Skocz do zawartości

MUX L3 Częstochowa / Kisielewskiego


irdeto
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, canton napisał(a):

Ale tu masz na dwóch wejściach k36, więc nie rozumiem jak miałoby to zadziałać. Chcesz odbierać Częstochowę i Katowice na jednym kablu?

Tak się nie da. Tylko (i aż) przełącznik załatwi sprawę.

 

Ale skończmy tu ten offtop. Jestem bardzo ciekaw jak jest odbierany Mleczgal.

Nie ma na dwóch wejściach kanału 36, Na jednym wejściu jest wycinane wszystko poza kanałem 36, na drugim jest przepuszczane wszystko poza kanałem 36 :D
Jak na razie pracuje dobrze, wszędzie jest EPG i wszystkie kanały działają jak należy ;)

Co do Teroza jeszcze - oczywiście są na wejściu K1-32/39-69 okrojone też kanały 33-38, ale na szczęście u mnie w okolicy nic na nich nie ma ;) Ta zwrotnica ma za zadanie niejako podmienić w sygnale na wyjściu kanał 36 z jednej anteny na kanał 36 z drugiej anteny, sęk w tym że wprowadza pewne tłumienie, będę robił jeszcze próby z podmianą wzmacniaczy w antenach na symetryzatory i jeden wzmacniacz zbiorczo dam za wyjściu zwrotnicy, zobaczymy jak to będzie, pierwszy raz stosuję tego typu rozwiązanie ;) Chwilowo ze względu na brak czasu podpiąłem na szybko samą Yagi na Częstochowę, odbiór jest fajny, sygnał stabilny ;) Warunkiem jest umieszczenie anteny wysoko, Myszków leży w dołku, otoczony górkami, więc gdyby nie maszt 7 metrów mógłbym zapomnieć o odbiorze Częstochowy 😅

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PowerTV dzisiaj byłem w rodzinie w odwiedzinach w miejscowości Niedośpielin gmina Wielgomłyny i twój MUX L 3 z nadajnika z Częstochowy śmiga bez zastrzeżeń antena siatkowa poziom sygnału siła i jakość 100 % ta miejscowość oddalona jest od Radomska około 20 km a na waszej mapce ta miejscowość i ta gmina była po za zasięgiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krrudn masz rację w bloku gdzie mieszkam mamy zamontowane 5 anten zbiorczych 2 są skierowane na Kamieńsk 1 na Dobromierz i 2 są skierowane na Wręczyce i właśnie wśrodę był sygnał MUXA L 3 z Częstochowy ale był totalny piksel dlatego ma przyjść konserwator i ma wyregulować sygnał MUXA L 3 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapka pokazuje granice, gdzie spodziewane natężenie pola od tego nadajnika nie spadnie poniżej określonej wartości przez 50% czasu, w 50% miejsc. I tyle.

To jest takie statystyczne uśrednienie. Nie wyklucza przypadków, gdzie odbiór będzie bardzo dobry poza obszarem, albo nie będzie dostateczny nawet w zaznaczonym obszarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pogoda nie bardzo, więc takie szybkie próby z poziomu gruntu trzymając antenę w ręce,

niestety nie wyrywało sygnału kanału 36

Antena z symetryzatorem

https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-48_dvb-t-t2_rurka_A1910R.htm

https://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_k_21-48_zlacze_f_C0006.htm

pomiar na Signal ST-5150

 

Na dachowej Tri Digit  Cryptobox i Panas też nie wykrywa, ale ta jest skierowana na Wręczycę.

Nie chciało mi się kombinować z obracaniem całego masztu o te ok 35 stopni.

z Błeszna po nakierowaniu kiedyś łapało, ale wtedy było chyba 1,5 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wichury wgramoliłem swoją zadnią część na dach i na sam szczyt masztu, Dipol 19 elementów został przeniesiony niżej i ustawiony na Katowice, ATX z kolei trafił na sam szczyt, wzmacniacz LNA zastąpił symetryzator, na przewód trafił wzmacniacz przelotowy, z jednej anteny odbieram wszystko z Częstochowy, MUX Mleczarni odbieram obecnie Siła 95 Jakość 100, do tego VHF z Katowic i FM, Teroza jeszcze nie testowałem ze względu na chwilowy brak drugiego symetryzatora :( Mam nadzieję że na dniach uda mi się go zdobyć i będę mógł sobie potestować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja od kolegi z anteną Telmor ASR ok. 1,5 metra nad dachem czteropiętrowego bloku ustawioną na Kosztowy- wcześniej miał sygnał ze Stalexportu, od kiedy uruchomiono Częstochowę brak sygnału z obu nadajników, jednak kolega ma nieco czystszy teren w kierunku Częstochowy :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za informację. Widzę że sygnał już powrócił.

