Skocz do zawartości

DVB-T Katowice


LukWil
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z innej beczki: komu ostatnio mocno spadł sygnał ze Skrzycznego? nie ruszałem anteny, wszystko jest ustawione wg nacięcia, które zrobiłem w miejscu optymalnego ustawienia anteny, gdzie mam najlepszy odbiór Skrzycznego i muxów czeskich, a Skrzyczne przestało mi działać na TV (jak czasami odpali, to leci klatka po klatce), na dekoderze z dvb-t leci w granicach 60% (poprzednio min 70%), czeskie muxy nadal po 70-80%.

wykluczam awarię anteny: wtedy czeskie muxy by spadły + analog pogorszyłby się, a nie zaobserwowałem takich rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnio spadał (ostatnie dni stycznia), tak że mi się mroziły klatki co chwila.

Jak się później na innych forach dowiedziałem, były sprzyjające warunki dla "tropo". Wspomniał o tym w poprzednim poście igorlan

[... ostatnio było niezle tropo stąd odbiór słabego sygnału tego muxa.

Wtedy słaby sygnał ze Skrzycznego konkuruje z odległymi nadajnikami. Na Podbeskidziu i w Bieruniu na k.38 odbierali MUX z Austrii !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś około 46 km od Skrzycznego, które nadaje mux-2 na k38, profil terenu masz OK, więc w szanse na odbiór masz. Co prawda moc nadajnika mizerna, ale ludzie odbierają ten nadajnik na odległościach rzędu 70km w dobrym układzie.

 

Jaką masz antenę i jak umieszczoną?

 

Tu masz ogólnie i oficjalnie o cyfryzacji: http://cyfryzacja.gov.pl

Tu oficjalne terminy uruchamiania kolejnych nadajników (mux-2, mux-3): http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t

Tu masz profile terenu i wiele info o DVB-T (nieoficjalne): http://www.dvbtmap.eu/

Tu masz nieoficjalną stronę o przełączeniu: http://przelaczenie.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na Skrzyczne to min 60 km ale mniejsza z tym...

znam oficjalne terminy objęcia cyfra regionu ale niektórzy właśnie już teraz coś odbierją, niestety nie wiem gdzie skierowana jest antena, wisi sobie na dachu dość długo i nigdy sie nad tym nie zastanawiałem, to zwykła siatkówka jak podejrzewam, ale na kanale 36 odbieram w bardzo dobrej jakości 4 czeskie telewizje. Dlatego nie wiem czym mam coś zmieniać z kierunkiem anteny żeby złapać polskie kanały już teraz, czy po prostu poczekać aż oficjalnie cyfra objmie górny sląsk, o ile pamietam to lipiec, bo z drugiej strony zalezy mi też na tych czeskich programach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale niektórzy właśnie już teraz coś odbierją, niestety nie wiem gdzie skierowana jest antena, wisi sobie na dachu dość długo i nigdy sie nad tym nie zastanawiałem, to zwykła siatkówka jak podejrzewam...

na siatce w sprzyjających okolicznościach też można mieć dobry odbiór DVB-T, ale wszystko zależy od okoliczności. Tym niemniej zawsze istotne jest ustawienie anteny na maksimum jakości odbieranych mux-ów. Więc trzeba by zacząć od pokręceniem anteną - może wyłapiesz i Skrzyczne i Czechów. Jeśli nie - to wtedy trzeba myśleć czy już modernizować instalację czy czekać do lipca.

 

ale na kanale 36 odbieram w bardzo dobrej jakości 4 czeskie telewizje.

Czesi nadają na innych parametrach niż nasze mux-y i to dlatego możliwy jest taki dobry ich odbiór na obszarze Polski.

 

Jeśli uruchomi się nadajnik Katowicki to wtedy będziesz prawdopodobnie ciągnął nasze mux-y z niego, więc Czechów będziesz miał z boku. Rozwiązaniem jest danie dwu anten - jednej na Katowice, drugiej na Czechów i połączenie ich sumatorem antenowym. Dla DVB-T takie coś działa bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wie ktoś o tym że zmienili termin wyłączenia analogowego nadajnika K.37 Lysa Hora z kwietnia br. na11.11.2011r.?a to znaczy że nie przeniosą mux.2 zk.39 na k.37 w kwietniu br. Chciałbym przypomnieć że 30.04.2011 rusza 2mux.zmocą 100kw.z Częstochowy.Nie będą oba nadajniki wzajemnie zakłócać się?

Wiadomości stąd:http://forum.digizone.cz/index.php?topic=961.msg10785;topicseen#new również na CT1 teletext str.651

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam telewizor LCD Sharp LC-37P70E z wbudowanym tunerem DVB-T i odbieram na nim 4 czeskie programy, oraz chyba 8 polskich TVN, POLSAT itd. natomiast na tych polskich mimo że je wykrywa nie mam ani obrazu ani dźwięku tylko czarny ekran. Czym to jest spowodowane, czy ten telewizor nie odbiera MPEG-4 czy może tylko wina odległości (ok. 80 km od Wisły), anteny (stara siatkowa)?? Czy będę musiał kupować inny tuner do tego telewizora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam telewizor LCD Sharp LC-37P70E z wbudowanym tunerem DVB-T...

