Skocz do zawartości

Nowe województwa - co myślicie o pomysłach ich powstania?


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niemcy to całkowicie inna sytuacja bo mamy o czynienie z ustrojem zwanym federacją:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Federacja

 

 

Ale np ja mieszkam na terenie Łużyc (bardzo mało terenu w Polsce) i co - administracyjne znajduje się na dolnym śląsku. Czyli co mamy walczyć o nowe województwo?

Obecnie teraz jest wszystko ok tylko miasto stołeczne odłączyć od Mazowsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale np ja mieszkam na terenie Łużyc (bardzo mało terenu w Polsce) i co - administracyjne znajduje się na dolnym śląsku. Czyli co mamy walczyć o nowe województwo?

 

Nie o to mi chodziło - jak coś jest bardzo małe to wiadomo, że bez sensu jest robić województwo (np. Warmia też jest dość mała, więc słusznie jest częścią województwa o nazwie Warmińsko-Mazurskie - akurat to województwo ma prawidłową nazwę).

Łódzkie ja bym też zostawił bo jest coś takiego przecież jak Ziemia Łódzka, podobnie jak Lubelszczyzna - granice tych województw zmieniłbym w niewielkim tylko stopniu. Za to w dużym stopniu zmieniłbym woj. podlaskie i co za tym idzie mazowieckie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej będzie jak Roztocze oddzieli się od Polski i będzie własnym narodem w polsko-ukraińskim języku.

Wprost genialny pomysł, tylko ciekawe kto by się na to odważył... :> Może najlepiej przywróćmy rozbicie dzielnicowe i stwórzmy kilka (lub kilkanaście) niezależnych księstw (lub republik) - będzie bardzo ciekawie! :P

 

A tak na poważnie - jedynie plany wydzielenia województwa środkowopomorskiego i województwa stołecznego wydają się mieć jakiś przemyślany cel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram pomysły:

* województwo środkowopomorskie - istnienie tego województwa jest uzasadnione historycznie (Koszalin stolicą województwa w latach 1950-1998) i geograficznie (daleko do Gdańska i Szczecina)

* zmiany granicy województwa na Żuławach Wiślanych - trochę zmodyfikowany projekt autorstwa prezydenta Elbląga Henryka Słoniny byłby bardzo dobry (połączenie powiatu elbląskiego ziemskiego z bankrutującym powiatem nowodworskim (połączony powiat [co się z tym wiąże także i powiat Elbląg miasto] byłby w województwie pomorskim), jedyna modyfikacja polegałaby na wydzieleniu z powiatu elbląskiego ziemskiego tzw. powiatu pasłęckiego [składającego się z gmin: Pasłęk, Godkowo, Młynary, Rychliki i Wilczęta {ostatnia gmina wchodzi obecnie w skład powiatu braniewskiego}]; miałby on siedzibę w Pasłęku i pozostałby on w województwie warmińsko-mazurskim); projekt ma uzasadnienie historyczne (Elbląg w województwie gdańskim w latach 1945-1975).

* przyłączenie tzw. byłego radomskiego (powiaty: białobrzeski, radomski, Radom miasto, kozienicki, przysuski, szydłowiecki, zwoleński i lipski) do świętokrzyskiego - alternatywa wobec propozycji wydzielenia Warszawy (subregion radomski jest uważany za najbiedniejszy w całym województwie mazowieckim)

Pomysł powstania województwa staropolskiego jest chybiony, ponieważ jest to tak naprawdę świętokrzyskie z dodatkiem zrujnowanych hut żelaza i Jasnej Góry.

Wszystkie wymienione przeze mnie propozycje są także uzasadnione społecznie (większość ludzi zamieszkująca wymienione tereny chciałaby takich zmian).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram pomysły:

* zmiany granicy województwa na Żuławach Wiślanych - trochę zmodyfikowany projekt autorstwa prezydenta Elbląga Henryka Słoniny byłby bardzo dobry (połączenie powiatu elbląskiego ziemskiego z bankrutującym powiatem nowodworskim (połączony powiat [co się z tym wiąże także i powiat Elbląg miasto] byłby w województwie pomorskim), jedyna modyfikacja polegałaby na wydzieleniu z powiatu elbląskiego ziemskiego tzw. powiatu pasłęckiego [składającego się z gmin: Pasłęk, Godkowo, Młynary, Rychliki i Wilczęta {ostatnia gmina wchodzi obecnie w skład powiatu braniewskiego}]; miałby on siedzibę w Pasłęku i pozostałby on w województwie warmińsko-mazurskim); projekt ma uzasadnienie historyczne (Elbląg w województwie gdańskim w latach 1945-1975).

