Skocz do zawartości

DVB-T z nadajnika na Świętym Krzyżu


Gość Anonymous
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ze Świętego Krzyża odbieram MUX 1 i MUX 2 na zwykłej antenie siatkowej i zero problemów. Tuner ADB 2850 ST. Czy po wyłączeniu telewizji analogowej wzrośnie w MUX 1 i MUX 2 moc sygnału nadawania?

 

MUX 1 teraz jest na k.62 50 kW po wyłączeniu analogu będzie na k.30 100kW

MUX 2 teraz jest na k.36 50 kW po wyłączeniu analogu będzie na k.37 100kW

MUX 3 teraz jest na k.47 2 kW po wyłaczeniu analogu będzie na k.47 100kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w naszym kraju nigdy nie może być normalnie? DVB-T jest za darmo to nie może być tak, że po prostu podłączasz i oglądasz.

 

Mieszkam kilka km od Nagłowic. Z Kielc odbieram MUX 2 z mocą 97% a MUX1 się tnie. Żeby było śmieszniej z Krakowa jest dokładnie na odwrót. Szału można dostać.

 

Ja mieszkam kilka kilometrów na południe od Jędrzejowa i u mnie niema problemu z odbiorem MUX1 z Kielc (antena na strychu na wysokości ok 8 m od ziemi, na drodze sygnału około 5 metrów jest inny budynek), MUX 2 odbiera mi nawet w najgorszych warunkach bez zacięć , nie zależnie w którym kierunku jest ustawiona antena. Co do Krakowa to też odbiera mi bez zacięć MUX1 i MUX2. @Sorek21 spróbuj odebrać z Częstochowy bo u mnie też jest niezły sygnał z tego nadajnika oraz sprawdź czy dokładnie i dobrze przykręcony masz kabel w antenie i zasilaczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dario9678.

Drobna korekta: MUX2 ze Św. Krzyża jest obecnie na kanale 36 /594 MHz/ a nie 37. Natomiast po zmianie ma być rzeczywiście na k.37 czyli tym samym jak z Przysuchy-Kozłowca.

Zresztą wszystkie MUXy z tych dwóch nadajników będą na tych samych, łatwiejszych do odbioru kanałach, czyli:

MUX1 - k.30 /546 MHz/

MUX2 - k.37 /602 MHz/

MUX3 - k.47 /682 MHz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chciałbym poruszyć jeszcze jeden temat w tym wątku związany z wyżej wymienionymi częstotliwościami MUX 1, MUX 2, MUX 3 wspólnymi dla nadajników Św. Krzyż i Przysucha oraz zapowiedzią zmian przez prezesa TVP pana Brauna w zakresie nadawania w MUX 3 nowej ogólnopolskiej wersji TVP INFO /bez okienek regionalnych/ i nowego programu TVP REGIONY /związanego z konkretnym regionem/

Jak pogodzić raczej inny program regionalny ze Św. Krzyża /woj. świętokrzyskie/ i inny z Przysuchy /woj. mazowieckie/ i tą samą częstotliwość ich nadawania, w sytuacji gdy na znacznej części tego obszaru jest dobry zasięg obu stacji nadawczych.

Dotychczas w domyśle mogły to być 2 wersje TVP INFO /warszawska i świętokrzyska/ z obu stacji równocześnie, czyli bez kolizji.

Może ktoś kompetentny nam to wyjaśni?

No chyba, że MUX 3 nie będzie na wspólnej częstotliwości, choć z wcześniejszych ustaleń wynikało, że tak miało być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, dla Radomia obecnie głownym obiektem nadawczym jest Przysucha/Kozłowiec, jednak nie wiem czy nie nastąpią tu jakieś zmiany. Wkońcu w Radomiu znajduje się drugi ośrodek nadawczy (Radom/Wacyn) który mógłby być wykorzystany do emisji mazowieckiego programu regionalnego, natomiast MUX3 z Przysuchy podpadał by już pod kielecką sieć.

 

W GE06 na Ryki skoordynowano dziewiąte, rezerwowe pokrycie DVB-T, które zawsze można by było przenieść do Radomia.

