Skocz do zawartości

Problemy z odbiorem i sprzętem w platformie CANAL+


Tokić
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ile macie paska poziomu sygnału w Pace na Hot Birdzie? Bo u mnie maksymalnie da się ustawić 4,5. Gdy jest deszczowo i pochmurne, jak dziś, niektóre kanały z Astry nie świecą. Macie podobnie? Oczywiście skupiłem się na dokładnym ustawieniu Hot Birda. Pewnie dałoby się lepiej ustawić, ale przy zezie nigdy Astra nie będzie na podobnym poziomie co Hot Bird?

Tym paskiem w Pace nie ma się co sugerować, bo on podaje tylko siłę sygnału a jakości nie podaje, jakość jest najważniejsza w sygnale i za pomocą dekodera nie ustawi się precyzyjnie anteny. Oczywiście że da się ustawić w zezie Astrę tak jak Hotbirda, a nawet lepiej, bo sygnał z Astry jest mocniejszy, dlatego dla Astry wystarcza już czasza 60cm, wszystko to zależy od ustawienia anteny i konwertera, najlepiej miernikiem z obsługą standardu DVB-S2.

@mateusz14422, dobry będzie konwerter np. Televes Quad i czasza 80cm Triax TD78, Corab COR-800SAE-J, Famaval 85LH, lub 90cm Corab COR-900, Triax TD88/100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POtwierdzę to co napisał porzednik.

We wszystkich tunerach z aplikacja MHW ten pasek nie wskazuje precyzyjnie wairygodnej oceny jakości sygnału.

Nie rozumiem skąd ten powszechny błąd, mimo iż wyjaśniony dawno temu (KILKANAŚCIE!!! lat temu), nadal z uporem maniaka jest powielany.

 

Wychylenie paska to tylko pomiar napięcia ARW. Niestety w tamtych czasach na początku funkcjonowania DVB-S producenci mieli niewielkie doświadczenie w kwestii oceny poprawności odbieranego sygnału cyfrowego. Nadal dominował pogląd typowy dla emisji analogowych. Nieprzypadkowo więc dominował wtedy pogła że należy jedynie przedstawiać wartość ARW (z "angielska" - AGC).

 

Programiści aplikacji MHW, zauważyli że ważnym jest jeszcze ocena odstępu sygnału od szumu czyli w sumie zakłóceń demodulacji - nazywane SNR oraz sygnalizacja sytuacji gdy ilość błędów jest na tyle wysoka iż nie daje się tego skorygować. Ponadto dopatrzono się konieczności zasygnalizowania synchronizacji demodulatora z odbieranym sygnałem.

 

Nie mieli prostego pomysłu i niestety wybrali taki, który niestety obecnie wprowadza wszystkich w błąd.Był to skutek niepojętego dla mnie, panicznego wtedy strachu producentów odbiorników cyfrowych przed podanie więcej niż jednego wskazania "analogowego". Tak więc zastosowano kombinację wskazania czterech parametrów:

 

1. Dobra jakość odbioru - kolor zielony (kolorystyka dla pierwotnej wesrji aplikacji MHW - tej znanej z Cyfry+). Brak błędów danych, wartość SNR powyżej wymaganej dla poprawnego odbioru.

2. Odbiór na granicy wymaganego SNR - kolor żółtopamarańczowy - możliwe przycięcia obrazu, sporadyczna czkawka. Podczas oglądania programu aplikacja informuje o tym za pomocą czerwonego kółeczka wyświetlanego na ekranie.

3. Odbiór ze znaczna liczbą błędów - czyli już z wartością BER większa od zera.Kolor paska czerwony. Jest jeszcze synchronizacja demodulatora (lock), ale praktycznie brak odbioru., sporadyczne chwile odbioru częsci obrazu. Na ekranie sygnalizowane czerwonym kwadracikiem.

4. Brak synchronizacji demodulatora - pasek jest usuwany a na ekranie jest wyswiętlany czerwony kwadracik.

 

Wartość ARW jest obrazowane wychyleniem paska.

 

Wartość AGC niewiele mówi o dobrym ustawieniu anteny. Można mieć wysokie SNR i mała wartość AGC jak i niskie SNR, BER większe od zera przy wysokiej, wręcz maksymalnej wartości AGC. dodam od siebie że wiele demodulatorów używanych w głowicach SAT ma jeszcze taką przypadłość, że przy niskich wartościach SR nawet przy baku sygnału raportują b. wysoką wartość AGC.

 

Wartość ARW jest przydatna tylko w ocenie jakości połączenie konwerter tuner. Otóż jeśli dla niewielkiego zakresu częstotliwości nam załamanie poziomu sygnału może to świadczyć o niedopasowaniu impedancji (powstaje fala stojąca w kablu tłumiąca przenoszony sygnał), uszkodzenie ekranu itd. Ta ocena nie jest łatwo bowiem trzeba uwzględnić przy ocenie siłę odbieranego sygnału sygnału. Jeśli w całym zakresie mamy transpondery o praktycznie jednakowej mocy sygnału to taka ocena staje względnie łatwa. Serwis LYNGSAT podaje zarówno moc sygnału jak konieczną wartość SNR dla odbioru.

