Skocz do zawartości

DVB-T/T2 z Rzeszów (Krosno) / Sucha Góra


metiu20
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Działa :D Antena nie musi być nawet na zewnątrz ;)

Dziś ładna pogoda to to na pewno też wpływa na dobry odbiór, ale samo to że działa mnie cieszy.

Antenkę zrobiłem na szybko więc nie jest zrobiona zbyt starannie więc jak będzie coś przycinało przy złej pogodzie to zrobię staranniej i myślę że będzie ok ;)

 

PS> Podziękowania dla PanNoName za pomoc.

 

PS2>Poniżej moja antenka (to z tyłu to ekran z tekturki owiniętej 3 razy folią aluminiową - nie wiem czy coś daje ale jest) :P

 

d852a8372799fc82.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super jak działa, jak będą problemu możesz spróbować zrobić wten sposób: http://imageshack.us/photo/my-images/85 ... uad01.jpg/ http://imageshack.us/photo/my-images/64 ... uad02.jpg/. Chociażby ze względów estetycznych ;)

pozdrawiam i miłego odbioru życzę ;]

zdjęcia nie są mojego autorstwa(pochodzą od Pana "derwalski" z forum emitela).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem te zdjęcia ale nie mam skąd wziąć za bardzo takiej płytki, i podejrzewam że chcąc kupić też będzie ciężko i raczej nie będzie tania...

Poza tym na względach estetycznych mi nie zależy bo jestem studentem i wynajmuje mieszkanie więc nie jest to antena "na stałe" (poza tym i tak jest za zasłoną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczę jeszcze jak będzie pochmurno albo jak będzie padał deszcz - na razie jest ok.

 

Jeśli będzie źle to zrobię staranniej tą antenę (kupie 2 mm drut - ten ma 1,5 mm), ale drogie takie rzeczy - za taki kabel 2 żyłowy 1,5 m zapłaciłem 5,70 zł... + kabel antenowy koło 6 zł = niecałe 12 zł - to i tak nie jest źle jak na antenę, która dobrze odbiera sygnał z ponad 35 km (z wewnątrz pokoju) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam następujący problem, mieszkam ok 25 km od Rzeszowa, posiadam tuner Cabletech URZ0083, wyszukuje 14 kanałów. Programy MUX-3 działają bezproblemowo, natomiast MUX-2 nie, po prostu czarny ekran z napisem brak sygnału ;/ . Antena zwykła siatkowa ze wzmacniaczem + zasilacz regulowany 12V. Gdy podłącze tą antenę pod tuner USB DVB-T w laptopie odbiór jest idealny, co może być nie tak? Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwidoczniej oba odbiorniki są wykonane w nieco innej technologii. Jedynym wyjściem jest wymiana anteny siatkowej na zwykłą antenę typu Yagi lub Logarytmiczną(LPDA).

 

Antena nie może posiadać żadnego wzmacniacza, ponieważ ten, prócz sygnału, wzmacnia także szumy i zakłócenia, powodując pogorszenie odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrzysztof, jesteś pewien? Ja mam antenę ze wzmacniaczem i tylko dzięki temu odbiera ntc. Bez włączonego wzmacniacza nie mam szans :)

Wzmacniacz bez zasilania dodatkowo osłabia sygnał.

btw. Czy ty masz antenę siatkową?

 

Mógłbyś rozwinąć tę tezę o innej technologii?

To tak jakbyś kupił na targu po kilogramie dwóch różnych gatunków jabłka. Niby to samo, a jednak się różni. Nie powiem ci więcej, bo wszystko zależy od kaprysu osoby, która projektowała układy :P Po prostu przyjmij to, że niektóre urządzenia działają lepiej a niektóre gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś rozwinąć tę tezę o innej technologii?

To tak jakbyś kupił na targu po kilogramie dwóch różnych gatunków jabłka. Niby to samo, a jednak się różni. Nie powiem ci więcej, bo wszystko zależy od kaprysu osoby, która projektowała układy :P Po prostu przyjmij to, że niektóre urządzenia działają lepiej a niektóre gorzej.

Nie no, bez przesady, lubię jabłka i wiem, że to nie jeż przynosi je do koszyka 8)

Chodzi ci o różna czułość tunerów czy o cos innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja jeszcze w sprawie tego mojego biquadzika.