 

Nie zapomnijmy jeszcze o Busku Zdroju i sporej, południowej części województwa świętokrzyskiego, gdzie doskonały odbiór telewizji uzyskuje się nie z Św.Krzyża, a z Chorągwicy (k.Krakowa) i G.Św.Marcina (k.Tarnowa). Ponieważ w Busku znajduje się obiekt Emitela, obecnie wykorzystywany tylko dla linii radiowych, poderjzewam, że na nim zostaną zainstalowane anteny MUX3 z lokalnym programem. W ten sposób widzowie nie będą już musieli oglądać małopolskiego programu regionalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@kamqs nie ma takiej szansy aby MUX-3 ruszył wcześniej niż po 17 czerwca 2013r. Powód jest prosty: Mux-3 ze Św. Krzyża będzie nadawany na k.47, który obecnie zajmuje analogowe TVP1 z Przysuchy. Dopiero po wyłączeniu analogu, a ma to miejsce w naszym regionie do 17 czerwca 2013r. można by liczyć na wcześniejszy start MUX-3 (zależy też to od dobrej woli TVP - czyt. od tego czy TVP będzie miało pieniądze na nadawanie). Teoretycznie ma czas do końca kwietnia 2014r., kiedy to kanały TVP będą musiały opuścić MUX-1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

550W? mówisz o TRP, czy ERP??

 

Normy pola EM muszą być zachowane i na pewno na terenach parków narodowych są one bardziej rygorystyczne, jednak pole mierzy się na wysokości 10m od gruntu, dlatego to czy na wysokości kilkuset metrów będzie niskie pole, czy bardzo wysokie, to nie ma żadnego znaczenia. Ważne jest jednak to co jest tuż nad ziemią. W celu większego ograniczenia pola można zainstalować inny system antenowy, który promieniuje bardziej w górę bądź ma wytłumienie w dół.

 

Właśnie z tego powodu kilka lat temu skorygowano system antenowy dla radia. Pole pod obiektem przekraczało dopuszczalne wartości, dlatego zastosowano przesunięcie fazy na wybranych piętrach systemu, co ograniczyło pole w dół i pozwoliło na dalsze nadawanie z takimi parametrami jak obecnie.

 

Systemy telewizyjne mają jeszcze bardziej płaską charakterystykę pionową, dlatego nie trzeba się obawiać o przekraczanie norm jak to jest w przypadku radia.

 

Podyktuję bilans mocy ERP dla tego obiektu:

88,2 RMF FM - 120kW - V

92,3 PR 1 - 60kW - V

96,2 PR 3 - 60kW - V

101,4 Radio Kielce - 120kW - V

105,3 Radio Zet - 60kW - V

106,5 RMF Maxxx - 20kW - V

107,2 Radio Maryja - 120kW - V

28 TVP 2 - 1000kW - H

36 MUX 2 - 50kW - H

38 TVP 1 - 800kW - H

58 TVP INFO - 20kW - H

62 MUX 1 - 50kW - H

 

Skoro w programy analogowe ładuje się tak wielką moc (większa część mocy idzie w nośną wizji), to dla DVB-T, które już z racji szerokiej charakterystyki ma mniejsze poziomy, to nie będzie miało znaczenia, czy to będzie 100, 150, czy nawet 200kW.

 

Nie chcąc zaśmiecać tego forum przekażę wam tylko informacje iż nawet w obecnym stanie mux1 o mocy 50 KW odbieralni jesteśmy w Mielcu z lekkimi problemami oraz Dąbrowie Górniczej

 

Nie wierzę w to, że w Mielcu mogą być jakiekolwiek przycięcia z kanału 62. Z opinii paru osób tam mieszkających (z innego forum), telewizja czy radio z Św.Krzyża działa tam na przysłowiowym kawałku druta. To nie jest Pińczów, Kazimierza, Busko Zdrój czy Sandomierz, gdzie kierunek jest przesłonięty przez wysokie wzgórza. Uważam, że problem mógłby wynikać prędzej z niskiego zysku na kanałach 61-69 w antenach odbiorczych (powszechne zjawisko), nawet w Krakowie zdarzały się przypadki, że ludzie musieli wymieniać anteny ze względu na bardzo złe przenoszenie częstotliwości powyżej ~800MHz.

 

Dąbrowa Górnicza ma przesłonięty kierunek przez wyżynę Krakowsko-Częstochowską i wszelkie sygnały ze Św.Krzyża są bardzo słabo odbierane w całym zagłębiu. Z tego powodu bez problemów koordynuje się częstotliwości kolidujące z tymi Kieleckimi.

 

Przykład dla radia:

88,1 RMF Maxxx - Zabrze / 88,2 RMF FM

92,3 Express FM - Tychy / 92,3 PR 1

96,2 Radio Plus - Zabrze / 96,2 PR 3

101,4 CRo 1 - Ostrava / 101,4 Radio Kielce

106,4 Antyradio - Zabrze / 106,5 RMF Maxxx

107,3 CRo 5 - Ostrava / 107,2 Radio Maryja

oraz dla telewizji:

28 TV Puls - Katowice / 28 TVP 2

38 MUX 2 (dawniej) Wisła / 38 TVP 1

58 MUX 2 - Wisła / 58 TVP INFO

 

Jeżeli ktoś tam odbiera sygnał ze Św.Krzyża, to prawdopodobnie jest to hobbysta posiadający antenę o dużym zysku z rotorem.