 

POWSZECHNYM BŁĘDEM JEST SUGEROWANIE WYCHYLENIEM PASKA PODCZAS USTAWIANIA ANTENY w tunerach z aplikacją MHW.

Niestety to co najważniejsze czyli SNR (w połączeniu z BER) jest sygnalizowane jedynie czterostopniowo. Czyli trzeba namierzyć miejsca gdzie pasek z zielonego staje sie żołtopomarańczowy i ustawić kierunek pośrodku tak wyznaczonego odcinka. Przydatnym może się okazać osłabianie sygnału docierającego do konwertera.

 

To jak aplikacja MHW to sygnalizuje jest znane od kilkunastu lat. Najpierw wynik obserwacje ale szybko potwierdzony po dekompilacji kodu MHW. Również dokument który nieoficjalnie wyciekł na fora, z opisem wbudowanych funkcji w motor MHW tez to potwierdził. Nie rozumiem skąd nadal te krążące bezpodstawne legendy o tym pasku. Rozumiem "blondynki w BOK'u", no ale to że coś takiego potwierdza np ircios to już mnie rozłożyło na kolana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo sygnał z Astry jest mocniejszy, dlatego dla Astry wystarcza już czasza 60cm

 

Ciekawe rzeczy wypisuje, które mijają się z rzeczywistością.

Pomijając wiązki super szerokie (PanEurope na 19,2'E i Widena 13'E) na obydwu pozycjach, dla Polski HotbiRd ma moc sygnału EIRP = 51 - 52 dBW zaś Astra głównie 51 dBW z tym że niektóe transpodnery mają nieco niższą wartość 49 - 51 dBW.

Na jakiej więc podstawie wprowadzasz ludzi w błąd z tą siłą sygnału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z ustawieniem anteny na wyjściu SAT 2 o ile na SAT 1 mam 100 % siły sygnału i 65-70 % jakości przy BER 0.0E0 , tak na SAT 2 wszystkie wskaźniki mam na 0% . Antena jaką posiadam to Famaval 85cm , konwerter Inverto White IDLP-40LT (0,3 dB). Możliwe że jeszcze antena nie jest ustawiona dokładnie , czy to bardziej wina konwertera (uszkodzenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekoder jest nówka (mediaBOX),przedtem miałem PACE PVR 500 i to samo było, konwerter służył bardzo dobrze przez 3-4 lata, problem pojawił się ok 2-3 miesięcy temu po jednej z burz, po włączeniu dekodera pojawił się komunikat o braku sygnału na wyjściu SAT2 przedtem działało wszystko prawidłowo sprawdziłem końcówki kabla i są ok , a po podłączeniu miernika między konwerter a dekoder , miernik świeci czyli zasilanie dostaje, ale wyświetla 0% , wydaje mi się że gdyby konwerter był ok , to wskazania powinny być podobne do tych na wejściu SAT1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna mam mediaboxa. Na początku wszystko było ok z odbiorem pomimo anteny 60. Od pewnego czasu jednak kanały rodzaju TVN HD strasznie mi klatkują (raz jest lepiej a raz gorzej). Zmieniłem antenę na 80, a konwerter na INVERTO SINGLE BLACK PREMIUM HDTV. Najlepsze parametry jakie otrzymałem z ustawień anteny to siła 75 i jakość między 71-75. Pomimo tego dalej mam problem z TVN-ami HD. Kiedy włączam na tych kanałach miernik sygnału siła spada do 70 a jakość zmienia się różnie od 60 do 30. Zauważyłem jednak, że klatkowanie zaczyna się, gdy zmienia się BER z 0.0 i zaczyna skakać, by po jakimś czasie wrócić do 0.0. Są momenty, że nic mi nie klatkuje długo, ale są też i takie, gdy nie da się nic obejrzeć na TVN-ach. Przy poprzednim dekoderze PACE PVR nawet przy antenie 60 nigdy nie miałem problemu z odbieraniem jakiegokolwiek kanału z platformy NC+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile macie paska poziomu sygnału w Pace na Hot Birdzie? Bo u mnie maksymalnie da się ustawić 4,5. Gdy jest deszczowo i pochmurne, jak dziś, niektóre kanały z Astry nie świecą. Macie podobnie? Oczywiście skupiłem się na dokładnym ustawieniu Hot Birda. Pewnie dałoby się lepiej ustawić, ale przy zezie nigdy Astra nie będzie na podobnym poziomie co Hot Bird?

Tym paskiem w Pace nie ma się co sugerować, bo on podaje tylko siłę sygnału a jakości nie podaje, jakość jest najważniejsza w sygnale i za pomocą dekodera nie ustawi się precyzyjnie anteny. Oczywiście że da się ustawić w zezie Astrę tak jak Hotbirda, a nawet lepiej, bo sygnał z Astry jest mocniejszy, dlatego dla Astry wystarcza już czasza 60cm, wszystko to zależy od ustawienia anteny i konwertera, najlepiej miernikiem z obsługą standardu DVB-S2.

