Skocz do zawartości

HbbTV w telewizji naziemnej DVB-T


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Nie, te technologie mogą współistnieć, teletekst jest wartościową usługą, to tak jakbyś powiedział, że naturalne jest używanie plastikowych butelek, bo jest ich 90%, a szklanych jest tylko 10% i zaraz wszystkie będą plastikowe. Nie, to nie jest naturalna kolej rzeczy, nie musimy się na wszystko zgadzać, bardzo dużo osób korzysta i lubi teletekst..

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, pietrek1 napisał:
 
 

Nie, te technologie mogą współistnieć, teletekst jest wartościową usługą, to tak jakbyś powiedział, że naturalne jest używanie plastikowych butelek, bo jest ich 90%, a szklanych jest tylko 10% i zaraz wszystkie będą plastikowe. Nie, to nie jest naturalna kolej rzeczy, nie musimy się na wszystko zgadzać, bardzo dużo osób korzysta i lubi teletekst..

W przypadku butelek jedne i drugie mają swoje zalety i wady i mogą się uzupełniać (jedne być do części zastosowań, drugie do pozostałych). W przypadku teletekstu i HBBTV nie widzę spraw, w których HBBTV nie miałaby czegoś, co ma teletekst. Powinny współistnieć, póki standardem nie będą odbiorniki spokojnie odbierające HBBTV, tak jak obecne teletekst. Nie dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dla formalności napiszę że w MUX8 Emitel podmienił swoją platformę hybrydową na kanale EmiTV. Od wczoraj jest nadawany interaktywne EPG.

Dodatkowo test7 w MUX8 został zastąpiony przez EmiRadio gdzie są umieszczone dotychczasowe stacje radiowe znane z EmiTV.

Do odbioru oczywiście wymagane jest podłączenie odbiornika z HbbTV do internetu. Z tego co zauważyłem minimum wersja 1.5 HbbTV musi być w odbiorniku aby serwisy działały poprawnie.

Emitel-aplikacja-2021.png
Nowa aplikacja z EPG Emitela, fot. Emitel

Tutaj więcej jeszcze sprzed startu serwisów https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/naziemna-telewizja-cyfrowa-emitel-hbbtv-program-telewizyjny-epg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukjan Masz tak samo jak ja. Też nie mogę wpisać kodu. Niektóre telewizory na tunerze telewizyjnym mają domyślne przypisaną funkcje przycisków numerycznych jako zmianę kanału.

Wtedy kodu się nie wpisze. Sygnalizowałem to na forum Emitela, żeby zespół który tą platformę pisał dodał możliwość wyboru kodu poprzez zmianę góra/dół kolejnej cyfry w danym polu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Zapewne mowa o tym była tu już nie raz, ale..

Stowarzyszenie HbbTV opublikowało nową wersję HbbTV 2.0.4 oraz jego podstawową specyfikację.
Zawiera trzy nowości – integrację z asystentami głosowymi,
funkcje ułatwiające (np. dialogi czy powiększenie interfejsu użytkownika)
oraz obsługę nowego standardu DVB-I

Globalna inicjatywa mająca na celu zapewnienie otwartych standardów dostarczania zaawansowanych usług telewizji interaktywnej za pośrednictwem sieci rozsiewczych i szerokopasmowych dla telewizorów i set-top-boxów ogłosiła publikację wersji 2.0.4 swojej podstawowej specyfikacji.

Standard DVB-I umożliwi podłączenie do transmisji na żywo lub linearnych usług telewizyjnych odbieranych jako strumień DVB-I
przez sieci szerokopasmowe za pomocą czerwonego przycisku.
Ich dostępność zależy od telewizora lub dekodera obsługującego podstawową funkcję.
HbbTV 2.0.4 zawiera również szereg drobnych ulepszeń i poprawek błędów znalezionych w poprzednich wersjach specyfikacji HbbTV

Trzy główne cechy nowej wersji to uwzględnienie integracji z asystentami głosowymi, integracji z funkcjonalnościami ułatwień dostępu (np. uwydatnienie dialogów lub powiększenie elementów interfejsu graficznego użytkownika)
oraz współpraca z nowym standardem DVB-I, umożliwiającym korzystanie w HbbTV z aplikacji uruchamianych za pomocą "czerwonego przycisku" ("red button") przy transmisjach linearnych dostarczanych za pomocą strumieni DVB-I.
Istnieje również szereg mniejszych ulepszeń i poprawek błędów znalezionych w poprzednich wersjach specyfikacji HbbTV.
Dzięki temu nowemu kamieniowi milowemu kluczowi globalni i europejscy interesariusze świata telewizji dowiedli swojego zaangażowania w zapewnienie, że HbbTV zawsze i w pełni sprosta wyzwaniom związanym z dostarczaniem widzom atrakcyjnych wrażeń telewizyjnych - powiedział Vincent Grivet, prezes stowarzyszenia HbbTV.
Jon Piesing, wiceprezes HbbTV i przewodniczący Grupy ds. Specyfikacji, która przewodziła procesowi opracowywania specyfikacji, dodał: Jesteśmy podekscytowani możliwościami jakie stwarza HbbTV 2.0.4 w celu poprawy doświadczeń użytkowników aplikacji i usług HbbTV. Integracja z asystentami głosowymi jest istotna, ponieważ sterowanie głosem staje się coraz powszechniej stosowane w interfejsach użytkownika telewizorów i innych urządzeń domowych.
Funkcje ułatwień dostępu są niezbędnym dodatkiem w kontekście europejskiego aktu w sprawie dostępności. Integracja z DVB-I jest ważna, ponieważ dystrybucja programów na żywo oraz treści linearnych za pośrednictwem strumieni IP do telewizorów stanie się w przyszłości bardziej rozpowszechnione.
Stowarzyszenie HbbTV wkrótce opublikuje zapytanie ofertowe dotyczące opracowania testów jednostkowych nowych funkcjonalności.
Chociaż niektóre z nich mogą zostać przejrzane i zatwierdzone na czas, aby mogły zostać uwzględnione w wydaniu HbbTV Conformance Test Suite z lipca 2023 r., większość powinna być gotowa do uwzględnienia w wydaniu pakietu testowego z lutego/marca 2024 r.

hbbtv.org/wp-content/uploads/2023/03/HbbTV-SPEC-01235-002-hbbtv204-explained.pdf

Edytowane przez irdeto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DVB-I nie jest znowu takim nowym standardem, jest wchodzącym standardem ale i  używanym od kilku lat np. w Niemczech.

W  TV Panasonic jest od ponad 5 lat jako standard do odbioru a w lepszych modelach jest nawet serwer DVB-I albo SAT>IP  do streamingu programów z TV. 

 

Jedna fajna opcja dla standardów DVB-I i HbbTV 2.0.4  jeśli TV czy sprzęt nie posiada uaktualnień do tych standardów  można w prosty sposób użyć modułu Ci+ dodając ich obsługę. 

Przy okazji wpierane są też moduły CI Plus 2.0 USB CAM czyli można użyć w sprzęcie bez wymaganego wejścia CI+ który pewnie niedługo i tak zaniknie przechodząc na obsługę przez USB. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie każdy sprzęt już teraz obsługuje DVB-I to tylko kwestia odpowiedniej aplikacji.  

 

HbbTV to już inna sprawa bo musi być zawarty w streamingu  a tego polska wersja nie posiada, co ciekawe niektórzy operatorzy kablowi już od dawna  wykorzystują  ten sposób. Do HbbTV wystarczy wtedy tylko aplikacja a antena jest nawet zbędna. 

:P 

 

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...