Skocz do zawartości

MUX BCAST DVB-T2 Polsat, SkyTower


bartoszk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Potwierdzam. Idzie normalnie. Spróbuj ponownie zeskanować kanał, może parametry się zmieniły. Ostatnio TV Republika została podniesiona do wersji HD. 
 

Raz mi dekoder pokazywał Republikę bez głosu, ale przełączyłem na kanał z innego MUXa, potem wróciłem i głos pojawił się.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, czy ktoś ma problem z odbiorem multiplexu eksperymentalnego "EXP MUX BCAST" nadającego w Warszawie z budynku WTT na kanale 23 w UHF ?

W moim przypadku odbiór EXP MUX BCAST "gryzie" się z odbiorem MUX-8 nadającym na kanale 7 w VHF z PKiN Warszawa.

 

Mój sprzęt to dekoder Ferguson Ariva 254 Combo.

 

Gdy wykonuję wyszukiwanie automatyczne to znajduje prawie wszystkie multiplexy ale bez MUX EXP BCAST.

Jak ręcznie wyszukam kanały wchodzące w skład MUX-8 to je znajduje i zapisuje, a gdy w dalszej kolejności chcę ręcznie wyszukać MUX EXP BCAST to go znajduje ale kanałów z niego już nie zapisuje.

 

Trochę pogrzebałem i znalazłem, że MUX-8 i MUX EXP BCAST mają różne numery LCN-y ale w jednym przypadku dwa kanały mają ten sam nr SID.
MUX-8 ma kanał ETWN GO z SID:90, a MUX EXP BCAST też ma kanał ETWN z SID:90.

 

Z tego co wyczytałem to parametry sygnalizacyjne określa "Stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie nadania programom i usługom w strumieniu DVB-T obowiązujących w Polsce numerów identyfikacyjnych ONID, NID, TSID, SID i LCN"
Każdy programu MUSI mieć unikalny SID na terenie kraju, w przeciwnym razie odbiornik może mieć problem z odróżnieniem tych programów.

 

Myślę, że to może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Tym bardziej, że kiedyś jak były zdublowane kanały z MUX-3 i MUX-1 i miały te  same numery LCN to również miałem taki sam problem.

"LCN nadawany jest poszczególnym kanałom w strumieniu DVB-T i DVB-T2/HEVC przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Organ ten ustala w Polsce także inne numery identyfikacyjne (zwane też parametrami sygnalizacyjnymi): ONID, NID, TSID oraz SID".

 

6836430800_1707119449_thumb.jpg 9973357600_1707119454_thumb.jpg

Edytowane przez Burito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może gdybyś zapisał sobie listę kanałów i otworzył w edytorze na komputerze to dałoby się albo dodać te nowe kanały, albo zmienić te parametry które są dublowane. W ChannelEditor po kliknięciu prawym klawiszem i wybraniu edit jest dostęp do edycji parametrów.

Można sprawdzić czy to zadziała.

Edytowane przez leafeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziły się moje przewidywania, że winny jest ten sam nr SID. Zastosowałem się do rady serwisu Fergusona:

"ETWN GO to HbbTV, którego Ferguson Ariva 254 Combo i tak nie obsługuje, może Pan zatem spróbować najpierw przeszukać MUX 8, usunąć z listy ETWN GO i następnie przeszukać MUX lokalny. Nie wiemy co jest w streamie, więc może to być rozwiązaniem ale nie musi".

Muszę przyznać, że to pomogło i mam kanały z MUX-8 i EXP MUX BCAST. Zatem problem jest ewidentnie w zdublowanym numerze SID dla tych dwóch kanałów.

Czy nadawcy eksperymentalni nie mają w obowiązku trzymać się parametrów jakie zostały im określone w zezwoleniu ?
Rozumiem, że Emitel ustawił takie parametry zgodnie z przyznanym zezwoleniem, a wina jest po stronie nadawcy EXP MUX spółki BCAST ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że jednak to bardziej niestety wina dekodera.

 

Nie powinno być tak, że SID jest jedyną wartością, po której dekoder rozpoznaje unikalność kanału. To niezgodne ze sztuką, zupełnie normalnym jest, że SID pomiędzy różnymi multipleksami może się powtarzać.

Prawidłowo każdy odbiornik powinien rozpoznawać unikalność każdego kanału na podstawie tzw. DVB tripletu, czyli SID, TSID i ONID jednocześnie.

Gdyby taką samą zasadę, że tylko SID ma stanowić o unikalności, stosowano w dowolnym dekoderze satelitarnym - połowa kanałów by nie działała, bo na satelicie nikt nie bawi się w ustalania unikalnych SID między operatorami (to jest czysta dobra wola i decyzja operatora co ustawi).

 

Triplety w DVB-T/T2 w Polsce są różne:

  • EWTN GO w MUX 8: TSID 28673, ONID 8808, SID 90
  • EWTN w BCAST: TSID 225, ONID 3416, SID 90

Jak dla mnie, jeśli to faktyczna przyczyna (rozumiem, że producent potwierdził), że unikalność serwisu dekoder ustala na podstawie samego SID, to jest bug w software, który wymaga zaopiekowania się, bo jeśli nie - za jakiś czas sytuacja może się pogorszyć, gdy zdarzą się kolejne konflikty samych SID. Inne dekodery nie będą tym dotknięte, bo nie stosuje się samych SID do takich celów.

