Skocz do zawartości

Sanremo


Frontowiec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj rozpoczął się 72. Festiwal Piosenki Włoskiej w Sanremo, który potrwa do soboty. Podobnie jak w 2020 i 2021 roku dyrektorem artystycznym oraz prowadzącym tego festiwalu jest Amadeus, zaś tegorocznymi uczestnikami są m.in. Ana Mena, Dargen D'Amico, Elisa, Fabrizio Moro, Mahmood e Blanco czy Noemi, gdzie nagrodą dla zwycięzcy jest udział w Konkursie Piosenki Eurowizji, który w tym roku odbędzie się we włoskim Turynie.

 

72. Festiwal Piosenki Włoskiej w Sanremo można obejrzeć na Rai Uno i RaiPlay oraz usłyszeć na Rai Radio 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja choć moim zdaniem nie słusznie bo są gorsze piosenki jak ta faworyzowana ostatnia wymieniona przeze mnie propozycja w niniejszym poście: 

Prowadzi za to Elisa której to piosenka „O forse sei tu" też jest dobra choć trochę jednostajna:

Lepsza jest jednak od Mahmooda i jego partnera wokalnego którzy to obecnie zajmują drugie miejsce:

 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trzeci wieczór festiwalu, zobaczymy całą stawkę, 25 wykonawców. Od dzisiaj także do głosu dochodzą telewidzowie oraz grupa badawcza instytutu Demoscopica. To pewna zmiana w porównaniu z zeszłą edycją, gdy "televoto" stosowano tylko w finałowym koncercie, jeśli dobrze pamiętam.

Jak na razie po dwóch wieczorach mogę stwierdzić, że świetnie to się ogląda, Amadeus mistrzowsko to prowadzi, wiele utworów jest dobrych (choć wydaje mi się, że w tym roku raczej petardy na miarę Maneskin raczej nie będzie). To co zauważyłem, to fakt, iż jak na Sanremo to są dość krótkie koncerty. Pierwszy wieczór co prawda zakończono o 1:14, ale już drugi o 0:50, a w ostatnich latach ten festiwal był znany z przeciągania ponad miarę. Słynny jest już żarcik "Wyniki festiwalu poznamy za chwilę, ale najpierw przeniesiemy się na plac św. Piotra, gdyż nadchodzi czas modlitwy Anioł Pański", to chyba w 2020 ukuto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Amadeus jest najlepszym prowadzącym tego festiwalu, zresztą najlepszy był zdecydowanie pierwszy dzień festiwalu, gdzie zaproszony przez niego komik opowiadał m.in. o pandemii czy wyborach prezydenckich we Włoszech.

 

Ogółem Sanremo jest o wiele lepszym festiwalem muzycznym od Opola, tam przynajmniej jest pełen luz oraz sporo atrakcji, zaś Opole jest bardziej festiwalem nostalgicznym.

Edytowane przez Frontowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że po prostu młodość wygrała oraz coś, co nie jest takim zwyczajnym utworem do tupania nóżką, a kilka takich było w tym roku. Nie powiem, fajnie się słuchało na przykład Dargena D’Amico czy duetu Ditonellapiaga i Rettore, bo już na przykład Ana Mena mi brzmiała nie włosko, a bardziej hiszpańsko. Całkiem możliwe, że chciano teraz wybrać z jednej strony coś z energią podobną do grupy Maneskin, ale nie w tym samym stylu muzycznym (a jeden taki zespół był w tym roku w stawce, Le Vibrazioni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Tak, wczoraj zaczął się 73. Festiwal Piosenki Włoskiej, tym razem jest 28 wykonawców, wczoraj wystąpiła pierwsza czternastka, dziś poznamy utwory drugiej połowy. Po tych występach poznamy pierwszą klasyfikację generalną ułożoną na podstawie ocen dziennikarzy. W piątek wykonawcy wystąpią w duetach ze znanymi artystami, zaś ze swoimi utworami pokażą się w czwartek oraz w sobotę. Podczas finału będzie zmiana, do ostatecznego głosowania wejdzie najlepsza piątka, nie trójka, tak jak było dotychczas. W dodatku pięcioro najlepszych zaprezentuje się na żywo jeszcze raz - wcześniej fragmenty ich występów były pokazywane w skrótach przypominających.

