Skocz do zawartości

Kwiatki w ortografii


Palikot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Post wyżej to nie kwiatek w ortografii, ale pytania, które mogą się przydać innym. To ja poprawiałem. Skoro publicznie poruszyłeś temat to: Co prawda wykształcenie mam techniczne, a nie humanistyczne, ale według mnie: na razie, na ten czas, na obecną chwilę piszemy oddzielnie (na razie, bo reszta oczywista :wink: ). Narazie jest formą pożegnalną, ale nie wiem, czy występującą oficjalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe kanały, ale nie wiadomo jakie i czy w\ogóle, bo na\razie [...]

Tego w\ogóle nie jestem pewien, ale czemu na\razie osobno :roll: Bo jeśli tak, to na którym razie i czy wtedy jak się z kimś żegnamy to mówimy "na razie", a w wersji młodzieżowej "na razka" :roll: Odp. na PW :wink:

 

Edycja tomekb1976: To ja poprawiałem. Skoro publicznie poruszyłeś temat to: Co prawda wykształcenie mam techniczne, a nie humanistyczne, ale według mnie: na razie, na ten czas, na obecną chwilę piszemy oddzielnie. Narazie jest formą pożegnalna, ale nie wiem, czy występującą oficjalnie.

 

Moderator @tomekb1976 poprawnie zwrócił Tobie uwagę na błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale według mnie: na razie, na ten czas, na obecną chwilę piszemy oddzielnie (na razie, bo reszta oczywista :wink: ).

Ok, rzeczywiście tak jest, bo sprawdziłem dodatkowo jeszcze na tej stronie :arrow:www.sjp.pwn.pl i rozwiało to moje wątpliwości i słuszność twojej edycji - teraz będę już raczej o tym pamiętał, że piszemy "w ogóle" oraz "na razie" :)

 

@VH1 BODEK510 za to u ciebie też coś wykrył :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj dokładnie to co ty napisałeś

Moderator @tomekb1976 poprawnie zwrócił Tobie błędy.

i to co napisał BODEK510

@VH 1czy nie powinno byc zwrócił Tobie uwagę na błędy?

No właśnie o to chodzi, że u ciebie paru słów (paru nawet w dosłownym tego słowa znaczeniu) brakuje, aby zdanie miało sens, bo tak to wychodzi, że moderator tomekb1976 zwrócił mi błędy jak jakaś kasjerka resztę w sklepie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie kwiatki prowadzą czasami do śmiesznych sytuacji jak ta:w Skarbówce na pytanie pracownika ochrony "gdzie Państwo idą"-/odpowiedź/" My na Egzekucję"/sekcja egzekucji- wszelkiego rodzaju zaległości np.mandaty itp/.Bardzo częstym błędem jest słowo klient pisane na różne sposoby.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Znam kogoś, kto kiedyś podczas dyktanda w szkole robił błąd w każdym wyrazie, w którym tylko to było możliwe, ale to głupota z jego strony, bo nauczycielka później wstawiła mu pałkę do dziennika. Dziwny jest ten świat, ale ludzie w nim szczególnie... Głupota masy Polaków po prostu nie zna granic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo błędów (może już nie ortograficznych) popełniamy pisząc, czy też mówiąc.

Przykłady:

- na dzień dzisiejszy

- mi się to należy

- piszemy z dużej litery

- 14-ty (w rozumieniu "czternasty")

 

Poprawna forma:

- od dzisiaj do dzisiaj

- mnie się to należy

- piszemy dużą literą

- 14. (odczytujemy "czternasty", jak jest bez "kropki", to czytamy "czternaście" np. czegoś).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, albo mówimy o dwóch różnych rzeczach, albo ja w ogóle nie znam ojczystego języka :P

Powiem tak: zgubiłem się w tej całej dyskusji pomimo, że jest krótka, bo chodzi tylko o to czy piszemy "małą/wielką literą" czy "z małej/z dużej litery".

 

Podsumowując: ja wiem swoje i we łbie proszę mi nie mieszać :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja troszkę pogrzebałem sobie i ...

Mówi się "wielką literą" a nie "z wielkiej litery". Tak samo oczywiście "dużą literą" i "małą literą" a nie "z dużej litery" czy "z małej litery". Formy niepoprawne są rusycyzmami - kalkami rosyjskich wyrażeń s bolszoj, s małoj bukwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym podał źródło, to pewnie nie byłoby tego zamieszania. Jest nią audycja telewizyjna z TV Polonia Słownik polsko@polski - o kulturze języka polskiego, więc "piszemy dużą literą" jest jak najbardziej poprawne @james_b. Poprawne też jest użycie wyrażenia "piszemy wielką literą", o tym również w programie wspomniano, ale o tej drugiej możliwości zapomniałem wspomnieć w poście :P

 

Najbardziej mnie tylko zdziwiło to, że mówi się/pisze się "od dzisiaj do dzisiaj", a nie "na dzień dzisiejszy". Z ręką na sercu, czasami zdarzy mi się użyć tego drugiego wyrażenia :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...