@mateusz14422, dobry będzie konwerter np. Televes Quad i czasza 80cm Triax TD78, Corab COR-800SAE-J, Famaval 85LH, lub 90cm Corab COR-900, Triax TD88/100.

Dziękuję za cenne rady. Mam 20 letnia antenę. W dodatku lekko przesłoniętą drzewem i przejściówki w oknach. Ustawiłem Hot Birda jak najlepiej się dało. Z Astrą gorzej, bo nie wszystkie kanały podczas złej pogody świecą. Ciężko ustawić, bo i dostęp do czasy mocno utrudniony. Myślę nad zakupem nowej anteny i Monoblocka Quada. Jak wspominałem mam starą antenę 120cm i zeza. Gdybym kupił nową antenę brać 90tke? Dwa Pace będą bez problemy odbierać sygnał z takiej anteny i Monoblocka Quada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu jednak kanały rodzaju TVN HD strasznie mi klatkują (raz jest lepiej a raz gorzej).

Podłączę się pod temat. Co jest z tymi TVN-ami? Nie da się tego oglądać, istny slideshow, a do tego ostatnio do problemów z obrazem doszły u mnie kłopoty z dźwiękiem!

Rady z forum o usunięciu i dodaniu transpondera nie poskutkowały.

Mój tuner to Ariva 100, antena dość duża (80 lub 90 cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie z praktyki, co jest czasami widoczne na ekranie podczas fatalnej pogody z ustawioną prawidłowo instalacją. Cyferki cyferkami, a życie swoje ;)

 

Cyferki nie kłamią.

O tym jaki jest margines do zaniku odbioru decyduje też rodzaj modulacji, wartość FEC, wartość roll-off.

Jeżeli nadawca zdecyduje sie na wysokie FEC to przy dobrych warunkach odbioru głowica nawet będzie zawyżać wartość SNR, jednak znacznie wcześniej nastąpi utrata odbioru przy osłabieniu sygnału.

 

Tylko tyle. Oprócz mocy promieniowanej na cytowanym serwisie LYNGSAT podawane są wartości wymagane dla uzyskania LOCK'a czyli synchronizacji demodulatora z sygnałem. Im wyższa wartość ty silniejszy sygnał jest potrzebny dla uzyska odbioru.

 

Niezrozumienie jak parametry modulacji i transmisji wpływają na próg mocy sygnału konieczny od odbioru tworzą potem różnego rodzaju brednie. Transponder 11411 nie jest słabszy od innych ale niestety nadawca zadecydował o dość sporej wartości FEC - 5/6.

 

Jeszcze jedno - formalnie na pozycjach 19.2 OIDP nie ma takich transponderów ale spotkać je można na innych satelitach (na pewno były kiedyś na pozycji 13'E). Transpondery szerokopasmowe których pasmo nadawanego sygnału jest szersze (dwukrotnie) niż zajmuje emisja DVB-S/S2 z danymi SR i roll-off. Czyli jedne transponder emituje dwa multipleksy na różnych częstotliwościach W takim przypadku faktyczna moc sygnału jest niższa bowiem rozkłada sie na dwukrotnie szersze pasmo, czyli w sumie można mówić że realny sygnał dla danego wirtualnego transpondera ma moc o w grubym przybliżeniu 3dB niższą (bo połowa mocy) niż to co podawane jest dla rzeczywistego transpondera. 3dB niby niewiele ale czasem może zaważyć o fakcie braku odbioru.

 

Również kat promieniowania anteny nadawczej na satelicie ma znaczenie dla mocy na powierzchni Ziemi. Może ktoś pamięta jak przygotowywano się do startu platformy TVP i przełączono wiązkę anteny na sterowaną - miałem wtedy wartość SNR blisko 19dB. Rekordowa wartość. Mimo częściowej redukcji mocy przy tym przełączeniu podniosła się wartość mocy sygnału na powierzchni Ziemi. Takie dodatkowa kierunkowość (na życzenie dzierżawcy transpondera) to efekt tego że antena była zbiorem iluś tam wiązek kierunkowych. Włączenie wszystkich - normalna wiązka z mapki, wyłączenie wszystkich oprócz jednej z nich wiązka silnie kierunkowa. Nie wiem czy nowsze Astry oferują jeszcze taką funkcjonalność bowiem klienci operatora satelitarnego stosują wysokie FEC dla praktycznego zawężenia wiązki przy DVB-S2. Nie zdziwiłbym się jak by wycofali się z tego pomysłu.

 

Na koniec. SES Astra używa innej płaszczyzny odniesienia dla polaryzacji niż Eutelsat. Astra przyjęła płaszczyzny lekko skręcone względem normalnej czyli linii łączącej satelitę ze środkiem orbity. Dla środkowej Polski np. Łódż praktycznie pod pozycja Astry niby kowerter ma być ustawiony pionowo, niestety ale trzeba go obrócić o prawie taki sam kąt jak dla HotBirda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...