Skocz do zawartości

DVB-T Katowice


LukWil
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba tak, coś takiego mam:

28c0eia.jpg

Jeśli dobrze rozpoznałem, jest to antena na VHF III (trzeci) zakres telewizyjny.

Najprawdopodobniej w tym paśmie (174-230 MHz) w przyszłości będzie nadawane radio, natomiast telewizja będzie nadawać tylko w IV i V zakresie telewizyjnym i antenę właśnie na te pasma sugerowałbym szukać. Zaproponowana przez @buty Dipol A1911 to bardzo dobra i tania antena. (Do 40km idealna.) Problem w tym, że obecnie w rejonie Katowic nie ma nadajnika DVB-T, a to co można odebrać nadawane jest w Wiśle 100km od Bytomia. Zainwestujesz w super dobrą i drogą antenę do odbioru na duże odległości, a później jak ruszy DVB-T w Katowicach co z nią zrobisz (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Pana, jestem w podziwie pańskich umiejętności, na serio :D Gwoli wyjaśnienia dlaczego będzie taki podział pasm-powód jest prosty-w paśmie IV i V występuje wyższy poziom sygnału, który telewizja potrzebuje do poprawnego przenoszenia danych (między 2500-4000 uV) natomiast pasmo II i III mają do ~600 uV i może być to za mało jak na TV ale w sam raz na radiofonię, nawet cyfrową :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest ze Skrzycznym teraz? widzę nadajnik z okna, posiadam opticum 9600 ts (z dvb-t) do tego tv z dvb-t w mpeg4 (wiem, że skrzyczne w mpeg2 nadaje, bawiłem się kiedyś na tunerze do dvb przywiezionym z UK w mpeg2 i chodziło wszystko poprawnie) i nic nie odbieram :( jakieś pół roku temu jeszcze wszystko chodziło, wszystko zniknęło jakoś w okolicach maja gdy wyłączyli tvp sport. z instalacją antenową nic nie robiłem, sprawdziłem tylko ostatnio czy wszystko jest poprawnie podpięte, analog chodzi poprawnie, zniknęło dvb-t. mieszkam w okolicach Oświęcimia więc całkiem blisko nadajnika i nie powinno być problemów z odbiorem (bynajmniej wcześniej nie było).

 

antena siatkowa z zasilacz i "kostka" w antenie (nie wiem jaka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zuk87

 

Ja mieszkam w Katowicach i nadajnika nie widzę, ale odbieram.

"W okolicach maja gdy wyłączyli tvp sport" - może masz na myśli kilkudniowe wyłączenie nadawania emisji testowej. Zostało później przywrócone - jak mówili - aby nie ograniczać dostępu do istotnych informacji powodzianom. I tak jest do dzisiaj, bez tvp sport.

W międzyczasie zaczęła się emisja czeskiego multipleksu z Lysej Hory na k.54 i od tego czasu miałem odbiór programów czeskich bez zarzutu, natomiast Skrzyczne się "schowało". Wszedłem na dach i włożyłem wzmacniacz o mniejszym ( ! ) wzmocnieniu niż był poprzednio i dzisiaj mam Skrzyczne, Suchą Górę i TV Barrandov na k. 57 chyba z Trzyńca. Zatem wnioskuję, że powodem zniknięcia Szczyrku u mnie był przesterowany wzmacniacz. Antenę miałem i mam wycelowaną w Skrzyczne, bo analogowe Kosztowy przesłaniają mi bloki i linia energetyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien "sukces" jest: widzę, że coś jest na kanałach: 38, 44, 54 i 57 (pokazuje sygnał ok 45% i jakość 9-20% ale nie wyszukuje żadnego kanału :( (tuner opticum 9600 ts, na TV kompletne 0) ). Dogrzebałem się do "zasilacza" o którym wcześniej pisałem (takie pudełko znalazłem), a okazuje się że mam wzmacniacz szerokopasmowy. Niestety bez sporej drabiny nie dostanę się do anteny i nie dowiem się co tam siedzi :( Próbowałem kilku opcji: z wyłączonym wzmacniaczem, ręcznie ustawiając kanał i regulując wzmocnienie, z minimalnym i maksymalnym wzmocnieniem także i tutaj była pewna nadzieja, bo podniosły się słupki jakości i sygnału, niestety nie na tyle żeby rozpoznać stacje, dodatkowo pojawiły się silne zakłócenia w analogu, nic nie przyniosło oczekiwanego rezultatu.

 

Wiem, że wznowiono emisję sygnału ze skrzycznego (u znajomego kilka km ode mnie wszystko chodzi) tylko jak pisałem od tego momentu mam problemy z odbiorem, wcześniej wszystko chodziło. zostaje mi już tylko płytka w antenie do sprawdzenia, choć poza TVP Katowice z Kosztowy (podobna jakość jak TVP Kraków z tego samego nadajnika), wszystko na analogu chodzi bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zuk87

A jaki masz obraz czeskiej CT1 na analogowym kanale 37?

20 maja przebudowali układ anten na Lyse Hore http://www.digizone.cz/aktuality/20-kvetna-dojde-k-vymene-anteny-na-lyse-hore/, od tego czasu mam analogowy CT1 jak żyleta.

Jak masz obróconą antenę?

Ciągle wierzę, że u Ciebie to intermodulacja na wzmacniaczu.

