Skocz do zawartości

DVB-T Katowice


LukWil
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety bez sporej drabiny nie dostanę się do anteny
Ja walczyłem przez weekend z anteną (zwykła siatkowa, ustawiona na Skrzyczne pod blaszanym dachem który tłumi sygnał. ...

Widzę zkuku87, że zainwestowałeś w "siatkę" lub drabinę. :-)

 

i po założeniu symetryzatora udało mi się Skrzyczne z Lysą Hora złapać ...

No a przed założeniem symetryzatora "jechałeś bezpośrednio na drucie", czy miałeś ten wzmacniacz - "kostkę"?

Jeśli widzisz z okna Skrzyczne i odbierasz "na symetryzatorze" Czecha, to weź kup jakąś antenę kierunkową np. ATX-55, a wtedy będziesz miał bez problemu odbiór. Z okolic Oświęcimia masz prawie w linii prostej Skrzyczne i Lysou Horu (w każdym razie dużo lepiej niż ja z Katowic), a i Barrandow z Trzyńca się złapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejako musiałem zainwestować w drabinę: siadła "kostka" (SWA-9000) w antenie ustawionej na Katowice i musiałem wymienić. Jak już wymieniałem jedną, to do drugiej wpiąłem symetryzator. Mój strych to w zasadzie jest nieukończone piętro i poddasze gdzie są dobre 4m wysokości (w imię zasady żeby było bo może się przydać), a anteny wiszą pod samym dachem, tą na Skrzyczne przestawiłem do okna i działa (w końcu!) DVB-T. Kierunkową antenę jak najbardziej mam zamiar kupić po tym co udało mi się na siatce zdziałać :)

 

edycja:

Zwiedziłem okoliczne sklepy w poszukiwaniu anteny kierunkowej i jestem w "lekkim" szoku: najtańsza antena kierunkowa blisko 70zł :shock: , typu "made in china" i wygląda jakby się zaraz miała rozlecieć. Sprawdziłem też większe sklepy w elektroniką w dalszej okolicy (Bielsko, Czechowice, Pszczyna) i też bez rewelacji :( Pozostaje mi zamówić przez neta wszystko. Teraz muszę się Was poradzić jak najlepiej to rozwiązać: przymierzam się do kupna anteny ATX-55 na samo Skrzyczne (symetryzator mam, zasilacz też), a w późniejszym czasie obrócę ją na Katowice-Kosztowy (jak ruszy regularna emisja, do nadajnika ok 60 km) tylko zastanawiam się czy starczy taka antena czy może od razu na ATX-91 się skusić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje.

Jak ruszą Kosztowy DVB-T pełną mocą, to na patyku powinno się odbierać, więc ATX-91 ...

Jak masz symetryzator i zasilacz, to jedno jest zbędne. Chyba, że zasilasz tę drugą antenę ze wzm. na Kosztowy. Ale wtedy ustaw w zwrotnicy zworki tak, żeby przenosiły napięcie tylko do anteny ze wzmacniaczem.

Jak byś rzucił szkic Twojej instalacji, to byłoby znacznie prościej.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkicu nie trzeba, jest bardzo prosta:

kosztowy: siatka + przedwzmacniacz SWA-9000 + wzmacniacz CA-215 szerokopasmowy Alcad + rozdzielacz na 4'ry TV na pierwszym kablu, a na drugim bezpośrednio na piętro do TV

skrzyczne: siatka + symetryzator i do TV

 

wcześniej były siatki z tymi samymi wzmacniaczami do "sumatora": gniazdko do zabudowy TV/FM, wchodziły 2 kable, wychodził 1, teraz rozdzieliłem na 2 niezależne instalacje.

 

Trochę przerażają mnie wymiary ATX-91: 2260x500x470 mm, będę musiał podwieszać na jakichś sznurkach pod więźbą antenę :D skuszę się chyba na ATX-55 i jak będą problemy z Kosztowami to się zmieni. Mam nadzieję, że ze Skrzycznego docelowo będą nadawały wszystkie multipleksy to nie będę musiał za wiele zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dokończę zdanie, bo chyba się nie zrozumieliśmy:

Jak ruszą Kosztowy DVB-T pełną mocą, to na patyku powinno się odbierać, więc ATX-91 ... to byłaby armata na muchy.