 

Przy okazji. Przez te prawie dwa tygodnie od uruchomienia emisji z Częstochowy miałem okazję sprawdzenia jak wygląda sytuacja z odbiorem w kilku lokalizacjach (w gminie Gidle, Żytno i Radomsko) i wszędzie odbiór bez problemu.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wiadomość. Wszystkie te gminy są ponad 30 km od nadajnika.

Tylko jak to jest z Radomskiem? Widzę różne sprzeczne informacje. Jedni piszą, że jest OK, inni że bez szans na odbiór.

Nie miałem jeszcze okazji wybrać się tam na pomiary, a sprawa wygląda dość ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samym Radomsku akurat nie miałem okazji sprawdzić ale patrząc na jakim poziomie jest sygnał raptem kilka/kilkanaście kilometrów od miasta można podejrzewać, że i Radomsko jest dosyć dobrze pokryte sygnałem. Kwestia kto ma jak ustawioną antenę, przy ustawieniu na Wręczycę problemów z odbiorem raczej nie będzie.

Zastanawia mnie jeszcze jeden aspekt a mianowicie kwestia synchronizacji Tomaszowa i Częstochowy. Czy odległości między tymi nadajnikami (ok 100km) i zastosowany obecnie interwał ochronny (GI 1/16) pozwalają na SFN?

Do mnie sygnał z Tomaszowa nie ma szans na dotarcie ze względu na różne wzniesienia po drodze (chociażby Wzgórza Radomszczańskie) ale Radomsko jest stosunkowo wysoko położone i mogą tam docierać jakieś "strzępy" sygnału z Tomaszowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajniki są daleko od siebie, więc żaden GI nie zapewni ochrony przed zakłóceniami na całym terenie. Ale spadek sygnału wraz z odległością robi swoje i stacje przestają mieć istotny wpływ na siebie nawet poza GI.

GI 1/16 zapewnia pełną ochronę w pasie ok. 16,5 km różnicy dystansu do obu źródeł. Ustawiając odpowiednio parametry każdego nadajnika można ten pas przesuwać. I tak jest zrobione, że Radomsko w nim się znajduje. Na razie teoretycznie, bo jeszcze bez weryfikacji w terenie.

Dlatego proszę o odzew tych którzy mają słabą jakość sygnału pomimo sporej siły na k36. To może (ale nie musi!) oznaczać zakłócenia. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się, w końcu dziś przetestowałem zwrotnicę Teroza K36/K21-33+39-69 ;) Przy okazji wymiany anteny FM dokupiłem i zamontowałem we wszystkich antenach na maszcie symetryzatory, co umożliwiło mi finalne przetestowanie Teroza tuż za antenami, jeszcze przed wzmacniaczem. Okazuje się że pracując po stronie pasywnej sumator radzi sobie bardzo dobrze, faktycznie ma niewielkie tłumienie własne ale nie przeszkadza ono w normalnym odbiorze ;) Drobną wadą jest że faktycznie zaczyna wycinać jeszcze nieco kanał 32 (zauważalny spadek mocy ale sygnał nadal da się odebrać), niemniej nie jest to u mnie jakimś większym problemem ;) W tym momencie ATX-91 odbiera u mnie MUX L3 z Częstochowy (rezerwowo może odbierać wszystkie MUXy stamtąd jeśli podłączę tylko jego), z kolei Dipol 19 el. odbiera wszystko z południa (Kosztowy, MUX TVS, dwa MUXy czeskie), z wyjątkiem Stalexportu który zwrotnica "podmienia" na ten odbierany z ATX-a ;) @canton Jak widzisz działa to fajnie i nie jest niemożliwe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krrudn OK, tylko nie wiem po co tak w tym momencie kombinujesz. Oferta MUX-MWE z Katowic jest w tej chwili atrakcyjniejsza niż MUX-L3, no chyba że nie jesteś w stanie tak wytłumić sygnału MUX-L3, żeby bez problemu odbierać MUX-MWE z Katowic...

