Skocz do zawartości

DVB-T/T2 z Rzeszów (Krosno) / Sucha Góra


metiu20
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

ja dzisiaj odpalilem dvbt .Miejscowosc Palikowka kolo Rzeszowa ,zwykla antean siatkowa i tak paczka tvp sygnal 90 % a mux 3 niestety tylko 50% .Czy jest to mozliwe ze z tego samego nadajnika taka roznica mocy?Czy to moze wina dzisiejszej pogody na podkarpaciu?Dzieki za wszelkie sugestie czy poprostu mux 3 nadawany jest z mniejsza moca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak paczka tvp sygnal 90 % a mux 3 niestety tylko 50% .Czy jest to mozliwe ze z tego samego nadajnika taka roznica mocy?Czy to moze wina dzisiejszej pogody na podkarpaciu?

nie tylko "nawet", ale możliwe jest:

  • różnica w mocach nadawania - mux-2: 10kW, mux-3: 18kW;
  • większe tłumienie sygnału na k61 (mux-2) niż k42 (mux-3) w powietrzu;
  • zwykle gorsze parametry instalacji odbiorczej na wyższych kanałach;
  • zwykle mniejsza czułość odbiornika na wysokich kanałach;
  • propagacja sygnałów na różnych kanałach może być różna w zależności od pogody;

karta nadajnika: http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S4C

 

zwykla antean siatkowa i tak paczka tvp sygnal 90 % a mux 3 niestety tylko 50% .

masz po drodze jakieś górki, więc to one mogą rozpraszać dodatkowo sygnały, dla każdego mux-a inaczej (http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.html?params=217,50.075650586287075,22.12474822998047,9&_=1304803091114).

 

Te % są orientacyjne, ale to są procenty poziomu sygnału czy jakości? Jeśli poziomu, to jaka jest jakość na obu mux-ach.

 

Zwykle najbardziej podejrzana jest w takich przypadkach instalacja antenowa:

 

  • ustawienie anteny - to jest podstawowa sprawa - bardzo, bardzo precyzyjne ustawienie anteny - zwykle trzeba ustawiać z dokładnością do pojedynczych stopni. Ustawiamy na max jakości najsłabszego mux-a. Poziom sygnału jest sprawą wtórną, mniej istotną.
  • antena - masz 'siatkę', a one zwykle dobrze sprawują się na wysokich kanałach (jak k62), wiec jej bym na razie nie ruszał.
  • kabel antenowy - bardzo często to on jest głównym winowajcą problemów z jakością. Jeśli jest stary, a zwłaszcza, jeśli ma średnicę mniejszą niż 5mm - bezwzględnie do wymiany. Kabel do odbioru DVB-T powinien być tzw. "satelitarny" - średnica żyły środkowej >1mm, ekranowanie >90dB, kolor czarny (czyli kabel do zastosowań zewnętrznych)
  • wzmacniacz - on też potrafi bruździć w odbiorze DVB-T. Tu niestety nie ma innego sposobu, jak podmiana na inny. Generalnie wzmacniacz powinien być w obudowie metalowej, ale mozna również sprawdzić inne.
    Masz około 40km od nadajnika - w takiej odległości zwykle jest możliwość odbioru DVB-T na antenie pasywnej, z zamontowanym symetryzatorem. Możesz zrobić taką próbę po wymianie kabla antenowego. Po wymianie wzmacniacza na symetryzator należy również koniecznie wymienić wtyczkę antenową zasilacza sieciowego na zwykłą wtyczkę antenową.

to tak pokrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzystając z urlopu i ladnej pogody w końcu wziąłem sie za ustawienie anteny i ......cud.To co niedawno nie zaskoczyło,dzisiaj złapało bez problemu.Bawiłem się kilkoma antenami (najlepszy wynik znowu był na TELMORowskim ASR860).Nie wiem,czy to zasługa dzisiejszej ładnej pogody ale niewiele gorzej wypadł zestaw antenaATX55+wzmacniaczMC9102Anprel-kanały analogowe z Baranówki łapały wg mnie lepiej na w.w zestawie niż na TELMORze.A teraz najciekawsze-ANTENA USTAWIONA NA SUCHĄ GÓRĘ A TRZECI MULTIPLEKS ŁAPIE TYLKO NA K.35 A K.42 WOGÓLE SIĘ NIE ODZYWA.pOZIOM DRUGIEGO MULTIPLEKSU TO OK.80%.Ogólnie to kanał35 łapie z jakością min 80% niezależnie od kierunku ustawienia anteny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam kłopot i po prosze o pomoc.Mam tuner USB DVB-Tdo N-ki podłączyłe antene od analogowej dwójki czyli dłuższą nie siatke i pokazuje mi siła 0% jakość też 0 przy obu muxach w sumie na każdym jest zero co mam zrobić mieszkam gminie Hyżne prawie 50 km od krosna a chciałbym odbierać zwłaszcza TVP Info Rzeszów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz antene (do analogowej dwójki) dosyć starą to pewnie jest to poczciwy zabytek odbierający zakres kanałów 1-12.Wówczas niezbędna jest wymiana anteny na nową odbierającą w pełnym zakresie do 69 kanału.O ile kanał 42 lub 35 powinien odbierać na zwyklej antenie siatkowej to do kanału 61(drugi multipleks)potrzebna jest dobra antena kierunkowa z odpowiednio dobranym przedwzmacniaczem. Ja w Tyczynie odbieram na zestawie antena ATX55+ wzmacniacz Anprel MC9102 i nie jest źle chociaż z pewnością lepiej sprawdza sie kosztujący ok 150 pln. Telmor ASR-860 p25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dobra bo bez pośrednio wyłapuje dwójke tylko że nieczyta siły i jakości w sumie stara jest z lat 90 jeszcze ,bo mam od jedynki jeszcze i myśle że jakby od jedynki to by może odbierało ale jedynke słabo ale oceniam że Krosno/Sucha góra i tak jest najlepsza żeby jedynka miała 100kw,a dwójka 300kw w poruwnaniu do baranówki gdzie 5kw nieprzekroczy.Mam małe pytanie czy każdy wzmaczniacz zasilający na przykład na 2 lub trzy wejscia antenowe bedzie pasował do tunera,czy jest to różnica,czy trzeba inny kupić,aby odbierać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wlasnie o to chodzi z Twoja antena ,ze jest stara.Sygnał analogowy Sucha Góra dawała w paśmie 1-12 kanał(46kHz-224kHz) .Natomiast sygnał cyfrowy nadawany jest na kanale 42(642kHz) i kanale 61(794kHz).Twoja antena nadaje się do odbioru kanałów z dolnego pasma(1-12 kanal).Skoro piszesz ,że ta antena służyła tylko do odbioru TVP2 z Suchej Góry to na 99% nie nadaje się ona do odbioru telewizji cyfrowej.Wg www.dvbtmap.eu Hyżne i okolice to teren słabo pokryty sygnałem więc do odbioru potrzebna jest "dobra antena z porządnym przewodem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Czy zauważyliście wczoraj po południu, że kanały mux2 (Polsat, TVN) śmigały z dużą siłą .

Czy to odpowiednia propagacja (wilgotna pogoda, burzowo) czy komuś na SG wajcha się obsunęła i zwiększono MOC. A może to jest TEST?

Kanały odbierałem na równi z MUX3 bez zacięć ze starej siatki.

 

Edit. MUX2 nadal odbieram dobrze z kiepskiej anteny choć do niedawna było to niemożliwe. 55 km w linii prostej od SG.

PRÓBUJCIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...