Wtedy odbierzesz na byle czym. Jak byłem w Niemczech, to lokalne DVB-T odbierają na kilkunastocentymetrowej antence pionowej dookólnej w pokoju hotelowym.

Więc inwestowanie w ATX-91 na przyszłe Kosztowy - to mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie: nie zrozumieliśmy się :(

 

Bardzo mnie cieszy Twoja obserwacja z Niemiec, ja w UK 4'ry lata temu mieszkałem i wtedy strasznie się męczyłem żeby mieć komplet muxów (miasto, sąsiednie biurowce skutecznie zasłaniały nadajnik oddalony o ok 80 km od mojego mieszkania, a landlord miał kompletnie gdzieś nasze prośby o przyzwoitą antenę). Od tego czasu większych problemów z cyfrówką nie miałem (poza opisanym już na forum i na szczęście rozwiązanym), Kosztowy są trochę dalej i bałem się problemów podobnych do tych z UK (kupiliśmy kierunkową antenę za ok 50 funtów, rozgałęźniki i ruszyło dopiero z okna na poddaszu; kable wisiały na klatce schodowej :D )

 

Dziękuję serdecznie na pomoc i wyjaśnienie, kupie ATX-55 żeby teraz chodziła na Skrzyczne, a później się zobaczy co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczeń, ale poczytaj: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=810&start=0

Jak masz tak blisko Kosztowy, to ostrożnie ze wzmacniaczami, bo możesz stracić sygnał z Czech we wzmacniaczu z powodu przesterowania dużo silniejszymi sygnałami na innych kanałach z nadajnika w Kosztowach. Zacznij zabawę z Czechami od anteny kierunkowej z symetryzatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na kosztowy zastosuje zwykłą siatke niech tylko zacznie się emisja, a teraz głownie chodzi mi o antene na czechy bo moja siatka lapie ale tylko przy super pogodzie. am jeszcze pytanie czym zespolic te 2 anteny czyli siatke plus tą jaka zakupie na czechy, mam do tv poprowadzony 1 kabel i raczej tylko ten jeden zostanie i teraz jaki trójnik lub cos innego zastosowac do zespolenia tych 2 anten na jednym kablu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jakich kanałach masz novę i barrandov (57 powinien być)? U mnie chwilę chodził ale zniknął na siatce ustawionej na Skrzyczne, novy i reszty (mux 2?) nie miałem w ogóle. Czekam aż przyjdzie mi ATX 55 to może złapię coś więcej. Przy ostatnich opadach obserwuję ciekawą rzecz: na TV chodzą tylko czeskie programy (mux 1 na kanale 54), skrzyczne (38 kanał) pokazuje brak sygnału, a na satelicie obie rzeczy mam Q60/S50-60 i chodzą idealnie. Nie rozumiem za bardzo tego ale specjalnie się tym nie przejmuję, czekam na nową antenę i wtedy problem powinien zniknąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie próbowałem jeszcze, póki co mam antenę na Skrzyczne ustawioną, mogę spróbować przestawić ją w lewo i poszukać tylko mój "kochany" blaszany dach skutecznie tłumi sygnał więc nie wiem co z tego wyjdzie. Masz namiary na których kanałach chodzą? przez pewien czas coś na 44 kanale było, z wysoką mocą ale nie chciało wyszukać żadnych kanałów.

Jak będzie przyzwoita pogoda przez weekend to mam zamiar zamontować antenę na elewacji w kierunku na Skrzyczne, powinien poprawić się odbiór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj forumowicz z Piekar podał jak się do tego zabrać:

viewtopic.php?f=111&t=1880&start=150#p334855

Z tego co można znaleźć tutaj:

http://telewizjacyfrowa.w.interia.pl/index1.html

to trzeba ustawić 68 kanał a wcześniej obrócić antenę o 90 stopni bo nasi sąsiedzi wybrali inną polaryzację sygnału. Osobny problem to Namestovo (MUX2) ale podobno da się złapać nawet w Krakowie sygnał z tego multiplexu. Ciekawe jak z 3:)

Mi przemawia to do wyobraźni:

mapa.JPG

 

Trzeba by złapać Ostrawę i Namestowo co załatwiłoby wszystkie sprawy z telewizją południowych sąsiadów. Ale to już chyba bardziej dla hobby. Chociaż może kiedyś po to by mieć wszystko co moge mieć za darmo... Czekam na informacje o dostępności Namestova i Ostrawy w naszej okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...