Edytowane przez monter1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy że dla testów i z pasji, ATX-91 dostałem zregenerowaną profesjonalnie i używałem jej do odbioru dalekich sygnałów np. z Amelina między innymi (korzystam z uroków siedmiometrowego masztu 😆 ), potem robiła za antenę na Katowice, a gdy rozpoczęły się testy z Katowic (cały czas należy pamiętać że to są testy i koncesja nie jest wieczna tylko na rok/dwa) robiła za odbiorczą ze Stalexportu, ale gdy przyszło do uruchomienia MUXu z Częstochowy postanowiłem przetestować jak to będzie działać, zwłaszcza że u mnie w okolicy w ogóle odbiór z Częstochowy jest utrudniony, w dodatku miałem opcję zamówić z Czech sumator Teroza, to czemu nie skorzystać :P U mnie jakichś większych problemów z odbiorem z Katowic nie było po włączeniu sygnału z Częstochowy, ale np. u kolegi (również montującego anteny ;)  ) okazało się że nie są dostępne oba sygnały :/ Także być może i on skorzysta z oferty tej firmy, tak samo mogę polecić ją innym ;)

Edytowane przez krrudn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę późno pora na testy, ale chciałem spróbować jeszcze raz dla zaspokojenia ciekawości.

Na pewno to nie odpowiednie miejsce na antenę, 3 metry nad ziemią do rurki z wiatraczka ogrodowego.

Tri-Digit co kiedyś wisiał na Czechy, na symetryzatorze .

Nie jest dobrze, ale widać obraz nie tnął przez ten czas, może później byłoby gorzej albo lepiej...

Przyrząd to może i zabawka odpustowa, ale coś tam pokazuje :)

 

Na stałe raczej nie planuje tu rodzicom kombinować,

Osłabił się przede wszystkim Mux3 z Wręczycy Wielkiej / Klepaczki , bo jeszcze nie nadaje z tego samego zawieszenia,

co pozostałe muxy > 313 metrów.

Czekam i jestem bardzo ciekawy, czy TVP coś znowu pokombinuje z UKE,

Ale 21 kwietnia kończy się dziesięcioletnie pozwolenie na nadawanie z wys. 196 metrów,

a najśmieszniejsze jest to, że nowe obowiązuje już od tamtego czerwca- kasa...

 

IMG-20230310-181237.jpg
IMG-20230310-181546.jpg

IMG-20230310-181648.jpg

Edytowane przez irdeto
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DJWeed

A to sprzed Lublińca, ok 6 km ,  więc bliżej Cze-wy.

Zapewne gdybym podniósł ją o jeszcze jeden czy dwa metry byłoby lepiej..

Nie wiem czy z centrum L-ca przy odpowiedniej wysokości by złapało jakiś szczątkowy sygnał.

Znajomy z Tworoga pisał mi że nie łapie, ale nie spytałem na jakiej antenie.

Więc z Tarnowskich Gór to nie masz szans 🤔  nawet jakbyś był z Manhattanu (os.Przyjaźń) , a tam warunki super na ten kierunek .

 

Myślałem o obróceniu tego masztu co na chałupie jest, ale jak tak porównałem kierunek, to akurat szeroki i dość wysoki szczyt od sąsiada jest,więc nie chce mi się nawet próbować.

Ale tak jak pisałem wcześniej, z Błeszna 1,5 kW łapało k36

Na maszcie wisi też Tri-Digit z Dipola, tylko to jeszcze ten Słoweński (parametry te same )

https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digital_A2680.htm

 

_____

 

Są plany jak tylko będzie cieplej, zamienić ja na

https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-48_dvb-t-t2_rurka_A1910R.htm

Obniżyć o ok. metr maszt, rurka 1" (wodociągowa)

A główny cel, bo wszytko za ciężkie, a wiatry coraz to silniejsze :(

 

Robiłem 2 tyg wcześniej próby ale na Mux8 również z ziemi , tylko że na kierunek Wysoka/G.Św. Anny

tą anteną

https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjno-radiowa_dipol-4-5-12_dab_dvb-t-t2_A0140.htm

no to łapało bez problemu ,  nawet extra bezpośrednio do  Cryptoboxa podepłem, by tam ocenić.

Z tą tri-digit jest ta o większym zysku, więc powinno być ok.

https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjno-radiowa_dipol_7-5-12_dvb-t-t2_dab_A0710.htm

i jak będzie w poziomie to bardziej będzie mi to odpowiadało,

bo już mnie słabi ten pion z Wręczycy 🙄

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...