Ale jeśli TV ma złącze CI, to przed decyzją zakupu modułu transkodującego mpeg-4/mpeg-2 sprawdź, czy moduł współpracuje z twoim telewizorem, bo z Sharpami to jest różnie. Sprawdzasz na stronach producenta http://rwt.pl/.

 

Dodatkowo, pamiętaj, że te moduły nie konwertują programów nadawanych w HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli TV ma złącze CI, to przed decyzją zakupu modułu transkodującego mpeg-4/mpeg-2 sprawdź, ...........

 

Już powoli zaczynam co nieco rozumieć. Taki moduł kosztuje ponad 150 zł i nie wiem czy będzie pasował do mojego TV (mam złącze CI) bo nie ma wyszczególnionego go na spisie wiec może lepiej od razu kupić tuner cyfrowy (cena podobna) a nie bawić się w jakieś moduły?

I w ogóle czy telewizja cyfrowa będzie w HD bo chris napisał że te moduły nie konwertują w HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tvp zapowiadało tvp 1 i tvp 2 w hd jeśli będzie miało miejsce, a co z tego wyniknie to czas pokaże. w Czechach leci HD w którymś muxie ale nie wiem czy uda Ci się to u nas złapać, ze Skrzycznego leciał Polsat w HD w środę, może przy okazji kolejnego meczu znowu puszczą... Jeśli nie wiesz czy będzie pasował to zapytaj sprzedawcę lub umów się w sklepie, że jeśli moduł u Ciebie nie zadziała to będziesz mógł zwrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już powoli zaczynam co nieco rozumieć. [...] I w ogóle czy telewizja cyfrowa będzie w HD bo chris napisał że te moduły nie konwertują w HD.

W moim telewizorze Medion ten moduł działa ok, mimo że TV nie jest wymieniony na stronie kompatybilnych. Ale uwaga, ostatni test TVN-ów natchnął mnie pesymizmem, bo o ile Neo konwertuje obraz MPEG-4 -> MPEG-2, to dźwięk pozostaje nieskonwertowany. Otóż ostatnio, jak TVN i TVN7 puściły tylko ścieżki AC3 i E-AC3, to miałem obraz, ale dźwięku nie. Na szczęście wrócili do MPEG-1 Stereo. Straszą, że E-AC3 ma być standardem docelowym, a wtedy karta Neo przyda się tylko dla niesłyszących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale uwaga, ostatni test TVN-ów natchnął mnie pesymizmem, bo o ile Neo konwertuje obraz MPEG-4 -> MPEG-2, to dźwięk pozostaje nieskonwertowany. Otóż ostatnio, jak TVN i TVN7 puściły tylko ścieżki AC3 i E-AC3, to miałem obraz, ale dźwięku nie. Na szczęście wrócili do MPEG-1 Stereo. Straszą, że E-AC3 ma być standardem docelowym, a wtedy karta Neo przyda się tylko dla niesłyszących.

moduł NP4 konwertuje tylko video mpeg-4 --> mpeg-2. Nie konwertuje dźwięku. Za prawidłowy odbiór dźwięku w standardzie AC-3 (DD) odpowiada telewizor, który, jeśli nie ma odpowiedniego dekodera AC-3 (DD), to właśnie ma w głośnikach ciszę....

 

Tu niestety na dzień dzisiejszy pomóc może tylko zewnętrzny dekoder DVB-T z dekoderami:

  • mpeg-4 (dobrze, żeby obsługiwał również standard HD)
  • AC3-3 (DD)
  • EAC-3 (DDP) (to też dobrze by miał, ale już nie tak koniecznie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestia wyboru. Jeśli TV współpracuje z modułem, to na pewno jest to najwygodniejsze rozwiązanie pod względem obsługowym. Tyle tylko, że jak będzie HD albo dźwięk tylko w AC-3, to będzie ciemno i/lub cicho. Ale czy będą i ewentualnie kiedy - tego nikt nie wie. Z jednej strony wygląda, że nie prędko, ale z drugiej strony, jak nadawców przyciśnie bieda - to kto wie - zeszła środa pokazała, że Polsat już zaczął się w końcu interesować na poważnie także DVB-T...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekodera DVB-T HD z MPEG-4, AC-3 i EAC-3 nie kupisz za cenę karty NP4. Ja kupiłem kartę jak Skrzyczne "przeszło" na MPEG-4 i na razie nie miałem powodów do narzekania. Jeśli już wejdzie HD lub wyłączą dźwięk MPEG-1, to trudno, nie będę żałował tego wydatku.

W Twoim przypadku krezusik to twoja decyzja. Wszystko już ci wyłożyliśmy na ławę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...