Ja mam już przy dwudziestuparu % sygnału jakość 50-100% (co prawda na telewizorze LG) i obraz jest godziwy. Poniżej zaczyna się pikseloza i zanik obrazu i dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CT1 całkiem przyzwoitą, czasami porównywalna z Polsatem z Kosztowów, Wywaliłem wszystko co się dało i na krótkim kabelku (zaraz za wzmacniaczem) podpiąłem opticuma i ku mojemu zaskoczeniu ruszył czeski mux na 54 kanale (siła 60-65%, jakość 35-45%), tnie obraz choć momentami idzie płynnie. Przy takim samym podpięcu na TV znalazły się kanały ale tną jeszcze mocniej (LG 32-LD450). Skrzyczne jest znajdowane przez satelitę ale za słaby sygnał żeby odczytać kanały (S40/Q10). Anteny mam 2 ustawione przeciwnie do siebie na jednym maszcie: jedna na Kosztowy, druga na Skrzyczne.

 

Połowiczny sukces już jest: coś z dvb-t chodzi, pozostaje znaleźć co przeszkadza w odbiorze. Z tego co mi tata powiedział, to w puszkach są jakieś hermetyczne wzmacniacze i to nie najtańsze badziewia, kupione w dipolu wraz ze wzmacniaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do poprawnej instalacji antenowej to polecam poczytać: http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=2

PS. w skrórcie: anteny siatkowe ze wzmacniaczem to z ZŁO

 

Nie zgodzę się chociaż do pewnego momentu też tak myślałem. W moim przypadku siatka ze wzmacniaczem to jedyna antena, która gwarantuje mi stały odbiór słowackiego MUX2 z Namestova. Dodam, że próbowałem różnych anten wybitnie kierunkowych, m.in ATX107, profesjonalna ATV firmy Dipol, Tri Digit i niestety żadna nie podjęła tematu tak dobrze jak siatka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kierunkowa nie sprawdza się: znika część kanałów (szczególnie czeskie), a jakość odbioru analogu jest podobna do siatkowej. Na kierunkową przesiądę się dopiero jak wyłączą analog, teraz spróbuje jeszcze wzmacniacz wymienić na symetryzator i zobaczymy czy coś ruszy. Jak na jesień ruszy cyfrówka z pełnym muxem ze skrzycznego lub katowic to wtedy zainwestuję w antenę kierunkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeszcze, jaka to antena kierunkowa. I z ilu kierunków odbierasz program, bo o ile antena tzw. siatkowa ma szeroki kąt odbioru programów, to antena typu Yagi (antena siatkowa to też antena kierunkowa) programy odbiera dość "wąsko" (i właśnie o to chodzi, w ten sposób pozbywasz się zakłóceń).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mam takowy problem :) chciałbym odebrac sygnal z czech, w tej chwili mam antene siatkowa starego typu i wzmacniacz zusku 46 dB czy cos kolo tego :) ale sygnal pojawia sie i znika czasami jest czasami nie czasami pojawia sie tkaze pakiet tv nova czasami nie:) jaka antene najlepiej zakupic zeby to smigalo,? kierunkowa czy moze szerokopasmowa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 dB to prawdopodobnie zysk całkowity a nie wzmacniacza, nie sądzę aby wzmacniacz miał więcej jak 30dB, jeśli miałby faktycznie tyle to on byłby głównym problemem słabego odbioru.

Jaka antena była by najlepsza trudno ocenić. może ATX-91 lub wspomniana wcześniej ATX-107. Ale nie zawsze teoretycznie lepsze anteny się sprawdzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem ze czech to nie ten temat, tyle ze ogolnie jezeli chodzi o dvbt to nasz region to dno:) guzik tu mozna odebrac jezeli bo malo jest tutaj nadawane (chyba tylko skrzyczne w tej chwili) np jak zawsze co innego warszawka

a teraz odpowiedz na to gdzie mieszkam okolice tychow , czechy nadaja chyba z ostrawy, antena strych domek jednorodzinny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Mikołowie Skrzyczne i Lysą Horę odbiera się bez problemu na tej samej antenie. Chwytam na logarytmicznej i ATX 55 ze wzmacniaczem i chodzi super. W wyższych miejscach miasta ATX 55 z zymetryzatorem radzi sobie też nieźle. Myślę, że w Tychach masz spore szanse na oba pakiety :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Mikołowie Skrzyczne i Lysą Horę odbiera się bez problemu na tej samej antenie ...

Potwierdzam, w Katowicach Brynowie na Yagi-Uda 21-elementowj UHF + wzmacniacz, antena na Skrzyczne, odbieram Skrzyczne, Lysa Hora (koło Jablunkova) i Barrandov (tu zdarza się pixeloza, ale jak są chmury, to jest ok).

@bociek28

Byłem na Wybrzeżu - tam dopiero jest dno :-), u nas jest cool.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja walczyłem przez weekend z anteną (zwykła siatkowa, ustawiona na Skrzyczne pod blaszanym dachem który tłumi sygnał. nie mogę dać anteny na dach) i po założeniu symetryzatora udało mi się Skrzyczne z Lysą Hora złapać (w pewnym momencie pokazał się Barrandov ale zniknął). Skrzyczne widzę z okna, a sygnał jest słabszy niż z Lysej Hory. Na tą chwilę odbiór stabilny, Skrzyczne siadało momentami jak padał deszcz, Lysa Hora cały czas stabilny odbiór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...