 

----

 

Zapomniałem dodać. Ograniczenie mocy do 50kW wynika również z tego, że te same kanały są lub były wykorzystywane przez inne stacje:

 

36 MUX 2 - Kielce / Św.Krzyż - 50kW H

36 TVP 2 - Zamość / Tarnawatka - 300kW H

36 TVP 2 - Rabka / Luboń - 15kW H

36 TV Puls - Gorlice / Komin EC - 4kW H

36 TVP INFO Łódź - Kamieńsk / Góra Kamieńsk - 50W H

 

Szczególne zakłócenia pojawiają się na TVP2 z Lubonia.

 

62 MUX 1 - Kielce / Św.Krzyż - 50kW H

62 MUX 1 (dawniej) - Wisła / Skrzyczne - 25kW H

 

----

 

Jeszcze jakbyś mógł podać źródła tej informacji (o kanale 26 z Przysuchy). Zwykle takie wiadomości pojawiają się na forum emitela lub stronie niemieckiej agencji sieci, która publikuje częstotliwości razem koordynowane z uke.

 

edit: widzę, że przedmówca się wstydzi :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@skin13 oczywiście na forum Emitela można znaleźć informacje o które pytasz ale musiałbyś tam trochę poczytać bo nie ma jednoznacznej informacji w jednym miejscu tylko po całym forum. W skrócie tu cytat:

MUX1 - k.30 /546 MHz/

MUX2 - k.37 /602 MHz/

MUX3 - k.47 /682 MHz/

MUX1 - k.30 100 kW

MUX2 - k.37 100 kW

MUX3 - k.47 150 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie mieszkasz i jakiej anteny używasz? Mnie interesuje jaka będzie docelowa moc MUX 3 z Targowej oczywiście :)

 

Używam anteny kierunkowej Optikum a mieszkam w ok.Kazimierza Wielka ..jakieś 100 km od Św.Krzyża

Z tego co mi wiadomo to MUX3 będzie docelowo przeniesiony na Św.Krzyż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Czy możliwe jest to, że moc nadajnika RTCN ŚW. KRZYŻ została w piątek zmniejszona? Dotychczas nie miałem żadnych problemów z odbiorem, a ostatnio obraz i dźwięk zanikają że oglądać się nie da. Dekoder pokazuje znacznie mniejszą siłę sygnału niż zwykle. Dodam, że mux4 z komina w nowinach śmiga bez zakłóceń więc od strony instalacji problemu nie ma.

Instalacja: Antena Opticum AX1000+ (bez wzmacniacza) oraz śmieszny dekoder polsatu (sprawdzane rónież na tv LG). Miejscowość: Łukowa k. Chęcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy możliwe jest to, że moc nadajnika RTCN ŚW. KRZYŻ została w piątek zmniejszona? Dotychczas nie miałem żadnych problemów z odbiorem, a ostatnio obraz i dźwięk zanikają że oglądać się nie da. Dekoder pokazuje znacznie mniejszą siłę sygnału niż zwykle. Dodam, że mux4 z komina w nowinach śmiga bez zakłóceń więc od strony instalacji problemu nie ma.

Instalacja: Antena Opticum AX1000+ (bez wzmacniacza) oraz śmieszny dekoder polsatu (sprawdzane rónież na tv LG). Miejscowość: Łukowa k. Chęcin.[/qu

 

No niestety ja też mam teraz problemy z odbiorem ale mieszkam znacznie dalej bo koło Wiślicy

Miałem poziom sygnału 30% a teraz 10%..Była ostatnio jakaś konserwacja nadajnika i to są właśnie tego efekty :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem coś pomieszać :? faktycznie była konserwacja, sądziłem, że dopiero się odbędzie. Myślę, że takie pytanie należało by zadać na forum emitela. Moje teorie są takie, że mogli przełączyć nadajniki na zapasowy system antenowy który znajduje się niżej, albo przełączyć korektę błędów (FEC) z 3/4 na 5/6 (to pozwala na robienie większych sieci synchronicznych, może być przygotowaniem do włączenia w sieć nadajników na Kozłowcu k. Przysuchy). Niestety to podnosi minimalny wymagany poziom sygnału o około 3 decybele, co powinno być skorygowane podniesieniem mocy z obecnych 50kW do 100kW, ale to dopiero po wyłączeniu analogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...