Skocz do zawartości

DVB-T/T2 z Rzeszów (Krosno) / Sucha Góra


metiu20
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

jeśli bedzie tak jak do tej pory z mocą multipleksów testowych to bedzie du.......a blada. Po uruchomieniu III z Baranówki zgasł mi sygnał z Suchej Góry (wg www.dvbtmap.eu mieszkam na granicy zasięgu) Nie moge odbierac sygnału z odległosci 32 km ale za to bezproblemowo odbieram 36k.z Swiętego Krzyża z odległości 122km.Dobrze za nadajniki Baranówka i Swięty Krzyż mam praktycznie w jednej linii(mieszkam w TYczynie) to jedna antena(ASR 860) wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle ,że odbiór czyli tą moc(kw) poprawią wtedy gdy wyłączą analog czyli po 30 września ponieważ na co czekali ale wiecie Polskie DVB-t słabe,jak wypatrująć niemców i zwłaszcza Ukraine gdzie 4 muxy jest a w niemieckim kraju niemuszą nadawać tak bo są to kanały FTA ,a u nas wiadomo co FTA kanały nam oferują to to wstyd ,ale cóż chodzi o prawa tyle że na wiekszą skale pewnie jest drożej nadawać lub trynia się pewnie polski ZAiKS ,ale i tak niema nic do jest puls i tvpolonia no i eska 4funtv zamiare dobrymi stacjami bo na Vivie to niewspomne bo niemają pomysłu ciągle mają wpadki wiec ciekawy jestem jednego jaka bedzie stacja U-TV czyżby pół TVN-em się stała ,a przypadku ATM TV Polsatem i TVP choć szkoda ,że zamiast TVNMeteo ,o ile chciało wejść to dostało POLOTV ,ale być może się to wszystko po lepszy ,ale to pewnie swoim czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cudze chwalicie, swego nie znacie. :P

 

Cyfryzacja na ukrainie polega na pokryciu ludnościowym a nie powierzchniowym. Tam (na ukrainie i białorusi) uruchamia się nadajniki o mocy do 5kW po to aby pokryć największe miasta, a wieś niech się męczy z brakiem odbioru. Taka jest prawda.

Niemcy o wiele bardziej wyprzedzają nas z cyfryzacją, ale znowu korzystają z przestarzałego MPEG-2 i mają problem z uruchamianiem nowych programów.

Czesi i Słowacy skutecznie wyłączają analog (słowacy już pod koniec tego miesiąca!!), ale są to małe kraje, w których ze względu na warunki terenowe przeważa telewizja satelitarna, więc cyfryzacja i wyłączanie analogu przebiegają z łatwością.

---

Obecne moce muszą pozostać ze względu na nadajniki analogowe na tych samych kanałach, a także problemy w instalacjach nadawczych. Sytuacja się poprawi po 2013 roku, kiedy multipleksy ruszą na docelowych kanałach z mocami 25/50/100kW. Nie będzie wtedy problemu z jednoczesnym utrzymaniem analogu i DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie TVP Kielce lub Kraków choć co mnie to obchodzi niestem jeszcze zasięgu bo spod gminy Hyżne a odbioru niema a czekam może jak analog wyłączą to zasięg poprawią po 30 września czekam na to miłą chęcią w sumie to zawcześnie lokalne programy w TVP2 wyłączyli teraz niemam wiadomości z Rzeszowa ale być może to się niebawem zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, z tym TVP Lublin to raczej przesadzono... Dla mnie , ale i innych wydaje się bliższe TVP Kraków zwłaszcza , a w drugiej kolejności Kielce ..,. Chociaż sam nie wiem ,ale może z tą podwójną obsadą na Mux-3 może być w przyszłości ciekawie , bo na granicy małopols. i sląskiego ma być Kraków i Katowice , to znaczy ,,ze w 2013 r. z nadajn. Tarnów oprócz Krakowa puszą też Katowice .... A ja z urzędu moe mieć jeszcze Rzeszów i Lublin z Suchej G. / po wzmocnieniu mocy b/ ... Ale to za " sto lat " ... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam coś podobnego do tej antenki:

DVB-T_LTC_02_BIG.jpg

 

W środę sprawdzę czy da rade, ale z tego co piszecie to wątpię...

 

Więc moje następne pytanie brzmi w co mam zainwestować żeby móc odbierać sygnał z Suchej Góry ? (nie mam za bardzo możliwości wystawienia anteny na zewnątrz - może dało by rade wystawić coś niewielkiego na parapet za okno i dysponuje ograniczonymi środkami finansowymi :P)

 

Czy może za wiele wymagam i bez wkładu ponad 100 zł i anteny zewnętrznej nic się nie da zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest produkt anteno-podobny. Imitacja anteny która ma tylko ładnie wyglądać i sprawiać pozory dobrego odbioru. W dobie telewizji cyfrowej ten sam efekt uzyskasz na kawałku drutu ukształtowanego na wzór dipola pętlowego. :P

 

Niestety, ale do poprawnego odbioru będzie wymagana dobra antena kierunkowa z dużym zyskiem na wysokich kanałach. Z MUX3 na kanale 42 nie będzie większego problemu, ponieważ sygnały o niższych częstotliwościach lepiej się rozchodzą, a multipleks jest nadawany z mocą 18 lub 25kW.

 

MUX2 na kanale 61 jest nadawany tylko z mocą 10kW, a wysoka częstotliwość może jeszcze pogorszyć odbiór, więc bez anteny zewnętrznej się nie obejdzie.

 

Na początku spróbował bym na zwykłej antenie skierowanej na Suchą Górę. Lepiej aby to nie była antena siatkowa, ponieważ te mają bardzo szeroki kąt odbioru i będą zbierać dużo odbić sygnału od okolicznych drzew i budynków, a jak wiadomo, zbyt duża ilość odbić w DVB-T, zamiast pomóc, może jeszcze pogorszyć sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrzysztof, dziękuje za odpowiedź. Możesz jeszcze polecić jakiś niedrogi sprzęt ? (tylko tak jak pisałem wyżej potrzebne mi jest coś żeby nie trzeba było montować - jak chce oglądać tv żeby ustawić antenę a jak skończę to ją zdjąć)

Mux3 łapie z Baranówki na antence dołączonej do tunera (full zasięg a antenka ma z 10 cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisujesz

niedrigste Frequenz (in MHz)- Najniższa częstotliwość(MHz)(najniższy kanał)

höchste Frequenz (in MHz)- Najwyższa częstotliwość(MHz)(najwyższy kanał)

tutaj masz rozpiskę częstotliwości danych kanałów http://www.dipol.com.pl/wykaz_czestotli ... _bib02.htm

Wylicza:

Quadrat-Kantenlänge (in cm)-Długość Krwędzi

Antennenbreite (in cm)- Szerokość anteny

Antennenhöhe (in cm)- Wysokość anteny

Gesamtlänge Draht (in cm) - długość drutu

Skoro odbierasz mux3 z Rzeszowa możesz spróbować zrobić Antenę w zakresie 730MHz-830MHz(lub węższym) specjalnie na mux2 z Suchej Góry.

popróbuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...