Więc tak:

Gdy przyszła gorsza pogoda zasięg się pogorszył i nie było w ogóle obrazu, więc zrobiłem antenę staranniej - zrobiłem podwójny biquad - wymiary takie jakie wyliczyłem na stronce + wysokość razy 2. Wszystko pięknie, ładnie wypodpinałem i jest lepiej ale nie o wiele lepiej. Obraz jest ale przycina (antenę zrobiłem również z drutu 1,5 mm).

 

Jest jeszcze jakiś sposób żeby polepszyć odbiór (nie licząc ekranu bo nie mam go jak zrobić) ?

 

-Kupię jutro grubszy drut i zrobię z grubszego ale jak to nie pomoże to co jeszcze proponujecie ?

 

Poza tym pasował by mi jakiś program , który wyświetla siłę sygnału bo ciężko coś zrobić na kreskach w total media 3.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym pasował by mi jakiś program , który wyświetla siłę sygnału bo ciężko coś zrobić na kreskach w total media 3.5.

TM wyświetla jakość sygnału, a nie jego siłę. Można użyć SplashLite, jakości sygnału pokazuje w miarę dobrze, siłe sygnału najczęściej stałe 50%. Ale pamiętaj - DVB-T ustawiamy na jakość sygnału, a nie na jego poziom (siłę).

 

Popatrz tam http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=36

 

A nie możesz zrobić sobie pojedynczego elementu X, takiego, jak w 'siatce'? Małe wymiary, duży zysk, w miarę dobra szerokopasmowość - w razie czego można podkręcić zamiast symetryzatora wzmacniacz. Ramiona V po około ~17cm długości, średnica nieistotna bardzo (dobrze, żeby była ~3...5mmm), kąt rozwarcia ramion V ~ 22...25stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_chris_ chodzi Ci o takie coś ?

hpim3523.jpg

 

Jak byś mógł dać jeszcze mi dać jakiś link do opisu jak to zrobić ? co dokładnie do tego kupić bo się na tym nie znam to był bym wdzięczny ;)

 

I dzięki za te nazwy programów - zainstaluje i na pewno będzie mi lepiej coś pokombinować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post Pana "juter" z forum emitela:

Każdy "wąs" ma 12 cm, kąt między wąsami to 45 stopni, przylutowane do zwykłego symetryzatora. Mój rekord na tej antenie to stabilny odbiór z odległości ok 93km od nadajnika nadającego z mocą 50kW.

Wąsy możesz również przylutować do wzmacniacza, w ten sposób skonstruujesz antenę prawie identyczną jak niektóre z allegro za 50-60zł.

potrzebujesz symetryzator SA IV-V(koszt kilku złotych) lub jakiś wzmacniacz antenowy(potrzebna wtyczka z zasilaczem=spory koszt) do niego lutujesz te wąsy.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo, i o taką odpowiedź mi chodziło ;)

 

Taki syntezator widzę na allegro za niecałe 3 zł więc chętnie spróbuję jak moja "przerobiona" antena nie podziała (zamontowałem 2,5 mm drut miedziani, bez ekranu - jutro sprawdzę jak odbiera).

Poniżej mój poprawiony "wyrób".

7846b51dd8a77ef7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa ;)

Z folią to ja kombinuję już od samego początku :P

- To takie wystające białe na rogach to są gwoździki owinięte plastrem (owinięte żeby nie zakłócać odbioru - nie wiem czy coś to daje ale tak zrobiłem). Druty też oczywiście na "skrzyżowaniach" się nie stykają, ale zauważyłem że o wiele lepiej odbiera jeśli cały drut miedziany na miejscu gdzie powinien się stykać (złączać) się nie styka - dziwne, bo wszystkie projekty zakładają że drut jest złączony...

W tej chwili przy odbiorze z Suchej Góry mam jakość sygnału (właśnie z folią aluminiową za anteną) 100 %, czasem spadnie do 98%, ale jak dobrze ustawie antenę to jest cały czas 100% - antena wewnątrz na parapecie przy oknie.

Zobaczymy jak będzie jak pogoda się pogorszy...

 

PS. W ramach ciekawostki dodam że próbowałem odbierać sygnał z tego miejsca już dwoma innymi pokojowymi antenami - jedna taka jak zamieściłem zdjęcie parę postów wcześniej a druga 2 razy większa z zasilaczem i ani jedna ani druga nawet nie drgneły, nawet się obraz nie przycioł - cały czas czarny ekran, natomiast jak widać biquadzik radzi sobie całkiem nieźle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...