Wszyscy wykonawcy musieli się zadeklarować przed startem festiwalu, czy w razie zwycięstwa chcą reprezentować Włochy podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w maju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tegoroczną edycję wygrał Marco Mengoni z utworem "Due vite". Tu występ z pierwszego wieczoru:

 

Zgodnie z zasadami zwycięzca Sanremo może skorzystać z opcji występu na Eurowizji. W tym roku wszystkim 28 uczestnikom konkursu nakazano wcześniej się zadeklarować, tak aby po wygranej nie było wątpliwości. Marco się zgodził, ale zapowiedział, że nie jest pewne, czy będzie na Eurowizji z "Due vite", czy jednak zaprezentuje inny utwór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

6 lutego rusza 74 Festiwal Piosenki Włoskiej w Sanremo. Poniżej rozpiska festiwalu:

 

6 lutego – premiera wszystkich 26 piosenek

7 lutego – występy losowo wybranych 13 uczestników

8 lutego – występy pozostałych 13 uczestników

9 lutego – wieczór coverów

10 lutego – gala finałowa

 

Źródło: https://eurowizja.org/sanremo-2024-nowe-zasady-zmiana-formatu-eurowizja/

 

Mam pytanie, czy Rai transmituje każdy dzień festiwalu? Szczerze, to nigdy nie oglądałem tego festiwalu, a w tym roku się przymierzam. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Rai Uno pokazuje każdy dzień festiwalu, zazwyczaj te transmisje zaczynają się około 20:40, po głównym wieczornym wydaniu TG1 oraz programie "PrimaFestival" (taka rozgrzewka realizowana sprzed teatru Ariston). Zaś kończą się różnie, najwcześniej przed 1:00 w nocy, ale na przykład finałowy wieczór potrafi rozciągnąć się do 2:45.

 

Natomiast redakcja strony, którą linkowałeś, ma nieaktualne informacje, bo tekst jest z lipca. W najbliższej edycji będzie nie 26, a 30 konkursowych wykonawców. Oni chyba to skopiowali z tej edycji, w której wygrał zespół Maneskin, wtedy faktycznie w konkursie było 26 piosenek. W edycji z tego roku stawkę powiększono do 28, a teraz ma być 30, w tym 3 wyłonionych w ramach Sanremo Giovani (finał tego konkursu jutro).

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

74. Festiwal w Sanremo startuje już jutro. @Kiler - jak się dalej przymierzasz do oglądania, to przygotuj sobie dużo czasu, bo wieczory mają trwać do 1:30 według ramówki. Zapewne ostatecznie nieco się to rozciągnie, ale dzisiaj na konferencji rozpoczynającej tydzień festiwalowy Amadeus zapowiedział, że w tym roku nie będzie monologów współprowadzących, tylko takie krótsze występy. Zwyczajem Sanremo było to, że osoba, która danego dnia współprowadziła koncert, mogła sobie wygłosić monolog na dowolny temat, trwający nawet 15 minut. Teraz z tego zrezygnowano, bo to też przedłużało widowisko.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem cały wieczór, tak jak od kilku lat (kojarzę że na pewno śledzę od pierwszej edycji z Amadeusem, czyli 2020). Bardzo dobre widowisko, wiele świetnych piosenek. Zaskoczyli mnie "Ricchi e Poveri", naprawdę dobrą mieli propozycję, choć moją faworytką jest Annalisa, mam nadzieję że wygra tegoroczną edycję. Nieco zdziwiłem się, że w głosowaniu dziennikarzy wczoraj Loredana Berte wygrała, nie sądziłem, że aż tak wysoko się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angelina Mango wygrała 74. Festiwal Piosenki Włoskiej w Sanremo. Nie była moją faworytką, piosenkę ma dobrą, da się tego słuchać, choć nie ma to w moim odczuciu takiego efektu jak "Sinceramente" Annalisy czy nawet "Apnea" Emmy, ale może to kwestia osłuchania się. Na pewno lepiej wyszło niż jakby Geoliera wybrali, a on miał 2 miejsce. Tu musiało chyba jakieś lobby neapolitańskie zadziałać. Annalisa na 3 miejscu. Trzymała się go przez cały festiwal, natomiast Geolier dużo zyskał przez televoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prezentuje się zwycięska piosenka 74. Festiwalu Piosenki Włoskiej w Sanremo. Co ciekawe od strony producenckiem odpowiada za nią Dario Faini znany bardzie jako Dardust. Ma on już jeden utwór w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji a mianowicie ten od Tali reprezentującej powracający do wydarzenia po 31 latach Luksemburg: 

Skoro już przy Eurowizji jesteśmy to Angelina Mango jeszcze się nie określiła czy na nią pojedzie. Jeżeli to zrobi będzie pierwszą artystką jadącą bezpośrednio z San Remo na Eurowizję która to zrobi od czasów Giglioli Cinquetti z 1964 roku. Decyzja ze strony Angeliny ma być podjęta w dniu dzisiejszym. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...