Skocz do zawartości

Czy mogę podłączyć dekoder Polsat Box do instalacji satelitarnej od poprzedniego dostawcy?


ble
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Wybaczcie, jeśli pytanie jest z gruntu rzeczy bzdurne, ale nie znalazłem nigdzie jednoznacznej odpowiedzi - ani na tym forum, ani nigdzie indziej. Przeczytałem np. wszystkie 6 stron tematu "Instalacje i konwertery Unicable/SCR – pytania i odpowiedzi" i dalej nic nie wiem. 

 

Otóż chcę przejść z Canal+ na Polsat Box. Mam pełną instalację satelitarną, czyli talerz, podwójny konwerter (czy jak to się tam zwie to ustrojstwo przy talerzu :) ), dwa kable dociągnięte do dwóch dekoderów (multiroom). Wszystko działa jak należy. Zamierzam zrezygnować z C+ i przerzucić się na PB. Nie wiem jaki dekoder wybrać, bo jak dla mnie mają takie same parametry i nie widzę między nimi istotnych dla mnie różnic. Załóżmy więc, że mogę w razie potrzeby wziąć 4K, 4K Lite lub Evobox. Chcę mieć multirooma, więc wezmę dwa dekodery.

 

Przeczytałem dokładnie instrukcję obsługi każdego dekodera, są tam informacje o konwerterze Uniwersal lub Unicable. Nic mi to nie mówi, ale zakładam, że występują w oryginalnej instalacji satelitarnej zakładanej przez serwisanta. Jednak nie jest to tania impreza bo 409 lub 449 zł. OK, rozumiem, że to koszt urządzeń i usługi. Ale czy mogę pominąć ten krok, zakupić dwa dekodery PB i podpiąć je po prostu do tego, co już mam? Będzie to działać "od strzała", czy jednak jestem zbyt naiwny i to nie wchodzi w grę?

 

Podsumowując - czy stara instalacja dla C+ jest kompatybilna z nowymi dekoderami PB?

 

Dziękuję z góry za pomoc!

 

P.S. Zadzwoniłem też do biura obsługi Polsatu. Konsultantka mi powiedziała od razu, że muszę wziąć z usługą montażu. Ale wydawała mi się jeszcze mniej znająca temat, niż ja sam, w ogóle zrobiła wielkie oczy jak zacząłem pytać o różnicę między tym konwerterem uniwersalnym i unicable, pytałem też o kwestie techniczne sieci, typu publiczny IP itp., to też nic nie wiedziała. Nie jestem więc przekonany co do wiarygodności uzyskanych informacji :)

Edytowane przez ble
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uproszczeniu można powiedzieć że dekodery C+ i PB korzystają z tego samego sygnału. Różni się tylko systemem kodowania. Dlatego potrzebny jest odpowiedni dekoder operatora. Zatem spokojnie możesz dekodery PB podłączyć do instalacji z której korzystałeś do tej pory.

49 minut temu, ble napisał:

Mam pełną instalację satelitarną, czyli talerz, podwójny konwerter

Pozostaje pytanie - jakiego typu konwerter dwuwyjściowy posiadasz? Czy jest to uniwersalny Twin, czy SCR+Legacy?

Nawet jeżeli weźmiesz dekoder 4K, to będzie działał po podłączeniu do uniwersalnego Twina, ale nie wykorzystasz pełnej jego funkcjonalności. Do tego potrzebny jest konwerter Unicable/SCR lub Unicable/SCR+Legacy.

Wszystkie dekodery PB obsługują technologie jednokablową (Unicable/SCR).

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, railroad napisał:

Nie potrzebujesz nowej instalacji, podłączasz dekodery do tego co masz i musi działać.

 

58 minut temu, K63 napisał:

W uproszczeniu można powiedzieć że dekodery C+ i PB korzystają z tego samego sygnału. Różni się tylko systemem kodowania. Dlatego potrzebny jest odpowiedni dekoder operatora. Zatem spokojnie możesz dekodery PB podłączyć do instalacji z której korzystałeś do tej pory.

 

I to jest odpowiedź, która mi się podoba. Dziękuję bardzo!

