual.pdf , oraz wzmacniacza antenowego dopuszkowego LNA-177 30dB 12V ekranowany lub LNA-188 32dB 12V ,

do nadajnika DVB-T mam około 40 kilometrów od miejsca zamieszkania . Na antenie bez wzmacniacza w mojej okolicy , nie odbiera MUX-8 .

 

Czy testował ktoś coś podobnego , ewentualnie co byście polecili ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Red.
40km to nie jest jeszcze tak daleko. Jaka jest twoja lokalizacja?

@szczepaniu

Przy takiej odległości (6km) od Chwaszczyna pozostaje tylko kombinowanie z ustawieniem anteny. Możesz wypróbować ten wynalazek http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/szerokopasmowe/2719-antena-szerokopasmowa-mlog-6-69-hv-dla-mux8-w-pionie ustawiając go w kierunku przeszkody (np. bloku) od której sygnał może się odbić. Przy takiej odległości na Elbląg musiałbyś się postarać o porządną instalację antenową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szczepaniu

Przy takiej odległości (6km) od Chwaszczyna pozostaje tylko kombinowanie z ustawieniem anteny. Możesz wypróbować ten wynalazek http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/szerokopasmowe/2719-antena-szerokopasmowa-mlog-6-69-hv-dla-mux8-w-pionie ustawiając go w kierunku przeszkody (np. bloku) od której sygnał może się odbić. Przy takiej odległości na Elbląg musiałbyś się postarać o porządną instalację antenową.

 

Czyli ten wynalazek ustawić w stronę mojej ściany, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Szukam zgrabnej anteny kierunkowej DVB-T. Odległość od nadajnika w Rusinowie ~ 70km. Inny nadajnik to Chojna tez w tej odleglosci.

Znalazłem takie anteny

http://www.dmtrade.pl/p7342,antena-zew-combo-funke-yaginx-dvb-t-t2-lte-4g-4k.html

http://www.dmtrade.pl/p6115,fracarro-antena-sigma-6-hd-lte.html4

 

Montaż na uchwycie sciennymna wysokosci okolo 5-6m.

Bedzie to podpiete do multiswitcha.

Przyznam, ze antena Funke przypadla mi,ze wzgledu na gabaryty i mozliwosci. ale Czy bedzie odpowiednia?

Czy mieliscie stycznosc z ww.antenami? Czy szukac cos innego??

 

Dzieki za kazda sugestie.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Barti
Połączono ze sobą dwa wątki. Wątek o tej tematyce już istnieje w niniejszym dziale forum. Nie dublujemy wątków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...