Nie znalazłem też w stanowisku KRRiT zapisu, aby każdy serwis miał mieć unikalny SID (byłby to jednak dość niestandardowy wymóg). Dlatego KRRiT daje rekomendacje dla wszystkich wartości, a nie tylko SID-ów.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mr. Orbita masz całkowitą rację, nawiązałem kontakt z serwisem Fergusona, który przyznał, że w tym sofcie z 2021 r. który mi podesłali do Arivy 254 Combo wersja 1.32B7 (nie ma go na stronie Fergusona) mogło faktycznie dojść do usunięcia "bezpiecznika" który w tego typu sytuacjach powinien przeciwdziałać.

Z tego co wiem oficjalne softy ze strony Fergusona 1.32B3 i 1.32B5 ignorują tego typu błędy i wszystkie kanały odbierają. Mi podesłano ten soft 1.32B7, bo on eliminuje problem z wyświetlaniem EPG. Coś za coś, albo EPG na kanałach lub wszystkie poprawne wyszukiwanie kanałów.

 

Zgłębiłem temat też w Emitelu i w tym zakresie jest stanowisko KRRiT:

Parametry sygnalizacyjne określa "Stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie nadania programom i usługom w strumieniu DVB-T obowiązujących w Polsce numerów identyfikacyjnych ONID, NID, TSID, SID i LCN"
Każdy programu MUSI mieć unikalny SID na terenie kraju, w przeciwnym razie odbiornik może mieć problem z odróżnieniem tych programów.

Edytowane przez Burito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem przypuszczalnie się rozwiązał, gdyż EWTN w MUX BCAST (wraz z paroma innymi kanałami) zmienił SID - teraz 173.

 

Co jednak nie zmienia nadrzędnego problemu - nawet jeśli teraz się udało, należy się spodziewać podobnych problemów w przyszłości na tym modelu dekodera (i nie na innych), bo po samym SID nie odróżnia się kanałów. To nawet nie jest "bezpiecznik" - wykorzystanie tripletu DVB to podstawa podstaw poruszania się w świecie DVB, a ignorowanie jakiejkolwiek jego części - czysta herezja ;) Na operowaniu tripletami opiera się cała logika tablic w strumieniach. Np. żeby skleić EPG dekoder w tablicy EIT ma wskazanie na ONID, TSID i poszczególne serwisy po SID, więc jeśli nie potrafi czytać tripletu/ignoruje go, to skąd ma wiedzieć jakie dane są do którego kanału precyzyjnie dopasowane? :) W tym kontekście ciekawe jaki problem z wyświetlaniem EPG eliminuje soft, bo mam mocne podejrzenie, że jeśli soft miał poprawiać EPG na satelicie w sensie czytania danych dla kanałów z innych transponderów (tzw. EIT Other), to zamiast poprawić to zgodnie ze sztuką - skasowano pełne porównywanie tripletów, de facto psując istotny mechanizm działania logiki dekodera. Skutkiem ubocznym mogłoby być np. (w zależności jak bardzo naruszono weryfikację), że na kanale Bloomberg TV z Hot Bird-a może wskakiwać EPG z AXN White (jeden z kilkunastu przypadków dubli SID na Hot Birdzie, takich przykładów można znaleźć więcej). Mogę tylko podejrzewać, nie mam tego dekodera i nie bardzo mam czas na rozgryzanie problemów w sprzętach z wolnego rynku ;) Ciekawe, czy w ogóle nie ma problemów z wyszukiwaniem dubli SID na satelicie, bo jeśli na naziemnej jest...

 

Jeśli mój orbitalny nos mnie nie myli, to fakt, że taką "poprawkę" można było zrobić szybko, ale czy jest mądra, to osobna para kaloszy ;)

 

Tu np. komentarz sprzed 14 lat z forum Emitela w podobnej sprawie: https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=21012#p21012 oraz https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=21048#p21048 Nie ma też w stanowisku KRRiT takiego stwierdzenia, aby każdy program musiał mieć unikalny tylko sam SID (przyznano unikalne, ale nie wskazano, aby inni mieli się do tej logiki stosować, ani że to jedyny unikalny identyfikator), w efekcie nic nie narzuca tego w MUX testowych i czy ktoś się dostosuje, to czysta dobra wola operatora, na którą będziesz skazany...

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za reakcję. Ucieszyłem się, że zmieniony został SID z EXP MUX BCAST dla kanału ETWN. Jestem po całkowitym usunięciu wszystkich kanałów telewizji naziemnej z mojego dekodera Ferguson Ariva 254 Combo. Następnie dokonałem ponownego automatycznego przeszukania kanałów i przeżyłem SZKO !!!

Problem nadal nie ustąpił, pomimo, że już nie ma zdublowanych SID-ów dla kanału ETWN GO z MUX-8 i kanału ETWN z EXP MUX BCAST.

Teraz jestem prawie pewny, że dekoder poprostu ma problem z takim samym nazewnictwem kanałów ETWN GO - ETWN.

 

 8320387900_1707778339_thumb.jpg  1122186300_1707778339_thumb.jpg 

 

Teoria się potwierdza jak kiedyś były zbublowane kanały TVP 1 i TVP 2 w MUX-3 i MUX-6. Tak samo się zachowywał. Ewidentnie soft do aktualizacji.

 

Nadal pomaga rada z serwisu Fergusona:

 

"ETWN GO to HbbTV, którego Ferguson Ariva 254 Combo i tak nie obsługuje, może Pan zatem spróbować najpierw przeszukać MUX 8, usunąć z listy ETWN GO i następnie przeszukać MUX lokalny. Nie wiemy co jest w streamie, więc może to być rozwiązaniem ale nie musi".

Edytowane przez Burito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, wracając do tematu coś się musiało zadziać, bo opisywany przeze mnie problem już nie występuje. Mianowicie dekoder Ferguson Ariva 254 Combo nie ma już problemu z wyszukaniem i zapisaniem na liście kanałów wchodzących w skład MUX-8 i EXP MUX BCAST Warszawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...