Skocz do zawartości

Co lepiej wybrać? 55 cali, OLED 60 Hz, czy LED/QLED 120Hz w tej samej cenie?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Zamierzam kupić nowy TV. Budżet to mniej więcej 3-4 tys. Nie chcę przekraczać, wolę mniej zapłacić, co oczywiste.

 

Pytanie tylko mam takie - czy Waszym zdaniem lepszym wyborem będzie TV OLED 60 Hz, czy raczej LED/QLED 120 Hz? Oczywiście wiem, że w tym budżecie będą to najtańsze dostępne OLEDy, jak np. LG 55A13LA. W podobnej cenie mógłbym mieć na przykład Hisense'a 55U8GQ, który na papierze wydaje się być ciekawszym modelem. Oglądałem sporo modeli w sklepach, ale nic w sumie z tego nie wywnioskowałem, bo wiadomo, jak w sklepach wygląda obraz demonstracyjny - zawsze perfekt. Nie udało mi się więc dostrzec żadnej różnicy. Nie twierdzę, że jej nie ma oczywiście.

 

- Nie interesują mnie funkcje internetowe, Smarty, Androidy, streamingi itp. Kompletnie mi to obojętne, bo i tak tego nie będę używał.

- Nie będę podpinał konsoli do gier.

- Sygnał z Canal+, ale nie mam dekodera 4K. Może sobie wymienię, ale to w przyszłości.

- Filmy ze źródeł zewnętrznych FullHD i 4K. Komputer, DVD, BluRay itp.

 

Podsumowując - lepiej wedlug Was OLED 60 Hz, czy LED 120 Hz?

 

Dziękuję z góry za pomoc!

Edytowane przez ble
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Od kilkunastu już lat używam telewizorów plazmowych. Najpierw Panasonic a teraz od 7 lat mam LG. Odpowiada mi obraz z plazmy. LCD wydają mi się jakieś takie nienaturalne w odbiorze kolorów. Ktoś zorientowany może mi doradzić jaki telewizor wybrać aby wrażenia wizualne były podobne do plazmy?OLED,QLED czy LED?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aandin

Jeśli chcesz wrażenia wizualne z plazmy (dobra czerń, odwzorowanie kolorów, ale też podatność na wypalenia itd ;)) to kierunek OLED.

Natomiast przejście z plazmy na dobre LCD nie powinno być trudne, wiadomo, że obraz będzie trochę inny, ale nie znaczy że gorszy, po paru dniach się przyzwyczaisz.

Dobre LCD, nie oznacza automatycznie, że musi być super drogie, i za 3k można trafić takie bez cloudingu, z równym podświetleniem, a także sensowną jasnością i funkcjami typu microdimming.

Tylko często dwa egzemplarze zależnie od daty produkcji potrafią być mocno odmienne. Więc najlepiej zamówić w internecie z możliwością zwrotu w 14 dni.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, bgmnt napisał:

podatność na wypalenia

 O tym tez mówiono w czasach plazm. Nie spotkało mnie to ani przez 8 lat korzystania z Panasonica ani teraz podczas 7 lat z LG. Mam LED kilkuletni Samsunga po synu w innym pokoju i nie da się go oglądać. Kolory jakieś nie naturalne. Kalibracja nie wiele pomogła.

Dodam jeszcze, że dla mnie optymalna wielkość to 55 cali. Możesz mi powiedzieć co myślisz o takim telewizorku :

https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/xiaomi-mi-led-tv-q1-55-l55m6-6esg.bhtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się z tym spotkałem osobiście :). Na plaźmie Philipsa dość szybko wypalił się pasek TVN24 i już zawsze coś tam było widoczne na jasnym tle, na Samsungu natomiast zostawały lekko czerwone ślady i po jakimś czasie znikały.

Tego Xiaomi w akcji nie widziałem, z parametrów taki solidny średniak - na plus obsługa Dolby Vision, jasność taka minimalna do tego, żeby coś z tego HDR powinno być widać (choć najlepszy efekt jest >500 cd/m2).

Za takie same pieniądze kupisz Samsunga 55Q77A i tam zmierzona jasność jest większa, do tego 100 Hz, ale coś za coś - brak DV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym brał LCD to bym zwracał uwagę na rzeczy "użytkowe" - wygaszanie strefowe i to jak działa, równomierność podświetlenia matrycy, clouding, rzeczywistą jasność itd. A potem dopiero na to co jest na papierze.

Bo po przejściu z plazmy najbardziej irytują rzeczy typu szara czerń, biała poświata wokół napisów na ciemnym tle, albo to, że przy jednolitym kolorze jedna część matrycy jest jaśniejsza od drugiej, że na czarnych pasach w filmach masz jakieś prześwity podświetlenia i tym podobne. Miestety wiele telewizorów nadal na to cierpi.

Nie siedzę teraz w temacie tak bardzo, żeby konkretne modele polecić pod tym względem co opisałem.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem skłonny wydać na niego około 6 tys. Szukałem w którym sklepie jest bo sprzedaży wysyłkowej już nie było w euro.com . Okazało się, że jest w moim mieście za 4,5 tys ale może być na ekspozycji. Pojechałem. okazało się, że jest w magazynie. Nigdy nie był na ekspozycji bo na wyposażeniu brak podstawki a w sklepie są wyłącznie regały a na ścianie nie wieszają. Folia na ekranie, pilot zafoliowany. Kupiłem po taniości

  • Popieram 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...