Skocz do zawartości

DVB-T/T2 z Rzeszów (Krosno) / Sucha Góra


metiu20
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Większość problemów odbioru mux2 bierze się chyba nie tyle z mniejszej mocy nadajnika niż mux3,co raczej z zastosowanego kanału 61, który jest na samym skraju zakresu wielu anten i wzmacniaczy. Polecam lepiej dobrać antenę, najlepiej bez wzmacniacza jeśli nie jest to konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam W dzisiejszym poście przedstawię jak prawidłowo odbierać sygnał DVB-T z nadajnika RTCN Rzeszów / Sucha Góra a wiedz:

 

1. Musimy sprawdzić czy nasz odbiornik posiada wbudowany tuner DVB-T jeśli nie nalazy zakupić tuner koszt ok: 100zł-300zł.

 

2. Gdy posiadamy Tuner czas na antenę, i tu się zaczyna cały zgrzyt. możemy kupić (jeśli nie posiadamy), antenę kierunkową (koszt ok 100zł) lub Próbować na starej. ja osobiście nie robiłem zakupu ponieważ wykorzystałem starą antenę szerokopasmową (tzw. siatkę), choć według UKE te anteny nie miały działać jedyne co zrobiłem to podłączyłem dekoder z anteną Przewodem satelitarnym (Impedancja 75 Ohm) i działa jak należy. do anteny potrzebujemy jeszcze zasilacz wzmacniający sygnał. Mówi sie ze najlepszy jest regulowany, ja posiadam zwykły 9V i działa jak należy.

 

3. Gdy posiadamy już cały sprzęt czas na montaż, Wiadomo skręcamy wszystko do kupy podłączamy dekoder do TV. Gdy nam wszystko zadziała czas na ustawienie anteny. Są dwa sposoby Ustawienia anteny:

 

I. Poprosić o pomoc (kolege, brata, zonę, itp.) i próbować metodą prób i błędów.

II. Zakupi uradzenie do pomiaru sygnału DVB-T koszt dobrego miernika to 1000zł.

 

Polecam metodę nr. I

Mapa Pokrycia zasięgu znajduje się niżej. należy wykierować antenę w stronę nadajnika i sprawdzać poziom sygnału na kanale:

 

42. Mux 3 (test)

61. Mux 2

 

-882

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Próbuje złapać muxy z suchej góry w Przeworsku odległość 58.8km próbowałem anteną siatkową+wzmacniacz i w efekcie udalo mi sie wyszukac kanały z mux 3 potem cieszyłem się obrazem ok 5 min potem zaczeła się pixeloza zielony ekran i po wszystkim od tego czasu niemoge już zlapac czy dobra antena kierunkowa umożliwi odbiór jak tak to jaka zastanawiam sie nad atx 55 lub atx 91. profil terenu nieciekawy http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e09 ... 6a869.html te górki w odległości ok 20km... ale jak ludzie za 100+km odbierają to zdaje mi sie że też mi się uda czekam na jakies podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wiwi - .. w Przeworsku masz pokrycie 2-ma Muxami z Suchej G., powinieneś je zlapac, na początek popraw złącza / zarób nowe , stare zlikwiduj/ , sprawdż kabel , czy jest poprawny / powinien być z żyłą Cu , główną , 1,13 mm - najlepiej / , popraw ewentualnie / sprawdż/ podpięcie wzmacniacza , zarób na nowo wtyk do tv ... To wszystko powinno Ci poprawić siłe sygnału / o ile nie założyłeś już nowego kabla /i dac możliwość odbioru / złapania/ muxa 3 / TVP / : mozesz też poprawić / znależć / antenę tv, umieszczając ją w nowym miejscu / poszukać nowe miejsce / .... Jęśli Ci to nie pomoże pomyśl dopiero o nowe antenie , możliwości jest wiele , w doborze ... sprawdż najpierw , jak Ci napisałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty w wółce niemasz górki w lini prostej do nadajnik złacza wzmacniacze zasilacze etc wszystko dobrze mam Dodam że analog z suchej góry tvp1 i tvp2 a nawet radio eska(tylko 10kw) dziala bardzo dobrze do dvb-tkorzystam z tunera usb jeżeli to ma jakieś znaczenie program trans edit pokazuje około 4% jak dane lecą szkoda że wtyedy gdy na 5 min złapałem muxa niesprawdzilem ile % jest:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz co porównywać Radia Eska i muxa 2, że jest to taka sama moc ponieważ są nadawane na innych częstotliwościach, a mim wyższa częstotliwość tym fale gorzej się rozchodzą w atmosferze :!:

Jeśli korzystasz z tunera usb to zapewne będzie Ci gorzej złapać sygnał, ponieważ tunery na usb mają słabiej wykonane głowice a przez to są mniej czułe niż gdybyś używał telewizor z dvb-t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam-Mieszkam w Rzeszowie na B -4 ,3-pietro od strony poludniowej t.j. okolo 35 km od nadajnika na Suchei Gorze.W czesniej odbieralem na antenie siatkowej z symetryzatorem zamocowanej na balkonie, odbieralo mi dosc dobrze( ale jak zalozylem wzmaczniacz do tej anteny to ginal mi sygnal na kanale 61) Jednak ja szukalem jakiejs malej antenki panelowej ktora bedzie zamocowana na balkonie chodzilo mi o estetyke ,prubowalem kilka naszej produkcji ktore sa ze wzmaczniaczami i zasilaczami wszystkie .Niestety wszystkie nie zdaly egzaminu bo jak odbieraly na kanale 42 to na 61 nie bylo wogole sygnalu.Jednak znalazlem taka antene panelowa t.j.ATRAX-300 jest to antena bez zadnego wzmaczniacza i zasilacza ma zysk okolo 6-8dB .Cena ,ja dalem 64 zl ale sa rozne ceny.Zamocowana jest na balkonie nad satelita, malutka 200x230 i o dziwo fajnie odbiera nie potrzeba iles tam elementow i kupy zelastwa,to jest to czego szukalem i znalazlem.Naprawde polecam antenke ATRAX-300.U mnie jest sygnal na 42 kanale 100% kolor zielony na 61 sygnal sredni zolty nic gorzej mi nie odbiera jak na siatce z symetryzatorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ bogdan - masz w swoim miejscu zamieszkania dobre pokrycie sygnałami z Suchej G. , wystarczyła Ci dobra ant. panelowa bez wzmacniacza , fajnie .. dobrze ,że sie dzielisz tą informacją ... powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...