 

Elbląg w pomorskim? Hmm... W sumie Elbląg leży historycznie na Powiślu, czyli tak między Warmią a Pomorzem, więc może nie było by to całkiem bez sensu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Moim zdaniem słuszne jest powstanie województwa środkowo-pomorskiego (zwłaszcza że od strony medialnej ten region ma już swoją publiczną rozgłośnie radiową) a także województwa środkowopolskiego i aglomeracji warszawskiej która by wreszcie nie zabierałaby połowę dotacji województwu mazowieckiemu któremu z resztą zawyża statystki. Ewentualnie podzieliłbym jeszcze województwo mazowieckie na trzy mniejsze województwa lub cztery wliczając w to te której stolicą byłaby Warszawa. Pozostałe siedziby wojewódzkie byłyby Płock, Siedlce i Radom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ja bym podzielił Opolskie między dolnośląskie i śląskie, odłączyłbym tereny Małopolski ze Śląska (Częstochowa, Zawiercie, Sosnowiec) i bym włączył do małopolskiego, Śląskie by odejmowało tylko tereny Śląska i bym rozszczepił Lubuskie, bo też mała jednostka i niedługo poniżej miliona będzie mieszkańców. Opolskie tak samo ze względu na mało ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warszawa jako województwo - ok. To, że obecnie Warszawa jest w mazowieckim jest problemem, ze względu na zawyżanie statystyk całego województwa. Likwidacja opolskiego - ok. Jak najmniej biurokracji nam potrzeba. Myślę, ze resztę pomysłów powinniśmy odstawić na boczny tor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Z mazowieckim jest podobny problem, jak z lubelskim i podkarpackim, czyli duże, ale biedne i zaniedbane województwa, nad którymi dominują siedziby tychże województw, tj. odpowiednio Warszawa, Lublin i Rzeszów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To idąc tym tropem Kraków też powinni wydzielić a stolicę Małopolski przeniesiono by do Tarnowa. Co do Mazowieckiego to generalnie rozebrałbym je na trzy lub cztery mniejsze województwa: warszawskie, płockie, siedleckie i ewentualnie (bo może być też w rejonie siedleckiego) radomskie. Nazwy by już by się im wymyśliło.

W najgorszym wypadku okolice Radomia i Siedlec można by podłączyć do Świętokrzyskiego a w rejonie Płocka utworzyć nowe województwo mazowieckie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To idąc tym tropem Kraków też powinni wydzielić a stolicę Małopolski przeniesiono by do Tarnowa. Co do Mazowieckiego to generalnie rozebrałbym je na trzy lub cztery mniejsze województwa: warszawskie, płockie, siedleckie i ewentualnie (bo może być też w rejonie siedleckiego) radomskie. Nazwy by już by się im wymyśliło.

W najgorszym wypadku okolice Radomia i Siedlec można by podłączyć do Świętokrzyskiego a w rejonie Płocka utworzyć nowe województwo mazowieckie.

 

Nie widzę problemu, Kraków też można wydzielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem, ja bym łączył i przesuwał granice, a nie jeszcze dodatkowo dodawał województwa, urzędników. Idąc tym torem można wydzielić Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Kraków, na Śląsku utworzyć osobne województwo i nazwać nie wiem, np. Silesia, ale średnio to widzę, już raz był ogrom województw (49) i raczej się nie sprawdziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

No w sumie tak. Mnie tymczasem ciekawi czy utworzenie takiego województwa środkowo-pomorskiego czy środkowopolskiego wymusiłoby na TVP utworzenie nowych oddziałów terenowych o nazwach TVP Koszalin i TVP Kalisz. W przypadku tego ostatniego województwa konieczne byłoby też utworzenie Polskiego Radia Kalisz gdyż w wymienionym wcześniej Koszalinie lokalna, publiczna stacja radiowa nadaje już od dawna i do tej pory ma się dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja chcę powrót województwa wałbrzyskiego, albo w ogóle dajmy województwa dla poszczególnych regionów. :roll:

 

Wydzielenie Warszawy na osobne województwo to przesada. Tyle pieniędzy marnować na jedno miasto zamiast na pomoc biedniejszym powiatom/gminom. Obecny stan administracyjny mi nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydzielenie Warszawy na osobne województwo to przesada. Tyle pieniędzy marnować na jedno miasto zamiast na pomoc biedniejszym powiatom/gminom.

Właśnie chodzi o to, by te biedniejsze gminy miały własny budżet, a nie dzielony z bogatą, ale i mającą dużo wydatków Warszawą.

 

I chyba tylko to ma sens. Bo argumenty z ośrodkami TVP - to jest absurd. Co ma jedno do drugiego? Województwa koszalińskiego nie ma, ale Radio Koszalin ma się bardzo dobrze. A utworzenie nowego województwa to bardzo duże koszty - wymiana masy dokumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...