 

58 minut temu, K63 napisał:

 

Pozostaje pytanie - jakiego typu konwerter dwuwyjściowy posiadasz? Czy jest to uniwersalny Twin, czy SCR+Legacy?

Nawet jeżeli weźmiesz dekoder 4K, to będzie działał po podłączeniu do uniwersalnego Twina, ale nie wykorzystasz pełnej jego funkcjonalności. Do tego potrzebny jest konwerter Unicable/SCR lub Unicable/SCR+Legacy.

 

Mam konwerter Opticum Twin LNB, dokładnego modelu nie potrafię podać, bo jest nieczytelny. Możliwe, że to LTP-04H, ale głowy nie dam - w każdym razie wygląda podobnie.

 

Zgaduję, że jeśli podłączę dekodery do tego, co mam, to zapewne niedostępne będzie opcja nagrywania przy jednoczesnym oglądaniu innego kanału (tzn. albo nagrywanie, albo oglądanie). Z tym mogę żyć, nie jest to istotny problem. Czy coś jeszcze istotnego stracę, o czym nie wiem? Zakładam, że w przyszłości mogę  wymienić mój konwerter na Unicable, tzn wykręcić stary, wkręcić i podpiąć nowy, więc najwyżej kiedyś sobie zrobię aktualizację, jak się cieplej zrobi.

 

Pozwolę sobie na ostatnie głupie pytanie - czy jest jakiś istotny argument przemawiający za wyborem jakiegoś konkretnego dekodera? Mam do wyboru Evobox, 4K Lite i 4K "zwykły". Wiem, że 4K lite nie ma wejścia na antenę TV naziemnej oraz nie można podłączyć do niego zewnętrznego dysku twardego. A czy od strony użytkowej któryś z nich jest wyraźnie "lepszy"? Np. bardziej responsywny, rzadziej się wiesza, jest lepiej dopracowany itp.? Czy to bez znaczenia, bo są w gruncie rzeczy takie same?

 

Dziękuję raz jeszcze za pomoc!

 

 

Edytowane przez ble
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ble napisał:

Zgaduję, że jeśli podłączę dekodery do tego, co mam, to zapewne niedostępne będzie opcja nagrywania przy jednoczesnym oglądaniu innego kanału (tzn. albo nagrywanie, albo oglądanie). Z tym mogę żyć, nie jest to istotny problem. Czy coś jeszcze istotnego stracę, o czym nie wiem? Zakładam, że w przyszłości mogę  wymienić mój konwerter na Unicable, tzn wykręcić stary, wkręcić i podpiąć nowy, więc najwyżej kiedyś sobie zrobię aktualizację, jak się cieplej zrobi.

Unicable daje ci przede wszystkim możliwość niezależnego nagrywania i oglądania różnych kanałów oraz szybszego ich przełączania. Bez problemu możesz w przyszłości wymienić obecny konwerter na Unicable.

5 godzin temu, ble napisał:

A czy od strony użytkowej któryś z nich jest wyraźnie "lepszy"? Np. bardziej responsywny, rzadziej się wiesza, jest lepiej dopracowany itp.? Czy to bez znaczenia, bo są w gruncie rzeczy takie same?

Na ten temat nie jestem w stanie się wypowiedzieć, bo nie mam żadnego z w/w modeli. Więcej dowiesz sie z tematów im poświeconych

https://forum.satkurier.pl/topic/38782-dekoder-polsat-box-4k/

https://forum.satkurier.pl/topic/40280-dekoder-polsat-box-4k-lite/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Minęło trochę czasu z racji formalności i oczekiwania na aktywację usługi, ale już działa.

 

Wybrałem dekoder PolsatBox 4K (nie Lite) oraz drugi do Multirooma, na który nie za bardzo miałem wpływ. Przyjechał Evobox Lite. Podłączyłem i zgodnie z tym, co koledzy powyżej pisali, instalacja działa, sygnał jest, da się oglądać. Poszło "od strzała", bez żadnych dodatkowych operacji. Odpiąłem stare dekodery, podpiąłem nowe i to wszystko.

Mam parę problemów, o które pytam w innym wątku, ale raczej nie jest to kwestia instalacji samej w sobie, tylko dekoderów - albo czegoś nie wiem :)

Edytowane przez ble
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...